Лекція №3. ЗАХИСНІ ЗАХОДИ ПРИ НОРМАЛЬНОМУ РЕЖИМІ РОБОТИ ЕЛЕКТРИЧНИХ УСТАНОВОК

3. Недоступність для людей струмовідних частин

Забезпечення недосяжності неізольованих струмопровідних частин передбачає застосування захисних огорож, блокувальних пристроїв та розташування неізольованих струмопровідних частин на недосяжній висоті чи в недосяжному місці.

Захисні огорожі можуть бути суцільними та сітчастими. Суцільні огорожі (корпуси, кожухи, кришки тощо) застосовуються в електроустановках напругою до 1000 В, а сітчасті – до і вище 1000 В. Захисні дверцята чи двері повинні закриватись на замок або обладнуватись блокувальними пристроями.

Неізольовані струмовідні частини повинні бути постійно огороджені або розміщені на недосяжній висоті. Стаціонарні огорожі струмовідних частин виконуються суцільними або ж сітчастими, з розмірами комірок не більше 25x25 мм. Висота огорож не менше 1,7 м.

Розміщення струмовідних частин на недосяжній висоті або в недоступному місці забезпечує безпеку без застосування огорож. При цьому слід враховувати можливість неумисного доторкання до струмовідних частин довгими металевими предметами (драбинами тощо). В електромережах U до 1000В відповідно до вимог ПВЕ висота від землі до нижнього проводу повинна бути не менше 6 м, а при перетині з автомобільною дорогою – не менше 7 м.

Блокіровки безпеки – це пристрої, які запобігають потраплянню людей під напругу в результаті помилкових дій. Це надійний засіб захисту від проникнення в небезпечну зону, де знаходиться електрообладнання і немає можливості обгородити струмовідні частини від випадкового дотику. Завдяки застосуванню блокування відбувається автоматичне вимикання напруги в усіх елементах обладнання, наближення до яких небезпечне для людини.

За принципом дії блокіровки поділяються на:

  • механічну;
  • електромагнітну;
  • електричну

Розташування неізольованих струмопровідних частин на недосяжній висоті чи в недосяжному місці забезпечує безпеку без захисних огорож та блокувальних пристроїв. Вибираючи необхідну висоту підвісу проводів під напругою враховують можливість випадкового доторкання до них довгих струмопровідних елементів, інструменту чи транспорту. Так висота підвісу проводів повітряних ліній електропередач відносно землі при лінійній напрузі до 1000 В повинна бути не меншою ніж 6 м.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла