Лекція №6. ЗАХИСТ ВІД ПЕРЕНАПРУГ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ОБ’ЄКТІВ

4. Захист від вторинних дій блискавки

Захист від вторинних дій блискавки має влаштовуватися для електричних і електронних систем, чутливих до атмосферних перешкод, що використовуються в багатьох галузях виробництва і потребують спеціального захисту.

Зовнішня система блискавкозахисту, екранування, еквіпотенціальні з’єднання провідних частин і пристрої захисту від імпульсної перенапруги, як захисні засоби,  визначають зони захисту від дії блискавки (рис. 2). Слід зазначити, що із зростанням номера зони захисту  знижується вплив електромагнітного поля і струму блискавки.

Зони захисту від дії блискавки  можна охарактеризувати наступним чином:

  1. зона – зона зовнішнього середовища об'єкта, всі точки якої можуть зазнавати прямого удару блискавки  і впливу виникаючого при цьому електромагнітного поля.
  2. зона 0В – зона зовнішнього середовища об'єкта, точки якого не зазнають  прямого удару блискавки, оскільки знаходяться в просторі, захищеному зовнішньою блискавкозахисною системою. Однак в цій зоні  діє повне електромагнітне поле.
  3. зона 1 – внутрішня зона об’єкта, точки якої не зазнають прямого удару блискавки. В цій зоні струми у всіх струмопровідних частинах мають значно менше значення в порівнянні із зонами 0А і 0В. Електромагнітне поле також знижене у порівнянні з зонами 0А і 0В за рахунок екрануючих властивостей будівельних конструкцій.

Інші зони (2 і т.д.) встановлюються, якщо потрібне подальше зменшення струму і/або ослаблення електромагнітного поля.

Вимоги до параметрів зон визначаються відповідно до вимог щодо захисту різних зон об’єкта.

Загальні принципи розділення простору, що захищається, на зони блискавкозахисту наведені на рис.2.

Захисні об’єми всередині зон 1 і 2 повинні враховувати
відстань ds.

На межах зон повинні здійснюватися заходи щодо екранування і з’єднання всіх перетинаючих межу металевих елементів і комунікацій.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла