Лекція №4. ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ПРЯМОГО ТА НЕПРЯМОГО ДОТИКУ ЛЮДИНИ ДО ЧАСТИН ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ

2. Захисне заземлення

2.3. Вимоги до захисного заземлення

До системи захисного заземлення в  ПУЕ пред’являють такі вимоги:

  1. струм однофазного короткого замикання повинен перевищувати не менш ніж в 3 рази номінальний струм плавкої вставки або струм спрацьовування розщіплювача автоматичного вимикача із зворотною залежною характеристикою. При захисті мережі автоматичними вимикачами, які мають тільки електромагнітний розщіплювач, кратність струму приймається 1,1; при відсутності заводських даних коефіцієнт приймається 1,4 для автоматів з номінальним струмом до 100 А, для інших – 1,25.
  2. повна провідність нульового провідника у всіх випадках повинна бути не менше 50% провідності фазного провідника.
  3. щоб забезпечити безперервність кола занулення, забороняється встановлення в нульовий провідник запобіжників та вимикачів. Виняток допускається тільки в тому випадку, коли вимикач разом із нульовим провідником розмикає й усі фазні провідники.
  4. опір заземлюючого пристрою, до якого приєднуються нейтралі джерел живлення (робоче заземлення R0), не може перевищувати значень, які наведені в табл. 5. ці опори повинні забезпечуватись з урахуванням використання природних заземлювачів, а також заземлювачів повторних заземлень нульового провідника повітряних ліній електропередачі до напругою 1000 В при кількості ліній, що відходять, не менше двох. Але при цьому повинні передбачатися і штучні заземлювачі з опором, значення яких не повинні перевищувати дані, наведені в табл. 1.
  5. повторне заземлення нульового провідника повинне виконуватись на кінцях повітряних ліній або відгалужень довжиною більше 200 м, а також на вводах повітряних ліній у приміщення, електроустановки яких підлягають зануленню.
  6. загальний опір заземлюючих пристроїв всіх повторних заземлень нульового провідника і кожного повторного заземлення не повинен перевищувати значень, наведених в табл. 1.

Слід зазначити, що одночасне заземлення та занулення корпусів електроустановок значно підвищує їх електробезпеку.

Область застосування занулення – трифазні чотирипровідні мережі напругою до 1000 В з   глухозаземленою нейтраллю.

Допустимі значення опорів заземлювальних пристроїв.

Правила улаштування електроустановок (ПУЕ) обмежують найбільші опори заземлення:

  1. для електроустановок напругою до 1000 В:
  • при сумарній потужності генераторів або трансформаторів в мережі живлення не більше 100кВт або 100 кВА – 10 Ом;
  • в інших випадках – 4 Ом;
  1. для електроустановок напругою вище 1000 В:
  • при ефективно заземленій нейтралі мережі живлення (напругах 110 кВ та вище і великих струмах замикання на землю) – 0,5 Ом;
  • при ізольованій нейтралі мережі живлення (напругах до 35 кВ включно) та умові, що заземлювач використовується тільки для електроустановок напругою вище 1000 В – 250 I     ≤ 10 Ом;
  • те ж саме, але при умові, що заземлювач використовується одночасно для електроустановок напругою до 1000 В – 125 I ; при цьому приймається найменший розрахунковий опір абоз потрібний для електроустановок напругою до 1000 В
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла