Лекція №4. ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД ПРЯМОГО ТА НЕПРЯМОГО ДОТИКУ ЛЮДИНИ ДО ЧАСТИН ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ

2. Захисне заземлення

2.4. Системи заземлення

Система заземлення визначає конфігурацію, що використовує електромережа. У буквеному позначенні вказується тип використання проводів (земля, нуль), їх поєднання або окреме проходження, варіант заземлення споживача, нейтрали. Тип заземлення електроустановки (відкритих її частин) вказує друга буква міжнародною класифікацією. Характер заземлення самого джерела позначає першу букву абревіатури. Дві системи IT, TT не мають підсистем, третя TN ділиться на три підкатегорії – C-S, S, C. Латинськими символами в цих системах позначені:

Перша літера:

  • T глухозаземленою нейтраллю
  • I ізольована нейтраль

Друга літера:

  • T безпосереднє приєднання відкритих провідних частин до землі (захисне заземлення)
  • N – безпосереднє приєднання відкритих провідних частин до глухозаземленной нейтралі джерела живлення (захисне занулення)

Наступні букви:

  • S – нульовий робочий і захисний провідник працюють окремо на всьому протязі системи
  • C – нульовий робочий і захисний провідники об'єднані на всьому протязі системи
  • C - S – нульовий робочий і захисний провідники об'єднані на частини протягом системи

Згідно ДСТУ, нульові провідники позначаються маркуванням:

  • суміщені захисний, робочий нульовий провідники – PEN
  • нульовий захисний провідник – PE
  • нульовий робочий провідник – N

TN система

При «глухому» заземлении нейтралі джерела з одночасним приєднанням його відкритих елементів до неї ж захисними нульовими проводами система іменується TN. В цьому випадку нейтраль приєднується до захисного заземлення та біля підстанції, а, ні до дугогосящему реактору.

Підсистема TN-C

Підсистема TN-C (рис. 4)  використовує об’єднані в загальний провід нульові провідники (захисний + робочий), що забезпечує просту схему, економію матеріалів проводки. Недоліками є:

  • відсутність PE провідника
  • розетки житлового будинку залишаються без захисного заземлення

У     цьому варіанті замість заземлення, що забезпечує безпеку дотику до корпусу приладу під напругою, використовується захист обнулення – спрацьовування автомата при різкому збільшенні струму в ланцюзі (КЗ). Робочий нульовий провідник в цій схемі позначається PEN, присутній в схемі TN-C. Слабким місцем схеми є ділянка від квартири до введення в будинок - порушення цілісності кола (відгоранія дроти, підключення автомата, запобіжника в розрив) гарантує фазу на корпусі, нещасний випадок при випадковому контакті.

Система заземлення цього типу змушує додатково використовувати схеми занулення. При КЗ (випадкове потрапляєте фази на корпус електроприладу) спрацьовує автомат, відбувається відключення енергії. Технологія енергопостачання присутній в більшості осель вторинного фонду, поступово замінюється більш досконалими схемами.

Підсистема TN-S

У      підсистемі TN-S (рис. 5) покращено безпеку будівель, устаткування, користувачів за рахунок поділу захисного, робочого провідників по всій довжині. Однак, це призводить до збільшення бюджету будівництва, так як, необхідна прокладка трьохжильного або п'ятижильним кабелю від ТП для однофазних, трифазних мереж, відповідно.

Підсистема TN-C-S

Підсистема TN-C-S (рис. 6) є гібридної, в ній нульові провідники (захисний + робочий) об’єднані на відстані від підстанції до введення в будівлю, розщеплюються всередині нього з використанням повторного заземлення PE проводу, N дроти. Ця система заземлення є універсальною – рекомендована при облаштуванні новобудов, застосовується для модернізації експлуатованих TN-C.

ТТ система

Відмінною особливістю схеми захисту відкритих струмопровідних частин джерела, яку використовує система заземлення TT (рис. 7), є незалежна від заземлювача нейтраль. Така система застосовується лише у випадках неможливості забезпечення електробезпеки будинків за допомогою TN системи. Це обумовлено необхідністю повторного заземлення високої якості (зазвичай, модульно-штирові конструкції в комбінації з УЗО), до контуру якого розподільний щит підключається безпосередньо на об’єкті.

IT схема

Особливість схеми заземлення IT (рис. 8) складається в заземлених відкритих струмопровідних частинах джерела електроенергії. Нейтраль в цих схемах безпеки або заземлена через високий опір приладів, або ізольована від землі, що дозволяє звести до мінімуму електромагнітні поля, наведені струми. Схема оптимально підходить для закладів медицини, лабораторій, що використовують високоточну апаратуру. Не рекомендується для житлових будинків.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла