Лекція №7. ПЕРША ДОПОМОГА ПОТЕРПІЛОМУ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

3. Заходи першої допомоги при ураженні електричним струмом

Заходи першої медичної допомоги залежать від ета­пу, на якому знаходиться потерпілий після звільнення йо­го від дії струму. Прикмети, за якими можна швидко визначити його стан, такі: свідомість (ясна, відсутня, по­рушена); колір шкіри (рожевий, синій, блідий); дихан­ня (нормальне, відсутнє, порушене); пульс на сонній артерії; зіниці (вузькі, розширені).

При відсутності ознак життя, тобто коли у потерпі­лого відсутні дихання, пульс, а зіниці розширені, можна вважати, що він знаходиться в стані клінічної смерті. Необхідно терміново робити штучне дихання і масаж серця. Померлою можна визнати людину тільки у ви­падку тяжких зовнішніх пошкоджень, наприклад роздроблення черепа при падінні, обгоряння всього тіла. В ін­ших випадках констатувати смерть може тільки лікар.

Потерпілому, що дихає рідко і судорожно, але в ньо­го прощупується пульс, треба негайно робити штучне дихання. При цьому не обов'язково, щоб він знаходився в горизонтальному положенні.

Якщо потерпілий не втратив свідомості, але до того був непритомним або тривалий час знаходився під дією стру­му, його треба покласти на підстилку, наприклад з одягу, розстебнути одяг, який заважає диханню, і до при­буття лікаря забезпечити повний спокій та безперервно спостерігати за диханням і пульсом. Приступивши до оживлення, обов’язково викликають лікаря незалежно від стану потерпілого.

Ні в якому разі не можна дозволяти потерпілому ру­хатися, а тим більше продовжувати роботу, тому що від­сутність тяжких пошкоджень не виключає подальшого погіршення його стану.

При ураженні блискавкою надають таку ж допомогу, як і при ураженні електричним струмом. Не можна за­копувати потерпілого в землю, тому що це принесе тіль­ки шкоду.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла