ЛЕКЦІЯ 3. ОСНОВИ МЕТОДІВ НАЗЕМНОГО, АЕРО- І КОСМОФОТОЗНІМАННЯ
1. Поняття і види фототопографічних знімань
Фототопографічними називаються знімання в яких топографічні плани і корти складаються по фотоматеріалах. Залежно від того, які матеріали використовуються для визначення топографічних характеристик об’єктів місцевості (координати, висоти, орієнтирні кути, інші характеристики), розрізняють:
- наземне фото топографічне (фототеодолітне) знімання;
- аерофототопографічне знімання;
Найширше використовується аерофототопографічні методи. Використання аерофотознімків дає переваги в часі складення топокарти, дозволяє охопити значну площу, скорочує до мінімуму польові геодезичні роботи. В той же час, аерофототопографічне знімання має ряд недоліків:
- сезонність робіт;
- відносна дороговизна процесів;
- проблеми, пов’язані з рухом літального апарату у момент знімання;
- спотворення за рельєф, що не дають ефективно застосовувати цей вид знімань у горах, у містах;
- необхідність польового дешифрування в лісовій місцевості, тощо.
Аерофототопографічне знімання виконується двома методами: комбінованим і стереотопографічним.
Комбінований метод зйомки полягає у виготовленні фото планів методами контурної зйомки та нанесенні на них горизонталей у польових умовах топографічними способами.
Зйомку рельєфу при цьому методі виконують за допомогою мензули і кіпрегеля на фото планах, аерофотознімках і фото схемах. Інколи використовують під час зйомки тахеометр або нівелір.
Суть комбінованого методу зйомки полягає в максимальному використанні фотографічного зображення контурів і рельєфу місцевості для нанесення на матеріали аерофотозйомки.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла