ЛЕКЦІЯ 4. ОСНОВИ ЦИФРОВОЇ ФОТОГРАММЕТРІЇ

1. Сучасний стан цифрової фотограмметрії

Важливою сферою застосування аерокосмічної компоненти фотограмметрії є дистанційний моніторинг екологічної ситуації та безпеки життєдіяльності в деяких регіонах чи районах. На думку приходять повені Закарпаття, зсувні процеси в інших регіонах ( Дніпропетровщина, Крим, Чернівці), різні за розмірами техногенні процеси (Донбас, Кривий Ріг, Львівщина та ін.), які об'єктивно відстежуються аерокосмічним зніманням і фотограмметрією.

Не можна обминути сферу використання фотограмметрії для архівації пам'яток культурної спадщини (архітектура, археологія), де методи фотограмметричного знімання разом з ГІС-технологіями та просторовим моделюванням створюють нові можливості для проектних робіт та наукових пошуків.

Енергозабезпечення потребує постійного контролю за станом нафти та газопроводів, ліній електропередачі, різного типу електро - чи компресорних станцій, розподільчих вузлів. Такі лінійні споруди, як залізниці або автомобільні шляхи з мостовими переходами, безліччю будівель також потребують об'єктивного обстеження. В цій сфері повинен діяти інженерно-фотограмметричний моніторинг.

Методи цифрової фотограмметрії, реалізовані на цифрових фотограмметричних станціях (ЦФС), широко застосовуються на виробничих підприємствах Роскартографії для створення і оновлення цифрових карт і планів, одержання інших видів продукції за аерокосмічними матеріалами. Важливою віхою у впровадженні цифрових методів у виробництво стала вказівка керівника Роскартографії про пріоритетне використання ЦФС на підприємствах галузі. В документі пропонувалося всі технічні проекти представляти для варіантів створення та оновлення цифрових карт і планів на ЦФС.

Дотепер у підприємницьких галузях ЦФС порівнянно із використовуваними раніше методами дає можливість автоматизувати ряд трудомістких і рутинних процесів у технологіях створення і оновлення цифрових топографічних карт (ЦТК) і цифрових топографічних планів (ЦТП), у тому числі виконувати:

  • автоматичне відновлення стереомоделі за результатами вирівнювання фотограмметричної мережі;
  • автоматичне формування і графічне відображення об'єктів із використанням картографічних шаблонів для всього масштабного ряду;
  • автоматизацію процесу контролю якості створюваних карт;
  • автоматичне ототожнення точок на етапах внутрішнього, взаємного й зовнішнього орієнтування знімків фотограмметричного блока та окремої стереопари;
  • автоматичну  побудову  ЦМР  за  регулярною  або  нерегулярною сіткою;
  • автоматичну побудову горизанталів із заданим перерізом рельєфу;
  • автоматичну побудову додаткових горизанталей за проміжною висотою перерізу рельєфу;
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла