ЛЕКЦІЯ 18. ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ АЕРО – І КОСМІЧНИХ ЗЙОМОК У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

1. Матеріали фотограмметричних знімків для моніторингу ерозійних процесів у сільському господарстві

Якісно новий рівень як велико-, так і середньомасштабної оцінки і картографування ерозійної небезпеки земель забезпечують геоінформаційні (ГІС) технології - комп'ютерні технології введення, збереження, обробки, аналізу і подання просторово розподілених даних. Практично всі фактори ерозійного процесу, насамперед рельєфні, ґрунтові й агротехнічні, характеризуються високою просторовою мінливістю, що потребує при традиційному профільному підході щодо більш-менш точної оцінки ерозійної небезпеки великих територій збільшення розрахункових профілів до практично нереальної великої кількості. Крім того, при профільному підході неможливо врахувати поперечну концентрацію схилових потоків, здатну суттєво змінювати просторову картину просторового розподілу ерозійної небезпеки і, таким чином, великою мірою спотворити її загальну оцінку.

Геоінформаційні технології є тим сучасним інструментом, який дозволяє дати детальний опис будови поверхні оцінюваної території, особливостей ґрунтового покриву і використання земель, створює реальні передумови для адекватного відображення просторової варіації факторів ерозійних процесів.

 Крім можливості подання вхідних даних у просторово розподіленому вигляді, геоінформаційні технології розв’язують завдання автоматизації підготовки та введення вхідних даних із практично необмеженим ступенем просторового дозволу, а також просторово розподіленого виведення результатів розрахунку у вигляді високоякісних карт, тобто завдання суцільного картографування території.

 Результатом застосування геоінформаційних технологій для оцінки ерозійної небезпеки земель є карти потенційного змиву ґрунту і таблиці розподілу земель за визначеними градаціями інтенсивності змиву, середні для всієї території або її якоїсь частини (господарства, сівозмінної ділянки, поля сівозміни тощо) значення модуля змиву ґрунту в т/га/рік, а також карта ареалів з різним ступенем ерозійної небезпеки з відповідними табличними даними, що характеризують розподіл території за ступенем ерозійної небезпеки.

  При цьому розподіл земель як за градаціями потенційного змиву ґрунту, так і за ступенем ерозійної небезпеки визначають з урахуванням розрахункових значень у кожній комірці растра. Зважаючи на те, що растр, як правило, містить десятки або сотні тисяч елементів (комірок), одержані оцінки високою точністю характеризують просторовий розподіл ерозійної небезпеки в межах території, яку досліджують

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла