ЛЕКЦІЯ 10. АНАЛІЗ ЗОБРАЖЕННЯ НА ЗНІМКУ

5. Вплив кута нахилу та рельєфу місцевості на геометричні властивості знімка

На аерознімках планового і перспективного аерознімання, як випливає з теорії перспективи, зміщення точок відбувається також через вплив кута нахилу знімка. Величину  цього зміщення  для планового аерознімання визначають за формулою:

      

де  rс – відстань від точки нульових спотворень до даної точки, мм; αc – сумарний кут нахилу аерознімка (по напрямку головної вертикалі); φ – кут між позитивним напрямком головної вертикалі і напрямком із точки нульових спотворень  на дану точку; f фокусна відстань аерофотоапарата.

Зміщення точок за вплив кута нахилу відбувається по центральних напрямах від точки нульових  спотворень с чи до неї.

 Зміщення за кут нахилу δα  може бути додатною чи від'ємною величиною в  залежності від знаку cos φ.

Для точок, розташованих нижче лінії неспотворених масштабів hchc  (вбік вісі перспективи), 90 < φ < 270, тому cos φ від'ємний, а δα додатній (точки на похилому знімку зміщені від точки нульових спотворень, а поправка повинна відкладатися до точки нульових спотворень; рис. 2).

Положення точки с на знімку, як правило невідоме, однак при плановій зйомці (кут нахилу менший 30) відстань між точкою нульових спотворень і головною точкою мала, тому в практичних роботах точку с заміняють головною точкою знімка о.

 

 Рис. 3   Відношення елементів проекції, 

де

авсd – зображення точок місцевості на похилому аерознімку;

а0у0с0d0 - зображення точок місцевості на горизонтальному аерознімку;

hchcлінія неспотворених масштабів, яка поділяє аерознімок на дві

частини. 

У тій частині, де розташована головна точка знімку о, δα  має від’ємний знак і зміщення точок йде в напрямку до точки с. Там, де розташована точка надіру n, δα  буде мати знак «+» і зміщення – від точки с.

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла