Тема 6. Функціонування інфраструктури національної економіки

1. Поняття та сутність інфраструктури національного ринку

Інфраструктура національної економіки - сукупність структурних елементів господарської системи та інституцій, що забезпечують розвиток національної економіки.

Соціально-економічний розвиток країни сприяє формуванню та удосконаленню інфраструктури національної економіки. Роз­виток елементів інфраструктури національної економіки є необхідною умовою продуктивної діяльності різних форм суспільного виробництва на національному рівні. Від ступеня розвитку інфраструктури національної економіки залежить ефективність і результативність національної економіки, рівень та якість життя населення. У розвинутих країнах світу більшість об'єктів інфраструктури національної економіки перебувають у власності держави, це викликано їх великою капіталомісткістю, низькою рентабельністю тощо.

Рівень соціально-економічного розвитку країни в умовах науко­во-технічної революції перебуває у безпосередній залежності від Розвитку інфраструктури національної економіки. Розвиток структурних елементів інфраструктури національної економіки залежить від їх оптимальної пропорційності і планомірності розвитку.

Функції інфраструктури національної економіки:

6.1   Формування організаційних умов для соціально-економічного розвитку.

6.2   Реалізація інтересів суб'єктів суспільного виробництва.

6.3   Спеціалізація суб'єктів національної економіки.

6.4   Розвиток галузей національної економіки.

6.5   Спрощення юридичного й економічного контролю.

6.6   Можливість державного регулювання економічних відносин.

6.7   Підтримка громадських ініціатив у розвитку інфраструктури.

Класифікацію елементів національної інфраструктури здійснюється за двома основними ознаками:

6.7.1         роллю, яку вони виконують в розвитку національного господарства;

6.7.2          місцем елементів національної інфраструктури у розвитку національного господарства.

Структура та складові інфраструктури національної економі­ки подані нарис.10.1.

Загальна інфраструктура національної економіки включає елементи інфраструктури, які є необхідними для функціонуван­ня всіх інших складових інфраструктури національної економі­ки. Це телекомунікації, залізничний транспорт, автомобільні до­роги, електроенергетика, виробництво, транспортування та роз­поділення газу, водопостачання та водовідведення.

З 2001 року Інститут Економічних Досліджень та Політичних Консультацій (ІЕДПК) проводить Щорічний моніторинг загальної інфраструктури, який оцінює стан та динаміку процесу реформ. Метою цього моніторингу, розробленого відповідно до індикаторів інфраструктури ЄБРР, є надання регулярного глибокого аналі­зу процесу реформування складових загальної інфраструктури.

При проведенні даного моніторингу до уваги приймаються наступні фактори: 1) комерціалізація та приватизація (власність, управління природною монополією, організаційна структура галузі); 2) тарифна реформа (структура тарифів, взаємна заборгованість, обсяги бюджетного фінансування); 3) регулятивна та інституційна реформи (ефективний регулюючий орган, регулю­вання доступу до мережі). Необхідно зазначити, що у цій методиці застосовуються універсальні якісні критерії, а оцінка проводиться відповідно до шкали, що змінюється від 1 (реформи повністю відсутні) до 4 (ринково-орієнтовані реформи майже завершено); шкала розроблена згідно 3 практикою ЄБРР, хоча і є більш наближеною до американської системи оцінювання середнього балу (ЄРА). Кінцевою метою реформ у загальній інфраструктури, передбаченою ІЕДПК, є надання послуг ефективними, і, в основному, приватними компаніями за тарифами, близькими до гіпотетичного ринкового рівня (тобто, відповідно до довготермінових граничних витрат з елементами ціноутворення відповідно до часу користування), які були б об'єктом неупередженого прозорого регулятивного процесу.

 

Слайд 4    Рис. 10.1. Структура та складові інфраструктури національної економіки

Рівень розвитку елементів загальної інфраструктури націона­льних економік різних країн за даною методикою подано у табл. 10.1.

Таблиця 10.1.

Індикатори структурних реформ в інфраструктурних секторах: міжнародні порівняння

Країна

Електро­енергетика

Залізничний транспорт

Автодороги

Телекомунікації

Водопостачання та водовідведення

Україна/ІЕД

2,58

1,79

2,37

2,53

2,03

Україна/ЄБРР

3,0

2,0

2,0

2,7

2,0

Болгарія

3,7

3,3

2,7

3,7

3,0

Казахстан

3,3

3,0

2,3

3,0

2,0

Литва

3,3

2,3

2,3

3,7

3,3

Польша

3,3

4,0

3,0

4,0

3,3

Румунія

3,7

4,0

3,0

3,3

3,3

Росія

3,0

3,0

2,3

3,0

2,3

Джерело: EBRO Transition Report 2012.

Примітка: Україии/ЕІД- оцінка інституту економічних досліджень, Україна/ЄБРР - оцінка Європейського банку реконструкції та розвитку.

 

Незважаючи на різні методичні підходи, індикатори структу­рних реформ в інфраструктурних секторах є найнижчими серед групи країн, що дає можливість стверджувати про низьку ефективність структурних реформ загальної інфраструктури національної економіки України.

Динаміка розвитку загальної інфраструктури національної економіки в Україні у 2000-2012 роках подана у табл. 10.2.

Відсутність цілеспрямованої політики структурних реформ у секторах інфраструктури підтверджується коливаннями індикаторів майже в усіх секторах загальної інфраструктури, виключення становлять лише зв'язок (комунікації) та водопостачання та водовідведення де відмічено, хоч і незначне, але зростання абсолютних значень.

Виробнича інфраструктура включає елементи національної економіки, що забезпечують функціонування суспільного виробництва і створюють умови для руху товарів і послуг.

До виробничої інфраструктури відносять: виробничі споруди та пристрої, в тому числі іригаційні системи; інженерні комунікації та мережі виробничого призначення, серед них - лінії електропередач, нафто - і газопроводи, теплотраси, водогони; матеріально-технічне постачання, що обслуговує виробництво; торгівля, в тій її частині, в якій вона продовжує виробничий процес і надає окремі послуги виробничим підприємствам. Розвиток виробничої інфраструктури потребує значних інвестицій для оновлення, визначення національних фінансових джерел для модернізації, прове­дення структурних перетворень з метою надання виробничий інфраструктурі характеристик ринкової економіки.

Таблиця 10.2.

Індикатори структурних реформ в окремих секторах інфраструктури України в

2000-2012 pp.

Сектор

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

Зв'язок (телекомунікації)

2,31

2,24

2,26

2,29

2,41

2,40

2,50

2,53

Залізниця

1,29

1,49

1,56

1,79

1,73

1,78

1,80

1,79

Автодороги

2,16

2,19

2,21

2,32

2,30

2,29

2,37

2,37

Електроенергетика

2,37

2,51

2,49

2,60

2,56

2,56

2,57

2,58

Виробництво, транс­портування та розділення газу

1,89

2,09

2,05

2,04

2,06

2,06

2,04

2,03

Водопостачання та водовідведення

1,38

1,42

1,51

1,57

1,61

1,61

1,61

1,60

Джерело: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Моніторинг інфраструктури України. - 2012. - №9.

 

Соціальна інфраструктура включає елементи національної економіки, які забезпечують умови життєдіяльності населення та всебічний розвиток особистості. Розвиток соціальної інфрастру­ктури - це результат і умова високої ефективності національної економіки. Особливість її внутрішньої класифікації пов'язана із спрямованістю на створення умов для задоволення певного кола Потреб суспільства.

Елементи соціальної інфраструктури: торгівля і громадське Харчування в тій її частині, що забезпечує реалізацію продукції;

житлово-комунальне господарство та побутове обслуговування- освіта і охорона здоров'я; фізкультура і спорт; туристично - експлуатаційні організації; соціальне забезпечення; культура і мистецтво; масова інформацію; наука і наукове обслуговування- підготовка кадрів; кредит та державне страхування; органи дер­жавного управління та громадські організації.

У загальному вигляді соціальну інфраструктуру поділяють на соціально-побутову та соціально-культурну частини. Соціа­льно-побутова інфраструктура спрямована на створення умов для відтворення людини та задоволення її потреб у належних умовах життя. Соціально-культурна інфраструктура сприяє ду­ховному та інтелектуальному розвитку. У складі соціально- побутової інфраструктури розрізняють: житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування населення, торгівлю та громадське харчування тощо. Соціально-культурна інфраструк­тура включає охорону здоров'я, рекреаційне господарство, фі­зичну культуру та спорт, соціальне забезпечення, освіту, куль­туру та мистецтво тощо.

Гармонійний соціально-економічний розвиток передбачає злагоджене поєднання складових інфраструктури національної економіки. Від ступеня цілісності підходу до їх просторової ор­ганізації залежить рух товарів і послуг, рівень та якість життя населення та загальний рівень розвитку суспільства.

Подальший розвиток національної економіки України базу­ється на всебічному розвитку інфраструктури національної еко­номіки, який повинен включати:

>    проведення структурних реформ усіх складових інфра­структури,

>    узгодженість планів реформування та практичних кроків їх реалізації, з метою припинення стагнації реформування,

>    створення сприятливого інвестиційного клімату для збі­льшення обсягів фінансування,

>    залучення місцевих органів влади для підвищення ефек­тивності реформування,

>    розвиток науково-технічного потенціалу країни для інно­ваційного оновлення елементів інфраструктури,

>    вдосконалення просторової організації виробництва,

вдосконалення системи соціального забезпечення насе­лення,

>    підвищення якості соціальних послуг,

>    створення умов для розвитку людського та соціального капіталу.

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання