Тема 4. Провідні біржі Європи

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: International Exchange Activities ☑️
Книга: Тема 4. Провідні біржі Європи
Надруковано: Гість-користувач
Дата: субота, 10 травня 2025, 09:25

1. Загальна характеристика

Європейські біржі відіграли важливу роль у історії формування міжнародного біржового ринку. Нині провідні міжнародні біржі розташовані в Великобританії, Франції, Нідерландах та Німеччині.

Європейські біржі являються історичним центром міжнародної біржової діяльності. У Європі були збудовані перші будівлі товарних та фондових бірж. 

Амстердамська фондова біржа є однією з найстаріших бірж світу, яка працює і нині. 

Майже кожна європейська країна має фондову чи товарну біржу. Нараховується понад 70 бірж різного рівня від регіонального – до глобального.

До міжнародних біржових майданчиків можна віднести EUREX, EURONEXT, LIFFE, LSE, LME, тощо.

Обсяги укладених на європейських біржах угод в останні два роки свідчить про скорочення кількості угод.

Якщо розглянути європейську біржову торгівлю за видами деривативних контрактів, то можна прослідкувати скорочення і по групі ф’ючерсних контрактів і по групі опціонних контрактів.

Оцінка результатів діяльності Асоціації ф’ючерсної індустрії свідчить про те, що найбільше угод на біржах Європи було укладено на цінні папери та фондові індекси.

 Як бачимо зі списку основних європейських бірж, багато з них є провідні біржові альянси міжнародного рівня. Відомим зі списку об’єднанням являється біржова американська платформа Nasdaq. Вперше позабіржова електронна платформа була відкрита у США, про що йдеться у 3 розділі. Хоча центральний офіс біржі розташований у Нью-Йорку вона може приймати участь у об’єднаннях з іншими біржовими майданчиками. Володіє біржою компанія Nasdaq. Inc. У 2008 році біржа придбала Nasdaq Nordic (відома як OMX у минулому) та фондовий біржовий ринок Nasdaq Baltic.

У 2008 році Nasdaq була об’єднана з OMX – провідним біржовим оператором країн Північної Європи. Даний біржовий альянс розширився завдяки охопленню інструментів американського та європейського ринків, змінивши назву на NASDAQ OMX Group.

NASDAQ OMX має організаційну структуру, яка включає охоплення різних регіональних рівнів.

Північний ринок охоплює Швецію, Данію, Фінляндію та Ісландію. Балтійський ринок охоплює Естонію, Латвію, Литву. Перший Північний ринок – це альтернативний ринок, який базується у Стокгольмі. У 2003 р. була початково створена OMX, метою якої було просування інноваційних інструментів та фінансових рішень. У 2005 році відбулось злиття ОМХ та Копенгагенської фондової біржі. У 2006 році був запущений альянс Nasdaq Nordic.

 

Nasdaq. Inc.

Nasdaq Global. Inc.

NasdaqHolding AB

Nasdaq Clearing AB

Nasdaq Stockholm AB

Nasdaq Oslo ASA

Nasdaq Helsinki Ltd

Nasdaq Denmark AS

Nasdaq Riga AS

Nasdaq Copenhagen AB

Nasdaq Iceland ht

Nasdaq Vilnus

Nasdaq Tallinn AS

  

Nasdaq Nordic нині запроваджує торгівлю різноманітної кількості опціонів та ф’ючерсних контрактів, а також форвардів на основні шведські, датські, фінські, норвезькі акції та фондові індекси, а також інші фінансові активи.

Окрім стандартизованих деривативів біржовий альянс також пропонує індивідуальні базові активи. Індивідуально розроблені контракти ефективні на біржовому майданчику завдяки системі клірингу.

Сьогодні Nasdaq Nordic – це потужний  біржовий альянс глобального рівня, який працює на 24 майданчиках і має свої 3 клірингові палати та 5 депозитаріїв. Сьогодні Nasdaq розташована на 6 континентах, тому забезпечує високу ліквідність та доступність міжнародних інвесторів до розгалудженої мережі біржових інструментів.

NASDAQ Nordic має велику кількість фондових індексів. До одного з них належить ОМХ Nordic-40, який включає 40 європейських емітентів міжнародного рівня. 

У загальному, сучасний стан та перспективи розвитку європейського біржового ринку можна охарактеризувати концентрацією біржової активності на електронних біржових майданчиках, які розміщені локально у різних європейських країнах.

 

2. Європейська біржа EUREX

EUREX являється провідною європейською біржою, яка разом з Eurex Clearing забезпечує ліквідну біржову торгівлю і гарантування виконання біржових контрактів на глобальному рівні завдяки електронізації технології торгівлі.

EUREX – це високоліквідна, цілісна біржова система, яка забезпечує інноваційні рішення для ефективного управління ціновими ризиками.

Європейська біржа  EUREX систематично створює інноваційні деривативні контракти та необхідну інфраструктуру, технології, пропонуючи широкий спектр фінансових продуктів, здійснюючи управління стандартизованими контрактами, створюючи високоліквідний міжнародний ринок з недорогим доступом для клієнтів та зручним сервісним обслуговування.

Eurex Exchange – це електронний біржовий альянс, який пропонує торгівлю німецькими та швейцарськими борговими інструментами, а також акціями та фондовими індексами і іншими відсотковими контрактами.

Eurex Exchange відкрита в доступі для учасників біржової торгівлі, аналітиків та інших бажаючих ознайомитись з роботою біржі на базі інформаційного сайту біржі.

Eurex Exchange має свій центральний офіс в Німеччині у районі Франкфурту на Майні. З 1990-х років Лондонська біржа LIFFE для посилення конкуренції на ринку німецьких держаних облігацій посприяла цьому на німецькій біржі DTB. Остання була чи не першою електронною повністю біржою у світі. У цей самий час німецька біржа DTB розпочала об’єднання з швейцарською біржою SOFFEX.

Як результат, у 1998 р. був створений альянс електронної біржі Eurex. Цьому також сприяла наявна співпраця кількох операторів DTB й SOFFEX, а також  Deutsche Börse AG й SIX Swiss Exchange. Співпраця у результаті сприяла запуску електронної біржової платформи, зробивши прорив в біржовій індустрії Інтернет-трейдингу.

Біржа Eurex Exchange може вважатись інноваційною та відкритою до нових розробок, зокрема впровадження нових біржових контрактів та нових базових активів, наприклад – криптовалюти. Серед європейських бірж дана біржа практично єдина, яка забезпечує торгівлю ф’ючерсами та опціонами на ф’ючерси на індекс нерухомості. Це контракти з терміном в 1 рік, які розраховуються на базі квартальних індексів MSCI-IPD Великобританії за окремі календарні роки.

Впровадження нових інноваційних біржових деривативних контрактів на системи клірингу, стало передумовою у еволюції ринків інвестиційного капіталу у нерухомість.

Завдяки деривативним контрактам на нерухомість можна забезпечити переваги цих контрактів у порівнянні з позабіржовими видами контрактів, що сприяло залученню нових учасників на ринках деривативних контрактів на нерухомість, забезпечивши високу ліквідність цих ринків.

Серед інших переваг Eurex Exchange була можливість надавати доступ до біржових майданчиків США. Дана біржа забезпечує доступ до різних видів деривативних контрактів, які реалізуються на американських біржових майданчиках через електронні термінали. Всі ці деривативні контракти є біржовими інструментами, ліцензованими американською Комісією з товарної ф’ючерсної торгівлі та Комісією з цінних паперів.

З 2015 року Eurex Exchange була долучена до співпраці з Комісією з цінних паперів США у сфері біржової торгівлі опціонами іноземних ринків та регулювання членів даного сектору з метою участі у заходах щодо ознайомлення діяльності дилерів на фондовому ринку США.

Eurex Exchange нині є глобальною мережею біржової торгівлі товарними та фінансовими деривативними контрактами. Що поєднує понад 7700 біржових трейдерів у понад 35 різних країнах світу, реалізуючи понад 6 млн контрактів у середньому кожної доби.

Біржа нині забезпечує торгівлю деривативними контрактами, а також надає можливість купувати та продавати цінні папери та багато різноманітних інструментів позабіржового ринку. Нині багато міжнародних бірж впроваджують на свої майданчики позабіржові контракти, на зразок своп-контрактів.

 Біржова торгівля товарними деривативами на біржі Eurex Exchange щорічно зростає і приваблює нових інвесторів, які бажають інвестувати в біржові інструменти. Досить відомими є біржові деривативні контракти, а саме ф’ючерси та опціони на ф’ючерси на золото та нафтопродукти.

Біржова торгівля дорогоцінними металами, зокрема золотом є одним з найбільших у світі з активами для управління у 4 млрд Євро. Біржові деривативи на золото дозволяють здійснити у них інвестиції або використати для управління ціновими ризиками у динаміці. Окрім золота також привабливим є біржовий контракт на срібло.

Серед інших товарних активів на європейській біржі також торгуються такі товарні активи, як нафта та її субпродукти. Дані інструменти також є популярними серед інвесторів. Європейська біржа забезпечує біржові котирування на американську світлу нафту сорту WTI.

Ф’ючерси на нафту сорту WTI надають можливість здійснювати розробку торгових стратегій для хеджування цінових ризиків при наявності цінової волатильності на спотових ринках нафтопродукції.

Установи, які хочуть виконувати професійну діяльність на Eurex Exchange через наявну інтегровану систему можуть також здійснювати торгівлю та кліринг.

Юридичні компанії можуть подавати заявки на членство на біржі Eurex Exchange. Фізичні особи не можуть стати членами біржі. Проте, коли юридичні особи стають членами біржі, то вони мають право не обмежувати кількість зареєстрованих біржових трейдерів від свого імені на біржі.

Члени біржі можуть також брати участь у клірингових операцій безпосередньо або через інших зареєстрованих клірингових членів. Учасники біржі Eurex Exchange, які хочуть брати участь у клірингових розрахунках спершу мають подати заявку на отримання ліцензії на клірингову діяльність. Біржові члени, які не мають клірингової ліцензії мають працювати з біржовими членами, які володіють такою ліцензією.

 Біржові члени можуть також виступати у ролі маркет-мейкерів для підвищення ефективності або ліквідності біржової торгівлі.

 Eurex Exchange пропонує 3 моделі ринків для захисту учасників біржової торгівлі. Кожна з них спрямована на покращення та захист наявної пасивної ліквідності, створення прозорого і відкритого процесу ціноутворення для захисту інтересів покупців і продавців.

Перша з моделей Eurex EnLight являється програмним рішенням для розкриття інформації про ціну, що формується на позабіржовій торгівлі спотовими контрактами.

Друга з моделей Eurex Improve надає усім членам високі гарантійні умови для виконання великої кількості біржових операцій за конкурентними ринковими цінами. Біржою встановлені лімітні позиції, які зможуть захистити від цінових маніпуляцій з боку спекулянтів.

Третя з моделей Passive Liquidity Protection застосовується для вирішення недоліків у швидкості застосовуваній учасниками біржової торгівлі у порівнянні з агресивними електронними торговими системами при виконанні скальпінгових стратегій або стратегій швидкого відкриття і закриття позицій. Це посилює увагу щодо потреб кінцевих клієнтів, зокрема інституційних інвесторів.

Необхідно відмітити, що конкурентні переваги біржі Eurex Exchange є високий рівень супроводу біржових клієнтів у ході торгівлі аналітичною інформацією та аналітичними звітами.

Наявність аналітичних досліджень дозволяє клієнтам здійснювати ефективно фундаментальний і технічний аналіз цілодобово при здійсненні інтернет-трейдингу.

Електронна форма даної європейської біржі вивела її у світові лідери та запустила процеси на всіх біржових майданчиках.

3. Лондонська фондова біржа

London stock exchange – провідна біржа цінних паперів глобального рівня, яка являється фінансовим центром у Європі. Офіційною датою заснування біржі є 1801 рік, проте корені йдуть глибоко у 1570-ті роки до Королівської біржі.

Лондонська фондова біржа має у обігу свої акції. Дана біржа виступає великим світовим центром ціноутворення на цінні папери та фондові індекси.

Як і більшість бірж, ця біржа має свій інформаційний сайт з відкритим доступом до біржових котирувань, біржової аналітики та іншої інформаційної складової.

Історія Лондонської фондової біржі сягає до 300 років. Нині дана біржа проводить різні консолідаційні об’єднання з метою розширення своїх конкурентних переваг у світі.

З метою прослідкувати розвиток Лондонської фондової біржі необхідно навести її хронологію, яка є на сайті біржі:

1)    1698 рік – Кав’ярня Джонатана.

Джон Кастейн вперше опублікував список цін на товари та акції в Jonathan’s Coffee House.

2)    1773 рік – Переміщення до Алеї Sweeting’s

Відбулось офіційне відкриття нової будівлі The Stock Exchange.

3)    1802 рік – Планування нової будівлі.

Побудова нового майданчика у Capel Court, який був обладнаний необхідною матеріально-технічною базою.

4)    1812 рік – Торгівля за правилами.

Опублікована Перша книга правил, яка охоплює питання від торгових розрахунків до певних обмежень на торгівлі.

5)    1840 рік – Телеграфна революція.

Біржа прийняла на озброєння телеграфи і ціни на Нью-Йоркській біржі стали доступними у Лондоні із запізненням у 20 хвилин замість 16 днів раніше.

6)    1872 рік – Тікерна стрічка до телефону.

Застосування стрічкового автомата з тікерами дозволяє миттєво інформувати про ціни.

7)    1914 рік – Допомога військовим.

Біржа відіграє ключову роль у залученні коштів через боргові інструменти для фінансування військ у Першій світовій війні.

8)    1923 рік – Отримання свого герба.

Біржа отримала свій герб з написом Dictum Meum Pactum.

9)    1945 рік – Ракетний удар по біржі.

Біржа працювала навіть під час Другої світової війни, лише один день була закрита під час прямого ракетного удару.

10)                1970 рік – Ціни у реальному часі.

Запроваджено систему відображання ринкових цін, що надає брокерам доступ до цін у реальному часі щодо понад 700 цінних паперів.

11)                1972 рік – Нова будівля.

Біржа переїхала на Олд-Брод-стріт, 125, приміщення цієї біржі мало 26 поверхів.

12)                1984 рік – Лістинг вартістю 4 млрд фунтів стерлінгів.

Уряд Великобританії продає 50,2 % акцій British Telecom за 4 млрд фунтів стерлінгів.

13)                1984 рік – запущено індекс FTSE 100.

У партнерстві з Financial Times запущено фондовий індекс за ринковою капіталізацією у реальному часі – Financial Times Stock Exchange 100 Index.

14)                1986 рік – Електронізація торгівлі.

Комп’ютеризація біржової торгівлі і перетворення старих біржових майданчиків на нові електронні платформи. 

15)                1995 рік – AIM запущено.

Запущено альтернативний інвестиційний ринок, який надавав можливість невеликим компаніям розвиватись.

16)                1997 рік – Автоматичне зіставлення заявок.

Заміна торгових, розрахункових та інформаційних систем новими біржовими електронними торговими службами SETS, які дозволяють все узгоджувати автоматично.

17)                2004 рік – Нова будівля біржі.

Біржа переїжджає до нової будівлі, яка і нині залишається в її розпорядженні за адресою Paternoster Square, 10.

18)                2007 рік – Borsa Italiana.

Лондонська фондова біржа об’єднується з італійською фондовою біржою Borsa Italiana.

19)                2015 рік – Зелені облігації.

Одна з перших у світі бірж, яка запустила торги так званими green bonds.

20)                2017 рік – Міжнародний ринок цінних паперів ISM.

ISM запущена, щоб надати емітентам облігацій з фіксованими доходами ефективний і прямий процес торгівлі.

21)                2018 рік – Послуги емітентам.

Лондонська фондова біржа запускає новий цифровий центр для обслуговування учасників біржової торгівлі з максимізації доступу до унікальних рішень.

22)                2019 рік – Шанхай-Лондон Stock Connect.

Партнерство між двома фондовими біржами. Застосовується перехресний лістинг. Учасники біржової торгівлі мають доступ до цінних паперів обох фондових бірж.

23)                2020 рік – ювілейний рік.

20-ти річчя першого лістингу ETF у Лондоні, а також 25-ти річчя АІМ, який став зростаючим.

24)                2021 рік – рекордний для ІРО.

У 2021 р. Лондонська фондова біржа стала найбільшим світовим центром ІРО, забезпечивши вихід 120 компаній.

25)                2022 рік – Підтримка розвитку приватних ринків.

Лондонська фондова біржа оголосила про стратегічне партнерство з Floww, що забезпечує ефективний доступ до основного капіталу та ліквідності на ринках цінних паперів приватних компаній.

 Активна діяльність Лондонської фондової біржі LSE цілеспрямована на посилення конкурентних переваг фондового ринку ЄС та світу.

Члени Лондонської фондової біржі можуть отримати права здійснювати торгівлю різноманітними фінансовими інструментами на торгових платформах бірж, включно з акціями Великобританії й міжнародних грошових ринків, біржовими деривативами, депозитарними розписками, борговими інструментами й гібридними фінансовими інструментами.

До членів біржі належить понад 350 учасників. На біржі надається можливість для клієнтів обрати собі брокера з функціональним призначенням, важливим для торгівлі різними видами активів на Лондонській фондовій біржі.

 Члени Лондонської фондової біржі користуються зниженими комісійними від самої біржі. Членство на LSE доступне для юридичних осіб, таких як інвестиційні компанії або кредитні установи в ЄС. Компанії інших регіонів також можуть подати заявку на членство за певних умов, які визначаються діючими членами біржі. Усі члени біржі мають дотримуватись Правил торгівлі на біржі.

Біржа забезпечує широкий обсяг програмного забезпечення для підключення учасників на італійських та англійських фондових ринках з різним рівнем управління та продуктивності.

Біржа надає право своїм брокерам сертифікувати власні біржові торгові системи для роботи на біржових електронних майданчиках Лондонської фондової біржі.

Отже, діяльність Лондонської фондової біржі сьогодні формує необхідні можливості користуватись різноманітними фінансовими контрактами нового покоління, що забезпечує на біржі формування прозорих і конкурентних цін на фінансові інструменти.

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання