Тема 5. Біржі Південної Америки
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | International Exchange Activities ☑️ |
Книга: | Тема 5. Біржі Південної Америки |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота, 10 травня 2025, 10:55 |
1. Загальна характеристика
Біржі Південної Америки відносяться до організованих ринків, які розвиваються. Даний сегмент досить привабливий для інвесторів, які розглядають альтернативні ринки та нові інноваційні інструменти.
За даними Асоціації ф’ючерсної індустрії динаміка міжнародної біржової торгівлі на цих ринках свідчить про зростання в останні 10 років.
У 2023 році обсяги біржової торгівлі на біржових майданчиках Південної Америки зросли до 8,6 млрд угод, що у 5,7 разів вище за 2014 рік, коли було зафіксовано укладання 1,5 млрд угод.
За останні три роки на біржах зафіксовані рекордні показники укладених угод. При цьому, біржова торгівля ф’ючерсними контрактами значно вища за торгівлю опціонами в останні роки. Так, торгівля ф’ючерсами у 2023 році склала 5,8 млрд угод, а опціонів – 3,2 млрд угод.
Біржі Південної Америки за останні роки наростили обсяги торгівлі фінансовими інструментами, які у 2023 році склали 99 % обсягів загальної торгівлі.
Оцінка статистичних звітів Асоціації ф’ючерсної індустрії свідчить про те, що найбільше угод на біржах Південної Америки було укладено на цінні папери та фондові індекси – 72 %, на відсоткові ставки – на 15 %, валютні курси – 12 % Біржова торгівля товарними активами склала лише 1 %.
Як бачимо зі списку основних бірж Південної Америки, багато з них, як і більшість світових бірж, являються провідними біржовими альянсами.
У загальному, сучасний стан та перспективи розвитку біржового регіону Південної Америки можна охарактеризувати, як ринок на якому концентруються операції, пов’язані з електронною біржовою торгівлею ф’ючерсами та опціонами на різні види фінансових активів.
Як видно з таблиці вище, до Асоціації ф’ючерсної індустрії включено бразильську біржу B3 S.A. – Brasil, Bolsa, Balcão, аргентинську біржу – Matba ROFEX, біржу Уругваю – Uruguay Futures Exchange та біржу Колумбії – Bolsa deValores de Colombia.
Найвагоміші результати біржової торгівлі сконцентровані на бразильській біржі В3.
Водночас, всередині біржового регіону Південної Америки включено значно більше біржових майданчиків, які відносяться до світового значення і знаходяться в:
- Бразилії;
- Мексиці;
- Чилі;
- Аргентині;
- Колумбії;
- Уругваї;
- Парагваї;
- Перу.
Бразилія одна з найбільших країн у регіоні, яка також має найпотужнішу біржу, яка забезпечує інвестиційно привабливі інструменти. Водночас велика кількість потенційних доходів від інвестицій у біржові інструменти даного регіону пов’язана з виникненням додаткових ризиків, адже в багатьох країнах відбуваються інфляційні стрибки та спостерігається висока цінова волатильність.
Геополітична напруженість та висока інфляція в даному регіоні спричиняють цінові коливання, що потребує додаткового хеджування з використанням деривативних інструментів, попит на які також зріс в останні роки.
2. Бразильська біржа В3
B3 S.A. – Brasil, Bolsa, Balcão – це одна з провідних бірж Південної Америки, яка має глобальне значення і приваблива для інвесторів. Біржа заснована у 1890 році і розташована в м. Сан-Паулу. Разом з тим, вона має свої офіси по всьому світу, зокрема, в США, Великобританії, Китаї та Сінгапурі.
Бразильська біржа В3 надає послуги з біржової торгівлі деривативними та спотовими контрактами.
Бразильська біржа є публічною компанією і здійснює торгівлю своїми акціями під тікером B3SA3 у преміальному списку лістингового списку Novo Mercado.
Станом на кінець 2024 року ринкова капіталізація акцій бразильської бірж В3 склала 10,1 млрд дол. США. Це забезпечило біржі 1673-тє місце у списку найдорожчих за ринковою капіталізацією компаній у світі.
Серед основних біржових активів на бразильській біржі В3 пропонуються наступні види активів:
- товарні активи;
- криптовалюта;
- відсоткові ставки;
- валютні курси;
- цінні папери.
На бразильській біржі нині в обігу товарні деривативами та спотові контракти на:
- каву сорту арабіка;
- каву сорту робуста;
- кукурудзу;
- м'ясо ВРХ;
- сою;
- етанол.
Бразильська біржа В3 пропонує широкий спектр валютних деривативних контрактів, які привалюють спекулянтів, серед них є: американський долар, канадський долар, новозеландський долар, австралійськи долар, Євро, фунт стерлінг, швейцарський франк, швецька крона, японська єна, китайський юань, чілійський песо, мексиканський песо та інші.
Бразильська біржа В3 має кілька фондових індексів, які також виступають об’єктом торгівлі деривативними контрактами:
- Bovespa B3 BR+ Index (Ibovespa B3 BR+);
- Bovespa Index (Ibovespa)
- Brazil 100 Index (IBrX 100)
- Brazil 50 Index (IBrX 50)
- Brazil Broad-Based Index (IBrA)
Фондові індекси бразильської біржі В3 мають свої тікери на біржових майданчиках, на світових ринках серед основних можна побачити: Ibovespa, IBrX-50, IBrX та Itag.
Бразильська біржа характеризується своєю традиційною діяльністю у впровадженні нових інноваційних продуктів та технологій торгівлі.
Динаміка фондових індексів свідчить про їх стабільні показники, адже бразильська біржа В3 займає провідне місце на міжнародному біржовому ринку.
Сфера діяльності бразильської біржі В3 включає організацію торгівлі, систему клірингу та розрахунків, забезпечення депозитарної діяльності для цінних паперів у списку лістингу біржі.
В3 являється центральним контрагентом для більшості укладених на ній угод, які укладаються операторами біржового ринку. Біржа виступає універсальною платформою, адже надає можливість здійснювати торгівлю товарними та фінансовими активами одночасно.
3. Аргентинська біржа MatbaRofex
Ф’ючерсна біржа Росаріо MatbaRofex була заснована в 1907 році. Дана біржа входить в Асоціацію ф’ючерсної індустрії і на кінець 2024 року обсяги укладених угод на ній склали 85,8 млн контрактів, що перемістило її у рейтинговому списку бірж Південної Америки на 2 місце.
Біржа MatbaRofex забезпечує торгівлю ф’ючерсами та опціонами на товарні та фінансові активи.
Раніше біржа була відома як ROFEX S.A. у 2019 році вона змінила свою назву на MatbaRofex.
Організаційна структура біржі свідчить, що дана біржа має 2 основні організовані ринки і управлінський менеджмент для них, а саме аграрний ринок та фінансовий ринок. Інші відділи біржі схожі з типовою організаційною структурою біржі.
Аргентинська біржа Matba Rofex S.A., як і інші біржі також котирує свої акції з метою залучення інвестиційних коштів.
Аргентинська біржа Matba Rofex S.A. нині забезпечує торгівлю спотовими контрактами та деривативами, а саме ф’ючерсними контрактами та опціонами на ф’ючерси на товарні та фінансові активи.
Особливість біржі полягає в тому, що вона поєднує на своїх майданчиках торгівлю сільськогосподарськими активами та різними фінансовими активами.
Необхідно зазначити, що в останні два роки значно зросли показники загальних доходів біржі та чистого доходу аргентинської біржі.
Аргентинська біржа Matba Rofex була створена у результаті злиття двох біржових ринків зі столітньою традицією біржової торгівлі товарними та фінансовими активами та деривативними контрактами, а саме: Mercado a Término de Buenos Aires S.A. та ROFEX S.A.
Біржа забезпечує торгівлю широким спектром товарних активів, серед яких можна перерахувати наступні [42]:
- с.г. продукція (соєві боби, пшениця, кукурудза, чиказька соя та кукурудза, ячмінь, соняшник, сорго, м'ясо ВРХ)
- метали (золото);
- енергоресурси (нафта сорту WTI);
Аргентинська біржа ROFEX S.A. також, як і більшість міжнародних бірж, здійснює біржову торгівлю фінансовими активами, а саме:
- цінними паперами;
- фондовими індексами;
- відсотковими ставками;
- валютними курсами;
- криптовалютою;
- інструментами ОТС, тощо.
Аргентинська біржа Matba Rofex ліцензована Національною комісією з цінних паперів. Біржа має можливість забезпечувати торгівлю спотовими та строковими контрактами. Біржа надає доступ на своєму сайті до аналітичної інформації задля прозорості та доступності інших учасників.
До складу біржі входять також інші структурні підрозділи, а також компанії з якими вона співпрацює і має тісний організаційний взаємозв’язок:
1) Клірингова палата, яка ліцензована Національною комісією з цінних паперів і забезпечує послуги з реєстрації, клірингу, розрахунків, гарантії та зберігання цінних паперів у депозитарії.
2) Primary – компанія, яка розробляє високоефективні технології для ринків і їх учасників, була створена після злиття Primary S.A. і Sistemas Esco S.A. Основна мета компанії забезпечувати повний цикл доступу, електронної торгівлі, управління ризиками, тощо.
3) Lumina Americas – це програмна компанія, яка спеціалізується на програмуванні, розробці та впровадженні рішень для фінансових ринків, має дозвіл на роботу в Південній Америці;
4) Nexo ALyC – це комплексний розрахунково-кліринговий агент, що регулюється Національною комісією з цінних паперів і надає адміністративні та розрахункові послуги торговим агентам.
5) Matba Rofex Foundation – фонд, який сприяє дослідженням, розробкам і освітнім програмам з біржової діяльності. Його місія полягає у сприянні фінансової і економічної освіти.
6) Primary Ventures – це компанія, яка інвестує у технологічні продукти. Вона підтримує стартапи у Південній Америці, які спрямовані на ефективну діяльність на ринках капіталу. Особливо вона фінансує нові проекти – на криптовалюти та їх використання.
7) UFEX – фондова біржа, ліцензована Центральним банком Східної Республіки Уругвай, яка забезпечує торгівлю цінними паперами та валютними курсами.
За даними фінансових звітів роботи Аргентинської біржі у 2023 році, відзначені фундаментальні фактори, які впливали на її роботу, а саме: економічні, соціальні, регуляторні, екологічні.
За звітний період біржою було реалізовано 396,5 млн фінансових ф’ючерсів і опціонів, що на 101 % вище порівняно з попереднім роком.
Серед основних були ф’ючерсні контракти на дол. США, які зросли до 199,4 млн контрактів або на 44,5% вище за попередній рік.
Біржова торгівля сільськогосподарською продукцією за 2022-2023 рр. склала 60,5 млн т, що на 7 % менше за попередній період. Кількість відкритих позицій за рік також впав на 17,3 % до позначки – 6,2 млн т на добу.
Обіг сільськогосподарських ф’ючерсів та опціонів також мав тенденцію до скорочення. У структурі торгівлі ф’ючерсні і спотові контракти склали – 85,79 % або 51,9 млн т (-4,69 %), а опціони – 14, 21 % або 8,6 млн т (- 18,88 %).
За спотовими контрактами за звітний період було поставлено 4,6 млн т, що на 8 % менше порівняно з попереднім періодом.
Якщо розглянути структуру реалізації сільськогосподарської продукції з поставкою, то було поставлено:
- сої – 2,3 млн т (+14 %);
- пшениці – 0,8 млн т (-35 %);
- кукурудзи – 1,6 млн т (-16 %).
З огляду на складний макроекономічний контент біржа Matba Rofex нині вважає своїм головним пріоритетом інвестування у розробку нових фінансових інструментів задля залучення нових інвесторів.
Наступним кроком є поглиблення співпраці з Уругвайською біржою UFEX у середньо- та довгостроковій перспективі.
Як бачимо, для торгівлі сільськогосподарською продукцією минулий рік не був такий сприятливий. У цей період спостерігались посухи, що вплинуло на зниження урожайності. Економічна нестабільність та зниження урожайності сприяло додатковій необхідності у хеджуванні. Тому, у довгостроковій перспективі очікується зростання біржової торгівлі деривативами на сільськогосподарську продукцію.
Біржа також працює над удосконаленням торгівлі спотовими контрактами на сільськогосподарську продукцію.
Необхідно зазначити, що прискорення інфляційних процесів, зростання індексу споживчих цін до 115,6 % призвело до збільшення біржової торгівлі ф’ючерсами та опціонами на валютні курси на 50 %.
До інноваційних кроків у 2023 році можна віднести впровадження на біржі торгівлі ф’ючерсами на криптовалюту – Bitcoin у аргентинських песо.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання