ЛЕКЦІЯ 2. «Методологія та методи наукових досліджень у землеустрої»
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Методологія та організація наукових досліджень з ОІВ (ГіЗ) ☑️ |
Книга: | ЛЕКЦІЯ 2. «Методологія та методи наукових досліджень у землеустрої» |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | четвер, 3 липня 2025, 16:55 |
1. Поняття методологія та метод
Процес пізнання, як основа будь-якого наукового дослідження, є складним і вимагає концептуального підходу на основі певної методології, застосування певних методів.
Специфіка наукової діяльності в значній мірі визначається методами
Метод (від грецької metodos) у широкому розумінні слова - «шлях до чогось», шлях дослідження, шлях пізнання, теорія, вчення, свідомий спосіб досягнення певного результату, здійснення певної діяльності, вирішення певних задач. Він є системою приписів, принципів, вимог, що орієнтують суб’єкта у вирішенні конкретної задачі, досягненні певного результату у певній сфері діяльності.
Поняття «методологія» має два основних значення:
- по-перше, це - система певних правил, принципів і операцій, що застосовуються у тій чи іншій сфері діяльності (в науці, політиці, мистецтві тощо);
- по- друге, це - вчення про цю систему, загальна теорія методу.
Існують методологічні уявлення і концепції різного ступеня розробленості і конструктивності, різного рівня і широти охоплення:
- методологія на рівні філософської рефлексії;
- загальнонаукова методологія і методологія науки міждисциплінарного рівня;
- методологія окремих наук;
Будь-яке наукове дослідження має враховувати вимоги загальної методології.
Методика - це фіксована сукупність прийомів практичної діяльності, що призводить до заздалегідь визначеного результату.
Методологія наукових досліджень – вчення про науковий метод дослідження або система наукових принципів, на основі яких базується дослідження і здійснюється вибір засобів, прийомів і методів пізнання.
Постулатами, на яких заснована методологія наукових досліджень є:
- Світ матеріальний
- Світ пізнавальний
- Результат пізнавального процесу – істина
- Практика – джерело, ціль і критерій істини
2. Філософські та загальнонаукові методи дослідження.
В сучасній науці склалася багаторівнева концепція методології знання, згідно якої методи наукового пізнання за ступенем загальності і сфери дії можуть бути поділені на три основні групи:
- філософські методи
- часткові методи наук (внутрішньо- та міждисциплінарні)
- загальнонаукові методи
Філософські методи та їх роль у науковому пізнанні
Роль філософії у науковому пізнанні зумовлена наявністю двох крайніх моделей, що склалися у вирішенні цього надзвичайно складного питання, серед яких:
- умоглядно-філософський підхід (натурфілософія, філософія історії та ін.), суть якого полягає у прямому виведенні вихідних принципів наукових теорій безпосередньо з філософських принципів, окрім аналізу матеріалу даної науки;
- позитивізм, згідно якого «наука сама собі філософія». Роль філософії у частковому науковому пізнанні або абсолютизується, або, навпаки, принижується аж до повного заперечення. І хоча обидві моделі мали певні позитивні результати, згоди між ними не було досягнуто.
Формалізація - це відображення знання у знаково-символічному вигляді (формалізованій мові). Остання створюється для точного виразу думок з метою виключення можливості неоднозначного їх розуміння. За умов формалізації роздуми щодо об’єктів переносяться у площину оперування зі знаками (формулами). Мова формул штучної мови стає інструментом пізнання.
Аксіоматичний метод - це спосіб побудови наукової теорії, при якому в її основу покладені деякі вихідні положення - аксіоми (постулати), з яких вся решта тверджень цієї теорії виводиться суто логічним шляхом, шляхом доказу.
3. Застосування дедуктивного та індуктивного методів.
Гіпотетико-дедуктивний метод - це метод наукового пізнання, сутність якого полягає у створенні системи дедуктивно пов’язаних між собою гіпотез, з яких виводяться твердження щодо емпіричних фактів. Звідси, метод ґрунтується на виведенні (дедукції) умовиводів з гіпотез та інших посилань, істинне значення яких невідоме. А це означає, що умовивід, отриманий на основі даного метода, буде мати лише вірогіднійсний характер.
Сходження від абстрактного до конкретного - це метод теоретичного дослідження і викладу, який полягає у русі наукової думки від вихідної абстракції (однобічне, неповне знання) через послідовні етапи поглиблення і розширення пізнання до результату - цілісного відтворення у теорії предмета, що досліджується.
Узагальнення - це процес становлення загальних властивостей і ознак предметів. Воно тісно пов’язано з абстрагуванням.
Індукція - логічний прийом дослідження, що пов’язаний з узагальненням результатів спостереження та експерименту і рухом думки від одиничного до загального. Серед індуктивних узагальнень важлива роль належить науковій індукції, яка, крім формального обґрунтування, узагальнення, яке отримане індуктивним шляхом, дає додаткове змістовне обґрунтування його істинності, - у тому числі за допомогою дедукції (теорій, законів). Наукова індукція дає достовірний висновок завдяки тому, що акцент робиться на необхідних, закономірних і причинних зв’язках.
Аналіз - це поділ об’єкта на складові частини з метою їх самостійного вивчення. Видами аналізу є механічний поділ; визначення динамічного складу; виявлення форм взаємодії елементів цілого; знаходження причин явищ; виявлення рівня знання та його структури тощо. Різновидом аналізу є поділ предметів на класи (множини) і підкласи - класифікація і періодизація.
Синтез - це об’єднання, реальне і розумове, різних сторін, частин предмета в єдине ціле. Синтез - це не довільне, еклектичне поєднання розрізнених частин, «шматочків» цілого, а діалектична єдність з виділенням сутності.
Моделювання - це метод дослідження об’єктів на їх моделях. У логіці і методології науки модель - це аналог певного фрагменту реальності.
Дедукція - це, по-перше, перехід у процесі пізнання від загального до одиничного, виведення одиничного із загального; по-друге, процес логічного висновку, тобто переходу за тими чи іншими правилами логіки від деяких даних пропозицій-посилань до їх наслідків (висновків). Сутність дедукції полягає у використанні загальних наукових положень для дослідження конкретних явищ. У процесі пізнання індукція та дедукція нерозривно пов’язані між собою, хоч на певному рівні наукового дослідження одна з них переважає.
4. Метод системного аналізу.
Системний підхід - це сукупність загальнонаукових методологічних принципів (вимог), в основі яких лежить розгляд об’єктів як систем. До числа цих вимог відносяться: а) виявлення залежності кожного елемента від його місця і функцій у системі; б) аналіз того, наскільки поведінка системи зумовлена як особливостями її окремих елементів, так і властивостями її структури; в) дослідження механізму взаємодії системи і середовища; г) вивчення характеру ієрархічності, притаманного даній системі; д) забезпечення всебічного багатоаспектного опису системи; є) розгляд системи як динамічної цілісності, що розвивається.
Системний підхід - це сукупність загальнонаукових методологічних принципів (вимог), в основі яких лежить розгляд об’єктів як систем. До числа цих вимог відносяться: а) виявлення залежності кожного елемента від його місця і функцій у системі; б) аналіз того, наскільки поведінка системи зумовлена як особливостями її окремих елементів, так і властивостями її структури; в) дослідження механізму взаємодії системи і середовища; г) вивчення характеру ієрархічності, притаманного даній системі; д) забезпечення всебічного багатоаспектного опису системи; є) розгляд системи як динамічної цілісності, що розвивається.
Вірогіднісно-статистичні методи ґрунтуються на врахуванні дії множинності випадкових факторів, які характеризуються стійкою частотою.
5. Наукові дослідження у сфері землеустрою та кадастру.
Наукові дослідження у сфері землеустрою та кадастру:
- Фундаментальні;
- Прикладні.
Фундаментальні наукові дослідження - це експериментальні або теоретичні дослідження, що спрямовані на одержання принципово нових знань про закономірності розвитку природи, суспільства, людини, їх взаємозв´язку.
- Розробити теоретико-методологічні засади розвитку землеустрою та земельного кадастру в Україні на сучасному етапі земельних відносин;
- Розробити теоретико-прикладні засади формування інституційного середовища функціонування земельного капіталу в сільському господарстві
Прикладні наукові дослідження - це наукова і науково-технічна діяльність, спрямована на одержання і використання знань для практичних цілей, пошук найбільш раціональних шляхів практичного використання результатів фундаментальних наукових досліджень в народному господарстві.
- Розробити наукові засади удосконалення інституційного середовища системи землеустрою в Україні;
- Розробити науково-методологічне обґрунтування концептуальних засад розвитку земельного законодавства в Україні;
- Розробити науково-методичні засади землеустрою територій об’єднаних територіальних громад;
- Розробити науково-прикладні засади інституційного середовища формування земельного капіталу в сільському господарстві.
За стадіями дослідження науково-дослідні роботи диференціюються на :
- пошукові
- науково-дослідні
- науково-виробничі
Приклади пошукових досліджень у сфері землеустрою та кадастру:
- Розробити галузевий стандарт інвентаризації земель державних установ та підприємств НААН;
- Систематизувати проблеми розвитку землеустрою, землевпорядкування та земельного кадастру в процесі земельної реформи;
- Вивчити проблеми інституційного середовища функціонування земельного капіталу в сільському господарстві;
- Розробити наукове обґрунтування розподілу (перерозподілу земель за видами використання в системі землекористування установ та підприємств НААН)
6. Висновки
Методологія науки (rp.methodos - спосіб, метод і logos - наука, знання) - це система методологічних і методичних принципів і прийомів, операцій і форм побудови наукового знання. Філософський рівень методології функціонує у вигляді загальної системи принципів діалектики. Вона формує світоглядну концепцію світової науки, тобто основні вихідні теоретичні положення, які затвердилися в науці і які рівною мірою треба знати: і філософію, і правознавство, і туризмологію, і філологію. У кожній галузі науки є, крім загальних, ще й свої специфічні теоретичні вихідні положення, які становлять її теоретичний фундамент.
Питання методології досить складне, оскільки саме це поняття тлумачиться по-різному. Багато зарубіжних наукових шкіл не розмежовують методологію і методи дослідження. У вітчизняній науковій традиції методологію розглядають як учення про методи пізнання або систему наукових принципів, на основі яких базується дослідження і здійснюється вибір сукупності пізнавальних засобів, методів, прийомів. Найчастіше методологію тлумачать як сукупність прийомів дослідження, що застосовуються в якійсь науці. Методику розуміють як сукупність прийомів дослідження, включаючи техніку і різноманітні операції з фактичним матеріалом.
Усі досягнення минулого були опрацьовані у вигляді діалектичного методу пізнання реальної дійсності, в основу якого було покладено зв'язок теорії і практики, принципи пізнанності реального світу, взаємодії зовнішнього і внутрішнього, об'єктивного і суб'єктивного тощо. Проблеми наукового пізнання стали предметом постійного протистояння різних наукових поглядів на світ, на сутність науки та знання через антиномію в гносеології - антиномію раціоналізму - емпіризму.
7. Список використаної літератури
- Балах В.О. Магістерські роботи: Метод. Реком. – Чернівці: ЧНУ , 2003 – 42 с.
- Білуха М.Т. Основи наукових досліджень. – К. : Вищашк., 1997, - 271с.
- Білуха М.Т. Методологія наукових дослджень: Підручник. – К.: АБУ , 2002. – 480с.
- Звіт про науково-дослідну роботу «Розробити методи еколого-ландшафтного землевпорядкування сільськогосподарських підприємтсв». – К. : НАУ , 2003, - 120с.
- Капица П.Л. Эксперемент , теория , практика. – М.: Наука, 1997, - 420 с.
- Лудченко А.А. , Лудченко Я.А. , Примак Т.А. Основы научных исследований : Учеб. Пособ. /Под.ред. А.А. Лудченко. -2-е изд., стер. – К.: Знання, 2201 – 113 с
- Методичні підходи до оцінки вартості і використання об’єктів права і інтелектуальної власності в наукових установах УААН. – К.: ІАЕ УААН, 2003 – 30с.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання