ЛЕКЦІЯ 2. ОСНОВИ МЕТОДІВ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️
Книга: ЛЕКЦІЯ 2. ОСНОВИ МЕТОДІВ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ
Надруковано: Гість-користувач
Дата: неділя, 24 листопада 2024, 03:40

1. Поняття дистанційного зондування

Дистанційне зондування Землі (ДЗЗ)це спостереження та вимірювання енергетичних і поляризаційних характеристик власного та відбитого випромінювання елементів суші, океану та атмосфери Землі в різних діапазонах електромагнітних хвиль, що сприяють опису місцезнаходження, характеру та тимчасової мінливості природних параметрів і явищ, ресурсів Землі, навколишнього середовища, а також антропогенних об'єктів та утворень.

ДЗЗ – це одержання інформації про різні об’єкти й динамічні процеси й явища на поверхні Землі, в її надрах і атмосфері шляхом реєстрації відбитого чи власного електромагнітного випромінювання на віддалі, без безпосереднього контакту. Реєстрація може здіснюватися за допомогою технічних засобів, установлених на повітряних або космічних носіях. ДЗЗ із космосу характеризується такими перевагами:

  • високою оглядовістю, можливістю одержання одночасної інформації про великі території;
  • можливістю переходу від дискретної картини значень показників стану навколишнього середовища в окремих пунктах території до безперервної картини просторового розподілу показників;
  • можливістю одержання інформації про важкодоступні райони;
  • високим рівнем генералізації інформації.

2. Історія розвитку дистанційного зонування

Історія розвитку методів ДЗЗ бере свій початок із середини ХIXст. У 1855 році Гаспар Турнашон (Надар) − відомий французький фотограф, журналіст, військовий офіцер − запропонував ідею фотографування землі з повітряної кулі для потреб картографування та спостереження за територією, а 23 жовтня 1958 року здійснив її, зробивши із повітряної кулі з висоти 80 м фотографії селища Petit-Bicetre в передмісті Парижа.

24 квітня 1909 року під час демонстраційного польоту Вілбера Райта оператор, який йому асистував, зняв із борту літака короткий фільм.

За короткий період аерофотознімання стало дуже поширеним способом одержання інформації про місцевість. У роки Першої світової війни майже всі сторони застосовували його для розвідки та спостереження за противником. А через короткий час повітряне знімання стало важливим чинником одержання інформації не тільки для розв’язання військових, але й цивільних завдань.

Справжня ера дистанційного зондування землі космосу почалася з виведенням на орбіту 23 липня 1973 року американського супутника ДЗЗ Landsat-1,обладнаного камерами для одержання фотографічного зображення землі у видимому та ближньому інфрачервоному діапазоні з просторовою здатністю 75 м і чотириканальним сканером для радіометричного знімання з просторовою здатністю 60 м.

18 жовтня 2001 року на орбіту було виведено перший комерційний супутник QuickBird американської компанії DigitalGlobe з просторовою роздільною здатністю 0,6 м, його дані на комерційних засадах стали доступними всім заінтересованим особам.

3. Методи дистанційного зондування

Методи дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) грунтуються на реєстрації й подальшій інтерпретації відбитої сонячної радіації від поверхні ґрунту, рослинності, води та інших об'єктів. Винесення пристроїв, які реєструють, у повітряний або навколоземний простірзабезпечує значно ширше охоплення території порівняно з наземними методами досліджень. При дистанційному зондуванні на якість і застосування одержуваних даних великою мірою впливають спектральний діапазон знімання, просторова і радіометрична точність, просторове охоплення, оперативність та повторюваність знімання, вартість даних.

Бувають такі методи дистанційного знімання:

Фотознімання фотографування поверхні у всьому видимому діапазоні спектра чи у певній його частині, а також в інфрачервоному діапазоні. Його широко застосовуються у повітряному та космічному зніманні з метою одержання даних для створення й оновлення карт.

Сканерне знімання знімання поверхні за допомогою оптичних або баготоспектральних пристроїв − сканерів. Відмінність таких пристроїв від звичайних фотокамер полягає в тому, що сканер рухаючись уздовж чи вздовж і впоперек маршруту знімання поступово фіксує відбиття проміння від поверхні й спрямовує його в об'єктив. При зніманні поверхні за допомогою сканера формується зображення з окремих елементів (пікселів), кожному з яких відповідає яскравість, випромінювання ділянки поверхні.

Радарне знімання активний метод знімання, що грунтується на випромінюванніу напрямку знятої поверхні сигналу та прийманнійого відбиття.

Як правило, радарне знімання здійснюється в радіодіапазоні за допомогою локаторів бокового огляду (ЛБО). Перевагою цього методу є можливість виконання знімань у темний час доби та незначний вплив погодних умов туману, хмарності. Радарне знімання використовують для визначення форми поверхні (рельєфу) і вивчення її геологічної структури.

Теплове знімання знімання в інфрачервоному діапазоні, якебазується на фіксаціїтеплового випромінювання поверхні та об'єктів, зумовленого сонячним випромінюванням або ендогенними процесами, та виявленні аномалій. Воно дає змогу виявляти елементи гідрографії, вивчати геологічну структуру поверхні, льодовий стан, вулканічну діяльність, температурну неоднорідність водного середовища, досліджувати рельєф дна.

Спектрометричне знімання вимірювання відбивної здатності поверхні чи шарів речовини. Його проводятьу мікрохвильовому, інфрачервоному, а також у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах. Застосовують для вивчення гірських порід.

Лідарне знімання активне знімання поверхні шляхом неперервної фіксації відбиття від поверхні, яка опромінюється монохроматичним лазерним випромінюванням із фіксованою довжиною хвилі. Переважно лідарне знімання ведеться із носіїв з недуже великою висотою польоту. Частота випромінювання налаштовується на резонансні частоти поглинання елемента, що сканується і, таким чином,уразі наявності значних концентрацій цього компонента відбиття значно збільшується. Використовують при вивченні нижніх шарів атмосфери, виявленні концентрації певних елементів та сполук.

4. Завдання дистанційного зондування Землі

Загалом дані ДЗЗ при геологічних дослідженнях дозволяють вирішувати такі питання:

  • оцінка неотектонічної активності території;
  • впровадження ГІС-технологій у геолого-картографічний процес.

Однією з вимог до даних ДЗЗ є оперативність одержання актуальної просторової інформації про земну поверхню.

5. Застосування дистанційного зондування

Дані ДЗЗ з успіхом використовуються для:

  • прогнозу погоди і моніторингу небезпечних природних явищ;
  • прогнозу і контролю розвитку повеней та паводків, оцінки завданого ними збитку;
  • оцінки збитків від лісових пожеж і їхніх наслідків;
  • контролю стану гідротехнічних споруд на каскадах водоймищ;
  • природоохоронного моніторингу;
  • спостереження за льодовою обстановкою в районах морських шляхів й в акваторіях видобутку нафти на шельфі;
  • моніторингу розливів нафти і руху нафтової плями;
  • реального  місцезнаходження  морських  суден  у  тій  чи  іншій акваторії;
  • відстеження динаміки і стану вирубки лісу;
  • прогнозу врожайності сільськогосподарських культур;
  • відновлення топографічних карт, що відображають реальний стан територій;
  • дотримання  ліцензійних  угод  при  освоєнні  родовищ  корисних копалин;
  • контролю несанкціонованого будівництва;

6. Питання для самоконтролю

  1. Розкрийте поняття дистанційного зондування, як одержання інформації про процеси та явища на поверхні Землі.
  2. Перерахуйте сфери, де застосовують дистанційне зондування
  3. Назвіть і охарактеризуйте основні методи дистанційного зондування.
  4. Розкрийте суть основних систем, які використовують при дистанційному зондуванні?

7. Питання на самостійну підготовку

  1. Використання дистанційного зондування Землі в різних галузях економіки України
  2. Дистанційне зондування Землі як один з пріоритетних напрямків космічної діяльності України
  3. Опис даних дистанційного зондування Землі та супутників
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла