ЛЕКЦІЯ 3. ОСНОВИ МЕТОДІВ НАЗЕМНОГО, АЕРО- І КОСМОФОТОЗНІМАННЯ
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️ |
Книга: | ЛЕКЦІЯ 3. ОСНОВИ МЕТОДІВ НАЗЕМНОГО, АЕРО- І КОСМОФОТОЗНІМАННЯ |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | неділя, 24 листопада 2024, 04:49 |
1. Поняття і види фототопографічних знімань
Фототопографічними називаються знімання в яких топографічні плани і корти складаються по фотоматеріалах. Залежно від того, які матеріали використовуються для визначення топографічних характеристик об’єктів місцевості (координати, висоти, орієнтирні кути, інші характеристики), розрізняють:
- наземне фото топографічне (фототеодолітне) знімання;
- аерофототопографічне знімання;
Найширше використовується аерофототопографічні методи. Використання аерофотознімків дає переваги в часі складення топокарти, дозволяє охопити значну площу, скорочує до мінімуму польові геодезичні роботи. В той же час, аерофототопографічне знімання має ряд недоліків:
- сезонність робіт;
- відносна дороговизна процесів;
- проблеми, пов’язані з рухом літального апарату у момент знімання;
- спотворення за рельєф, що не дають ефективно застосовувати цей вид знімань у горах, у містах;
- необхідність польового дешифрування в лісовій місцевості, тощо.
Аерофототопографічне знімання виконується двома методами: комбінованим і стереотопографічним.
Комбінований метод зйомки полягає у виготовленні фото планів методами контурної зйомки та нанесенні на них горизонталей у польових умовах топографічними способами.
Зйомку рельєфу при цьому методі виконують за допомогою мензули і кіпрегеля на фото планах, аерофотознімках і фото схемах. Інколи використовують під час зйомки тахеометр або нівелір.
Суть комбінованого методу зйомки полягає в максимальному використанні фотографічного зображення контурів і рельєфу місцевості для нанесення на матеріали аерофотозйомки.
2. Основи аерофотознімання
Аерофотозніманням називається фотографування ділянок земної поверхні з літального апарата з метою створення топографічних карт або інших картографічних матеріалів.
Ділянки земної поверхні фотографують у межах рамок трапецій топографічних карт. Аерофотознімання, як правило, здійснють прямолінійними й паралельними маршрутами в напрямку захід-схід і навпаки або північ-південь. Маршрути повинні бути безперервними й паралельними межам знімальної ділянки, а осі крайніх маршрутів мають збігатися з межами ділянки.
Основні технічні вимоги до аерофотознімання: мала непря-молінійність маршрутів, яка характеризується відношенням величини прогину осі маршруту до його довжини і неповинна перевищувати 2% під час знімання у масштабах, менших 1:5000 із висоти750 м і вище, а також 3% при зніманні в масштабах 1:5000 і більше з висоти нижче 750 м.
Головними характеристиками аерофотознімання є фокусна відстань аерофотоапарата й висота фотографування (висота польоту літального апарата над земною поверхнею). Ці величини визначають масштаб сфотографованого зображення:
де m – знаменник масштабу знімання, f – фокусна відстань аерофотоапарата, H – висота фотографування.
При маршрутному та багатомаршрутному аерофотозніманні на кожному наступному знімку фотографують частину території, яка вже була зображена на попередньому знімку, тобто суміжні знімки перекриваються між собою.
Точка, з якої виконують фотографування, називається центром фотографування. Відстань між двома суміжними центрами фотогра-фування називається базисом фотографування Bx. Перекриття знімків за напрямком польоту літака – поздовжнє, воно забезпечує зв′язок знімків між собою.
Фактичний розмір поздовжнього перекриття на аерознімку розраховують за формулою:
де l – довжина знімка за напрямком польоту; lx – довжина перекритої частини знімка в тому ж самому напрямку.
Поздовжнє перекриття аерознімків залежить від перевищення h точок місцевості над середньою площиною ділянки знімання і висоти фотографування Н. Розрахункове (задане) поздовжнє перекриття визначають за формулою:
Відстань між суміжними маршрутами встановлюють таку, яка б забезпечила задане поперечне перекриття. Його розраховують за формулою:
За масштабів аерофотознімання, більших від 1:10 000, Py збільшують на 4%, а дрібніших від 1:25 000 зменшують на стільки ж відсотків. Фактичне поперечне перекриття визначають за формулою:
де l – довжина сторони аерознімка, ly – довжина перекритої частини аерознімків двох суміжних маршрутів.
Поздовжнє перекриття Рх аерофотознімків повинне бути в середньому 60% (мінімальне перекриття 56%), що забезпечує наявність потрійного поздовжнього перекриття не менше 12%.
Поперечне перекриття Ру аерофотознімків суміжних маршрутів має бути у середньому 30 – 40 % із допустимим мінімальним значенням 20% і максимальним, яке не перевищує середнє на 10-20%.
Аерофотознімання виконують на чорно-білій, кольоровій і спектрозональній фотоплівках. Частіше використовують чорно-білу фотоплівку, оскільки вартість її виготовлення й фотохімічної обробки нижча ніж у інших типів фотоплівок.
Кольорову та спектрозональну фотоплівки використовують у тому разі, коли головною метою є дешифрування об’єктів на земній поверхні.
Фотознімання повинне виконуватися за відсутності хмар, висота сонця над горизонтом має бути не нижчою 20 ̊ при фотографуванні на чорно-білу фотоплівку і 25 ̊– на кольорову або спектрозональну.
Для зручності виконання робіт з оцінювання якості матеріалів аерофотознімання виготовляють контактні знімки, які з'єднують частинами, що перекриваються у безперервне зображення місцевості. Таке тимчасове безперервне з'єднання контактних знімків в одну картину місцевості називається накидним монтажем.
Монтаж роблять у межах рамок трапецій масштабу 1:50 000 чи 1:100 000, починаючи його з крайнього правого аерознімка верхнього маршруту. Наступний знімок накладають частиною, що перек-ривається, на перший так, щоб загальні контури на перекритті зберігалися. Після цього до щита приколюють другий аерознімок. Аналогічно послідовно монтують інші аерознімки першого маршруту.
3. Основи наземного фототопографічного(фототеодолітного) знімання
Наземне фототопографічне (фототеодолітне) знімання застосовується для створення топографічних планів у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 районів з гірським та горбистим рельєфом і, в окремих випадках, у рівнинних районах для інженерних вишукувань.
Точність та зміст топографічних планів, які створюють методом наземного фототопографічного (фототеодолітного) знімання, повинні відповідати загальним вимогам, що висуваються до топографічних знімань цих планів.
У наземній фототопографічній зйомці фотографування об'єктів виконують спеціальними фотокамерами, що називаються фототеодолітами.
Перевагою НФТЗ є застосування майже ідеального випадку зйомки. Фотознімки завжди займають вертикальне положення, фотографування виконується на скляних пластинах низької світлочутливості. Такі знімки не деформуються і мають велику роздільну здатність.
Час експонування практично необмежений. На кожному фотознімку застосовується прямокутна система координат з початком в головній точці. Осі координат - це прямі, що дають протилежні координатні мітки. При цьому горизонтальна - вісь абсцис X, а вертикальна вісь - вісь аплікат Z . Так як об’єктив будує повернуте зображення - геометричний негатив, то вісь абсцис направлена вліво, а вісь аплікат - донизу. Розмір фотознімка частіше всього 13x18 см, причому довша сторона горизонтальна. Фотографування виконують з двох сторін кінців базису, що пряні на місцевості.
Для топографічних цілей застосовують два види фотографування: нормальний – оптичні осі об’єктива перпендикулярні базису знімання, і рівновідхилений – оптичні осі відхилені на певний кут вліво або вправо.
Фототеодолітна зйомка для топографічних цілей застосовується складанні крупномасштабних планів у високогірних районах. У цих же районах при складанні карт середніх і дрібних масштабів фототеодолітну зйомку використовують для планово-висотної прив’язки аерофотознімків.
4. Космічне знімання
Космічна зйомка забезпечує найбільш швидке отримання об'єктивної інформації про поверхню всієї Землі або її великих регіонів, також про явища, що відбуваються на ній і в атмосфері.
Космічна зйомка земної поверхні виконується з космічних літальних апаратів (КЛА), які поділяються на пілотовані космічні кораблі, орбітальні станції і на пілотовані штучні супутники Землі (ШСЗ).
Космічна фотограмметрія - це новий науковий напрямок, що виник у результаті розвитку космічних вишукувань.
Основним завданням космічної фотограмметрії є вивчення природних ресурсів Землі, дослідження динаміки природних ресурсів, охорона навколишнього середовища, вишукування, вивчення і засвоєння найближчих планет - Місяця, Марсу, Венери і в кінцевому сумку всього космічного простору.
Космічне фотографування виконується за допомогою кадрових топографічних або дешифрувальних фотоапаратів, а також панорамних фотоапаратів, які мають складну геометрію отриманих знімків.
Топографічні фотокамери виконують побудову зображення з високою точністю і мають невелику фокусну віддаль f від 50 до мм. Дешифрувальні довгофокусні фотоапарати - f від 300 до 3000 мм - забезпечують отримане зображення великої роздільності, що дозволяє здійснювати дешифрування. Панорамні фотоапарати мають кут поля зору більше 180° і будують зображення з дуже великою роздільною здатністю. Але масштаб панорамного знімка дуже швидко змінюється від центру, що дозволяє використовувати для дешифрування лише центральну його частину. Формат кадру, що найчастіше використовується, становить 30´30 см.
Космічне фотографування може бути однозональним і, якщо зйомка виконується зразу декількома фотоапаратами, багатозональним. Як і при аерофотозйомці космічну зйомку поділяють на планову (а <3°) і перспективну (а>3°).
Суттєвою відмінністю космічного фотографування є:
- глобальність - обумовлена високою швидкістю польоту і висотою фотографування (глобальність в поєднанні з дрібномасштабністю забезпечує цінну можливість оглядності великих площ);
- оперативність. - виражається для деяких видів космічної зйомки в можливості отримання знімків практично одночасно із зйомкою;
- періодичність - полягає в достатній повторності в інтервалі від декількох днів до декількох тижнів.
З цього видно, що космічна зйомка не заміняє аерофотозйомку і не конкурує з нею. Вони навпаки доповнюють одна одну. Більш того, розвиток космічної зйомки розширює галузь застосування аерофотозйомки. Це в порівнянні отриманих матеріалів дозволяє більш повно виявити відмінні особливості зображення на космічних знімках і тим самим вірніше дешифрувати їх.
Територія, на яку для аерофотозніманяя необхідно 5 років, а зйомки земними методами - 80 років.
Існує три методи одержання зображення поверхні Землі при космічній зйомці: фотографічна, телевізійна і радіолокаційна. Крім того застосовують і фототелевізійну зйомку.
5. Використання аерофотознімків при проведенні землевпорядних робіт
Тож, при проведенні землевпорядних робіт аерофотознімки використовують для отримання топографічних данних (визначення координат, площ і кутів) і для визначення не топографічних характеристик об’єктів місцевості.
Для проведення робіт, що не потребують високої точності (рекогностування, визначення положення опорних точок, дешифрування, створення проектів, прокладення маршрутів руху, визначення не топографічних характеристик місцевості) використовують або поодинокі знімки, або їх стереопари. Деякі роботи, що не потребують великої точності можна виконувати на репродукціях накидних монтажів або фото схемах.
6. Питання для самоконтролю
- Що називається аеро- і космо-фотозніманням?
- Яке аерознімання називається плановим?
- Яке аерознімання називається перспективним?
- Як розрізняють аерофотознімання залежно від масштабу фотографування?
- Як класифікують знімальні системи залежно від способу доставки результатів на пункти приймання?
- Що таке базис фотографування?
- Якими параметрами аерофотознімання визначають масштаб фотографування?
- Яким приладом вимірюють висоту фотографування в польоті?
- Що таке поздовжнє і поперечне перекриття?
- За якими параметрами оцінюють фотограмметричну якість аерофотознімання?
7. Питання на самостійну підготовку
- Класифікація аерофотознімання та знімальних систем
- Аерофотоапарати, їх вузли і характеристики
- Класифікація аерофотоапаратів
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла