ЛЕКЦІЯ 4. ОСНОВИ ЦИФРОВОЇ ФОТОГРАММЕТРІЇ

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️
Книга: ЛЕКЦІЯ 4. ОСНОВИ ЦИФРОВОЇ ФОТОГРАММЕТРІЇ
Надруковано: Гість-користувач
Дата: неділя, 24 листопада 2024, 04:26

1. Сучасний стан цифрової фотограмметрії

Важливою сферою застосування аерокосмічної компоненти фотограмметрії є дистанційний моніторинг екологічної ситуації та безпеки життєдіяльності в деяких регіонах чи районах. На думку приходять повені Закарпаття, зсувні процеси в інших регіонах ( Дніпропетровщина, Крим, Чернівці), різні за розмірами техногенні процеси (Донбас, Кривий Ріг, Львівщина та ін.), які об'єктивно відстежуються аерокосмічним зніманням і фотограмметрією.

Не можна обминути сферу використання фотограмметрії для архівації пам'яток культурної спадщини (архітектура, археологія), де методи фотограмметричного знімання разом з ГІС-технологіями та просторовим моделюванням створюють нові можливості для проектних робіт та наукових пошуків.

Енергозабезпечення потребує постійного контролю за станом нафти та газопроводів, ліній електропередачі, різного типу електро - чи компресорних станцій, розподільчих вузлів. Такі лінійні споруди, як залізниці або автомобільні шляхи з мостовими переходами, безліччю будівель також потребують об'єктивного обстеження. В цій сфері повинен діяти інженерно-фотограмметричний моніторинг.

Методи цифрової фотограмметрії, реалізовані на цифрових фотограмметричних станціях (ЦФС), широко застосовуються на виробничих підприємствах Роскартографії для створення і оновлення цифрових карт і планів, одержання інших видів продукції за аерокосмічними матеріалами. Важливою віхою у впровадженні цифрових методів у виробництво стала вказівка керівника Роскартографії про пріоритетне використання ЦФС на підприємствах галузі. В документі пропонувалося всі технічні проекти представляти для варіантів створення та оновлення цифрових карт і планів на ЦФС.

Дотепер у підприємницьких галузях ЦФС порівнянно із використовуваними раніше методами дає можливість автоматизувати ряд трудомістких і рутинних процесів у технологіях створення і оновлення цифрових топографічних карт (ЦТК) і цифрових топографічних планів (ЦТП), у тому числі виконувати:

  • автоматичне відновлення стереомоделі за результатами вирівнювання фотограмметричної мережі;
  • автоматичне формування і графічне відображення об'єктів із використанням картографічних шаблонів для всього масштабного ряду;
  • автоматизацію процесу контролю якості створюваних карт;
  • автоматичне ототожнення точок на етапах внутрішнього, взаємного й зовнішнього орієнтування знімків фотограмметричного блока та окремої стереопари;
  • автоматичну  побудову  ЦМР  за  регулярною  або  нерегулярною сіткою;
  • автоматичну побудову горизанталів із заданим перерізом рельєфу;
  • автоматичну побудову додаткових горизанталей за проміжною висотою перерізу рельєфу;

2. Поняття про цифровий знімок

Цифровий знімок - це сукупність елементів, які утворюють матрицю розміром m*n. Елемент носить назву - піксел (pixel) від англійського скорочення "picture JC element". Положення кожного піксела в матриці визначається номером рядка і та номером стовпчика j. Сукупність пікселів утворює зображення (на екрані ПЕОМ, на листі паперу тощо), яке називають растровим зображенням. Кожний піксел несе в собі лише інформацію про ступінь почорніння (для чорно-білого зображення) або інформацію про колір (для кольорового зображення).

Отримати цифровий знімок можна двома шляхами. Перший з них - це перетворення фотознімка в цифровий знімок шляхом сканування. Другий базується на використанні спеціальних знімальних камер - так званих цифрових камер. Вони подібні до фотокамер, проте зображення об'єкта не є фотографічним, а цифровим.

У   цифровій камері об'єктив проектує зображення на так званий "пристрій із зарядовим зв'язком" (ПЗЗ) - сукупність світлочутливих елементів, кожен з яких виробляє фотострум залежно від світлової енергії, яка падає на нього. В подальшому фотострум посилюється, перетворюється та фіксується на магнітному або оптичному носії інформації - магнітній плівці, диску, дискеті тощо. Це означає, що цифрове зображення є легкодоступним для сучасної ПЕОМ: його можна зчитати з дискети, переписати з оперативної чи буферної пам'яті камери в пам'ять ПЕОМ, виконувати різноманітні операції з цифровим зображенням (копіювання, фільтрація, посилення, геометрична корекція тощо).

3. Цифрові фотограмметричні знімальні системи

Значний прогрес у галузі сенсорної техніки, передусім створення приладу із зарядовим зв'язком (ПЗЗ) з високою роздільною здатністю, став основою для створення знімальних камер аеро- та космічного базування.

Оскільки продукування ПЗЗ-лінійок високої якості було освоєно ще в 80-ті роки минулого століття, це зразу ж використали в космічній техніці. Були створені знімальні камери сканерного типу, що давало змогу одержувати високоякісні зображення Землі. Пізніше, вже на рубежі двох століть, почалось виробництво високоякісних ПЗЗ-матриць, що стало поштовхом до створення цифрових аерознімальних систем. У системах сканерного типу використовують дві, три чи більше ПЗЗ-лінійок, розташованих у фокальній площині об'єктива. Схема знімальної системи з двома лінійками показана на рисунку 3.4.

Рис. 1 Принципові схеми формування зображення в цифрових знімальних системах: сканер з двома ПЗЗ-лінійками, система з ПЗЗ-матрицею

Рис. 1 Принципові схеми формування зображення в цифрових знімальних системах: сканер з двома ПЗЗ-лінійками, система з ПЗЗ-матрицею

У першому випадку характерним є те, що оптична система відхиляє промені так, що вони формують смугу пікселів, яка перпендикулярна до напрямку польоту. Другу смугу одержують за рахунок польоту, переміщення носія (літака, супутника) в нову позицію. У такий спосіб формується неперервне зображення поверхні, що записується у пам'яті бортового комп'ютера. Щоб отримати з однієї позиції п’ять стереозображень, використовують дві (або більше) ПЗЗ-лінійки, одна з яких формує надирний образ (ПЗЗ-1), а друга - зображення назад чи вперед. Указана схема знімання рівнозначна зніманню з базису фотографування.

На другій схемі зображення формується об'єктивом згідно із законами центральної проекції. Це, справді, повний аналог аерофотокамери. Проте промисловість поки що не виготовляє ПЗЗ-матриці великих розмірів, такі, як 180x180, 230x230, 300x300 мм (розмір кадру фотознімка в аерофотокамерах).

Для опрацювання сканерних зображень непридатне програмне забезпечення, створене на засадах та алгоритмах центральної проекції. Тому багаторічні напрацювання у галузі аналітичної та прикладної фотограмметрії (у сенсі комплексів програм) не можна використати безпосередньо. А створення нових програмних продуктів - це додаткові витрати.

4. Характеристики цифрових фотограмметричних камер

Для аерофотознімання місцевості фірмою LH Systems створено цифрову аерофотознімальну систему високої роздільності й точності ADS40. В основу її технічного рішення покладено концепцію трьохлінійчастого сканера, вперше запропоновану в 1970 році компанією DLR (Німецький аерокосмічний центр), що активно вико-ристовувалася у системах дистанційного зондування, як космічних, так і літакових.

Виходячи з цієї концепції, в фокальній площині об'єктива системи взаємно паралельно розташовані три ПЗЗ-лінійки, віддалені одна від одної таким чином, що одне з них забезпечує панхроматичну зйомку в напрямку вперед, інша - в напрямку точки надира, а третя - в нап-рямку назад.

Причому замість однієї лінійки в кожному з положень викорис-товуються пари лінійок, зміщені одна відносно іншої на 0.5 пікселя. У кожній ПЗЗ-лінійці 12 000 елементів, отже, в парі роздільність у два рази більша.

Крім панхроматичної, в фокальній площині знаходяться ще чотири одинарні лінійки по 12000 елементів в кожній. Вони призначені для мультиспектрального знімання в чотирьох вузьких зонах спектра- ближній інфрачервоній (835-885), червоній (610-660), зеленій (535-585) і синій (430-490). Розмір елемента ПЗЗ-лінійки - 6,5 мкм. Фокусна віддаль об'єктива 62,77 мм. Кут поля зору (впоперек напрямку польоту) - 64°. Кути стереоспостережень - 14.2, 28.4 і 42.6°.

За роздільністю знімання розглянута система порівняна з аерофотозніманням аналоговим АФА у масштабі 1:10 000, якщо знімки сканувати з розміром пікселя 12 мкм.

Це дозволяє забезпечити картографування аж до масштабу 1:2000. Чинником, який обмежує дозвіл на місцевості, є інтервал часу (період) між зчитуванням інформації з лінійок, що становить 1,2 м/с.

Основні параметри камери DMC 2001

Модуль панхроматичний

об'єктив, фокусна віддаль

ƒ = 120 мм

світлосила

1 : 4

цикл роботи

1 образ за 2 сек.

розмір пікселя

6х6 мкм

ПЗЗ для 1-ого об'єктива, пікселів

7000х4000

ПЗЗ для 2-ого і 3-ого об'єктива,

пікселів

7000х7500

ПЗЗ для 4-ого об'єктива, пікселів

13500х8000

Кут поля зору: для 1-ого

об'єктива, градуси

39ºх22º

для 2-го і 3-ого об'єктива, градуси

39ºх42º

для 4-ого об'єктива, градуси

74ºх44º

Модуль багатоспектральний:

об'єктив, фокусна віддаль

ƒ = 25 мм

світлосила

1 : 4

цикл роботи

1 образ за 2 сек

розмір пікселя

   12х12 мкм

радіометрична роздільна здатність

12 біт

ПЗЗ об'єктивної системи, пікселів

   3000х2000

Кут поля зору системи, градус

72ºх50º

Найважливішими компонентами системи є: власне датчик, що вмикає об'єктив і пластину з ПЗЗ-лінійками; інерціальний вимі-рювальний пристрій, тісно пов'язаний із датчиком; системи підігріву та охолодження; пристрій управління датчиком, який включає комп'ютер, програмне забезпечення, GPS-приймач і пам'ять на жорстких дисках.

Аерофотоапарати мають унікальну в своєму класі продуктивність- вихідне зображення формується зі швидкістю до 200 Мбайт/с. При цьому забезпечується можливість роботи з перекриттям 60-90% у смузі 0,9 висоти польоту при швидкості носія 0 -900 км/год.

Фотоприймальний елемент - гібридний, на основі кольорових ПЗЗ-матриць із прогресивною розгорткою. Експонування матриць у кадрі - синхронне. Забезпечується одержання однокольорового (raw-12) зображення. Формат еквівалентного кадру - 240001200 пікселів (АФА- 4/90) і 27 0001, 200  2 смуги (АФА 6/90); постійний кут стереозасічки - 10˚). При цьому формується вихідний кадр, повністю еквівалентний гомоцентричній центральній проекції. Викорис-товується спеціалізований об'єктив з постійною, фокусною віддалю 92мм. Роздільність по полю - 300 лін /мм, відносний отвір - 1:2,8 - 1:5,6. Кут зору в напрямі «впоперек польоту» - 50 -56º. Мінімальний інтервал фотографування - 0,5 с. Діапазон висот застосування - від 1500 м (5 см/піксель) до 8000 м (26 см/піксель).

Аерофотоапарати мають унікальну в своєму класі продуктивність- вихідне зображення формується зі швидкістю до 200 Мбайт/с. При цьому забезпечується можливість роботи з перекриттям 60-90% у смузі 0,9 висоти польоту при швидкості носія 0 -900 км/год.

5. Побудова цифрових та аналогових картографічних матеріалів

Однією з найважливіших функцій аналітичних стереофотограмметричних приладів є створення топографічних карт (планів) в цифровому та графічному поданні.

Послідовність виконання основних процесів є такою:

  1. Підготовка та ввід в ПЕОМ елементів внутрішнього орієнтування та параметрів аерофотокамери.
  2. Ввід в ПЕОМ каталогу координат опорних та контрольних точок.
  3. Ввід в ПЕОМ масштабу та номенклатури топографічної карти; в деяких випадках вона отримується автоматично, але для цього необхідна додаткова інформація.
  4. Встановлення 1-ї (поточної) стереопари в приладі.
  5. Виконання вимірювальних операцій: координатних позначок (для внутрішнього орієнтування), стандартних точок (для взаємного орієнтування), опорних точок (для геодезичного орієнтування моделі).
  6. Набір вихідних даних для координатографа та автоматичного орієнтування планшета.
  7. Стереоскопічний   збір   картографічних   даних   з   цієї   стереопари (візування на контури та точки для відтворення рельєфу за допомогою горизонталей).
  8. Редагування  зібраних  картографічних даних в межах усіх стереопар, поділ їх на листи топографічних карт з конкретною заданою (чи вичисленою) номенклатурою.
  9. Нанесення опорних точок на     планшет за координатами, автоматичне викреслювання рамки та нанесення координатної сітки.
  10. Автоматичне викреслювання на планшеті елементів ситуації та рельєфу.
  11. Архівація цифрових картографічних даних.

6. Питання для самоконтролю

  1. Які досягнення здобула Україна у програмних продуктах які використовуються при фоторгаметричній обробці знімків?
  2. Які недоліки має система з ПЗЗ-лінійками?
  3. Які переваги має система з ПЗЗ-матрицями?
  4. Які технічні параметри у цифрової аерокамери 3-DAS-1?

7. Питання на самостійну підготовку

  1. Загальні відомості аналітичної фотограмметрії
  2. Аналітичні стереофотограмметричні прилади
  3. Програмне забезпечення для задач аналітичної фотограмметрії
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла