ЛЕКЦІЯ 14. ТРАНСФОРМУВАННЯ АЕРОЗНІМКІВ
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️ |
Книга: | ЛЕКЦІЯ 14. ТРАНСФОРМУВАННЯ АЕРОЗНІМКІВ |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | четвер, 20 лютого 2025, 08:57 |
1. Загальне поняття про трансформування аерознімків
Трансформуванням називається перетворення нахиленого аерофотознімка (аерофотонегатива) у зображення, що відповідає горизонтальному аерофотознімку заданого масштабу.
В процесі такого перетворення усувається зміщення точок, викликане нахилом аерофтознімка, й одержане зображення (яке називається трансформованим) при рівнинній місцевості рівнозначно плану. Зменшення цих зміщень до допустимої величини здійснюється багатократним трансформування аерофотознімка з різним збільшенням (трансформування по зонах) (рис. 6.9).
Геометрична сутність трансформування полягає у відновленні зв’язки проектувальних променів у тому вигляді, в якому вона була у момент аерофотознімання. Регулюючи висоту розташування екрана підбирають масштаб зображення.
2. Види трансформування
Відповідно до способів відновлення зв’язки проектувальних променів існує кілька видів трансформування:
графічне - виконується перенесенням ситуації з аерофотознімків на основу за допомогою побудованих на них проективних сіток (побудова здійснюється за допомогою простих креслярських приладів);
оптико-графічне - виконується на проекторі (фотозбільшувачі) й після побудови трансформованого зображення його контури обводять на основі та одержують графічний план місцевості;
фотомеханічне - здійснюється на спеціальних приладах – фототрансформаторах. У такому разі випадку трансформують зображення з аеронегатива і друкують його на фотопапері;
аналогове – трансформування виконується на універсальних стереоскопічних приладах шляхом горизонтування й масштабування стереомоделі.
аналітичне (цифрове) - полягає у визначенні координат точок горизонтального аерофотознімка за координатами відповідних точок нахиленого аерофотознімка (обчислення проводять на ЕОМ при аналітичній фототріангуляції).
Після сполучення опорних точок об'єктив діафрагментують, закривають світлофільтром й основу з підкладкою прибирають. Попередньо визначають дослідним шляхом витримку, що забезпечує хорошу переробку деталей, і на екран кладуть фотопапір, який притискають до екрану покривним склом.
3. Способи трансформування аерознімків
за установочними елементами – використовують вказані елементи, які визначені за елементами зовнішнього орієнтування аерофотознімка;
за точками − визначають трансформаційні точки аерофотознімка, положення яких на основі одержують, як правило, за допомогою фототріангуляції.
Є різні способи сполучення крапок при трансформуванні, що видозмінюються залежно від конструктивних особливостей фототрансформатора, оскільки їхні різні типи мають різні настановні рухи.
Трансформування вважається виконаним, якщо при точному поєднанні центральної точки несуміщення для інших трансформаційних точок не перевищує 0,4 мм.
В експедиційних умовах плани місцевості на невелику площу можуть бути одержані за допомогою графічного трансформування. Для цього необхідно мати віддешифровані аерофотознімки з опоровими точками, положення яких на основі визначено із графічної фототріангуляції.
4. Методика графічного трансформування
В експедиційних умовах плани місцевості на невелику площу можуть бути отримані за допомогою графічного трансформування. Для цього необхідно мати віддешифровані аерофотознімки з опоровими точками, положення яких на основі визначено із графічної фототріангуляції.
При графічному трансформуванні на аерофотознімку та на основі (аркуш креслярського паперу) по чотирьох однойменних орієнтирних точках будують взаємно проективні сітки. А потім по них переносять дешифровані контури з аерофотознімка на основу. Отримане на основі зображення при рівнинній місцевості є планом. Побудова проективних сіток здійснюється різноманітними способами: за способом подібних фігур, за способом пропорційного ділення, за способом центральних напрямків.
Розглянемо методику графічного трансформування способом подібних фігур. На аерофотознімку і на основі утворюються мережі з однакової кількості трикутників. На знімку мережа «прив’язується» до спотвореного за рельєф і кут нахилу зображення опорових точок. На основі – до планового положення цих же точок, в яких впливу спотворення немає. Основа виконується у певному масштабі, тож зображення, утворене на основі є трансформованим.
Щоб похибки перенесення не перевищували допустимої СКП положення точки на плані (0,5 мм), величина сторін клітинок сітки на основі не повинна бути більше 5-7 мм. Сітку на аерофотознімку будують синьою або зеленою тушшю, а на основі - олівцем.
По викреслених проективних сітках візуально з аерофотознімка на основу переноситься в олівці дешифроване зображення в межах робочої площі і по 1 см поза її межею. Сітку на основі стирають.
5. Методика оптико – графічного трансформування
Для складання плану може бути застосовано оптико-графiчне трансформування. Для проведення оптико-графiчного трансформування необхідно мати дешифрований аерофотознімок з трансформаційними точками. За допомогою проектора (фотозбільшувача) виконують перефотографування цього аерофотознiмка із зменшенням приблизно в чотири рази.
Отриманий негатив i всі зображення трансформаційних точок з відповідними точками основи, що виправлені за рельєф відносно середньоϊ площини першої зони закладають в касету проектора. Потім олівцем обводять на основі всі потрібні елементи зображення, що розташовані в цій зоні.
Далі змінюють масштаб зображення перемещіниям проектора по висоті на розраховану величину i переходять до другої зони та обводять в її межах спроектовані на екран контури. Таким же чином виконують обробку i інших зон. Після трансформування виконують коректуру отриманого плану і тільки після цього викреслюють його тушшю.
6. Питання для самоконтролю
- Яка необхідність трансформування знімків?
- Контроль побудови проекційних сіток способом подібних фігур
- Види трансформування у порядку зменшення або збільшення їхньої точності і продуктивності
7. Питання на самостійну підготовку
- Поняття фотомеханічного трансформування
- Поняття аналітичного трансформування
- Методи усунення спотворень за рельєф при аналітичному і фотомеханічному трансформуванні
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка