ЛЕКЦІЯ 15. ВИГОТОВЛЕННЯ ФОТОПЛАНІВ

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️
Книга: ЛЕКЦІЯ 15. ВИГОТОВЛЕННЯ ФОТОПЛАНІВ
Надруковано: Гість-користувач
Дата: неділя, 24 листопада 2024, 02:40

1. Поняття фотоплану

Фотопланом називається одномасштабне фотографічне зображення місцевості, що змонтоване з трансформованих фотознімків.

Фотоплани значно перевищують графічні плани за детальністю зображення і не поступаються їм в точності.

Залежно від меж, в рамках яких складаються фотоплани, вони складаються :

  • в рамках трапеції державної розграфи;
  • в межах землекористувань;
  • в межах умовної розграфки.

Монтаж фотоплана виконується на твердій основі з трансформаційними та іншими точками та виготовляється перед трансформуванням. Такий монтаж в оригіналі називають мозаїчним фотопланом.

2. Виготовлення фотопланів

Фотоплани, як основу топографічного плану, виготовляють на території з рівнинним, горбистим та інколи з гірським рельєфом при будь-якому характері забудови.

 На незабудовані території з незначною кількістю контурів створюють графічні плани стереотопографічним або наземним способами; можна також створювати фотоплани.

 Для створення фотоплану використовують трансформовані аерознімки вільні від перспективних творень і переведених до них масштабу створювальної карти.

 Для трансформування кожний знімок по кутах робочої площі забезпечують чотирма плановими опорними точками.

3. Використання фотопланів

Проведення фотограмметричної зйомки більш доцільно так як в декілька разів швидше ніж геодезична, несе більшу кількість інформації. При дотриманні технології створення фотопланів точність отриманих - не поступається точністю планам, які створюються при геодезичній зйомці.

 Зручність використання фотопланів при землеустрої полягає у високій інформативності, що може бути вирішальною при роботах із відновлення або перенесення проектів в натуру, також інші види інформації

4. Монтаж і коректура фотопланів

Монтаж фотоплану рівнинної місцевості починають з підготовки, яка полягає в тому, що на трансформованих фотознімках пуансоном пробивають орієнтуючі та центральні точки діаметром отвору 1 мм і для перевірки трансформованих аерофотознімків їх накладають на основу (відхилення отвору від точки не повинно перевищувати 0,5 мм).

 Монтаж починають з накладання на основу лівого аерофотознімка верхнього маршруту, з'єднуючи так, щоб їх пробиті отвори найкращим чином співпали з відповідними точками і притискають їх важками. Таким же чином накладають наступний аерофотознімок того самого маршруту і виконують сумісний поріз ланцетом між цими аерофотознімками.

 Аналогічним чином виконують накладання і поріз аерофотознімків наступних маршрутів. Потім виконують сумісний маршрут між маршрутами.

 Після закінчення робіт, виконують поріз вздовж сторін трапеції або меж землекористування, відступаючи від них по 1 см.

 Монтаж фотоплану нерівнинної місцевості виконують з трансформованих по зонах аерофотознімках. На кожному з аерофотознімків вводять поправки за рельєф в положення орієнтуючих точок і отримані точки пробивають пуансоном.

На основі накладають аерофотознімок першої зони таким чином, щоб в пробитих отворах було видно відповідні точки основи і приклеюють його. По тих же точках основи накладають аерофотознімок іншої зони і притискають його важками, після чого ланцетом виконують поріз по межі між першою і другою зонами.

 Оптичний монтаж - це трансформування аерофотознімків із складним рельєфом по зонах, при якому експонування виконується декілька раз на один аркуш фотопаперу. Це дозволяє об'єднати трансформування з монтажем фотоплану і виконується при коефіцієнті трансформування К < 4 і кількості зон більше 2-3. При цьому використовується "сорочка" (чорний світлонепроникливий папір з нанесенними зонами трансформування), яку ріжуть по зонах, піднімають і експонують фотопапір по частинах після попереднього приведення фототрансформатора. Цей метод поширений на виробництві.

 Контроль мозаїчних фотопланів виконують за їх точністю і фотографічною якістю. Контроль за точністю виконують по точках, по порізах та по зведеннях, а для фіксації результатів контролю виготовляють коректурний лист.

 Контроль по точках визначається як відхилення центрів отворів від однойменної точки основи і вказується напрямок зміщення. При цьому допустиме перевищення для рівнинної і горбистої місцевості - 0,5 мм, а для гірських районів - 0,7 мм .

 Контроль по порізах виконують з використанням обрізків, що отримані в результаті монтування фотопланів і проводиться способом суміщення обрізків. Величина відхилення не повинна перебільшувати на краях 0,7 мм, а при коефіцієнті збільшення більше 1,5 мм та при трансформуванні по зонах допускається 1 мм.

 Контроль по зведеннях виконують по зарамочних обрізках сусідніх фотопланів. Наколи чітких контурів виконують через кожні З см. Розбіжність в рівнинних і горбистих районах не повинна перевищувати 1 мм, а в гірських районах - 1,5 мм.

 Фотоплан, що виготовлений способом оптичного монтажу, контролюється за несумісністю засвічених кружечків із зображенням наколів аерофотонегативів, а також за межами зон і за зведеннями.

5. Фотоплани,я к картографічна основа у землевпорядкуванні

Фотоплани та їх копії використовуються при проведенні таких землевпорядних робіт: 

  • при складанні проектів землеустрою;
  • при перенесенні проектів в натуру;
  •  при складанні робочих проектів;
  •  при коректуванні планів землекористування (землеволодіння);
  •  при проведенні земельного кадастру,  облікових та інших

6. Питання для самоконтролю

  1. Поняття оптичного монтажу
  2. Різниця між фотопланом та фотосхемою
  3. Як здійснюють контроль при монтажі фотопланів?

7. Питання на самостійну підготовку

  1. Монтаж та точність фотопланів
  2. Зйомка рельєфу на фотопланах
  3. Способи  перенесення  елементів  дешифрування  з  аерознімків  на фотоплан
  4. Виготовлення контурних планів за фото планами
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла