ЛЕКЦІЯ 19. СТВОРЕННЯ ЦИФРОВИХ МОДЕЛЕЙ ФОТОГРАММЕТРИЧНИМ МЕТОДОМ І ЇХНЄ ВИКОРИСТАННЯ

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Фотограмметрія та дистанційне зондування ☑️
Книга: ЛЕКЦІЯ 19. СТВОРЕННЯ ЦИФРОВИХ МОДЕЛЕЙ ФОТОГРАММЕТРИЧНИМ МЕТОДОМ І ЇХНЄ ВИКОРИСТАННЯ
Надруковано: Гість-користувач
Дата: середа, 27 листопада 2024, 22:41

1. Удосконалення технології та програмного забезпечення

Фотограмметричне згущування

Технологія фотограмметричного згущування знімального обґрунтування забезпечує виконання цифрової фототріангуляції в режимі реального часу, тобто в процесі виміру з’єднальних точок зрівнюються одержаванні дані з контролем результатів зрівнювання. Це дозволяє локалізувати і швидко усунути можливі похибки вимірів, не допускаючи їх нагромадження. Для реалізації online технології до складу програмного забезпечення ЦФС інтегрований широко відомий програмний комплекс Фотоком, розроблений І.Т. Антиповим.

Особливістю технології згущування є можливість одночасного відображення на екрані монітора всіх суміжних знімків із зображенням вимірюваної точки мережі. Такий підхід дає змогу повніше використати методи автоматичного ототожнення однойменних точок на всіх знімках, що перекриваються, і візуально контролювати можливі помилки.

Одержання цифрової моделі рельєфу

Технологія одержання цифрової інформації про рельєф для ортотрансформування, створення висотної частини ЦТК і ЦТП базуються на стереоскопічній обробці знімків. При стереоскопічному збиранні рельєфу використовують автоматизований, інтерактивний або ручний режими чи їх об’єднання.

Одержання ортофототрансформування

Технологію ортотрансформування знімків на ЦФС призначена для одержання цифрових ортофотопланів і ортофотокарт за матеріалами аерокосмічного фотографування. При цьому обробляють як стереоскопічні, так і поодинокі аеро-або космічні знімки (чорно-білі, кольорові чи спектралізовані) центральної й нецентральних проекцій.

Збирання цифрової інформації для створення цифрових топографічних карт (ЦТК) і цифрових топографічних планів( ЦТП).

Технологія збирання цифрової інформації про контури базується на обробленні стереопари, поодинокого знімка або ортозображення з одночасним дешифруванням і семантичним кодуванням об'єктів. При цьому використовують класифікатора об'єктів і пов'язані з ним бібліотеки топографічних умовних знаків та шрифтів, використовувані при створенні й оновленні топокарт і планів відповідних масштабів. У процесі збирання цифрової інформації за фотограмметричною моделлю місцевості наповнюються бази топографічних даних.

Оновлення цифрових топографічних карт і планів

Технологія оновлення ЦТК і ЦТТ припускає приведення контурної частини змісту карти в повну відповідність зі знімками нового зальоту й виправлення виявлених похибок в зображенні форм рельєфу. Відновлення виконується за стереоскопічними або поодинокими аеро-і космічними знімками центральної та нецентральних проекцій чи за фотопланами, складеними за цими знімками.

Одержання цифрової топографічної карти методом автоматизованої генералізації

Створення топографічних карт будь-якого масштабу методом стереотопографічного знімання вимагає великих витрат, у зв'язку з чим топографічні карти масштабів 1: 50 000 і менше створюють методом картозіставлення, як похідні карт більших масштабів. Центром "Сибгеоінформ" розроблено й інтегровано в ЦФС технологію перетворення топографічних карт (планів) із великих масштабів у менші методом автоматизованої генералізації. Останні розробки в цьому плані спрямовані на прийняття використовуваного при генералізації інформаційного забезпечення ЦТК.

Контроль якості цифрових топографічних планів і конвертація у формати ГІС

Неодмінною умовою успішного створення та відновлення ЦТК і ЦТП є проведення системи організаційно-технічних та технологічних заходів, із метою контролю похибок ЦТК, що виникають, і виправлення їхнього змісту відповідно до вимог, які ставляться до цього виду картографічної продукції. Технологія контролю якості цифрових карт та планів включає етап знаходження похибок і етап їх виправлення в автоматичному, інтерактивному і ручному режимах.

Підготовка цифрових топографічних карт до видання

Технологія підготовки ЦТК до видання включає картографічне видавниче редагування, розділення інформаційних шарів ЦТК на поліграфічні шари відповідно до кольорового навантаження, одержання комплекту надрукованих пластиків. У цій технології, на відміну від традиційної, відсутні стомливе і низькопродуктивне ручне гравірування і "мокрі" процеси, що супроводжують одержання основ гравіювань - "синьок".

2. Розширення можливостей цифрових фотографічних спостережень

Протягом багатьох років безперервно вдосконалюються програмне забезпечення ЦФС і технологія його використання. Це дозволяє розширити технологічні можливості й галузі використання системи. Зокрема, додані модулі та процедури :

  • обробки наземних геодезичних вимірів;
  • обробки  наземних  знімків  для  цілей  архітектури,  маркшейдерії, будівництва і розв’язання інших завдань;
  • використання навігаційної супутникової системи у поєднанні з цифровою інформацією, що відображається на екрані, про місцевість для вирішення транспортних, навігаційних і інших завдань;
  • з'єднання з об'єктами цифрової карти мультимедійних застосувань (аудіо, відео, фото);
  • вставки в карту растрових зображень і текстових блоків (таблиць);
  • тривимірного перетворення карти;
  • інформаційно-пошукової системи.
  • У результаті опрацювання аерокосмічної інформації на ЦФС створюється продукція, що відповідає вимогам споживачів різних напрямів і рівнів. Цією продукцією можуть бути:
  • цифрові векторні та растрові топографічні карти й плани всього масштабного ряду;
  • топографічні карти, що відповідають за оформленням вимогам видавничого оригіналу;
  • цифрова інформація про місцевість (моделі місцевості) на задану територію, що відповідає вимогам різних ГІС у частині тривимірності, поширенні інформативності тощо;
  • цифрові ортофотоплани, ортофотокарти, тематичні карти з растровими зображеннями.

3. Характеристики деяких цифрових фотограмметричних станцій

Цифрова фотограмметрична станція "Дельта". Найпоширенішими засобом обробки фотограмметричних даних є цифрова фотограмметрична станція "Дельта", яка випускається Винницьким виробничим об'єднанням "Геоприлад".

 Комплекс програм "Дельта" призначений для обробки аерокосмічних знімків з метою одержання картографічних оригіналів та цифрових карт і спеціальних планів місцевості.

 Програмний комплекс "Photomod". Цей програмний комплекс створено в ФКЦ "Земля" (Росія). Основними галузями застосування є:

 геодезія і картографія;

 кадастри різного призначення;

 маркшейдерія;

 інженерні вишукування і проектування;

 геологія;

 архітектура.

 Система ґрунтується на комп'ютері типу Pentium з оперативною пам'яттю не менше як 64 МВ, операційною системою Windows 98 і вище, графічною картою True Color 8 МВ до True Color 32 МВ, апаратною підтримкою Ореn GL. З додаткового обладнання потрібні рідкокристалічні чи анагліфічні окуляри, спеціалізована десятикнопкова мишка.

 Основні функції системи:

 оброблення знімків - центральної проекції або сканерних зображень;

 блочна фототріангуляція;

 побудова ЦМР;

 створення ортофотопланів;

 векторизація у стереорежимі та за ортофотопланом;

 створення і друк електронних карт;

 калібрування планшетних поліграфічних сканерів.

Програмний комплекс від Leica Geosystems (Швейцарія). Цей програмний комплекс під назвою LPS (Leica Photogrammetry Suite) призначений для фотограмметричного опрацювання різноманітних зображень, одержаних за допомогою аерофотокамер, 35-міліметрових фотокамер, цифрових камер, цифрової аерокамери АDS40, сенсорів космічного базування, зокрема SPOT, IRS-1С, MODIS, QuickBird, ASTER, EROS A1, IKONOS, Generic Pushdroom.

 Програмний комплекс побудований за модульно-ієрархічним принципом СОRЕ (ядро). Це фундамент для роботи та об'єднання всіх модулів із метою для управління фотограмметричним проектом та розв'язання різноманітних фотограмметричних задач. Управління проектом реалізується через панель інструментів проекту, або покроковим розвязанням, або в режимі пакетного опрацювання.

 Цифрова фотограмметрична станція ImageStation INTERGRAPH. Комплекс створено відомою американською фірмою INTERGRAPH, яка кілька років тому об'єднала свої творчі зусилля з німецькою фірмою ZEISS.

 Інсталяція відбувається на РС-комп’ютері з використанням операційної системи Windows XP разом з програмним комплексом Bentley MicroStation. Рекомендовані такі технічні параметри: процесор Dual Inter Xeon 3,6 GHz, оперативна пам'ять 2GB, диск SAS, монітор з мінімальним розміром 21 дюйм з частотою зміни зображення 120 Гц та роздільною здатністю 1280x1024. До технічних засобів, крім комп'ютера, належать: високопродуктивна графічна карта 3DLabs Realizm 800 PCle, інфрачервоний датчик, стереоокуляри на рідких кристалах 3D Crystal Eyges, мишки (маніпулятор) Z/1 Mause USB.

4. Застосування аерофотоматеріалів для виконання робіт із створенню кадастрових планів

Складання топографічних карт та інших спеціальних планів, включаючи і кадастрові плани, за своєю технологією суттєво не відрізняються.

 Першим етапом для всіх технологій є складання проекту.

 Другий етап - це безпосереднє знімання об'єкта в реальному часі.

 Третій етап - створення, математична обробка даних та складання графічного оригіналу карти.

 Четвертий етап - дигіталізація картографічної інформації та створення цифрової карти.

 П'ятий етап - формування текстових файлів і формування загальної бази даних.

 Складання проекту полягає у виборі методу знімання та головних технологічних характеристик. Основним критерієм для вибору технології - точність одержання координат точок.

 В   завданнях землевпорядкування важливу роль відіграє визначення площ ділянок землекористування різної форми власності. Отже, оцінювання точності вимірювання площ тісно пов’язано з визначенням точності кадастрових документів.

5. Питання для самоконтролю

  1. Які досягнення здобула Україна у програмних продуктах які використовуються при фоторгаметричній обробці знімків?
  2. Яка головна особливість технології згущення?
  3. Які способи є основою у стереоспостереження?
  4. Перерахуйте апаратні засоби які містяться у цифровій фотограмметричній станції "Дельта".
  5. Перерахуйте програмні засоби які містяться у цифровій фотограмметричній станції "Дельта".
  6. Які є шість сервісних функцій, що значно полегшують роботу оператора на цифровій фотограмметричній станції "Дельта"?
  7. Перерахуйте основні функції системи "Photomod".
  8. Які недоліки має система з ПЗЗ-лінійками?
  9. Які переваги має система з ПЗЗ-матрицями?
  10. Які технічні параметри у цифрової аерокамери 3-DAS-1?

6. Питання на самостійну підготовку

  1. Технологія ортотрансформування знімків на ЦФС
  2. Призначення модуля ORIMA DR
  3. Поняття дискретизації
Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла