Лекція 6. Синхронні і асинхронні електричні машини

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Електротехніка в будівництві ☑️
Книга: Лекція 6. Синхронні і асинхронні електричні машини
Надруковано: Гість-користувач
Дата: вівторок, 26 листопада 2024, 16:17

1. Загальні відомості

У сiльськогосподарському виробництвi застосовується багато рiзних машин i aгpeгaтiв, якi приводяться в дію електричними двигунами.

Електричний двигун - це електрична машина, яка перетворює електричну енергiю в мехaнiчну. 3 ycix рiзновидiв електродвигyнiв найширшого застосування в промисловостi та сiльському господарствi знайшов трифазний асинхронний електродвигун з короткозамкненим ротором. Близько 95% електродвигунiв - це асинхроннi електродвигуни з короткозамкненим ротором серiй А, А2, АО, АО2, 4А , 4АМ i АИР тощо.

Згідно з прийнятою термінологією асинхронною електричною машиною зветься безколекторна електрична машина змінного струму, в якій відношення частоти обертання ротора до частоти струму в мережі, до якої машина підключена, залежить від навантаження.

Асинхронна машина, як і будь-яка обертова електрична машина, відповідно до основного закону електромеханіки має властивість зворотності і може працювати, як у режимі двигуна, так і в режимі генератора. Однак найбільше практичне застосування отримали асинхронні двигуни. Вигідно відрізняючись від інших електродвигунів простотою конструкції і високою експлуатаційною надійністю, асинхронні двигуни на даний час є основними типами електродвигунів, що застосовуються для приводу різних механізмів у промисловості, на будівництві, у сільському господарстві.


2. Асинхронні двигуни, переваги і недоліки

Трифазний acинхронний електродвигун з короткозамкненим ротором поряд з такими перевaгами, як простота конструкції, висока надійність в роботі, довговічність, невисока вартість, проста експлуатaцiя, має один iстотний недолік – велика кратність пускового струму: ki = 5...7. Великий за значенням пусковий струм, на проходження якого проводи електричної мepeжi не розраховують (вважаючи його тривалість короткочасною), викликає значне зниження напруги, що негативно вiдбивається на роботi caмoгo електродвигуна (збiльшується час розгону машин) та iнших електроприймачів (електричні лампи знижуютъ світловий потiк, "миготять" тощо). Тому в деяких випадках, якщо робочi машини зaпускаються недопустимо довго, для їх приводу використовуватимуться асинхронні електродвигуни з фазним ротором. Запуск таких електродвигунів здійснюється введенням у коло обмоток ротора допоміжного зовнiшнього опору у вигляді пускового реостату. Це призводить до зменшення пускового стpyмy, збільшення обертового моменту на валу, швидкого розгону робочого органу машини. При розгонi опір peостата поступово зменшують, а коли обертання ротора електродвигуна наблизиться до номінальної частоти, зовнiшній опір від'єднують, на кiльця накладається механізм, що зв'язує їх електрично, двигун працює з короткозамкненим ротором. Застосування асинхронних електродвигунів з фазним ротором дозволяє знизити кратність пускового струму до значень kі = 1,5...2,0.


До корпусу кожної електричної мaшини при виготовленні прикрiпляють металеву табличку, яка називається паспортом. У паспорті трифазного асинхронного електродвигуна вказують:

а) тип трифазного асинхронного електродвигуна (розшифровка лiтер i цифр типу наведена в окремому методичному посiбнику на робочому місці бригади);

б) корисна або механічна потужність на валу, кВт;

в) нaпруга або дві напруги джерела живлення, до якогo cлiд приєднувати статорнi обмотки електродвигyна, В; (при цьому вказується трифазна схема чи схеми з'єднань обмоток статора, наприклад, "зiрка" (Y), або "трикутник" '/"зiрка" (∆/Y);

г) номiнальний лiнiйний струм для однієї чи двох схем з'єднань обмоток статора, А;

д) номiнальна частота обертання ротора, oб/хв.;

е) частота струму джерела живлення, Гц;

є) коефіцієнт потужноcтi соs φ i коефіцієнт корисної дії (ККД) в %;

ж) клас нагрiвоcтiйкocтi iзoляцiї електродвигyна;

з) режим роботи електродвигyна.


Kpiм цьогo, у паспортi вказано завод-виготовлювач, рік виготовлення, заводський номер виготовлення, маса двигyна, державний стандарт, країна-виробник.

Якщо коробка виводiв обмоток статора електpодвигуна має 6 виводів (3 початки i 3 кiнцi), то допускається два види трифазних з'єднань - "зiркою" i "трикутником". Для полегшення розуміння цих з'єднань, виводи двигуна з’єднуються у щитку виводів в порядку, зображеному на рис. 6.1. Щоб з'єднати обмотки статора „зiркою”, необxiдно виводи трьох кiнцiв С4, С5 i С6 з'єднати мiж собою металевими перемичками, а до початків С1, С2 i СЗ пiдвести трифазне живлення.

 


Рис. 6.1 - З'єднання виводів обмоток статора в клемній корробці електродвигуна для схеми з’єднання „зірка” і „трикутник”.

 

Для з'єднань обмоток статора "зiркою" мають мicцe такі залежноcтi мiж лiнiйними i фазними напругами і струмами:

Uл = √3·Uф ; Iл =  Iф.                                                     (6.4)

Для з'єднань обмоток статора "трикyтником" у коробцi виводів металевi перемички роблять мiж початками i кiнцями обмоток з'єднуючи С1 i С6; С2 i С4; С3 i С5. Такому з'єднанню вiдповiдає правило: кiнeць першої фази (С4) з'єднати з початком дpyгої (С2), кiнeць другої (С5) з'єднати з початком третьої (СЗ), кiнець тpeтъoї (С6) з'єднати з початком першої (С1). Джерело живленя приєднують до початків трьох фаз.

Для з'єднання обмоток статора "трикутником" мають мicцe такі співвiдношення мiж лiнiйними i фазними нaпругами і струмами:

Uл = Uф ;  Iл =  √3·Iф ≈ 1,73 ·Iф.                                       (6.5)

У прaктицi експлуатації електрообладнання необхідно знати, за якою схемою потрібно з'єднати обмотки статора трифазного електродвигуна. Джерелом живлення електродвигунів є існуючі електричнi мерeжi трифазногo змiнного стуму. Електрична мережа споживчої напруги, як правило, має двi напрyги - лiнiйну i фазну, наприклад, 380 / 220 В. У цьому позначеннi 380 В - лiнiйна напруга, 220 В - фазна напрyгa. Якщо лiнiйна напруга електричної мережi, до якої збираємося приєднати електродвигун, має лiнiйну напрyгy, що вiдповiдає одній з напруг, вказаних у паспоpтi електродвигуна, останнiй можна приєднувати до мережі.


Правила вмикання трифазного двигуна в електричну мережу наступні.

  1. Якщо лiнiйна напруга електричної мерeжi вiдповiдає бiлъш високiй напрузi, вказанiй у паспорті електродвигуна, обмотки статора необxiдно з'єднати "зiркою".
  2. Якщо лiнiйна напрyга мерeжi вiдповідає меншому значенню напрyги, вказанiй у паспортi електродвигуна, обмотки статора необxiдно з'єднати "трикутником".
  3. Якщо ж лiнiйна напрyга електричної мерeжi не спiвпадає нi з однією напругою, що вказанi в паспорті електродвигуна, то такий електродвигyн приєднувати до існуючої електромерeжi не можна взaгaлi. Heвірно виконане з'єднання обмоток статора, яке не відповідає рiвню напрyги мережi, може призвести до виходу з ладу електродвигyна.


Для зміни напряму обертання ротора трифазного електородвигyна дocтaтньо помiняти мiсцями двi будь-якi фази електричної мережі, від якої одержує живлення двигун.

Мaгнітне поле статора, що обертається iз синхронною частотою, утворює тiльки при наявності трьох cтpyмів трифазної системи живлення. Якщо до статора трифазногo електродвигуна, обмотки якого з'єднані в трифазну групу, пiдвeсти тільки дві фази (два проводи) живлення, утвориться пульсуюче магнітне поле, яке не спричинить обертального руху ротора. Пульсуюче поле може бyти представлене як два обертових, що обертаються в протилежних напрямках. При yмові, що ротор нерухомий, по статорних обмотках протікає пусковий або близький до пускового струм, який може призвести до сильного нагрівання обмоток і виходу двигуна з ладу.

Якщо ротору надати обертального руху, а потім створити пульсуюче магнітне поле в статорі, ротор продовжить обертальний рух. Електродвигyн буде працювати, але потужність, яку вiн розвиватиме, змeншиться приблизно вдвiчi, а сила струму живлення стане більшою, ніж сила струму при нормальній роботі двигуна.


3. Призначення і будова асинхронного двигуна

За будовою трифазний асинхронний електродвигун складається з нерухомого статора, рухомогo ротора i двох пiдшипникових щитiв з підшипниками кочення або ковзання в центрi щита.

Статор електродвигyна складaється з корпусу, осердя i трифазної обмотки. Корпус виготовляють з чавуну, стaлi або сплаву алюмінію.

Осердя статора набираться зi штампованих листiв електротехнічної сталi у виглядi кiлець. Листи стaлi мають товщину 0,35 чи 0,5 мм, поверхня вкрита iзоляцiйним лаком чи окисною плiвкою для зменшення втрат енергії на вихровi струми при перемагнiчуваннi стaлi осердя. На внутрiшнiй поверхнi осердя завдяки формi кожного кiльця, утворюються поздовжнi пази, в які вкладаютъ витки котушок прямокутно-овальної форми з мiднoгo, рiдше алюмiнiєвого проводу круглого перерiзу, iзольованогo по поверхнi емалевою (лаковою) iзоляцiєю. Розмiри i кiлькiстъ котушок, схема ix з'єднанъ обумовлюють характер мaгнiтного поля, кiлькiстъ пар мaгнiтних полюсiв статора. Так, наприклад, якщо осердя статора має 36 пазiв (кiлъкiсrъ пазів трифазних двигyнiв завжди кратна 6), а котушка має форму i розмiри, що дозволяютъ зaйняти умовний перший паз, а протилежна сторона котушки займає дiаметралъно протилежний дев'ятнадцятий паз, iнша котушка займає вiдповiдно 2-й i 20-й пази тощо, тобто одна катушка охоплює четверту частину осердя статора, то магнітне поле статора електродвигуна матиме чотири полюси і меншу вдвічі швидкість (частоту) обертання.

Kількість полюсів мaгнітного поля статора трифазного асинхронного електродвигyна визначaється як частка вiд дiлення кiлькоcтi всіх пазiв осердя статора на кiлъкiстъ пазiв, що охоплює одна котyшка. Коли всі котушки всипані в пази, початки і кінці котушок з'єднують таким чином, щоб утворилось три фази, однакові за кількістю котушок, але зміщені по внутрішній поверхні осердя статора на рівні відстані. Початки і кінці фаз позначають так, як вказано в табл. 6.1.

 

Таблиця 6.1 – Початки і кінці фаз трифазного асинхронного електродвигyна


 

Короткозамкнений ротор складається зi стального вала, що опирається на два підшипники; на частину мiж пiдшипниками жорстко кріпиться осердя, що набирається, як i осердя статора, з окремих лиcтiв електротеxнiчної стaлi у виглядi плоских дисків з отвором пiд вал по центру. На зовнiшнiй поверхнi осердя ротора пiсля складання утворюютъся пази, в які закладаютъ мiднi чи алюмiнiєвi стрижнi без iзоляцiї, які утворюють короткозамкнену обмотку ротора. На торцях осердя ротора стрижнi з'єднують мiж собою мiдними чи алюмiнiєвими кiльцями. Короткозамкнена обмотка ротора без осердя нагадує за констрyкцiєю клiтку. Трифазний електродвигyн з такою будовою ротора одержав назву асинхронного з короткозамкненим ротором.

Ротор електродвигуна може мати й iншу будову: в пази осердя ротора можна вкласти котушки, по формi подібні котушкам статора. Котушки з'єднуються так, щоб утворились три фази. Кінці фаз з'єднують в одну точку (нульову), а початки приєднують до трьох кiлець, якi розмiщуютъ на валу. Кiльця iзольованi одне вiд одного i вiд валу. На кiльця накладають ковзнi щiтки з графiту, а до нерухомих щiток приєднують зовнiшнi опори у виглядi пускового чи регульованого реостату. Трифазнi електродвигуни з такою будовою ротора одержали назву - асинхронний з фазним pотором або електродвигyн з контaктними кiльцями.

Асинхронна електрична машина, як було визначено, в укрупненому плані складається з двох головних частин, одна з яких нерухома і зветься статором, а друга – рухома і зветься ротором.

Осердя статора набирається з окремих листів, виготовлених методом штампування з електротехнічної сталі.

На рис. 6.22 показане зібране осердя статора асинхронної електричної машини.


Рис. 6.2. Осердя статора асинхронної електричної машини

 

Станина (1) зазвичай виконується литою, з немагнітного матеріалу, найчастіше з чавуну або алюмінію. На внутрішній поверхні листів (2), з яких виконане осердя статора, є пази, в які закладається обмотка (3). Обмотка статора виконується переважно з ізольованого мідного проводу круглого або прямокутного перерізу. Зустрічаються двигуни, в яких обмотка виконана з алюмінію.

Найчастіше асинхронні електричні машини використовують в мережах трифазного струму. При цьому обмотка статора складатиметься з трьох окремих частин, які звуться фазами. Початок фаз позначається літерами с1, с2, с3, кінці – літерами с4, с5, с6.

Початок і кінець кожної фази виводиться на спеціальну панель затискачів (див. рис. 6.2, а), яка кріпиться до станини. Обмотка статора може бути з’єднана зіркою (рис. 6.2, б) або трикутником (рис. 6.2, в).

Зазначимо, що приєднання затискачів панелі до виводів окремих фаз здійснюється спеціальним чином, а саме так, щоб забезпечити простоту отримання з’єднання фаз зіркою або трикутником. Вибір схеми з’єднання фаз обмотки статора залежить від лінійної напруги мережі і паспортних даних двигуна.

В паспорті трифазного двигуна задаються напруга мережі живлення й схема з’єднання фаз обмотки статора. Наприклад, може бути наведено:

.

Це означає, що даний двигун можна включати в мережу з лінійною напругою Uл = 660 В, з’єднуючи фази обмотки статора зіркою, або в мережу з Uл = 380 В, з’єднуючи фази обмотки статора трикутником.

Головне призначення обмотки статора – створення в машині обертового магнітного поля.

Осердя ротора також набирається з листів електротехнічної сталі, на зовнішній стороні яких є пази, в які вкладається обмотка ротора.

Обмотка ротора асинхронних двигунів може бути двох видів: короткозамкнена і фазна. Відповідно до цього розрізняють асинхронні двигуни з короткозамкненим і фазним ротором.

Короткозамкнена обмотка ротора нагадує «біляче колесо» (рис. 6.24), вона складається зі стержнів, які зазвичай закладаються в пази осердя ротора (в машинах малої потужності осердя часто не використовується і вказані стержні у складі всієї конструкції виявляються розміщеними у повітряному зазорі). З торців стержні «білячого колеса) замикаються торцевими кільцями.


Рис. 6.3. Конструкційне виконання короткозамкненого ротора асинхронного двигуна

 

Двигун з короткозамкненим ротором не має рухомих контактів. За рахунок цього такі двигуни мають високу надійність. Стержні короткозамкненої обмотки виконуються з міді, алюмінію, латуні тощо.

Видатний вчений М. Доливо-Добровольський першим створив двигун з короткозамкненим ротором і дослідив його властивості. Завдяки цим дослідженням було, зокрема, встановлено, що асинхронним двигунам з короткозамкненим ротором притаманний суттєвий недолік, який полягає в обмеженості величини пускового моменту. Для усунення вказаного недоліку М. Доливо-Добровольським була запропонована конструкція асинхронного двигуна з фазним ротором.


На рис. 6.4 наведений внутрішній устрій асинхронної машини з фазним ротором. При цьому прийняті позначення:

- станина (1),

- обмотка статора (2),

- ротор (3),

- контактні кільця (4),

- щітки (5).

 


Рис. 6.4. Внутрішній устрій асинхронної машини з фазним ротором

 

У фазного ротора обмотка виконується трифазною, аналогічно обмотці статора, з тим же числом полюсів. Витки обмотки ротора закладаються в пази осердя ротора і з’єднуються за схемою зірки. Кінці кожної фази з’єднуються з контактними кільцями, закріпленими на валу ротора, і через щітки виводяться у зовнішню мережу. Контактні кільця виготовляються з латуні або сталі. Ці кільця мають бути ізольовані один від одного і від вала.

Щітки притискаються до контактних кілець за допомогою пружин щіткоутримувачів, закріплених нерухомо на корпусі машини. Як матеріал щіток зазвичай використовується металографіт.


На рис. 6.25 наведені умовні позначення асинхронного двигуна з короткозамкненим (а) і фазним (б) ротором. На інформаційному щитку, що закріплений на станині машини, наводяться дані щодо типу машини та її основних технічних характеристик, а саме:

PH - номінальна корисна потужність (потужність на валу);

UH, IH - номінальні значення лінійної напруги та струму для вказаної схеми з’єднання фаз;

nH - номінальна частота обертання в об/хв.

 


Рис. 6.5. Умовне позначення асинхронного двигуна з короткозамкненим (а) і фазним (б) ротором

 

Тип машини, наприклад, може бути заданий як 4АН315S8. Це означатиме, що представлено асинхронний двигун (літера «А») четвертої серії захищеного виконання. Відсутність в позначені літери «Н» означає що двигун закритого виконання. Три цифри (315) вказують висоту осі обертання в мм; літера S характеризує установчі розміри (чисельні дані щодо цих розмірів наводяться у відповідних довідниках); цифра «8» вказує число полюсів машини. На рис. 6.6 наведений устрій такої асинхронної машини.


Рис. 6.6. Внутрішній устрій асинхронної машини з короткозамкненим ротором

 

На рис. 6.6 виокремлено:

- станину (1),

- осердя статора (2),

- обмотку статора (3),

- осердя ротора з короткозамкненою обмоткою (4),

- вал двигуна (5).

 


3.1. Ковзання і його вплив на параметри ротора

В режимі двигуна частота (п) обертання ротора асинхронної машини завжди менша за частоту обертання (п1) магнітного поля статора. Саме ця особливість і визначає назву двигуна такого типу – асинхронний.

Величина, що характеризує різницю частот обертання ротора і магнітного поля статора, виражена у відносних одиницях або процентах, зветься ковзанням. Математично ковзання подається як:

.

З наведеної формули випливає, що ковзання асинхронного двигуна змінюється в діапазоні 0<s≤1.

В режимі роботи двигуна без навантаження на валу (режим холостого ходу машини) ротор обертається з частотою лише трошки меншою за частоту обертання магнітного поля, яку в подальшому називатимемо синхронною частотою. В цьому випадку ковзання мало відрізняється від нуля. Однак, струм холостого ходу двигуна складає (20 … 40 %) від номінального струму статора. Це пояснюється тим, що обов’язково присутній повітряний зазор між статором і ротором підвищує магнітний опір магнітного кола двигуна для магнітного потоку.

Ковзання, яке відповідає номінальному навантаженню двигуна зветься номінальним ковзанням.

Для асинхронних двигунів номінальне ковзання складає (1 … 8 %). Менші значення ковзання відповідають двигунам більшої потужності, великі значення ковзання притаманні двигунам малої потужності.

Частота обертання ротора (в об/хв.) може бути визначена, якщо відомі синхронна частота магнітного поля статора п1 і ковзання, а саме:

.

Наприклад, для двигуна загальнопромислового призначення (f = 50 Гц), який має чотири полюси (тобто дві пари полюсів – р=2) і номінальне ковзання 4%, частота обертання ротора становитиме:

, об/хв.

Частота струму в обмотці ротора, пропорційна абсолютній різниці синхронної частоти і частоти обертання ротора, зветься частотою ковзання. Частота ковзання розраховується як:

, Гц.

Помноживши чисельник і знаменник співвідношення для частоти ковзання на значення синхронної частоти, отримуємо можливість розраховувати частоту ковзання через відомі значення частоти напруги живлення і величини ковзання, а саме:

,

де f1 = f - частота струму в статорі, яка співпадає з частотою мережі живлення.

 

Наприклад, для частоти мережі живлення f = 50 Гц при ковзанні s = (2 … 8 %) частота ковзання становитиме f2 = (1 … 4 ) Гц.

 

Звичайно, величина частоти ковзання відбиватиметься на електричних параметрах кола ротора, а саме на ЕРС і реактивному опорі. ЕРС обмотки ротора Е2s можна розрахувати як:

,

де коб - коефіцієнт, який враховує специфіку виконання обмотки ротора (обмотковий коефіцієнт);

w2 - кількість витків обмотки ротора;

Фт - амплітуда магнітного потоку.

 

У випадку нерухомого ротора, тобто за умови s=1, частота ковзання f2 дорівнюватиме частоті f1=f напруги живлення двигуна, а отже E2s=E2.

За умови обертання ротора, коли f2=f1s, формула для розрахунку ЕРС приймає вигляд:

.

Аналогічний зв'язок можна встановити і між індуктивними опорами нерухомого x2s ротора й ротора, що обертається, x2, а саме:

.

ПрикладДля трифазного асинхронного двигуна відомо, що при частоті мережі електроживлення f=50 Гц, ЕРС і індуктивний опір нерухомого ротора дорівнюють відповідно E2=120 В, X2=130 Ом.


Визначити частоту струму в якорі, ЕРС на його затискачах, та індуктивний опір обмотки якоря під час обертання з ковзанням s=4 %. Користуючись наведеними формулами неважко отримати:

.


Механічна потужність асинхронного двигуна

Трифазний асинхронний двигун навантажує мережу живлення активною потужністю:

,

де:

- індекс «Ф» позначає фазні значення напруги і струму обмотки статора,

- індекс «л» позначає лінійні значення напруги мережі живлення і струму, що споживається двигуном.

 

В подальшому, як і раніше, індексом «1» будемо позначати параметри обмотки статора, а індексом «2» параметри обмотки ротора.

Процес перетворення електричної енергії в механічну найпростіше показати у вигляді енергетичної діаграми, наведеної на рис. 6.28.

З наведеної діаграми видно, що перетворення електричної енергії мережі живлення у механічну енергію на валу двигуна відбувається поетапно і супроводжується відповідними втратами енергії на кожному етапі. Ці втрати енергії зазвичай називають втратами потужності.

На підставі енергетичної діаграми двигуна можна визначити механічну потужність Рмех, яка розвивається (віддається) двигуном (на валу), шляхом відрахування з потужності, що споживається з електричної мережі втрат на кожному етапі перетворення (передачі) енергії. До таких втрат відносяться втрати в обмотці статора, в сталі осердя і в обмотці ротора (механічними втратами в елементах кріплення валу й т.п. зазвичай нехтують).


Рис. 6.7. Енергетична діаграма процесу перетворення електричної енергії в механічну

 

Рівняння енергетичного балансу двигуна можна записати як:


де т2 - число фаз обмотки ротора за умови фазного способу його виконання або кількість стержнів ротора, поділене на два, якщо обмотка ротора виконана короткозамкненою;

Рст - втрати в сталі осердя ротора.

 

Втратами в сталі ротора зазвичай можна нехтувати, адже частота струму ротора надто мала. Електромагнітна потужність Рем, що передається ротору, визначається як добуток числа фаз, ЕРС, струму і коефіцієнта потужності ротора. Частина цієї потужності розсіюється в роторі у вигляді тепла.

Таким чином, механічну потужність асинхронного двигуна можна визначити як різницю між електромагнітною потужністю і втратами в обмотці ротора, а саме:

.

Це співвідношення можна подати в дещо іншому вигляді, якщо врахувати, що:

,

а добуток


визначає активну складову ЕРС ротора.

 

З урахуванням наведеного, співвідношення для механічної потужності прийме вигляд:

.

Після деяких очевидних перетворень останнього співвідношення, отримуємо:

.

Якщо це співвідношення подати у вигляді:

,

то стає зрозумілим, що зі збільшенням ковзання збільшуватиметься і нагрівання ротора. Саме тому сучасні асинхронні двигуни розраховують так, щоб в робочому режимі ковзання було мінімальним.

Корисна механічна потужність Р2 на валу двигуна звичайно буде менша механічної потужності Рмех, яку розвиває двигун, на величину механічних втрат, обумовлених тертям у підшипниках, а також тертям ротора о повітря.

 

Обертовий момент і його залежність від величини ковзання

Обертовий момент М двигуна пов'язаний з механічною потужністю Рмех і кутовою частотою Ω2 обертання ротора відомою з механіки формулою:

.

Механічна потужність і її залежність від параметрів ротора з урахуванням отриманих вище співвідношень може бути подана як:

.

Зв'язок між кутовою частотою обертання ротора і магнітним полем статора можна подати через ковзання як:

.

Якщо обмотка статора має одну пару полюсів, то:

,

тобто кутова частота обертання магнітного поля статора дорівнюватиме круговій частоті струму в мережі живлення.


Однак в загальному випадку двигун має декілька пар полюсів. А тому:

.

при цьому співвідношення для кутової частоти ротора набуває вигляду:

.

Враховуючи наведене, співвідношення для обертового моменту можна записати як:

.

Введемо позначення:

.

Величина CM, як видно з наведеного виразу, є постійною, яка визначається параметрами двигуна і мережі живлення. З урахуванням введеного позначення обертовий момент двигуна запишеться як

.

Аналіз останнього співвідношення показує, що обертовий момент двигуна пропорційний добутку струму і ЕРС ротора. а також залежить від кута зсуву фаз між ними.


Зупинимось на впливі ковзання на окремі множники наведеного співвідношення, якими, власне і визначається обертовий момент двигуна.

 - постійна для даного типу двигуна величина, яка залежить лише від його конструктивних особливостей;

  - ЕРС, яка наводиться в обмотці нерухомого ротора;

 - струм у фазі обмотки ротора, який обертається; цей струм при збільшенні ковзання зростає, а при зменшенні ковзання – зменшується;

 - фазовий кут між ЕРС та струмом в обмотці ротора; цей кут зменшується при збільшенні ковзання і збільшується при зменшенні ковзання.



Таким чином, з трьох основних параметрів ротора лише два залежать від ковзання, причому один з цих параметрів змінюється прямо пропорційно, а другий зворотно пропорційно ковзанню.

Наведене призводить до характерної нелінійності залежності обертового моменту асинхронного двигуна від ковзання (рис. 6.8).


Рис. 6.8. Залежність обертового моменту асинхронного двигуна від ковзання

 

Характерними точками наведеної на рис. 6.8 залежності є:

МП - пусковий момент, який відповідає ковзанню s=1тобто нерухомому ротору;

MН - номінальний момент, який відповідає номінальному значенню ковзання s=sHтобто робочому режиму двигуна;

МКР - критичний момент, тобто найбільше значення обертового моменту, який відповідає критичному значенню ковзання s=sKP.


Значення критичного моменту визначає границю між областями стабільної і нестабільної роботи двигуна.

Двигун працюватиме в стабільній зоні, якщо при збільшенні моменту опору на валу обертовий момент зростає. Ковзання в цій області змінюється від нуля до критичного значення.

Якщо при збільшенні моменту опору ковзання збільшується, а обертовий момент зменшується, то двигун працюватиме у нестабільній області, що врешті-решт приводить до його зупинки. Ковзання в цій області більше критичного, але менше або дорівнює одиниці. З фізичної точки зору зменшення величини обертового моменту в цій зоні пояснюється зменшенням активної складової струму ротора, що приводить до зменшення величини cosφ.

Залежність обертового моменту від частоти обертання ротора називається механічною характеристикою.

Узагальнений вид механічної характеристики показаний на рис. 6.9.


Рис. 6.9. Залежність обертового моменту асинхронного двигуна від частоти обертання ротора (механічна характеристика)

 

На механічній характеристиці асинхронного двигуна можна виділити ті самі характерні точки, і області, що і на розглянутій вище залежності обертового моменту асинхронного двигуна від ковзання. Аналогічні, звичайно, і явища, що супроводжують функціонування двигуна в кожній з цих зон.





3.2. Коефіцієнти потужності і корисної дії асинхронного двигуна

Перетворення електричної енергії в механічну супроводжується не тільки з витратами (споживанням) активної і реактивної потужності електромережі, але й з втратами енергії. З цієї причини коефіцієнт потужності (cosφ1) і коефіцієнт корисної дії ) асинхронного двигуна в процесі його роботи не залишаються постійними.

Змінення коефіцієнта потужності в процесі роботи асинхронного двигуна обумовлене зміненням складових струму статора.

Реактивна складова струму статора не залежить від навантаження на валу двигуна і при будь-якій напрузі мережі залишається практично незмінною.

Активна складова струму двигуна пропорційна його механічному навантаженню.

Таке змінення складових струму статора приводить до того, що зі збільшенням навантаження відносна величина реактивного струму спадає, а коефіцієнт потужності підвищується.

При холостому ході двигуна його коефіцієнт потужності достатньо низький – порядку 0,2...0,3. Однак зі збільшенням навантаження коефіцієнт потужності швидко зростає і досягає максимального значення в межах 0,7…0,9 при номінальному навантаженні.

При підвищенні навантаження двигуна зверх номінального значення підвищується реактивна складова струму і коефіцієнт потужності починає знижуватися.

Причиною вказаного підвищення реактивної складової струму є вплив магнітних потоків розсіювання, які зростають при збільшенні навантаження, що й приводить до збільшення реактивної потужності двигуна.

Значення коефіцієнта потужності трифазного асинхронного двигуна можна розрахувати за формулами:

.

Коефіцієнт корисної дії (ККД ) визначається як відношення корисної потужності P2 до потужності P1, що підводиться до двигуна з електромережі. При цьому слід пам’ятати, що корисною потужністю двигуна є механічна потужність, яка розвивається двигуном на його валу, тоді як потужність, що підводиться до двигуна з мережі живлення є електричним параметром і визначається як добуток напруги, струму і коефіцієнта потужності.

З наведеної вище енергетичної діаграми випливає, що потужність P1 дорівнює сумі корисною потужності й усіх видів втрат в двигуні, тобто:

.

Сумарні втрати потужності в двигуні можна розділити на постійні втрати, які практично не залежать від навантаження двигуна, та на змінні втрати, які змінюються при зміні навантаження двигуна.

До постійних втрат відносяться втрати в сталі осердя внаслідок гістерезису, втрати, пов’язані з вихровими струмами, а також механічні втрати. Всі ці втрати визначаються експериментальним шляхом з дослідження режиму холостого ходу двигуна.

До змінних втрат відносяться втрати, обумовлені опором проводів обмоток двигуна струму, що цими обмотками протікає.

Змінні втрати трифазного асинхронного двигуна можна розрахувати як:

.

ККД двигуна можна розрахувати як:

.

Максимальне значення ККД досягатиметься за умови однаковості величин постійних і змінних втрат. Зазвичай максимум ККД має місце при навантаження, яке дорівнює 75 % номінального. Це пояснюється тим, що двигуни проектуються з урахуванням того, що під час експлуатації більшість двигунів не завантажені повністю.


Розрахунок механічної характеристики двигуна за паспортними даними

Основними точками механічної характеристики асинхронного двигуна є номінальний, пусковий і максимальний момент, а також відповідні значенням цих моментів частоти обертання ротора.

Вказані характерні точки механічної характеристики можна розрахувати на підставі даних, що наводяться в паспорті двигуна.

В табличці, закріпленій на корпусі статора двигуна, наводяться значення номінальної механічної потужності і частоти обертання ротора. За цими даними можна розрахувати значення номінального моменту на валу двигуна (нагадаємо, що розмірність моменту - Н·м):

,

і номінального ковзання

.

де  - кругова частота обертання ротора.

 

Для розрахунку значень пускового й максимального моментів слід у довіднику з електричних машин знайти для даного типу двигуна два параметра: кратність пускового моменту (КП) та кратність максимального моменту (КМ). Значення цих коефіцієнтів визначається співвідношенням відповідних моментів до їх номінальних значень, а саме як:

.

З наведених співвідношень, знаходимо значення пускового і максимального моменті:

.

Ковзання, яке відповідає пусковому моменту, дорівнює одиниці. За таких умов n=0, об/хв., тобто ротор двигуна нерухомий.


Ковзання, яке відповідає максимальному (критичному) моменту, можна розрахувати як:

.

Частота обертання (об/хв.) асинхронного двигуна може бути розрахована за формулою:

.


4. Принцип роботи асинхронного двигуна

Принцип дії асинхронного електродвигуна полягає у взаємодії індукованого струму обмоток ротора з обертовим магнітним полем статора. При приєднанні обмоток статора трифазного електродвигуна до джерела живлення трифазним змiнним струмом по обмотках статора протікають струми, які утворюють результуюче магнітне поле статора, що обертaється з синхронною частотою nс, об/хв:

nс = 60∙f / p,                                                          (6.1)

де f – частота струму, Гц;

р – кількість пар полюсів магнітного поля статора, утвореного струмом в його обмотках (кількість полюсів магнітного поля статора у вигляді цифри записано в типі електродвигуна, що наводиться в його паспорті).


Якщо зважити, що стандартна частота струму дорівнює 50 Гц, то при двох полюсах магнітного поля статора синхронна частота обертання дорівнюватиме: nс = 60∙50 / 1 = 3000 об/хв., що є найбільшою величиною.

Силові лінії магнітного поля статора при обертаннi перетинають стержнi короткозамкненої обмотки або провідники фазної обмотки ротора і в них індукується ЕРС, яка обумовлює появу струму в обмотцi ротора. Вiдомо, що на провiдник зi струмом, розмiщений у магнітному полi, дiє мехaнiчна сила (сила Ампера). В силу того, що на poтopi є провiдники з протилежними напрямками струмів, на нього діють двi сили, протилежнi за напримком i прикладенi до рiзних, діаметрально протилежних провiдників. Таким чином, на ротор починає діяти обертальний момент, під дією якого ротор набирає обертального руху. Частота обертання ротора повинна, бути меншою частоти обертання магнітного поля статора, тому що в обмотці ротора зникне ЕРС, і зникне струм і сила, яка обертає ротор. тобто n < nс.

Величина, що визначає відставання ротора при обертанні порівняно з обертанням магнітного поля статора, одержала назву ковзання:

s = (nс  - n) / nс ∙100,                                                                                   (6.2)

де s – ковзання електродвигуна, %

nс – синхронна частота обертання, об/хв.


Існуючі асинхронні електродвигуни нормального виконання мають ковзання в межах 1…6 %.

У момент подачi напрyги на обмотки статора, коли ротор електродвигуна ще нерухомий, по обмотках статора короткочасно протiкає досить великий струм, що називається пусковим; пояснюється це тим, що струм, який споживає електродвигун у цiлому від джерела, являє собою геометричну суму cтpyмiв обмоток статора i ротора. Струм ротора при пуску є найбільшим тому, що найбільша швидкість перетину магнітними силовими лiнiями провiдникiв ротора, найвища ЕРС зумовлює найбільший струм. Потім при обертаннi ротора ЕРС i струм в обмотці ротора зменшується, що призводить до зменшення струму, який споживаютъ обмотки cтaтора вiд джерела живлення.


Вiдношення пускового струму Iпуск  електродвигyна до номінального його значення Іном називaється кратнiстю пускового струму ki :

ki = Iпуск / Іном .                               


5. Види електричних двигунів, які використовуються в сільському господарстві

У сільському господарстві найбільшого поширення набули електродвигуни єдиної серії А, АО, А2, АО2, А2, 4А. Буквені позначення двигунів єдиної серії розшифровуються так: А, А2, 4АН - двигуни з чавунним корпусом, захищеного виконання; АО, А02,4А - з чавунним корпусом, обдувні (тобто закритого виконання з охолодженням обдуванням корпусу із зовні); АОЛ, ОЛ2, 4АХ - двигуни з алюмінієвим корпусом, обдувні.

Серія електродвигунів А2, АО2, АОЛ2 має низку переваг над серією А, АО, АОЛ, що передує їй: вищий коефіцієнт корисної дії та коефіцієнт потужності, а отже, і менша маса на одиницю потужності, менші габаритні розміри для тієї самої потужності, установочні розміри відповідають міжнародним вимогам, використовуються більш високоміцні ізоляційні матеріали і лаки.

Нова єдина серія асинхронних електродвигунів 4А загального застосування потужністю від 0,12 до 400 кВт, передбачає всі потрібні народному господарству модифікації основного виконання за конструкцією, за умовами навколишнього середовища, вузькоспеціалізовані (у тому числі сільськогосподарського призначення) за виконанням, а також за способом монтажу.

Порівняно з двигунами серії А2 двигуни серії 4А характеризуються меншими габаритними й установочними розмірами та масою, більшими пусковими моментами, зниженими рівнями шуму і вібрацій, збільшеною надійністю, зручністю під час монтажу й експлуатації.

Сільськогосподарські електродвигуни серії 4А вологоморозостійкого виконання (позначення ІР44) призначені для роботи в середовищі а підвищеною вологістю і на вільному повітрі, а хімовологостійкі (ІР55) - для тваринницьких приміщень.


6. Презентація до лекції 6

Для завантаження натисніть сюди: "Презентація до лекції 6".

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла