Тема 9. Розрахунки з врахуванням фізичної нелінійності
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | САПР в будівництві |
Книга: | Тема 9. Розрахунки з врахуванням фізичної нелінійності |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | неділя, 24 листопада 2024, 13:12 |
1. Фізична нелінійність бетону.
Відхилення від закону Гука спостерігається для бетону вже на початкових стадіях навантаження. У бетоні як в матеріалі пружно-пластичному має місце нелінійна залежність між напруженнями і деформаціями, тобто при виконанні розрахунку стає необхідним врахування фізичної нелінійності бетону
σ = f(ε) (9.1)
Початковий модуль пружності бетону Е0 відповідає лише миттєвому навантаженню зразка, при якому виникають тільки пружні деформації.
Геометрично Е0 виражається тангенсом кута нахилу прямої пружних деформацій (рис. 9.1).
Рисунок 9.1 – Залежність σ-ε для бетону і модуль деформацій
При тривалій дії навантаження у зв’язку з розвитком пластичних деформацій модуль повних деформацій бетону стає змінною величиною і геометрично може бути виражений тангенсом кута нахилу дотичної до кривої σ-ε в точці із заданим напруженням:
(9.2)
Отже, модуль деформації бетону Е’ є похідною від напруження по деформаціях
(9.3)
Користуючись змінним модулем деформації Е’, можна було б знаходити деформації інтегруванням функції
але практично такий спосіб визначення деформації важкий, оскільки тут потрібна аналітична залежність
За пропозицією В. І. Мурашева, при розрахунку залізобетонних конструкцій користуються середнім модулем пружнопластичності бетону, що є тангенсом кута нахилу січної до кривої повних деформацій в точці із заданим напруженням (див. рис. 9.1):
(9.4)
В файлах звітів після виконання нелінійного розрахунку друкуються переміщення та зусилля у вузлах та елементах схеми, а також виводяться повідомлення:
- про розвиток процесу тріщиноутворення з орієнтацією тріщин в загальній системі координат при переважанні розтягуючих напружень;
- про дроблення матеріалу, при переважанні стискуючих напружень;
- про виколювання матеріалу між тріщинами при знакозмінних напруженнях;
- про текучість, розриви, зім’яття, зрізи арматури;
- про точки утворення пластичних шарнірів.
2. Закони деформування фізично нелінійних скінченних елементів. Бібліотека фізично нелінійних скінченних елементів.
Для моделювання фізичної нелінійності використовуються CE №200-299 з бібліотеки ПК ЛІРА, для яких можна задати різні закони деформування. Їх опис відбувається за допомогою розвиненої бібліотеки законів деформування матеріалів (залежностей напруження-деформація), які дозволяють моделювати практично будь-які фізично-нелінійні властивості матеріалу. Бібліотека законів деформування матеріалу є бібліотекою відкритого типу, що полегшує її поповнення новими законами. Склад бібліотеки приведений в таблиці 9.1.
Характеристики міцності для усіх задіяних в комплексі класів бетонів зберігаються в базі даних ПК ЛІРА і прийняті відповідно до ДБН В.2.6-98:2009 «Бетонні и залізобетонні конструкції».
Таблиця 9.1 – Бібліотека законів деформування фізично нелінійних СЕ
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла