Тема 6. Структура ПК "ЛІРА САПР" та порядок створення розрахункової моделі

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Основи автоматизованого проектування в будівництві ☑️
Книга: Тема 6. Структура ПК "ЛІРА САПР" та порядок створення розрахункової моделі
Надруковано: Гість-користувач
Дата: субота, 27 липня 2024, 21:24

1. Порядок створення розрахункової моделі.

Розрахункова схема цікавить інженера не сама по собі, а в якості проміжної моделі для визначення напружено-деформованого стану конструкції, для оцінки інженером таких показників конструкції як її здатність бути зведеною, надійно експлуатованою, економічною і так далі. В зв’язку з цим, процес отримання результуючої інформації умовно можна розділити на чотири етапи (рис. 7.1):

1)      перехід від реальної конструкції (РК) до механічної або математичної її моделі (ММ);

2)      перехід від неперервної механіко-математичної моделі до дискретної моделі або розрахункової схеми (РС), пристосованої до можливостей конкретного інструменту обчислень;

3)      опис розрахункової схеми доступними засобами вибраного програмного забезпечення, проведення самого розрахунку та отримання чисельних результатів розрахунку (ЧР);

4)      інтерпретація та аналіз результатів розрахунку і отримання результоючої інформації (РІ).


Рисунок 7.1 – Основні етапи розрахунку моделі конструкції

На кожному з цих етапів роль участі інженера і роль використовуваного програмного забезпечення різні, так само як і різна їх відповідальність. Важливо звернути увагу на те, що кожен з цих етапів містить елементи моделювання, а значить – вносить і свою долю в накопичення погрішностей при переході від РК до РІ.

Виділення з об’єкту його несучої частини є першим кроком ідеалізації. Умовність і неоднозначність цього кроку характеризується декількома обставинами:

  •  різною роллю окремих елементів споруди при різних режимах навантаження – при одних навантаженнях якісь елементи виконують лише роль допоміжних, а при інших вони істотно впливають на гру сил;
  •  зміною схеми передачі зусиль при різній інтенсивності навантаження: (змінна роль перегородок);
  •  змінами, які можуть відбуватися при різних режимах функціонування об’єкту: багато сучасних споруд належить до трансформовних, і те, що було несучим каркасом в одній конфігурації, може стати баластним вантажем при іншій конфігурації (якщо врахувати стадії виготовлення, перевезення і монтажу, то зміна функцій окремих частин споруди стане швидше правилом, ніж виключенням).

Після того, як вибрана та частина об’єкту, яка фігуруватиме в розрахунку, починається ідеалізація її геометричного образу – геометричне моделювання. Моделювання приводить до створення деякої геометричної моделі конструкції, позбавленої неістотних (на думку розраховувача) деталей, наприклад, дрібних об’єктів типу фасок і скруглень, що не беруться до уваги.

В процесі геометричного моделювання вирішується питання про можливу ідеалізацію об’єкту в сенсі надання йому властивостей регулярності або симетрії, хоча сам об’єкт, можливо, і не є строго регулярним, а умови симетрії можуть бути в незначній мірі порушеними. Проте регулярність і симетрія є такими потужними чинниками скорочення об’єму аналізу, що зазвичай на деякі відхилення не звертають увагу. Приблизно так само міркують при виявленні деяких частин об’єкту, що повторюються, які можна з тією або іншою мірою точності вважати однаковими підсистемами.

Наступним етапом є ідеалізація матеріалу конструкції, точніше вибір його фізико-механічних параметрів. Найчастіше матеріал наділяється властивостями ідеальної пружності або ідеальної пластичності. Значення параметрів, що характеризують властивості матеріалу (модуль пружності, коефіцієнт Пуассона, межа текучості та ін.) приймаються по довідкових даних і передбачаються однаковими в межах достатньо великих частин споруди або по всій споруді, і відповідність їх реальних значень прийнятим аналізується дуже рідко.

Досить серйозною процедурою є ідеалізація навантажень, що діють на конструкцію в різних режимах роботи. Взагалі, навантаження є одними з найменш вивчених компонентів системи, вони мають велику мінливість в часі і просторі, і ті розрахункові моделі, якими оперує проектна практика, досить умовні. Деякі з моделей навантаження, які традиційно використовуються при складанні розрахункових моделей (рівномірно розподілене навантаження, зосереджена сила, імпульсна дія, гармонічні коливання) є сильними фізичними абстракціями, про що треба добре пам’ятати при аналізі результатів розрахунку. Особливо багато помилок в процесі ідеалізації навантажень здійснюється в частині опису їх поведінки в часі, що приводить до недостовірної картини динамічної поведінки системи. Саме у динаміці найяскравіше виявляється зворотний зв’язок між навантаженням і спорудою, коли її поведінка міняє сам характер динамічно прикладених навантажень (взаємовплив різних форм коливань та ін.).

Поняття навантаження є зручним способом опису взаємодії конструкції з довкіллям, але це не єдина форма такої взаємодії. Часто необхідно описати не силову, а кінематичну взаємодію, коли деякі зовнішні по відношенню до розрахункової системи пристрої затрудняють переміщення або повороти окремих точок або нав’язують їм свої переміщення. Такі умови, названі вязями, майже завжди присутні в розрахунковій моделі. Звичайно, нескінченно жорстка в’язь, що задає системі певне (можливо, нульове) значення переміщення є ідеалізацією; насправді взаємодія з довкіллям реалізується через деякі пристрої, що мають дуже велику, але не нескінченно велику жорсткість.

Взагалі, слід було б говорити не стільки про навантаження, скільки про дії на споруду. Якщо спробувати їх класифікувати, то в першому наближенні дії можна розділити на зовнішні і внутрішні – з одного боку, а з іншого боку – на силові і кінематичні, що показано в таблиці 7.1.

Але і ця класифікація – умовна і неповна, оскільки не відображає таких специфічних умов взаємодії з довкіллям як корозія, хімічна взаємодія, фарбовування, зміна схеми споруди в результаті розривів зв’язків (у тому числі і навмисних) і т.п.

Таблиця 7.1 – Класифікація дій на споруду.


Ідеалізація вязей поширюється і на опис законів взаємодії окремих елементів системи один з одним. Умови повного збігу переміщень або взаємних поворотів в точках з’єднання (абсолютно жорстка в’язь), так само як і відсутність якої б то не було взаємодії по даних видах переміщень (шарнір, повзунок), є досить сильною ідеалізацією реальної картини взаємодії.

Ідеалізація розрахункової моделі і неможливість зробити її абсолютно адекватною реальній конструкції створюють ситуацію деякої невизначеності, і саме в умовах такої невизначеності доводиться приймати проектні рішення.

Невизначеність породжується як недоступністю всієї необхідної інформації (наприклад, нам принципово невідомі всі можливі в майбутньому режими роботи конструкції), так і її неповнотою (ми не можемо точно взнати фізико-механічні властивості в будь-якій точці конструкції). Недоступність деяких видів інформації і її неповнота є принциповими моментами, їх неможливо повністю виключити, і наскільки б детально ми не вивчали поставлену проблему, ми не можемо ніколи сказати, що в розрахунковій моделі враховано все.

Проте не лише недоступність і неповнота даних породжують ситуацію невизначеності. Є ще і їх неоднозначність, тобто можливість різних трактувань одних і тих же чинників, а це вимагає оцінки наявних альтернатив. Відомі класичні підходи до невизначеності, які зводяться до наступних варіантів ухвалення рішень:

  • використання теорії ймовірності, коли в основі рішення, що приймається, знаходиться об’єктивний попередній досвід;
  •  використання експертних оцінок, тобто ухвалення рішень на основі суб’єктивного досвіду експерта чи колективу експертів;
  • мінімаксна оцінка, коли приймається найкраще рішення з числа можливих, в припущенні можливого найгіршого варіанту розвитку подій.

Всі ці варіанти застосовуються окремо чи спільно і направлені на оцінку правдоподібності розрахункової моделі. Є й інші чинники, що визначають приблизність розрахункової моделі і призводять до виникнення помилок, спотворень і протиріч.

Це, по-перше, помилки апроксимації, що виникають або за рахунок приблизності наших знань, або за рахунок їх навмисного загрублення. До такого роду помилок можна віднести використання спрощених математичних описів – вибір поліномів відносно невеликого степеня для опису поля переміщень в методі кінцевих елементів і т. п. Сюди ж відносяться помилки від неузгодженості наукових теорій і гіпотез, використаних для описів різних деталей однієї і тієї ж розрахункової схеми.

По-друге, тут слід згадати наближеність майже всіх параметрів моделі, що задаються, пов’язану з реально існуючими допусками на розміри, вагу та інші вимірювані величини.

З ростом потужності обчислювальних засобів та деталізації моделей основні затрати часу при створенні та розрахунку задачі (рис. 5.2) припадають на етап аналізу результатів.

Рисунок 7.2 – Розподіл затрат часу на створення та розрахунок моделі





2. Загальна характеристика ПК ЛІРА-САПР.

Як зазначалося раніше, існує декілька сотень програм, що реалізують МСЕ. Проте більшість з них носить «індивідуальний характер», тобто розроблені для вирішення того або іншого конкретного завдання і, як правило, використовуються лише розробниками. Дуже часто при заданні вихідних даних для таких програм необхідно володіти прийомами програмування.

Промислові програми орієнтовані на масове вживання і, як правило, користувачеві необхідні знання лише з наочної області та базові навики роботи з комп’ютером. Трудомісткість і вартість розробки промислових програм на багато порядків вищі, ніж «індивідуальних». Технологія розробки промислових програм, так само як і реалізація окремих алгоритмів є передовими технологіями і захищені патентами.

Програмний комплекс ЛІРА-САПР– це багатофункціональний програмний комплекс для розрахунку, дослідження і проектування конструкцій різного призначення. ПК ЛІРА-САПР заснований на використанні методу скінченних елементів (МСЕ) у формі переміщень, признаного в світі основним інструментом чисельного аналізу міцності та стійкості будівельних конструкцій.

ПК ЛІРА-САПР успішно застосовується в розрахунках об’єктів будівництва, машинобудування, мостобудування, атомної енергетики, нафтовидобувної промисловості і в багатьох інших сферах, де актуальні методи будівельної механіки.

Програмні комплекси сімейства ЛІРА мають більш ніж 50-річну історію створення, розвитку і використання в наукових дослідженнях і практиці проектування конструкцій. Вони безперервно удосконалюються і пристосовуються до нових операційних систем і графічних середовищ.

Окрім загального розрахунку моделі об’єкту на всі можливі види статичних навантажень, температурних, деформаційних і динамічних дій (вітер з врахуванням пульсації, сейсмічні дії і т. п.), ПК ЛІРА-САПР автоматизує ряд процесів проектування: визначення розрахункових сполучень навантажень і зусиль, підбір і перевірка перерізів сталевих і залізобетонних конструкцій з формуванням ескізів робочих креслень колон і балок.

ПК ЛІРА-САПР дозволяє досліджувати загальну стійкість моделі, що розраховується, перевірити міцність перерізів елементів по різних теоріях руйнувань, надає можливість проводити розрахунки об’єктів з врахуванням фізичної і геометричної нелінійностей, моделювати процес зведення споруди з врахуванням монтажу і демонтажу елементів.


3. Структура ПК ЛІРА-САПР.

 ПК ЛІРА-САПР складається з декількох взаємозв’язаних інформаційних систем (рис. 7.3):

1)    ВІЗОР-САПР – система, яка організовує єдине графічне середовище користувача з багаточисельними можливостями синтезу і аналізу вирішуваного завдання;

2)    ПРОЦЕСОР – складається з набору спеціалізованих підпроцесорів, що вирішують завдання в лінійній і нелінійній постановці, проводять розрахунок на стійкість і динамічні дії, реалізовують супер-елементний підхід та дозволяють змоделювати процес зведення конструкції;

3)    ЛАРМ-САПР – система проектування залізобетонних елементів;

4)    СТК-САПР –система проектування сталевих елементів;

5)    КС-САПР – конструктор перерізів;

6)    РС-САПР – редактор бази даних прокатних сортаментів;

7)    КМ-САПР – інтегрована в середовище AutoCAD система, що дозволяє на основі результатів розрахунку провести виконання робочих креслень;

8)    ДОКУМЕНТАТОР – система підготовки конструкторської документації.

Рисунок 7.3 – Структура ПК ЛІРА-САПР

Система ВІЗОР-САПР єдине графічне середовище, яке дозволяє провести підготовку вихідних даних і відображувати результати скінченно-елементного розрахунку і виконує наступні функції:

-        візуалізація розрахункових схем на всіх етапах їх синтезу і аналізу;

-        задання фізико-механічних властивостей матеріалів, в’язей, різних навантажень, характеристик динамічних дій, а також взаємозв’язків між завантаженнями при визначенні їх найбільш небезпечних поєднань;

-        діагностика помилок;

-        надання контекстних підказок, що виключають виникнення для користувача незрозумілих ситуацій;

-        наявність багаточисельних і багатоваріантних прийомів створення моделі (фільтри, маркери, дескриптори, навігація, багатомовність, різні системи одиниць виміру, масштабованість, багатовіконний режим та ін.);

-        наявність багаточисельних прийомів аналізу результатів (побудова ізополів, ізоліній напружень, переміщень, зусиль, анімація коливань, побудова деформованих схем, цифрова і колірна індикація елементів і їх атрибутів, регульований масштаб зображення);

-        ідентифікація проходження завдання в процесорі;

-        наявність розвиненої системи документування.

Можливості, що надаються за результатами розрахунку при відображенні напружено-деформованого стану об’єкту, дозволяють провести детальний аналіз отриманих даних

-        за ізополями переміщень і напружень;

-        за епюрами зусиль і деформацій;

-       за мозаїками руйнування елементів;

-        за головними та еквівалентними напруженнями та іншим параметрами. Графічне середовище надає користувачеві можливість швидко і наочно створювати розрахункові схеми із знайомих базових об’єктів – стержнів, ферм, рам, пластин, оболонок, об’ємних тіл. Отримана конструкція відображується на екрані у вигляді реального просторового зображення. Його    можна повертати, масштабувати, виділяти фрагменти, копіювати або переносити їх, збирати з окремих фрагментів складні розрахункові схеми. При цьому користувач працює з графічними образами об’єктів, природним для себе чином створюючи або редагуючи споруду або конструкцію.

ВІЗОР-САПР є багатовіконним середовищем. Це використовується при візуалізації об’єктів складної конфігурації (у декількох вікнах один і той же об’єкт може бути представлений в різних ракурсах), при аналізі результатів розрахунку (наприклад, одночасний перегляд в різних вікнах результатів за різними схемами завантаження конструкції) і в багатьох інших випадках. Інтерактивне середовище здійснює інтелектуальний взаємозв’язок між всіма відкритими вікнами даного завдання. Так, при зміні розрахункової схеми конструкції в якому-небудь одному вікні (додаванні або видаленні елементів, накладенні в’язей, зміні системи прикладених навантажень і т. п.) всі ці зміни автоматично знаходять відображення в розрахункових схемах, представлених у всіх інших вікнах даного завдання.

Важливою якістю інтерактивного середовища є багатозадачність одночасна можливість підтримки роботи з декількома різними задачами. Багатозадачність дозволяє також створювати нові розрахункові схеми шляхом копіювання і збірки готових схем або фрагментів з інших завдань. В такий спосіб користувач може створити власний каталог типових схем і використовувати його в подальшій роботі. ВІЗОР-САПР дозволяє вести спілкування з комплексом на російській чи англійській мовах, причому заміна мови може здійснюватися на будь-якій стадії роботи з комплексом. ВІЗОР-САПР дає можливість використовувати будь-яку систему одиниць виміру як при створенні моделі, так і при аналізі результатів розрахунку.

Графічна система ВІЗОР-САПР використовує стандартний підхід, прийнятий в операційнії системі Windows для роботи з файлами, вікнами, діалогами та у ряді інших випадків.

РОЗРАХУНКОВИЙ ПРОЦЕСОР реалізує сучасні методи складання та вирішення систем рівнянь МСЕ, що володіють високою швидкодією і дозволяють вирішувати системи з дуже великим числом невідомих. При цьому можливі задання лінійних і нелінійних законів деформації матеріалів, врахування геометричної нелінійності. Реалізовані закони деформації різних класів залізобетону. При розрахунках нелінійних завдань проводиться автоматичний вибір кроку навантаження з врахуванням його історії. Можливості процесора дозволяють змоделювати поведінку споруди в процесі зведення при багатократній зміні розрахункової схеми.

У розрахунковому процесорі міститься обширна БІБЛІОТЕКА СКІНЧЕННИХ ЕЛЕМЕНТІВ, яка дозволяє створювати адекватні розрахункові моделі практично без обмежень на реальні властивості об’єктів, що розраховуються.

Система конструювання залізобетонних елементів ЛАРМ-САПР може функціонувати після закінчення роботи процесора, коли сформовані файли переміщень та зусиль. Вона реалізує підбір площ перерізу арматури колон, балок, плит і оболонок по першому і другому граничних станах відповідно до нормативних документів, що діють в країнах СНГ, ЄС, США та Канаді. Існує можливість задання довільних характеристик бетону і арматури, що має велике значення при розрахунках, пов’язаних з реконструкцією споруд. Система може здійснювати як підбір арматури, так і перевірку заданого армування для елементів. За результатами розрахунку формуються креслення балок і колон.

Система конструювання сталевих елементів СТК-САПР може функціонувати після закінчення роботи процесора, коли сформовані файли переміщень і зусиль. Система призначена для підбору і перевірки сталевих перерізів фермових елементів, балок і колон із стандартних профілів (кутники, двотаври, швелери), зварних і складених перерізів відповідно до діючих нормативних документів.

Система КС-САПР дозволяє в спеціалізованому графічному середовищі сформувати перерізи довільної конфігурації, обчислити їх осьові характеристики на згин, кручення і зріз. Крім того, є можливість обчислення секторіальних характеристик перерізів, координат центрів згину і кручення, моментів опору, а також визначення форми ядра перерізу. За наявності зусиль в заданому перерізі проводиться відображення картини розподілу поточного, головного і еквівалентного напруження, що відповідає різним теоріям міцності.

Система РС-САПР, яка інформаційно пов’язана з ВІЗОР-САПР та СТК- САПР, дозволяє проводити редагування бази даних сортаменту прокатних і зварних профілів.

Система ДОКУМЕНТАТОР призначена для формування звітів за результатами роботи з комплексом. Основні можливості системи документування наступні:

-        надання стандартних вихідних форм з можливістю їх гнучкого налаштування по складу елементів даних і форми видачі;

-        вбудовані механізми генерації користувачем нових вихідних форм;

-        видача графічної інформації в різних векторних і растрових форматах для виводу на друк чи експорту в спеціалізовані програми;

-        видача табличної інформації у форматі електронних таблиць з можливістю їх подальшої обробки, виводу і зберігання;

-        автоматичне оновлення підготовлених документів при зміні схеми.

Система документування складається з трьох окремих підсистем: графічного документатору; інтерактивних таблиць; пояснювальної записки. Передбачено можливість експорту оформлених результатів у текстові, табличні та графічні редактори.

Графічний документатор призначений для створення, компоновки і виводу на друк креслень, схем та іншої графічної інформації про вирішувану задачу. Як графічний об’єкт, що зберігається, може виступати будь-яке зображення, сформоване в робочих вікнах єдиного графічного середовища користувача. Документатор дозволяє виводити на аркуш необхідну текстову інформацію, що пояснює представлені графічні зображення, а також таблиці, сформовані в інтерактивному режимі. Всі об’єкти, розміщені на аркуші документатору, можуть редагуватися.

Підсистема Інтерактивні таблиці дозволяє створювати, виводити на екран чи друк таблиці та форми, склад і вміст яких визначає користувач. Після створення або вибору необхідної форми користувач задає список об’єктів (вузлів, елементів), для яких буде заповнена таблиця і, при необхідності, вказує перелік завантажень, що його цікавлять. Тим самим він обмежує об’єм інформації, що відображується в таблиці, і спрощує її аналіз.

Пояснювальна записка містить загальну інформацію про завдання – назву об’єкту, вид вирішуваного завдання, типи використовуваних скінченних елементів, основні характеристики завантажень, посилання на використовувані нормативні документи та ін. Вихідний текст пояснювальної записки генерується автоматично за інформацією, заданою користувачем в процесі формування розрахункової схеми. Створений текст також може редагуватися, після чого його можна зберегти у файлі або роздрукувати.

ПК ЛІРА-САПР підтримує інформаційний зв’язок з іншими широко поширеними CAD-системами, такими як AutoCAD, ArchiCAD, HyperSteel, Allplan, ФОК-ПК, Revit Structure та ін.

ПК ЛІРА-САПР має в своєму розпорядженні широку систему контекстної довідки, що містить повну інформацію про всі компоненти комплексу, правила і порядок роботи з ними.



4. Графічне середовище ПК ЛІРА-САПР.

 ПК ЛІРА-САПР володіє розвинутими засобами графічного середовища для побудови моделей та аналізу результатів їх розрахунку. Загальний вигляд головного вікна системи ВІЗОР-САПР приведений на рис. 7.4.

Рисунок 7.4 – Загальний вигляд головного вікна системи ВІЗОР-САПР

 

Структура вікон ПК ЛІРА-САПР стандартна для програм ОС Windows і включає в себе:

-        заголовок вікна, в якому виводиться назва програми та ім’я поточного проекту, міститься панель виклику швидких команд;

-        рядок випадаючих меню, в яких згруповані всі доступні команди;

-        стрічка команд, що об’єднує всі інструменти та елементи керування, розділені на вкладки;

-        панель інструментів, що містить кнопки для виклику найчастіше використовуваних команд;

-        робочу область, в якій у графічній формі відображається побудована розрахункова схема та виводяться результати розрахунку;

-        інформаційний рядок, в якому виводиться коротка інформації про призначення вибраної команди, а також повідомлення і підказки системи. У правій частині інформаційного рядка розміщені три цифрові поля, в яких виводиться інформація про кількість вузлів і елементів моделі, номер активного завантаження і кількість всіх завантажень, передбачених користувачем.

Після створення нової задачі графічне середовище ПК ЛІРА-САПР працює в режимі формування розрахункової схеми. Цей режим надає користувачеві широкий набір інструментальних засобів, операцій і функцій для опису скінченно- елементних моделей конструкцій і споруд широкого класу. Важливе місце відведене створенню стандартних плоских і просторових фрагментів (рам, ферм, оболонок тощо). Отримані таким чином базові елементи можуть надалі копіюватися, переміщатися, зшиватися один з одним, утворюючи у результаті складні просторові розрахункові схеми. Окремий блок функцій реалізує операції задання жорсткостей і їх присвоєння елементам розрахункової схеми.

Після формування геометричної схеми конструкції наступним етапом є задання зовнішніх навантажень. У задачі може бути кілька завантажень, після проведення розрахунку можна переглядати результати окремо по кожному з них. Важливим елементом розрахунку, необхідним при використанні результатів для конструювання є автоматизований вибір розрахункових поєднань зусиль при спільній дії декількох завантажень. Потрібні для цього дані задаються для кожного завантаження в спеціальній таблиці розрахункових сполучень зусиль (РСЗ).

В разі успішного розв’язку задачі на диску створюються набори робочих файлів з результатами і стає доступним режим візуалізації результатів розрахунку. При аналізі напруженого стану для стержневих елементів розрахункової схеми можуть бути побудовані епюри будь-якого з переміщень і зусиль, що виникають в поточному завантажені. Для пластин, оболонок і тривимірних тіл результати представляються у вигляді ізополів напружень, де кожен колір відповідає певному діапазону значень.

В процесі роботи над задачею ПК ЛІРА-САПР створює в робочих каталогах ряд файлів, в яких зберігаються вихідні дані та результати розрахунку:

*.lir – основний файл проекту, в якому зберігаються всі дані розрахункової схеми;

*.txt – текстовий файл задачі, містить опис розрахункової схеми в текстовому вигляді, використовується процесором ПК ЛІРА для розрахунку, а також при конвертації вихідних файлів ПК ЛІРА у інші формати;

*.~lir – файл резервної копії проекту;

*.har – робочий файл системи ЛАРМ-САПР;

*.stc – робочий файл системи СТК-САПР;

*.sbf, *.stf – двійковий та текстовий файли системи КС-САПР, які містять опис сконструйованого перерізу;

*.srt – файли баз даних сортаменту системи РС-САПР;

*.mkt   –   макет   системи    ДОКУМЕНТАТОР, в  якому  зберігаються всі сформовані користувачем листи з графічною інформацією проекту;

*.blk, *.kln –файли з результатами підбору армування балок та колон системою ЛАРМ-САПР;

*.#xx.*, *._xx.*, *.#xx – проміжні файли з результатами розрахунку окремих елементів схеми.