Тема 3. Техніко- показники і методи оцінювання якості продуктових інновацій
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Інноваційний маркетинг |
Книга: | Тема 3. Техніко- показники і методи оцінювання якості продуктових інновацій |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | понеділок, 2 грудня 2024, 13:32 |
1. Комунікативні технології у рекламному креативі
В основі розроблення ідеї рекламного звернення лежить розуміння того, яка має бути використана комунікативна технологія і яким чином вона здатна допомогти досягнути поставлених цілей.
Комунікативні технології – це сукупність знань, відомостей про послідовність операцій, які виконуються для встановлення психологічно- інформаційного контакту між індивідами. Комунікативні технології у рекламному креативі – це створення рекламних звернень і рекламних кампаній з урахуванням знань про сучасні досягнення у тих наукових сферах, які пов’язані з комунікативним процесом. Оскільки реклама в основному спрямована на певні групи індивідів, то в її побудові важливо враховувати психологічні і соціальні аспекти. Умовно комунікативні технології, які використовуються у рекламному креативі, можна поділити на психологічні та соціальні.
Психологічні технології використовуються для досягнення ефективної впливовості на окремих індивідів і їх групи та встановлення з ними ефективного двостороннього контакту з урахуванням особливостей їхньої поведінки та сучасних знань у сфері психологічних наук.
Соціальні комунікативні технології використовуються для досягнення ефективної впливовості на певні соціальні групи і встановлення з ними ефективного двостороннього контакту з урахуванням особливостей їх існування та взаємодії.
2. Застосування психологічних технологій у рекламі
Основними психологічними технологіями, які використовуються у рекламному креативі, є такі: психоаналіз, біхевіоризм, когнітивний підхід, гештальтпсихологія, лінгвістичне маніпулювання, нейролінгвістичне програмування, сублімація, техніка еріксонівського гіпнозу у рекламі. Найчастіше для створення рекламних звернень використовується кілька психологічних технологій, які разом дозволяють посилити комунікативний ефект.
Технологія психоаналізу ґрунтується на дешифруванні вільних еротичних асоціацій при управлінні споживчою мотивацією на без свідомому рівні. Методи психоаналізу, які застосовуються у рекламному креативі, за основу беруть теорії австрійського психіатра З. Фрейда.
Технологія біхевіоризму ґрунтується на вченні російського психіатра І. Павлова, яка полягає у тому, що поведінка людини розглядається як сукупність реакцій організму на стимули зовнішнього середовища. Отже, використання такої технології у рекламному креативі – це формування поведінки людини відповідно до суспільних моделей, що пропонуються реальними (родичами, партнерами) і штучними (екранними героями) фігурантами. Основне спрямування технології біхевіоризму «Роби, як я».
Когнітивний підхід (засновники У. Найсер, К. Шеннон, Н. Винне та ін.). Він ґрунтується на кібернетичному розумінні того, як людина передає і сприймає інформацію. У рекламному креативі застосування такої технології полягає ось у чому:
- визначається ступінь психоготовності особистості до сприйняття інформації;
- у рекламному зверненні поновлюється психокомфорт особистості за рахунок зміни її позиції;
- формується враження уникнення інтелектуальних і емоційних дисонансів особистості.
Технологія гештальтпсихології ґрунтується на тому, що навколишній світ складається з організованих форм, і ми сприймаємо його як щось організовано ціле. Такими формами є моральні, соціальні, політичні, економічні догми, які має певне суспільство.
Технологія лінгвістичного маніпулювання ґрунтується
на маніпулюванні поведінкою людини під певні цілі рекламодавця за допомогою
спеціально підібраних слів і висловів, які сприймаються нею свідомо і
підлягають певному аналізу.
Технологія нейролінгвістичного програмування базується на програмуванні поведінки людини під певні цілі рекламодавця з допомогою спеціально підібраних висловів, які здатні впливати одразу на підсвідомість людини на чуттєвому, візуальному та аудіальному рівнях.
Сублімація. У буквальному перекладі слово «сублімативний» означає позамежний. Сублімативний вплив – це вплив безпосередньо на підкоркову сферу психіки, минаючи аналітичні та критичні центри мозку людини. Найпоширенішим методом сублімації у рекламному креативі є використання «25-го кадру».
Техніка еріксонівського гіпнозу в рекламі ґрунтується на відсутності будь-якої прямої команди. До основних методів техніки еріксонівського гіпнозу в рекламі належать: трюїзм, ілюзія вибору, припущення, команда, яка прихована у запитанні, використання суперечностей, повний вибір.
3. Застосування соціально-комунікативних технологій у рекламі
До соціально-комунікативних технологій у рекламі належать: символізм, містифікація, міфологізація, тоталізація, демократизація, контрреклама, рекламний неореалізм, гуморитизація, еротизація.
Технологія символізму ґрунтується на використанні у рекламних зверненнях загальноприйнятої символіки. У такому разі основний зміст реклами закодований з допомогою різних символів, що дозволяє значно заощадити місце на рекламній площі.
Технологія символізму тісно пов’язана з технологіями містифікації та міфологізації. У першій як символи виступають містичні, у другій – міфічні події та герої.
Міф – це універсальна система гуманітарного засвоєння світоустрою. Під міфологією слід розуміти глобальну сукупність міфологічних текстів і науку, яка вивчає виникнення, зміст і тиражування міфів.
Процес створення міфів полягає у поєднанні архетипів та ритуалів.
Архетипи – це первинні схеми образів, їх психологічні передумови.
Ритуал – форма символічної поведінки або системи дій, яка визначає взаємовідносини у сфері соціальних, комерційних, політичних відносин.
Якщо архетип – це цеглинки побудови міфу, то ритуал є його інсценуванням.
У загальному значенні міфологізація виконує кілька функцій, а саме:
- аксіологічну (ціннісну) – визначає якісний стан предмета чи ідеї;
- семіотичну (знакову) – прочитування текстів на специфічній мові знаків;
- гносселогічну (пізнавальну) – використання досвіду людських поколінь, здатність накопичувати знання про світ;
- комунікативну (функцію трансляції) – застосування механізмів та інструментів передавання досвіду від покоління до покоління, соціальної пам’яті людства.
Технологія тоталізації може бути використаною тільки за наявності однієї із передумов: тоталітарний політичний режим або його формування у країні; монополістичний чи олігополістичний ринок.
Основними рисами тоталізації є:
1. Наявність безумовного лідера (товару, компанії). Товари-конкуренти виступають як загальна маса.
2. Підлаштовування рекламних кампаній різних підприємств до рекламної кампанії лідера.
3. Часткове або повне завантаження провідних засобів масової інформації рекламними повідомленнями лідера. Інші товари або рекламуються поряд, або відсутні.
4. Частковий або цілковитий контроль лідером рекламних кампаній конкурентів.
До креативних прийомів тоталізації у рекламі належать:
- метасюжети влади;
- наука;
- художня культура;
- натовп.
Особливостями технології демократизації є:
1. Можливість рівнозначного показу різних товарів у межах певної товарної групи на різних ЗМІ.
2. Можливість дати споживачеві нагоду обрати для себе саме те, що йому потрібно.
3. Цінністю рекламного звернення є вартість і авторитетність його у свідомості споживача. В той же час – це зміна формулювань з «Є!», «Давай!» на
«Навіщо?», «Кому це потрібно?», «Правильно зваж!».
4. Людина у демократизації рекламного креативу не обов’язково тлумачиться як високорозвинена істота, цар Всесвіту. Її можна показувати у вигляді тварин, рослин, певних предметів тощо.
Контрреклама – це можливість коректного забруднення іміджу конкурентів, показ негативних рис
«інших» товарів. Використовується вкрай рідко. Технологія рекламного неореалізму – це зображення у рекламі реальних подій з допомогою нереальних алегорій.
Технологія гуморитизації ґрунтується на розроблені ідеї, підборі виразів, сюжетів, ілюстративного матеріалу так, щоб вони викликали позитивні емоції, посмішку або сміх.
Технологія еротизації базується на підборі таких сюжетів, ілюстративного матеріалу та певних висловів, які здатні викликати у людини приховані і неприховані еротичні асоціації. Така технологія безпосередньо пов’язана з теорією психоаналізу і на практиці у рекламному креативі використовується як у чистому вигляді, так і разом з технологією гуморитизації.
4. Маркетингово-креативні спрямування побудови реклами
Оскільки основним завданням реклами є здійснення раціонально-психологічного впливу на споживачів з метою сформувати у них мотиви щодо купівлі певного товару, то маркетингово-креативні спрямування побудови реклами будуть такими: товар, унікальна торговельна пропозиція, позиціонування, частота впливу, домінанта образу, майстерність і творчість. Професійне їх поєднання покликано ефективніше виконувати маркетингові завдання реклами, а саме збільшення збуту продукції.
Отже, у рекламному креативі є місце товару, який потрібно просувати на ринок, продавати й інформувати про нього споживачів. Урешті-решт товар є точкою відліку, з чого починається рекламна творчість. Саме через нього підприємства починають розкручувати свої рекламні кампанії.
Унікальна торговельна пропозиція – це показ споживачеві тих властивостей і якостей товару, які притаманні лише йому. Іншими словами, крім даного виробника ці якості і властивості ніхто не пропонує.
Позиціонування – це створення та підтримування зрозумілого для споживачів образу, іміджу.
Частота впливу – кількість появ рекламних повідомлень від імені одного виробника в різних засобах масової інформації протягом певного часу перед очима потенційних споживачів. У частоті впливу розрізняють частоту впливу однакових і однотипних рекламних повідомлень.
Домінанта образу – це превалювання обраного образу (персонажу, товару) чи атрибутів, які його супроводжують в усіх рекламних повідомленнях певного виробника з метою підвищення упізнаваності його товарів серед конкурентних.
Майстерність – вдале поєднання усіх названих компонентів. А це означає, що потрібно в уяві споживача побудувати єдиний комплекс, який має привертати його увагу, формувати впізнаваність товару серед конкуруючих, мотиви щодо купівлі і подавати приховані команди для виконання певних дій.
Творчість – це використання різних прийомів, засобів і способів у рекламному креативі, спрямованих на те, щоб рекламні повідомлення були цікавими й оригінальними.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла