Тема 6. Планування та організація створення нового товару

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Інноваційний маркетинг
Книга: Тема 6. Планування та організація створення нового товару
Надруковано: Гість-користувач
Дата: пʼятниця, 19 квітня 2024, 20:20

1. Види групової та індивідуальної роботи в процесі пошуку креативної ідеї. Загальна класифікація творчих методів і прийомів

Вихідним пунктом будь-якого творчого процесу є прагнення розв’язати творче протиріччя. Іноді рішення стає можливим завдяки складній аналітичній роботі, іноді – завдяки раптовому осяянню.

Сучасні методи вивчення творчих механізмів можна розділити на три категорії:

1)      методи, що пропонують описати проблемну ситуацію в термінах умовної мови (наприклад, теорія розв’язання винахідницьких задач, або ТРИЗ, Г. Альтшуллера). Використання гнучких альтернативних мов і алгоритмів відкриває нові шляхи вирішення творчої проблеми;

2)    методи, спрямовані на заміну поточного опису ситуації іншим: наприклад, мозковий штурм, асоціативні методики. Ця група методів орієнтується  на інтуїтивні здібності мислителя, оскільки в них ніколи не задається напрям пошуку потрібної асоціації, а просто пропонується його придумати;

3)      методи, що руйнують старий опис ситуації, але при цьому не пропонують нічого нового: наприклад, метод маленьких чоловічків.

Такі методи змушують розглядати кожну ланку старого опису окремо як самостійну одиницю і ставити її під сумнів. Розширення прийнятної моделі світу в цьому випадку стає методом вирішення проблеми.

Практика генерування ідей неможлива без знання розроблених методик ефективного творчого мислення. Серед них виділяють три основні групи: методи психологічної активізації мислення, методи систематизованого пошуку, методи цілеспрямованого пошуку.

Кожен з методів має на меті полегшити пошук креативної ідеї (розв’язання творчого завдання) порівняно з методом «проб і помилок». Доцільність застосування методу, що належить до тієї чи іншої групи, залежить від складності поставленого завдання.

Так, для вирішення порівняно простих завдань доцільно використовувати методи двох перших груп. Методи цілеспрямованого пошуку спеціально створювалися для розв’язання складних творчих (винахідницьких) завдань.

2. Психологічні бар’єри та способи їх подолання. Методи психологічної активізації мислення

Методи психологічної активізації мислення спрямовані на усунення так званої психологічної інерції мислення, що перешкоджає знаходженню нових ідей, заважає всебічному розгляду завдання. Необхідна в стабільних умовах психологічна інерція перешкоджає продуктивним змінам у творчому процесі. Це найголовніший бар’єр, що необхідно подолати для створення нового. Пропонують таку класифікацію психологічних бар’єрів: вони можуть бути «позитивними» і «негативними».

«Позитивні» психологічні бар’єри:

-         боязнь вторгнутися в «чужу» область – народжена вузькою спеціалізацією;

-        боязнь парадоксів і протиріч – викликана завищеною оцінкою формальної логіки;

-            боязнь критики – породжена поганим вихованням;

-                боязнь ідеального як неможливого, недосяжного – спричинена елементами метафізичного світогляду;

-   страх перед постійним дефіцитом часу – гарним вихованням, відповідальністю перед суспільством і марнотою людського життя.

«Негативні» психологічні бар’єри:

-       інтелектуальний снобізм – самовпевненість, заснована на поверхневій всерозумності, на ототожненні знання й розуміння;

-       функціональний зір – обумовлений творчою сліпотою, коли об’єкт сприймається через його звичну функцію.

Методи психологічної активізації мислення дозволяють значно збільшити кількість потенційних ідей і підвищують продуктивність творчого процесу. Однак для вирішення складних і нестандартних завдань (наприклад, з репозиціонування застарілої марки), в основі яких закладені творчі суперечності, ці методи малоефективні. Низка методів психологічної активізації мислення ефективно зарекомендувала в рекламній практиці, серед них: мозковий штурм, корабельний рада, метод фокальних об’єктів, аналогії, синектика, оператор РЧВ, конференція ідей, метод маленьких чоловічків, метод гірлянд асоціацій і метафор.