ТЕМА 26. Торговельне обладнання

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Устаткування закладів готельно-ресторанного бізнесу ☑️
Книга: ТЕМА 26. Торговельне обладнання
Надруковано: Гість-користувач
Дата: неділя, 1 вересня 2024, 14:27

1. План

1. Роль ваговимірювальних приладів в торгово-технологічному процесі;

2. Характеристика торгових автоматів;

3.  Класифікація торгових автоматів;

4. Види торгових автоматів.

Ключові слова: ваговимірювальні прилади, торгові автомати, класифікація.

2. Роль ваговимірювальних приладів в торгово-технологічному процесі

На підприємствах торгівлі та закладів ресторанного господарства приймають, нарізують, фасують, зважують, упаковують величезні маси товарів. Ці технологічні операції є вельми трудомісткими, багаторазово повторюються і потребують застосування відповідного обладнання, зокрема, ваговимірювальних приладів (ВВП). Правильний вибір і ефективна експлуатація ВВП дає змогу підвищити якість обслуговування клієнтів торговельних підприємств і закладів ресторанного господарства, знизити витрати часу на обслуговування покупців, зменшити втрати сировини і питомі витрати енергії.

Серед різних видів торгово-технологічного устаткування, яке застосовується в торгівлі і закладах ресторанного господарства, ВВП є одними з найпоширеніших. Особливу роль ВВП відігрють на заготівельних підприємствах, де потрібна висока продуктивність під час дозування і порціювання сировини. Робота вагових дозаторів та фасувального обладнання ґрунтується на використанні різних за конструкцією і принципом дії ВВП.

На сьогоднішній день у торгівлі та закладах ресторанного господарства застосовуються ВВП трьох видів: механічні, електромеханічні і електронні.

Механічні ВВП – це ваги, принцип дії яких заснований на методі порівняння маси вантажу, що зважується з масою вбудованих або зовнішніх гир. Процес зважування відбувається в результаті взаємодії системи важелів і вантажів, а відображення інформації про вантаж – завдяки вказівного пристрою (індикатору положення рівноваги), механічно пов'язаним системою важелів з вантажоприймальною платформою.

Головна перевага механічних ваг – низька ціна. Однак при високій завантаженості різко зростають експлуатаційні витрати таких ваг, і згадана перевага механічних ваг стає незначною. Крім того, знімати покази зі шкали механічних ваг досить важко, оскільки при кожному зважуванні потрібно врівноважувати систему важелів і гир, в порівнянні з електромеханічними та електронними вагами це займає у кілька разів більше часу.

Принцип дії електромеханічних ВВП заснований на перетворенні сили тяжіння вантажу, що зважується, в електричний сигнал, який надходить в електронно-вимірювальний перетворювач для аналого-цифрового перетворення, обробки та індикації результатів зважування.

Електромеханічні ВВП поєднують в собі переваги і недоліки механічних та електронних ваг. Від перших їм дісталася важільна система з сережками і призмами, а від других – електронний пристрій зчитування та відображення результатів вимірювань. Забезпечивши механічні ваги електронним пристроєм зчитування та відображення інформації, можна зменшити тривалість зважування і тим самим збільшити їх пропускну здатність. Вартість електромеханічних ваг значно вища, ніж механічних. За цим показником вони знаходяться приблизно на одному рівні з електронними вагами. Цей тип ваг в основному використовується для зважування великотоннажних вантажів, а в роздрібній торгівлі та закладах ресторанного господарства не застосовується.

Принцип дії як електронних, так як і електромеханічних ВВП зводиться до вимірювання сили, що виникає при навантаженні вантажоприймальної платформи вантажем. Процес зважування полягає в порівнянні вантажу, що зважується і еталонного вантажу калібрування, значення якого зберігається в пам'яті електронного блоку ваг.

Сучасні електронні ВВП дають змогу зважувати товар, підраховувати ціну покупки, вказувати масу тари, друкувати етикетку, а в деяких видах електронних ВВП впроваджена, крім того, функція збору і обробки комерційної інформації. Конструкція електронних ВВП така, що вони практично не зношуються, оскільки мають мінімальне число рухомих частин.

Все це дає змогу вважати електронні ваги з найменшою кількістю недоліків, характерних для інших видів ВВП. Їх конструкція універсальна і дає можливість створювати прилади, які найбільш повно відповідають умовам експлуатації як при навантаженні, так і за розмірами платформ або видами виготовлення.

3. Характеристики торгових автоматів

Торговим автоматом називається пристрій, який без участі продавця приймає від покупця гроші, готує і відпускає (видає) товар. Перед роботою автомат потребує лише в налаштування і завантаження товаром, а в процесі роботи – поповнення запасу і періодичного контролю його роботи.

Організація роздрібної торгівлі через торговельні автомати має такі особливості:

- можливість придбання товару в будь-який час доби;

- скорочення часу на придбання товарів;

- зниження витрат праці на продаж товарів;

- наближення товарів до покупця (установка торгових автоматів в місцях масового попиту);

- мобільність переміщення і установки торгових автоматів;

- використання різних грошових систем – монет, жетонів, купюр, пластикових карт тощо;

- висока швидкість обслуговування;

- максимальна інформація про товар і висока культура обслуговування; - зняття ажіотажу на окремі види товарів;

- високий рівень гігієнічності та умов зберігання товарів;

- висока рентабельність (вище, ніж при організації традиційних методів продажу товарів).

Одним з небагатьох недоліків роздрібної торгівлі через автомати є істотно менший асортимент товарів. Проте грамотний маркетинг при виборі товарів і правильно обране місце для встановлення торгового автомата практично зводить нанівець цей недолік і забезпечує високу рентабельність.

4. Класифікація торгових автоматів

Торгові автомати розрізняються за функціональним призначенням, конструкцією, виготовленням тощо.

Торгові автомати класифікуються:

За товарними групами:

- для продовольчих товарів;

- для непродовольчих товарів; універсального призначення.

За видом товару:

- для штучних товарів довільної геометричної форми;

- для штучних товарів певної геометричної форми (спеціалізовані торговельні автомати);

За ступенем готовності товару до продажу:

- для готових до споживання товарів;

- для товарів, приготування яких здійснює торговий автомат (кава, чай тощо);

За місцем розташування:

- для закритих приміщень;

- для майданчиків на відкритому повітрі (у тому числі – під навісом);

За видом грошової системи:

- торгові автомати для розрахунку без грошей;

- торговельні автомати для розрахунку з використанням жетонів, торговельні автомати для розрахунку з використанням монет;

- торговельні автомати для розрахунку з використанням паперових купюр;

- торговельні автомати для розрахунку з використанням пластикових карт;

За конструкцією:

- торгові автомати шафового типу (окремо розміщені або група автоматів);

- торгові автомати панельного типу (тільки у складі групи автоматів із зоною обслуговування за фронтальною панеллю);

За видом енергії:

- механічні торгові автомати;

- торгові автомати з електричним приводом (електронні автомати).

5. Види торгових автоматів

Всі торгові автомати поділяються на дві категорії - механічні та електронні.

Механічні торгові автомати працюють тільки за рахунок енергії покупця. Це може бути поворот ручки, натискання кнопки або важеля. Механічні автомати прості в обслуговуванні і експлуатації, не вимагають спеціальних навичок для обслуговування. Крім того, відрізняються низькою вартістю. Основу електронного торгового автомата становить платіжна система – система ідентифікації монет і купюр. Електронні автомати можуть оснащуватися електронними монетоприймачами або банкното-приймачами, а також поєднувати в собі обидва пристрої.

Механічні торгові автомати. Вони приводяться в дію і здійснюють продаж товарів тільки за рахунок механічної сили покупця і не вимагають підведення електроенергії або підключення до інших комунікацій.


Рис. 14.1 -Механічний торговий автомат: а – складові автомата: 1 – замок; 2 – кришка; 3 – резервуар; 4 - дозатор; 5 – монетоприймач; льша за розміри встановленого номінала, 6 – лоток видачі товару;    б – принцип дії автомату.

Основу механічного торгового автомата (рис. 14.1) становить резервуар (колба) для зберігання товару, що продається – жувальної гумки, м'ячиків тощо. Резервуар виготовляють з прозорого матеріалу, найчастіше з полікарбонату, здатного протистояти фізичному впливу. У нижній частині резервуара розміщений дозатор, поєднаний з монетоприймальним механізмом. Монетоприймач «приймає» оплату від покупця у вигляді монет певного номіналу, перевіряє їх за розмірами – товщину та діаметр, а також жорсткість. Монета, яка не відповідає зазначеним вимогам, не буде прийнята або ж буде прийнята, але видачі товару не буде. Монета, більша за розміри встановленого номіналу, не увійде в проріз монетоприймача, а менших розмірів – буде повернута покупцю. Монетоприймачі можуть налаштовуватися на прийом жетонів. Автомат, що приймає одночасно дві-чотири монети одного номіналу, видасть товар тільки після того, як покупець опустить в прорізи монетоприймача відповідну кількість монет.

Після того як в монетоприймач опущена монета відповідного номіналу (або комбінація монет), покупець може повернути важіль дозатора і отримати товар.

Дозатор – деталь торгового автомата, що відповідає за кількість виданого покупцеві товару. Окремі види дозаторів видають по одній одиниці товару, інші види – певну кількість, яка може розміститися в об'ємі дозатора. Механічні торгові автомати оснащуються, як правило, дозаторами з ручним приводом.

Існує кілька типів дозаторів. Одні розраховані виключно на велике наповнення, інші – на дрібний (порційний) товар.

Дозатор, розрахований на велике наповнення, видає за один раз одну одиницю товару. Інші дозатори розраховані на дрібний товар і видають за один раз кілька штук товару – порцію. У такому випадку кількість товару може легко регулюватися.

Існують універсальні дозатори (на всі види наповнення), які можна переналаштувати на будь-який товар.

Як тільки товар відпущений покупцю, відбувається інкасація монет: монета (або монети) переміщуються в монетозбірник. Після цього торговий автомат готовий до видачі чергової покупки.

Електронні торгові автомати. Вони відрізняються тим, що до їх складу входить платіжна система. Сучасна платіжна система, як правило, включає такі елементи: монетоприймачі (з функцією видачі здачі і без неї); купюроприймачі; системи безготівкової оплати.

Монетоприймачі – пристрої, які приймають монети, визначають їх номінал та інкасують монети в бункер. Окремі моделі монетоприймачів дозволяють укласти монети в спеціальні контейнери (труби) по номіналу, деякі моделі видають здачу.

Сучасні монетоприймачі – складні електронні системи, що здійснють перевірку монет за кількома параметрами: діаметр, товщина (точність розпізнавання приблизно 0,15 мм), електрофізичні властивості матеріалу монети, захист від підробок і примітивних спробів шахрайства («монети на ниточці»).

Купюроприймачі дозволяють приймати паперові купюри різного номіналу, визначати вартість кожної купюри, підсумувати суму прийнятих купюр і формувати здачу (у вигляді купюр або монет, якщо грошова система торгового автомата складається з монетоприймача і купюроприймача).

Купюроприймач має 5 комплексів оптичних датчиків, які працюють на просвічування і 3 комплекси оптичних датчиків, що працюють на віддзеркалення, розташованих по всій ширині банкноти.

Кожен оптичний комплекс містить 4 датчика, які працюють в червоній, зеленій, блакитний і інфрачервоної області спектра (загальна кількість оптичних датчиків 32). Комплекси датчиків забезпечують надійне визначення вартості купюр, захист від фальшивих купюр і дозволяють уніфікувати пристрій для прийому будь-яких банкнот. Ідентифікація купюр здійснюється незалежно від положення прийнятої купюри. Після досягнення суми прийнятих купюр, яка дорівнює або перевищує вартість покупки, платіжна система виробляє сигнали на видачу покупки, здачі (якщо необхідно) та інкасацію прийнятих купюр і монет.

Платіжні системи безготівкового розрахунку використовують: кредитні карти, магнітні картки зі штрихкодом, електронні чіп-ключі. Приймальний пристрій торгового автомата – це сканер (або пристрій читання ключів), що зчитує інформацію з карти (ключа) про платоспроможність покупця або наявності кредиту.

Накопичувальна система торгового автомата – визначає запас товару або продукту, що продається через торговий автомат. Обсяг товару або продукту в накопичувачі (бункері, стелажі, комірці) визначає час роботи торгового автомата між періодами обслуговування.


Рис. 13.3 - Секційний накопичувач з кулачковим механізмом видачі: 1 – корпус секції; 2 – товар; 3 – кулачок

Секційні накопичувальні системи використовуються для продажу штучних товарів, які мають упаковку правильної геометричної форми, що дозволяє складувати товар в кілька рядів. У разі купівлі товару платіжна система виробляє сигнал, і механізм приводу через штовхач викидає одну упаковку товару в лоток.

Механізм видачі товару (банки, пляшки) представляють собою (рис. 2) модуль або стійку, до якої пляшки укладаються одна над іншою. При покупці кулачок робить повний оборот, і відбувається вилучення однієї упаковки товару.

Система оснащена датчиком наявності товару.

Одним з варіантів накопичувальної системи є стелаж з лотками зі спіралями – спіральний накопичувач (рис.11.4). Стелаж для розміщення товарів може містити до семи незалежних і регульованих по висоті лотків. У кожному з лотків можуть розміщуватися до восьми спіралей видачі товару, які відділені регульованими роздільниками. Спіралі призначені для розміщення упаковок товарів між витками спіралей та їх видачі. Після видачі платіжною системою сигналу на продаж товару спіраль робить один повний оберт і переміщує упаковку товару на один крок спіралі.


Рис. 11.4 Спіральний накопичувач а – пристрій: 1 – лоток; 2 – спіраль; 3 – розділювач; б – пристрій в корпусі торгового автомата


Accessibility

Колір тла

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту