Лекція №10 "Пожежна безпека, охорона праці і техніка безпеки на підприємствах готельного господарства"

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Безпека праці і життєдіяльності (НОТ) ☑️
Книга: Лекція №10 "Пожежна безпека, охорона праці і техніка безпеки на підприємствах готельного господарства"
Надруковано: Гість-користувач
Дата: пʼятниця, 7 лютого 2025, 10:10

1. Процес створення системи протипожежної безпеки в готелях

   Найбільш серйозною небезпекою для життя і здоров'я гостей і персоналу готелю, збереження їхнього майна, а також майна і буді­влі готелю є пожежі. Тому в готельних господарствах важливе зна­чення має забезпечення захисту будинків, приміщень і людей від пожежі.

     Найчастішими причинами виникнення пожеж у готелях є нео­бережне поводження з вогнем, несправність електромереж і елект­рообладнання, порушення технологічного процесу і правил експлу­атації, недотримання заходів пожежної безпеки при ремонтних й інших видах робіт.

     Метою пожежної безпеки підприємства готельного господарс­тва є попередження виникнення пожежі на визначеному чинними нормативами рівні, а у випадку виникнення пожежі - обмеження її розповсюдження, своєчасне виявлення, гасіння пожежі, захист лю­дей і матеріальних цінностей.

    Повинні створюватися системи запобігання пожежі - сукуп­ність засобів та організаційних заходів, призначених для створення умов, за яких імовірність виникнення і (або) розвитку пожежі не пе­ревищує нормоване допустиме значення (ДСТУ 2272:2006).

    Основними вихідними даними при розробці комплексу техніч­них і організаційних рішень щодо забезпечення потрібного рівня пожежної безпеки в кожному конкретному випадку є чинна законо­давча нормативно - технічна база з питань пожежної безпеки, вибухопожежонебезпечні властивості матеріалів і речовин та особливос­ті підприємства готельного господарства.

      Процес створення системи протипожежної безпеки в готелях складається з таких етапів:

·                1) проведення організаційних заходів щодо створення пожеж­ної охорони в готелі;

·                2) проведення протипожежної підготовки працівників;

·                3) проведення протипожежної профілактики.

      Проведення організаційних заходів щодо створення пожежної охорони в готелі передбачає таку послідовність дій. Керівник підп­риємства готельного господарства, який відповідно до діючого за­конодавства несе відповідальність за забезпечення пожежної безпе­ки, наказом призначає відповідального за організацію заходів із за­безпечення протипожежної безпеки готелю. Призначаються також відповідальні за пожежну безпеку в кожному підрозділі готелю. Таблички із зазначенням осіб, відповідальних за пожежну безпеку, вивішуються на видних місцях. Розробляються правила, положення пожежної безпеки для кожного підрозділу й інструкції із заходів протипожежної безпеки на кожному робочому місці. Створюються пожежні бойові розрахунки з числа чергових адміністраторів, чер­гових менеджерів, працівників служби безпеки готелю й іншого чергового персоналу, що здійснюють цілодобовий контроль за по­жежною безпекою. Розробляється система оповіщення у випадку виникнення пожежі. Розписуються основні обов'язки кожного члена пожежного бойового розрахунку під час пожежі. Після сигналу по­жежної тривоги по системі оповіщення всі особи, призначені нака­зом директора відповідальними за пожежну безпеку, повинні при­бути до готелю, з'ясувати причину тривоги, почати евакуацію лю­дей, а також вжити всіх необхідних заходів для гасіння і запобіган­ня поширення вогню до прибуття пожежників.

2. Проведення протипожежної підготовки працівників

       

            Про­типожежна підготовка складається з протипожежного інструктажу (вступного, первинного і повторного) і занять за програмою пожеж­но-технічного мінімуму.

   Вступний і первинний інструктажі з пожежної безпеки прово­дяться при прийомі на роботу.

    Первинний і повторний інструктажі проводить на робочому місці особа, відповідальна за пожежну безпеку в цьому підрозділі

    Заняття з пожежно-технічного мінімуму проводяться за спеці­ально затвердженою директором готелю програмою з працівниками інженерно-технічної служби і з матеріально-відповідальними осо­бами. Після закінчення навчання проводиться залік, результати яко­го заносяться у відомість.

    Для забезпечення суворого протипожежного режиму в готелях розробляються спеціальні пам'ятки, у яких викладають основні ре­комендації з заходів пожежної безпеки, і правила поведінки при пожежі. Ці пам'ятки знаходяться в кожному номері в папці з рекламними матеріалами. Не завжди гість заглядає в цю папку, тому в деяких готелях високого класу для ознайомлення з правилами вико­ристовують готельний відеоканал.

3. Проведення протипожежної профілактики

           

         Протипожежна профілактика - це комплекс організаційних і технічних заходів з по­передження, локалізації та ліквідації пожеж, а також із забезпечення безпечної евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок по­жежі.

Протипожежна профілактика полягає у профілактиці пожеж на етапі проектування і будівництва, застосуванні системи автоматич­ної пожежної сигналізації, використанні засобів і систем пожежога­сіння, застосуванні системи оповіщення про пожежу, відпрацьову­ванні системи дій у випадку пожежі й евакуації людей.

   Профілактика пожеж на етапі проектування і будівницт­ва

Профілактика виникнення пожеж у готелі починається ще на етапі проектування і будівництва будинку готелю (СНШ 2.08.02, ВСН 62. СНШ 2.07.01). Правилами пожежної безпеки для готелю передбачається спеціальне планування будинку, створення проти­пожежних перешкод, відсіків, ізольованих негорючими конструкці­ями. За допомогою протипожежних стін, перекриттів, дверей можна в межах одного будинку або споруди ізолювати пожежонебезпечні приміщення і не допустити поширення вогню у випадку його вини­кнення.

4. Засоби і системи пожежогасіння

           

Засоби і системи пожежогасіння

·                1. Установка автоматичного газового пожежогасіння. При­строї газового пожежогасіння встановлюються в приміщеннях тран­сформаторної підстанції й головного розподільного щита, а також у приміщенні зберігання дизельного палива. Пристрої спрацьовують від димових і теплових датчиків, розташованих у цих приміщеннях. При цьому сигнал про пожежу надходить на пульт ЦДЛ.

·                2. Установка автоматичного водяного пожежогасіння. Уста­новка автоматичного водяного пожежогасіння - це ціла мережа труб, заповнених водою під тиском, розташованих у всіх коридорах і приміщеннях готелю. На трубах знаходяться спринклерні голівки-розпилювачі. Основним робочим елементом є легкоплавкий замок у цій голівці, що при температурі 50 °С плавиться, і вода через розпо­дільник покриває певну площу палаючого приміщення.

·                3. Внутрішній протипожежний водопровід. На вертикальних трубопроводах на всіх поверхах повинні бути змонтовані внутрішні пожежні крани (патрубок з вентилем), до яких приєднані пожежні рукава з патрубками. Пожежний рукав повинний бути змотаний, покладений з патрубком до чохла, що розташований у спеціальній ніші, і закритий дверцятами з умовним зображенням. Довжина кож­ного рукава - 20 м. Місця їхнього розташування в готелі повинні бу­ти зазначені на по поверхових планах евакуації.

·                4. Водяні завіси. Для захисту від поширення полум'я при роз­виненій пожежі на всіх поверхах готелю можуть бути передбачені водяні завіси. Пуск води здійснюється вручну.

Система оповіщення про пожежу і управління евакуацією

Система оповіщення гостей про пожежу і управління евакуацією є складовою частиною системи протипожежного захисту готелю. У готелях високого класу система оповіщення гостей про пожежу знаходиться на ЦДП. Після того, як бойовий розрахунок з'ясував, що причиною спрацювання пожежної сигналізації, є дійсно стала пожежа, включається система оповіщення про пожежу.

При цьому автоматично включаються дзвінки і зумери триво­ги, а також усі телевізори для гостей (або переключаються на готе­льний канал, якщо вони вже були включені). Це дозволяє більш конкретно, з урахуванням сформованої обстановки, донести інфор­мацію до гостей і запобігти паніці. На екранах телевізорів висвітлю­ється текст національною, англійською, німецькою, французькою мовами. Крім тексту, на екрані телевізорів у номерах висвітлюється план евакуації для кожного поверху. Передати необхідну інформа­цію можна також через гучномовці в номерах.

Евакуацію можна починати з поверху, на якому виникла по­жежа, з розташованих вище поверхів або з готелю в цілому (залеж­но від обстановки, що склалася в зоні горіння), використовуючи по­дачу дзвінків і зумерів тривоги. Тому перед прийняттям рішення про евакуацію гостей і персоналу необхідно знати ситуацію в зоні пожежі.

Рішення про включення системи оповіщення людей про поже­жу й евакуацію приймає черговий менеджер (начальник зміни по­жежного бойового розрахунку) або черговий по готелю.

Евакуація гостей здійснюється відповідно до наявних у всіх номерах планів евакуації, а персоналу готелю - відповідно до спеці­альних пам'яток, що наявні у всіх відділах, службах і підрозділах.

Евакуаційне освітлення і світлові покажчики напрямку евакуа­ції мають бути включені постійно, цілодобово.


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла