Тема 14. Самозайнятість на ринку праці

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Лідерство та управління кар'єрою ☑️
Книга: Тема 14. Самозайнятість на ринку праці
Надруковано: Гість-користувач
Дата: понеділок, 28 квітня 2025, 09:38

1. Самозайнята особа

Відповідно до п. 14.1.226 ст. 14 Податкового Кодексу «Самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності».

З економічної точки зору, самозайнятість (в англомовномій економічній науці — «Self-employment») є однією з форм трудової зайнятості, що передбачає самостійну організацію власної трудової діяльності, самостійне розпорядження вигодами від цієї діяльності та несення всіх пов'язаних із нею ризиків.

Самозайнятими особами є, зокрема, науковці, письменники, артисти, митці, приватні вчителі, лікарі, приватні нотаріуси, адвокати, арбітражні керуючі (розпорядники майна, керуючі санацією, ліквідатори), аудитори, бухгалтери, оцінщики, місіонери. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб

Фрила́нсер, також трапляється написання фріла́нсер (англ. freelancer — «вільний митець») — вільнонайманець, який сам шукає собі проекти, може одночасно працювати на декілька фірм. Фрилансер виконує роботу без укладання довгострокового договору з роботодавцем, найманий тільки для виконання певного переліку робіт (позаштатний працівник). Також фрилансером є працівник, запрошений для виконання робіт в ході аутстафінгу. Будучи поза постійним штатом якої-небудь компанії, фрилансер може одночасно виконувати замовлення для різних клієнтів. В Україні фрилансерами переважно називають людей, що виконують будь-яку роботу через мережу інтернет віддалено.

«Самозайнятими» частіше називають бізнесменів, торговців, чий прибуток визначається не зарплатою, а підприємницькою діяльністю. Самозайнята людина – сама собі бос.

«Фрілансерами» в Середньовіччі називали найманих солдатів; сьогодні ж це незалежні професіонали, які працюють у різних проектах переважно на гонорарній основі.

Тому ключове питання у пошуках різниці між самозайнятими та фрілансерами – хто замовник праці? Особа, з якою ви співпрацюєте, – це ваш клієнт чи начальник?

Самозайнятими ми можемо назвати невтомних фермерів, діловитих стартаперів, заповзятливих власників йога-студій. Фрілансерами – вільних митців, програмістів, дизайнерів, журналістів, перекладачів.

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Плюси

+ свобода вибору робочого завдання;

+ вільний графік;

+ відсутня транспортна проблема — фрилансер працює вдома, в нього немає необхідності кожен день добиратися в певне місце;

+ сприятливі умови праці — можна облаштувати робоче місце на свій смак;

+ звільнення не загрожує;

+ відповідальність лише за свої дії;

+ виконання лише власної роботи — ніхто не попросить «підмінити»;

+ можливості для міжнародної співпраці.

Мінуси

- не завжди є гарантії отримання оплати за виконану роботу

- нестабільність прибутків;

- відсутність соцпакету;

- відсутність оплачуваних вихідних і відпусток;

- необхідність самому вести бухгалтерію і платити податки;

- не завжди є відповідні пропозиції роботи щодо навичок;

- додаткові витрати на робоче місце;

- примарні можливості для якісного кар'єрного росту.

Фрілансери можуть бути прикріплені до одної або кількох організацій-роботодавців, та/або розміщувати своє портфоліо на спеціалізованих сайтах для фрилансерів. Зазвичай, існують як сайти за спеціалізацією у напрямку перекладу, програмування, копірайтингу тощо, так і загальні сайти фрилансерів. З часом, фрилансер може накопичити базу клієнтів та працювати за індивідуальними замовленнями.

Ринок фрілансу в Україні та світі продовжує зростати. За даними сайту Freelancer.com, найбільш перспективними напрямами діяльності для фрілансерів є створення презентацій у PowerPoint, написання звітів, бухгалтерський облік, малювання ілюстрацій, Photoshop-дизайн, Фейсбук-маркетинг, розробка Android.

На сьогодні у США та Канаді самозайняті становлять 10-15% усіх працевлаштованих; у Греції, Туреччині, Мексиці таких 30%.

В Україні самозайнятих рахують нечасто. За даними Інституту соціології Національної академії наук України за 2011 рік, самозайнятими вважалося близько 5% українців – це навіть менше, ніж кількість безробітних у країні. Проте чимала кількість самозайнятих, особливо фрілансерів, працюють неофіційно.

На сьогодні в Україні нараховують понад 1,2 млн. фізичних осіб-підприємців. Визначити, яку частину цих людей складають власники своєї справи, а яку – незалежні працівники, фактично неможливо.

«Основна помилка багатьох, хто вирішує працювати на себе, – це припущення, що в такому форматі свободи буде більше. Нічого подібного. Свободи «рухів» більше, але свободи від роботи значно менше.

Тобто коли я працюю на боса, мені потрібно відпрацювати 10 годин у заданому форматі, а коли на себе – у мене немає ліміту на роботу, а є тільки ліміт на відпочинок.

Але тут є одна важлива річ: коли я працюю на себе, я змучуюсь фізично, але духовно мене розпирає від щастя та нових звершень. А ось коли працюєш на когось, то маєш певний об’єм задач, виконуєш їх – і спиш спокійно.» 



2. Державна реєстрація суб'єкта господарювання

Обов'язкова умова діяльності суб'єктів підприємництва - державна реєстрація.

Процеси створення, реєстрації, функціонування, управління та ліквідації підприємств регулюється:

  • Господарським кодексом України;
  • Законом України “Про господарські товариства”;
  • Законом України “Про товариство з обмеженою та товариство з додатковою відповідальністю”;
  • Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”;
  • Іншими нормативними актами.

Державна реєстрація ЮО та ФОП - це засвідчення факту створення або припинення ЮО, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Процес первинної державної реєстрації сьогодні проводять безкоштовно.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України (ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про ЮО та ФОП.

Порядок проведення державної реєстрації ЮО та ФОП включає:

  • перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;
  • перевірку документів на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;
  • внесення відомостей про ЮО або ФОП до Єдиного державного реєстру;
  • оформлення і видача виписки з Єдиного державного реєстру.

Виписка з єдиного державного реєстру - документ встановленого зразка, який засвідчує факт внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію ЮО та ФОП

Державний реєстратор - посадова особа, яка здійснює державну реєстрацію ЮО та ФОП.

Обов'язковій державній реєстрації підлягають:

  • заснування ЮО чи ФОП;
  • зміни до установчих документів ЮО;
  • зміна відомостей про ЮО (назви, складу учасників, адреси, видів діяльності, тощо);
  • підтвердження відомостей про ЮО;
  • припинення діяльності ЮО чи ФОП;
  • зміна прізвища, імені, по-батькові, місця проживання ФОП.

До записів Єдиного державного реєстру обов'язково вносяться відповідні зміни.

Відокремлені підрозділи юридичної особи не підлягають державній реєстрації. Представництва, філії іноземних компаній в Україні підлягають акредитації на її території

Державна реєстрація ЮО та ФОП проводиться державним реєстратором у центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП) при центральних та місцевих органах виконавчої влади; нотаріальних конторах, інших акредитованих пунктах за місцезнаходженням ЮО чи місцем проживання ФОП.

Місцезнаходженням суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи вважають місцезнаходження його постійно діючого керівного органу.

Місце проживання фізичної особи – квартира, будинок, гуртожиток, в якому підприємець проживає постійно (тимчасово), який знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з підприємцем.

Для реєстрації подаються виключно оригінали засновницьких документів.

Сьогодні власну справу можна зареєструвати он-лайн. Скориставшись послугами сервісу «Он-лайн будинок Юстиції». Документи для проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб чи фізичних осіб-підприємців в електронній формі подаються особисто заявником через персональній кабінет на веб-сайті. Для он-лайн реєстрації потрібен електронний цифровий підпис – вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. ЕЦП можна отримати в Акредитованих центрах сертифікації ключів органів юстиції України.

3. Спрощена система оподаткування

Єдиний податок для СПД запроваджено з 1.01.1999р. з метою реалізації державної політики розвитку та підтримки малого підприємництва, ефективного використання його можливостей у розвитку національної економіки. За спрощеною системою оподаткування, обліку і звітності можуть працювати ЮО та ФОП, які самостійно обрали єдиний податок і одержали відповідне Свідоцтво від органу державної податкової служби. Детальніше про спрощену систему оподаткування Ви можете прочитати у XIV розділі ПКУ.

Суб'єкти господарювання поділяють на групи платників єдиного податку

Групи платників єдиного податку

Критерії платників єдиного податку

Гранична кількість найманих працівників

Граничний обсяг річного доходу

Дозволені види діяльності

Перша група – фізичні особи – підприємці

Використання праці найманих осіб не передбачене

Не більше 

1 085 500 грн

Виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню

Друга група – фізичні особи – підприємці

Не більше 10 осіб

Не більше 

5 421 000 грн

Надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства

Третя група – фізичні особи – підприємці, юридичні особи

Не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена

Не більше 

7 585 500 грн

Будь-які види діяльності, крім заборонених для спрощеної системи оподаткування

Четверта група - сільськогосподарські товаровиробники

Кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена

Частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків

 Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал 

Податок може сплачуватися завчасно за весь квартал або за місяць. Помісячна сплата єдиного податку здійснюється не пізніше 20 числа  поточного місяця.

Або 10 к.д. після подання звітності за попередній квартал (3 група)

Характеристика ставок

Групи платників єдиного податку

1

2

3

Вид ставки

Фіксована

Відсоткова

Розмір основної (базової) ставки

до 10 %

розміру прожиткового мінімуму (2020 р. – 210,20 грн)

 до 20 %

розміру мінімальної заробітної плати (2020 р. – 1000,00 грн)

3 % від доходу у разі сплати ПДВ

або

5 % від доходу у разі включення ПДВ до складу єдиного податку

Спеціальні ставки

Перевищення гранично допустимого для відповідної групи платників обсягу доходу

15 % від суми такого перевищення

6 або 10 %

від суми такого перевищення

Отримання доходів від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку

15 % від суми такого доходу

´

´

Отримання доходу при застосуванні розрахунків не в грошовій формі

15 % від суми такого доходу

6 або 10 %

від суми такого доходу

Отримання доходу від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування

15 % від суми такого доходу

6 або 10 %

від суми такого доходу

Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Форма книги обліку доходівпорядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги, у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.

Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів та витрат такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги.

Платником єдиного податку 4 групи можуть бути:

1) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;

2) фізичні особи - підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство", за умови виконання сукупності таких вимог:

  • здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
  • провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
  • не використовують працю найманих осіб;
  • членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

Частка сільськогосподарського виробництва - питома вага доходу с.-г. товаровиробника, отриманого від реалізації с.-г. продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу.


4. Рекомендовані джерела

  1. Остапчук А.Д. Організація підприємницької діяльності/ А.Д. Остапчук, А.А. Гребеннікова: Навч.-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: ЦП"КОМПРИНТ", 2015. 160 с.
  2. Методичні вказівки до проведення семінарських і практичних занять для студентів факультету аграрного менеджменту з дисципліни «Організація підприємницької діяльності»/ А.Д. Остапчук, А.А. Гребеннікова. К.: ЦП"КОМПРИНТ", 2016.180 с.
  3. Організація підприємницької діяльності: Навчальний посібник / В.К. Збарський, А.Д. Остапчук; за ред. В.К. Збарського. К.: НУБіП України, 2012. 530с.
  4. ФОП або ТОВ. Що вибрати? [Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: https://gc.ua/uk/fop-abo-tov-shho-vibrati/#test-pod (дата звернення 23.08.2019р.)
  5. Doing business [Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: https://www.doingbusiness.org/ (дата звернення 23.06.2019 р.)
  6. Управління статистики України [Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: http://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення 27.06.2019 р.)
  7. Он-лайн будинок Юстиції у [Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: https://online.minjust.gov.ua/edr-search/ (дата звернення 24.06.2019 р.)
  8. Дія Бізнес: https://business.diia.gov.ua/

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання