Перейти до головного вмісту

Тема 2. SEO, PPC, SММ. Особливості формування веб-аналітики для сайтів та соціальних мереж, меседжерів

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Веб-аналітика та основи таргетингу`
Книга: Тема 2. SEO, PPC, SММ. Особливості формування веб-аналітики для сайтів та соціальних мереж, меседжерів
Надруковано: Гість-користувач
Дата: четвер, 3 липня 2025, 19:23

1. Основні цілі та задачі в Гугл-аналітиці

Основні задачі в Гугл-аналітиці включають збір та розрахунок показників.

Серед типових розрахунок вартості за клік,дію, ліда, завантаження, замовлення - (Cost per...)

Нижче типові характеристики.











На рівні гугл аналітики задачі мають пріорітетність, які відображаються у встановленні цілей 


2. Джерела трафіку та особливості аналітики в представленому контексті.Utm-мітки

Джерела трафіку та особливості аналітики в представленому контексті.Utm-мітки

Які та як же збираються дані?


Модель збору даних враховує три речі: Користувачів; Сеанси; Взаємодія.


Залежності від джерела та каналу існують різні методи просування послуг і товарів в інтернеті.

Зупинимося детальніше на деталях органічного пошуку.

Зазвичай будь-яка пошукова система складається з наступних частин:

Пошуковий робот - програма сканує сайти та збирає інформацію;

Індексатор - програма, що забезпечує швидкий пошук за зібраною інформацією;

Пошуковик - графічний інтерфейс для роботи користувача, звичні для всіх нас стартові сторінки Яндекса та Google.

Пошукові системи зберігають накопичену інформацію у спеціальних базах даних, які називають індексом.

Для того, щоб розмежувати джерела та канали трафіку використовуються позначки тегами.

Що таке UTM-мітки? • Utm-мітки - це інструмент, який допомагає передавати до системи аналітики додаткові параметри джерела трафіку. • Дозволяє: • • ★ сегментувати користувачів за певним типом та поведінкою; • • ★ аналізувати кінцеві цілі у розрізі кожного джерела трафіку.

Мітка може бути специфікованою залежно від сервісу, наприлад внизу приклад для Гугл Едс.

Важливо! 1) Всі utm-мітки завжди пишуться малими (маленькими) літерами. 2) Перед впровадженням будь-якої нової мітки, необхідно перевірити, чи не використовується вона вже в іншому варіанті. 3) Для Google Ads використовується авторозмітка спільно з UTM- мітками. 4) У джерелі обов'язково прописується домен.



3. Основні поняття в пошуковій оптимізації вебресурсів

Мета створення будь-якого сайту – залучення на нього цільових відвідувачів. Коли нам потрібно знайти щось в інтернеті, ми звертаємося до пошукових систем. У відповідь наш запит система видає нам ряд посилань, якими ми можемо отримати необхідну інформацію. Але як визначити, за яким принципом вони відображаються? Адже чим вище знаходиться сайт у видачі, тим більша можливість переходу користувача на нього. З розвитком веб-мастерингу фахівці з'ясували, що на ранжування сайтів впливають 2 основні критерії: 1) наявність якісного контенту; 2) наявність посилань, що ведуть нього з інших ресурсів. Таким чином, вже в 1999 році стало зрозуміло, що найкращий спосіб збільшити рейтинг сайту в пошукових системах - "обмінюватися" посиланнями. За 20 років методи та інструменти роботи змінилися, але значущість посилань, як і раніше, залишилася високою. Пошукові системи оцінюють посилання, що веде з одного сайту на інший, як його рекомендацію - розміщуючи її, ви ніби кажете: "Цей сайт - те, що тобі потрібно". Ну а лінкбілдер (від англ. "link builder") - це людина, яка нарощує "посилальну масу" просувається сайту і популяризує його серед користувачів.


Сайт немає сенсу без його просування. Без оптимізації відвідуваність ресурсу буде дуже низькою або нульовою, якщо не задіяти інші методи залучення трафіку. § SEO просування сайтів, що це? Абревіатура розшифровується як Search Engine Optimization. Простими словами, SEO - це комплекс дій щодо внутрішньої та зовнішньої оптимізації, спрямованих на підвищення позицій сайту в пошуковій видачі. § Якісне професійне SEO це не просто нарощування маси посилань або створення корисного контенту. Розкручування сайту вимагає працювати над ним у комплексі.


Для досягнення швидкого ефекту SEO-оптимізація не підходить. Вона розрахована на довгограючий ефект. Перші результати після старту робіт над просуванням ви зможете побачити не раніше ніж через 2-3 місяці.


4. Етапи пошукової оптимізації вебресурсів

Зазвичай будь-яка пошукова система складається з наступних частин:

Пошуковий робот - програма сканує сайти та збирає інформацію;

Індексатор - програма, що забезпечує швидкий пошук за зібраною інформацією;

Пошуковик - графічний інтерфейс для роботи користувача, звичні для всіх нас стартові сторінки Яндекса та Google.

Пошукові системи зберігають накопичену інформацію у спеціальних базах даних, які називають індексом.









З чого почати SEO просування сайту Насамперед визначте, з якою метою проводиться SEO-оптимізація та яким чином вимірюватиметься її ефективність. Наприклад, SEO-просування може мати такі цілі: § виведення сайту у топ певним пошуковим запитам; § збільшення трафіку ресурсу; § підвищення конверсії; § покращення позицій сайту у пошуку щодо проектів конкурентів та ін. Також збираючись займатися SEO-просуванням сайту, слід визначити ті категорії та веб-сторінки, які є найбільш актуальними та важливими. Завдяки їхній першочерговій розкрутці сайт почне приносити прибуток швидше. Складіть план дій зі списком усіх необхідних робіт та вказівкою їхнього пріоритету: • черговість оптимізації сторінок сайту; • порядок додавання контенту на сайт; • ресурси, у яких можна розмістити посилання свій проект та інших.

SEO-просування сайту в пошукових системах включає три ключові напрями: зовнішню, внутрішню оптимізацію або органічне SEO та аналітику. Кожен напрямок складається з різних дій, які потрібно виконувати у певній послідовності.


Необхідно вивчити сайти подібної тематики на високих позиціях. z Зверніть увагу на структуру, юзабіліті, кількість донорів, відвідуваність, вік, просування у соцмережах. На цьому етапі ви дізнаєтеся, які методи оптимізації є ефективними серед ваших основних конкурентів. Паралельно необхідно проаналізувати нішу загалом. Звідки варто чекати на максимальний трафік, які додаткові канали задіяти? Для аналізу конкурентів можна використовувати Serpstat, Seolib, Similarweb та подібні послуги. Щоб швидко знайти конкурентів у пошуковій видачі, можна використовувати інструмент Serpstat "Конкуренти". Просто введіть адресу свого домену в пошуковий рядок, і сервіс покаже релевантних суперників у видачі Google та Яндекс на основі семантики.



4. Опрацювання структури сайту. § Залежно від зібраного ядра, необхідно створити або оновити існуючу структуру. У зв'язку з цим можуть бути додані нові розділи та сторінки каталогів. У створенні структури сайту може допомогти інструмент «Кластеризація». Він розіб'є зібрані фрази на кластери під окремі сторінки, категорії та розділи. Вам залишиться тільки швидке редагування, щоб підчистити результат.

5. Наповнення сторінок контентом. § Він має бути унікальним та максимально корисним для відвідувачів. Кожна сторінка повинна бути заточена під конкретний ключовий запит або групу запитів. § Також важливо додати на кожну сторінку метатеги Title, Description, підзаголовки H1-H6 та створити привабливі сніпети. Для цього бажано використати мікророзмітку.

6-7. Внутрішня та зовнішня оптимізація



8. Просування у соціальних мережах.
Створення груп та профілів, відео-каналу підвищує впізнаваність вашого сайту, бренду, товару та опосередковано допомагає у пошуковому просуванні. Паралельно з цими діями важливо відстежувати нові тенденції у просуванні, вивчати нові інструменти, дізнаватися про новини в тематичній ніші, стежити за конкурентами. Регулярно складати звіти та відстежувати тенденцію просування сайту. Допускається проведення експериментів, тестів, опитувань серед відвідувачів.

5. Лінкбілдінг як інструмент пошукової оптимізації .

Лінкбілдінг – це спосіб просування сайту шляхом отримання великої кількості зовнішніх посилань на сайт. 

Професія «лінкбілдер» пов'язана з просуванням веб- сайтів та належить до сфери SEO-оптимізації. Вона виникла поруч із розвитком пошукових систем. Так, контент-директор цифрового агентства We Influence Рорі Трусдейл стверджує, що поняття «лінкбілдінг» зародилося в 1998 році, коли була заснована компанія Google та описаний алгоритм ранжування PageRank. В ході лінкбілдінга фахівець ретельно будує контрольний профіль сайту, домагаючись розміщення посилань на нього на якісних, визнаних пошуковими системами ресурсах. Результатом грамотно зробленого лінкбілдінга є збільшення трафіку, зростання кількості переходів на сайт і підвищення репутації ресурсу, на який посилаються.


Від масової покупки посилань лінкбілдінг відрізняється також як покупка вимитої картоплі поштучно в супермаркеті від покупки тієї ж картоплі мішками. Яким би уважним і обережним не був покупець, все одно в мішках буде багато неякісних і гнилих коренеплодів. Те ж можна сказати і про посилання. Якщо ви купуєте кількість посилань, то в ній обов’язково будуть неприродні посилання, посилання зі спамних ресурсів або заборонених сайтів. При цьому не можна сказати, що лінкбілдінг абсолютно не визнає покупки посилань. Цей спосіб в рамках лінкбілдінга теж має право на існування, але при цьому кожне куплене посилання ретельно перевіряється.

У Всесвітній павутині чимало майданчиків, розміщення посилань на яких сприяє швидкому просуванню сайту. Розглянемо основні з них:


При виборі майданчика для розміщення беклінка важливо враховувати вік сайту, трафік та інші показники трастовості. §https://serpstat.com/ru/blog/kt o-takoj-linkbilder/

Щоб зовнішні посилання не викликали підозр у пошукових системах, вони мають виглядати максимально природно. При покупці посилань лінкбілдер повинен враховувати такі параметри:


Особливості напряму діяльності

Обов'язки лінкбілдера. Пошукові системи зацікавлені у наданні популярних та якісних ресурсів. Чим більше зовнішніх посилань (різних типів та рівнів складності), тим більша ймовірність, що сайт займе високу позицію у видачі. Завдання лінкбілдера – нарощування посилальної маси сайту та забезпечення його необхідною кількістю якісних посилань.


До обов'язків лінкбілдера входить комунікація з веб-майстрами, власниками сайтів- донорів, копірайтерами та іншими фахівцями, які забезпечують реалізацію проекту та максимальне охоплення аудиторії. Крім того, лінкбілдер повинен контролювати якість статей зі зворотними посиланнями та розміщення беклінків, а також аналізувати ефективність та вести звітність.

Кадровий потенціал. Лінкбілдер – вузький спеціаліст у галузі SEO- оптимізації. Ця професія може стати стартом великої кар'єри у сфері IT.  Варто зазначити, що прибуток – заробітна плата лінкбілдера – може бути фіксована або залежати від кількості розміщених посилань. Загалом за запитами на SEO-спеціалістів статистика по Україні показує, що кількість відкритих вакансій – 124 по країні, у столиці ці показники дорівнюють 13 % від загального. За рівнем оплати праці SEO-фахівці можуть розраховувати на такі цифри: найбільше – 43 – для пропозицій щодо оплати від 17 600 грн. Трохи менший показник, а саме: майже вполовину, для зарплат у межах від 29 800 грн. 19 пропозицій заробітної плати в межах від 41 900 грн. І найменші показники – по 5 – для запитів на оплату від 52 000 та 66 300 грн. § Виходячи з цих даних, можна прорахувати приблизну середню заробітну плату фахівця з SEO і ця цифра складає 29 700 грн по Україні загалом, окремо по Києву пропонована середня сума становить 41 000 грн. Своєю чергою, аналітичні показники саме з професії лінкбілдера в Україні трохи відрізняються як за кількістю вакансій, так і за розміром оплати праці. За статистичними показниками, відкритих вакансій на посаду linkbuilder по Україні – 67, з них 52 запити припадає на Київ, що складає 78% від загальної кількості розміщених вакансій. § Найбільше пропозицій щодо оплати праці, а це по 27, мають запити в межах від 15 000 грн та від 18 000 грн. На наступних позиціях трохи менше пропозицій – по 18 – мають запити в межах від 9 000 грн та від 20 000 грн. Найменша кількість пропозицій – 9 – по запитах з оплатою праці від 25 000 грн. У результаті можна зробити висновки щодо цифр з середньої заробітної плати, на яку може претендувати спеціаліст з лінкбілдингу. Ці показники складають приблизно 16 000 грн по Україні та 18 500 грн по Києву.


Основні етапи лікбілдінгу

Робота лінкбілдера має на увазі наявність чіткого плану дій та постійний контроль результатів роботи. До його стандартних обов'язків можна віднести:



Купівля посилань. На цьому етапі необхідно знайти майданчики для розміщення посилань. Це можна робити самостійно. Наприклад, деякі ресурси з високою відвідуваністю надають можливість розміщення статей з посиланням на сайт-акцептор. Інші ресурси зацікавлені у взаємному обміні посиланнями. Умови розміщення та вартість, як правило, можна обумовити електронною поштою або телефоном, вказаним у контактній інформації сайту-донора. § Інший найпоширеніший варіант - використання бірж посилань, наприклад, Sape.ru, GoGetLinks, Miralinks. Такі сайти є посередниками між майданчиками-донорами та акцепторами. Перевага біржі посилань у великому каталозі майданчиків з можливістю задавати критерії пошуку, спрощену систему покупки посилань та ведення проектів через особистий кабінет на сайті, а також функції автоматичної покупки посилань, наприклад, Wizard.Sape.

Контроль та аналіз. Побудова якісної маси посилань передбачає постійний контроль, що охоплює кілька показників:



6. SEO - Особливості індексування вебресурсів

При перевірці сайту важливо знати, які сторінки індексуються, а які — ні. Чим більше в індексі корисних сторінок, тим краще сайт в очах пошукової системи. І тим, теоретично, більше трафіку, охоплення та грошей ви зможете отримати.  

Якщо реальна кількість сторінок на сайті не відповідає кількості проіндексованих сторінок, це може сигналізувати про проблеми на сайті. Сторінка потрапляє в індекс після відвідування пошукового робота, якщо він вважає її важливою. Тобто, щоб сторінка потрапила до індексу: 

1. Робот має зайти на неї. 

2. Робот повинен вважати її важливою. 

3. Робот може відвідати сторінку, але не додати її до індексу, якщо вважатиме неважливою цю сторінку. 

Марно кликати робота повторно, якщо він вже відвідував сторінку і не додав до індексу — спочатку потрібно знайти та усунути ймовірні причини, через які робот міг вважати її неважливою.


Складаємо список усіх сторінок сайту - вивантажуємо список усіх сторінок за одним з варіантів


Перевіряємо індексацію цих сторінок

- Дивимося в індексі сторінка є чи ні:


Розмічаємо сторінки — на важливі та неважливі § Розмічаємо вручну: дивимося URL та відзначаємо. § Або виробляємо можливі шаблони для пошуку неважливих сторінок та їх розмітки, але для кожного сайту потрібно думати окремо. Знаходимо закономірності і використовуємо їх для автоматизації пошуку та розмітки (наприклад, за допомогою формул у таблицях).


Чому неважливі сторінки в індексі – це проблема?










Аналізуємо та виправляємо.

Якщо важлива сторінка не в індексі, і робот її не відвідував, треба привести з нею роботу.


ВАЖЛИВО – ПОСТІЙНИЙ АУДИТ. Індексація та Google Search Console § Щоб перевірити індексацію в Google, переходимо до «Індексу» → «Покриття» Google Search Console. Там відображаються помилки та проблеми, які виникли при індексації сторінок, а також попередження, кількість сторінок без помилок та виключені сторінки. Дані можна експортувати до Таблиці Google або у форматі .XLSX або .CSV.


ВАЖЛИВО – ПОСТІЙНИЙ АУДИТ. Перевіряємо sitemap. Докладніше про sitemap дивіться у джерелах: • XML-формат файлу Sitemap - https://www.sitemaps.org/ru/protocol.html ; • Як створювати та відправляти файли Sitemap від Google. - https://developers.google.com/search/docs/advanced/sitemaps/build- sitemap?hl=ru&visit_id=637809757503977876-2561064002&rd=1


Не роблячи таку перевірку, можна упускати цілий пул проблем. Це додатковий зріз для аналізу, який доповнює перевірку. Також це допоможе знайти огріхи у шаблоні автогенерації sitemap, наприклад: дублі сторінок; заміни сторінок (приклад - /home замість / , коли це дубль); неактуальні адреси - адреса сторінки з http: коли актуальна з https; адреса сторінки з www. коли актуальний без www. і т.д.; сторінки із редиректом; 404- сторінки. У sitemap мають бути сторінки лише з відповіддю сервера 200. 1) сторінки пагінації; 2) закриті від індексації сторінки. У sitemap не повинні бути: 1) сторінки закриті у robots.txt директивами Disallow або Clean-param; 2) закриті meta name="robots"; 3) неканонічні (з яких стоїть rel cannonical). 4) незакриті сторінки, яких у веб-сайті бути не повинно (приклад - шаблонні, технічні та ін.). Також додатково моніторимо видачу в ніші і дивимося картинний потенціал: якщо у видачі виводиться блок з картинками, то користувачі при виборі йдуть в картинки і шукають там. У такому випадку, якщо сайт не оптимізований під трафік за зображеннями, тут можна знайти неочевидну

Перевіряємо у видачі вручну за допомогою оператора «site:» За допомогою оператора "site:" дивимося перші десять сторінок видачі. Робимо це і в Яндексі, і в Google. Завдання — вивчити максимум те, що є в індексі і виключити все непотрібне. Це допоможе сайту краще індексуватися та краще ранжуватися. Шукаємо в індексі технічні сторінки - адмінка сайту, це openstat, utm-мітки, кошик, сторінка замовлення, особистий кабінет користувача, сторінки пошуку. При цьому, якщо є сумніви, думаємо. Наприклад, сторінка Кошики, сторінка Пошуку тощо. "Кошик" є фактором ранжирування, і закривати його в robots.txt, ймовірно, не варто. Кошик - це комерційний фактор, а також наскрізний блок через весь сайт - краще використовувати закриття meta name = "robots".

Перевіряємо обмеження у robots.txt Дивимося, щоб важливі сторінки були доступні для індексації, щоб вони не були заблоковані в robots.txt. Можливо на одному з минулих кроків, наприклад, коли аналізували помилки індексації, в Яндекс.Вебмайстрі, Google Search Console або при ручній перевірці видачі вже помітили можливості для поліпшення за допомогою robots.txt. Впроваджуємо їх. Також перевіряємо в Яндекс.Вебмайстрі → «Інструменти» → «Аналіз robots.txt» (тут валідатор + перевірка, можемо перевірити адреси сторінок у блоці «Чи дозволено URL?»). Дивимося в Аудіті Serpstat → «Закриті в Robots.txt». Для Google слід пам'ятати, що прописане в robots.txt обмеження - не панацея, тому Вам також може знадобитися інструмент "Параметри URL" (Google Search Console → "Колишні інструменти та звіти" → "Параметри URL").

Можливі причини відсутності індексування: 1. Робот пошукової системи поки не дійшов: А) сторінка нещодавно з'явилася і робот просто поки що не дійшов до неї: можливо все гаразд і сторінка просто поки що не встигла проіндексуватися. Б) на сторінку немає посилань: потрібно перевірити наявність у sitemap.xml та перелінкування на сайті. 2. Робот вважав сторінку неважливою. Відсутність унікального контенту. Унікальність контенту – важливий параметр для пошукових систем. Є два варіанти неунікального контенту: • Зміст не є унікальним у рамках сайту (тобто це по суті дубль — є така сама сторінка за іншою адресою на цьому ж сайті). Якщо на сайті є дублікати сторінки - пошуковий робот може не індексувати їх усі, обмежившись однією копією на власний розсуд. Така проблема може виникнути через помилку при розробці неоптимізованої структури системи управління. Дублі сторінок на сайті можна знайти, наприклад, за допомогою інструмента "Аудит сайту" Serpstat. Додатково - ось стаття, інформація з якої може бути корисною при пошуку та видаленні дублів. https://serpstat.com/ru/blog/kak-najti-i-udalit-dubli-stranitc-na- sajte-instruktciya-dlya-novichkov/ • Зміст не є унікальним у рамках інтернету — контент сторінки запозичений зі стороннього джерела, така сторінка може не індексуватися.





7. Семантичне ядр. Суть поняття та мета формування

Семантичне ядро сайту (СЯ) — це упорядкований набір слів, їх морфологічних форм і словосполучень, які найбільш точно характеризують вид діяльності, товари або послуги, що пропонує вебсайт. Семантичне ядро має центральне ключове слово, як правило високочастотне, і всі інші ключові слова в ньому ранжуються у напрямку зниження частоти спільного використання з центральним запитом до загальної колекції документів. Таким чином, семантичне ядро представляється у вигляді семантичного графа, де довжини його ребер обернено пропорційні частоті спільної згадки. § Ключові слова (пошукові запити) семантичного ядра підбираються шляхом аналізу послуг або товарів компанії, аналізу статистики запитів, статистики сайту, вмісту конкуруючих сайтів і сезонності вживання пошукових запитів. Склад семантичного ядра повинен максимально відповідати уявленням цільових відвідувачів вебсайту про ту інформацію яка на ньому, на їхню думку, має бути присутня. § Семантичне ядро веб-сайту складають ті ключові слова, які виявила пошукова машина при скануванні вебсайту, однак, може серйозно відрізнятися від еталонного, на базі семантичного графа, що характеризує дану тематику. Це обумовлено особливостями бізнес-моделі ресурсу. § Семантичне ядро це фундамент вашого вебсайту. Від нього безпосередньо залежить чи буде ваш сайт в ТОП пошукових систем чи ні.

Семантичне ядро сайту – це набір слів і фраз, які відображають структуру і тематику сайту. При цьому основний акцент робиться не на тому, як пишуться ці слова і фрази, а саме на їх смисловому значенні. При роботі з семантичним ядром ми повинні робити акцент на тому, що мають на увазі користувачі, коли вбивають в пошуковий рядок той чи інший запит. § Є 2 підходи до створення семантичного ядра: § Робота виходячи зі складеного семантичного ядра. Перший варіант стандартний для всіх, хто створює сайти з нуля. Ви проводите аналіз ніші, знаходите основні ключові слова і створюєте сайт. Вибираєте розділи, підрозділи, створюєте сторінки виходячи з семантики, яку зібрали. Цей варіант підходить як для створення інформаційних сайтів, так і для бізнесу. § Підгін семантичного ядра під заздалегідь визначений скелет. Другий варіант більш складний. Підходить для бізнесу, який чітко знає, як він працює і що робить. Ви заздалегідь продумуєте структуру сайту: розділи, підрозділи, основні статті на сайті – і вже виходячи з ваших думок збираєте семантику. Це більш складний підхід, особливо для початківця бізнесмена. Ви можете щось упустити і за підсумком недорахуватися клієнтів, які могли б прийти з пошукових систем.


Створення семантики — обов'язкова частина роботи над просуванням ресурсу, оскільки семантичне ядро необхідне таких дій, як: Формування структури сайту, створення категорій та окремих сторінок, розподіл ключів на цих сторінках. Створення текстового вмісту під зібрані ключові фрази. Додавання ключів до метатегів веб-сторінок. Тому важливо розпочинати роботу над семантичним ядром ще на етапі розробки сайту, інакше доведеться потім переробляти структуру сайту та переписувати текстовий контент.

Для інтернет-магазинів та сайтів послуг при підборі ключових слів слід їх поділяти на комерційні та некомерційні. До першої групи відносяться всі словосполучення, які використовуються відвідувачами, які з найбільшою ймовірністю стануть клієнтами компанії. Як правило, у них використовуються слова "купити", "замовити", "ціна", "вартість" та інші. Некомерційні запити — слова, які користувачі вводять, бажаючи отримати певну інформацію. Такі запити не завжди наводять на сайт цільову аудиторію, однак серед таких відвідувачів також можуть бути потенційні клієнти.


8. Чинники впливу та кластеризація пошукових запитів (ключових слів) сематичного ядра

У семантичному ядрі зазвичай враховуються такі чинники, як:


Основні алгоритми кластеризації ключових запитів. Загальна логіка § Кластеризація – це розділення списку ключових запитів на групи (кластери). В результаті збору запитів користувачів по темі, що цікавить, виходить список ключів, який може складатися як з 200, так і з 10 000 позицій. Спочатку зібрана статистика групується за спадною частотою запитів, тобто від загальних до більш приватних. Кластеризацію проводять для того, щоб надалі спростити створення корисного контенту. Таким чином, сортування запитів є завершальним та найважливішим етапом роботи з семантичним ядром.

Мета кластеризації - привести всіх користувачів, які шукають однотипний об'єкт, на ту сторінку, де цей об'єкт представлений, тобто визначити, які запити можуть просуватися на одній сторінці. Обсяг семантичного ядра залежить від масштабності проекту. Великий обсяг ключових фраз потрібно відсортувати та перегрупувати – так з'являться великі блоки тим, які цікавлять користувачів. Великі блоки поділяються на дрібніші і внаслідок кластеризації замість нескінченного списку фраз ми отримуємо дерево запитів.


Принципи кластеризації семантики


Кластеризація за ступінню угрупування. Кластеризація — це ручне угруповання пошукових запитів на основі пошукової видачі. Якщо пошукова система знаходить одні й ті ж документи по пошуковим запитам та кількість таких збігів відповідає ступеню угруповання — такі запити об'єднуються в групи. Під кожну групу створюється цільова веб-сторінка для згадки всіх пошукових запитів з групи на одній веб-сторінці. Ступінь угруповання — це кількість однакових документів на веб-сторінці результатів пошуку, за якими буде здійснюватися угруповання. 

Soft — на основі статистики запитів вибирається найпопулярніший пошуковий запит і всі інші запити порівнюються з ним по кількості загальних документів на сторінці результатів пошуку в пошуковій системі. Якщо кількість збігів відповідає необхідній мірі угруповання, запити об'єднуються в групу. В отриманій групі всі запити будуть пов'язані з найпопулярнішим запитом, але можуть бути не пов'язані між собою. 

Moderate — на основі статистики запитів вибирається найпопулярніший пошуковий запит і всі інші запити порівнюються з ним по кількості загальних документів на сторінці результатів пошуку в пошуковій системі, додатково порівнюючи всі пошукові запити між собою. Якщо кількість збігів відповідає встановленому ступеню угруповання, запити об'єднуються в групу. В отриманій групі всі запити будуть попарно пов'язані один з одним, але в різних парах URL порівнюваних запитів можуть бути різними. 

Hards — на основі статистики запитів вибирається найпопулярніший пошуковий запит та всі інші запити порівнюються з ним по кількості загальних документів на сторінці результатів пошуку в пошуковій системі, додатково порівнюються всі запити між собою і всі URL в отриманих парах. Якщо кількість збігів відповідає встановленому ступеню угруповання, запити об'єднуються в групу. В отриманій групі всі запити будуть пов'язані один з одним спільними URL. Просто кажучи: «кожен член колективу дружить з кожним». Щоб запити потрапили в одну групу, потрібна наявність у всіх них єдиного набору тих же самих загальних URL-ів. Така умова практично повністю виключає можливу несумісність запитів в групі. Даний метод хороший на папері, але на практиці часто надмірно суворий, і розбиває явно схожі запити на різні групи. Тому цей метод рекомендується використовувати тільки у тих випадках, коли потрібна абсолютна сумісність запитів, наприклад, при Текстовому Аналізі або просуванні сайтів послуг по ВЧ-запитам


Класифікація за кількістю запитів. 

Низькочастотні ключі. Це ключові слова, за якими менше 100 показів на місяць. У деяких нішах показник НЧ – до 1000 запитів або 10. За таким ключовим словом найменше конкурентів. За різними джерелами від 2/3 до 3/4 всіх пошукових запитів – низькочастотні. Тобто за рахунок них цілком реально залучати трафік на сайт. І в ідеалі вам потрібно розширювати своє семантичне ядро саме за рахунок додавання в нього низькочастотних запитів. Але не потрібно ігнорувати СЧ і ВЧ. Потрібно робити для них матеріали, але варто розуміти, що не завжди вийде добитися хоч якогось результату. Просто тому, що конкуренція в цьому сегменті буде дуже висока. 

Середньочастотні ключі. Це ключові слова, за якими до 1000 показів на місяць. У деяких нішах показник СЧ зростає до 5000 запитів або падає до 1 тис. Хороше джерело трафіку, але конкуренція тут уже в кілька разів вище, ніж по НЧ. 

Високочастотні ключі. Це ключові слова з 1000+ показів в місяць. Деякі вебмастери вважають ВЧ від 5000 – 10000 запитів. Самі конкурентні ключові запити, особливо в комерції.


Класифікація ключових слів– по цілі

Інформаційні ключі. Це ті ключові слова і фрази, які користувачі вводять в пошукову систему, щоб отримати конкретну інформацію. Банальний приклад – «як перевстановити Windows». Тут ніякої комерції, просто людина шукає відповідь на своє питання. Транзакційні або комерційні. Ці ключові слова і фрази вводять користувачі в пошукову систему з метою ознайомитися з товаром і / або зробити покупку. Інші запити. Тут мова йде про ті ключові слова і фрази, за якими не можна визначити, що саме хоче людина. • Що нам це дає? При створенні матеріалів ви повинні чітко розуміти, за якими ключовими словами його створюєте. Якщо вони інформаційні, вам потрібно максимально розкрити тему і дати відповідь на запитання читача. Якщо ви використовуєте транзакційні ключі, то потрібно створювати повноцінні продаючі статті, які підштовхнуть читача до покупки. • Ще деякі фахівці виділяють блок навігаційних ключів. За допомогою таких запитів читачі шукають конкретну інформацію про конкретні сайти. Якщо такі запити не належать до вашого сайту, то їх можна сміливо ігнорувати. Ви все одно не зберете з них досить трафіку. • У ніші високочастотних транзакційних запитів величезна конкуренція. Великі компанії купують рекламу, виводять в ТОП оптимізовані статті і всіляко намагаються залучити клієнтів з пошукових систем. Щоб конкурувати з ними на цьому рівні, доведеться вкладати величезні гроші і чекати результату роками. Звертайте увагу на низькочастотні комерційні запити. Вони менш цікаві великим компаніям і можуть служити джерелом клієнтів для середніх і дрібних.



9. Структура семантичного ядра

Структура ключових запитів містить:

Тіло – ключове слово, яке показує товар. Наприклад «ноутбук». Це високочастотний запит. Але якщо ми спробуємо зробити статтю під це слово, то отримаємо величезну частку нецільового трафіку, значить, погіршимо поведінкові чинники користувачів. А це призведе до падіння в пошуковій видачі (але більше всього по цьому запиті ви не зможете зробити потрібну статтю). 

Специфікатор висловлює намір користувача – «купити ноутбук», «полагодити ноутбук» і т. д. Ця частина ключового слова дає нам трохи більше конкретики. Виходячи з неї ми вже можемо зрозуміти, що саме хоче користувач, коли вбиває в Google цей запит, і який матеріал йому потрібен. 

Хвіст деталізує намір користувача. Наприклад: «купити ноутбук недорого». «Недорого» буде в цьому випадку саме хвостом, тому що користувач конкретизував свій намір.


10. Сервіси для створення семантичного ядра

Сервіси «Google та подібні до них, що надають інформацію про частотність вживання ключових слів у пошукових запитах; Системи аналітики. Аналіз статистики використання основних ключових слів, за якими здійснюється перехід з результатів пошуку на сайт, для якого складається семантичне ядро (інформація доступна в «Google Analytics» та їм подібних); Моніторинг видимості конкурентних сайтів у результатах пошуку по імовірно цікавим запитам за допомогою сервісів Serpstat, Semrush, Ahrefs та інших. При підборі ключових слів слід враховувати їх регіональну приналежність, сезонність.

Властивості сервісів:

1. Обсяг бази пошукових запитів.

2. Частота оновлення даних.

3. Підбір синонімів.

4. Втрачена семантика.

5. Бази всіма мовами та всім країн світу.

6. Можливість знайти пошукові підказки.

Сервіси для кластеризації. Автоматична кластеризація за допомогою спеціальних програм має перевагу перед ручним способом — не лише через високу швидкість обробки, а й тому, що такі сервіси враховують пошукову видачу та фактор конкуренції. З іншого боку, функціонал цих програм включає як угруповання ключів, а й первинний збір семантичного ядра.  Існує безліч сервісів для автоматичної та ручної кластеризації. Наприклад, простий Excel, але він не досить точний і складно масштабується, Serpstat - варіант зручніше.ф

11. Методи кластеризації

Угруповання кластерів можна робити вручну (якщо запитів небагато) або автоматично. В останньому випадку людина все одно повинна буде взяти участь, тому що в результаті автоматичної кластеризації частина запитів залишиться невідсортованою (запити з помилками, що не входять до жодної з отриманих груп).


Існують такі методи швидко зібрати семантичне ядро онлайн:

1. Збір семантичного ядра у сервісах пошукових систем.

2. Використання семантичного ядра конкурента.

3. Підбір схожих ключових фраз та пошукових підказок.

4. Застосування ключів, які використовують конкуренти у контекстній рекламі.







Формування переліку ключових слів відіграє основну роль для складання семантичного ядра. Послідовність формування семантичного ядра виглядає таким чином: в подальшому зібрана семантика використовується для посторінкового оптимізації веб-сторінок вебсайту під зібрані ключові

Для складання семантичного ядра, необхідно вибрати найважливіші напрямки для подальшого пошукового просування. Потім під кожний з цих напрямків потрібно зібрати відповідні ключові слова. § Слід розуміти, що для підбору ключових слів потрібно певні ресурси часу і грошей. Для великих сайтів потрібно використовувати платні бази слів, для більш ефективного і швидкого складання семантичного ядра. Поки конкуренти використовуватимуть безкоштовні інструменти, ми їх будемо обганяти.


12. Етапи створення семантичного ядра

Етапи кластеризації семантики


Крок 1. Підбираємо основні ключові запити. На першому етапі вам доведеться продумати дуже багато запитів самостійно. Потрібно сісти і влаштувати мозковий штурм: по яких запитах буде йти наша основна тема. Виписуєте всі ключові слова, які підходять вашому бізнесу. Якщо ремонтуєте техніку, то варто виписати: «полагодити ноутбук», полагодити телефон», «де відремонтувати ноутбук» і т. д. Все, що прийде вам в голову, потрібно асоціювати з тим, чим ви займаєтеся. Підібрані слова і будуть вашими основними ключовими словами.

Крок 2. Розширюємо семантичне ядро. Після того як ми зібрали основні ключові слова, з якими хочемо працювати на власному сайті, потрібно розширювати семантичне ядро. З цим у багатьох користувачів виникають проблеми. Ви можете це робити навіть з допомогою Планувальника ключових слів Google, але ми рекомендуємо збирати ядро за допомогою повноцінного Key Collector, який позбавить вас від великої роботи. Ви записуєте основні запити в програму, і вам видають купу варіацій того слова, які шукали користувачі. Ось так ви отримуєте величезну базу ключів, які підходять під вашу тему. Це і буде розширенням семантичного ядра. Розширювати семантичне ядро можна скільки завгодно раз, особливо на інформаційних сайтах. Ви додали якусь нову рубрику? Збирайте по ній запити, фільтруйте, розширюйте, адаптуйте під кожну тему.

Крок 3. Позбавляємося від сміття.



Угруповання запитів проводиться на основі таких

принципів:

Цільове обмеження.

Предметний розподіл.

Диференціація комерційних та інформаційних запитів.






13. SММ в просуванні власног бренду

Ма́ркетинг у соціальних мережах, або SMM (англ. social media marketing) — комплекс заходів щодо використання соціальних медіа як каналів для просування компаній та вирішення інших бізнес-завдань. Попри те, що терміни електронного маркетингу та цифровий маркетинг залишаються домінівними в академіях, маркетинг соціальних мереж стає все більш популярним для практикуючих, так і для дослідників. Більшість соціальних медіаплатформ мають вбудовані інструменти аналізу даних, що дозволяють компаніям відстежувати прогрес, успіх та залучення рекламних кампаній. Компанії вирішують різноманітні зацікавлені сторони через маркетинг соціальних мереж, включаючи поточні та потенційні клієнти, поточні та потенційні працівники, журналісти, блогери та широку громадськість.

Використовуючи маркетинг соціальних мереж, фірми можуть дозволити клієнтам та користувачем Інтернету розміщувати користувальницький вміст (наприклад, онлайн-коментарі, відгуки продуктів тощо), також відомі як «зароблені засоби масової інформації», а не використовувати маркетолог рекламну копію.

SMM з'явився пізніше за розкрутку сайтів (SEO) у пошукових системах. Точну дату назвати неможливо, але її можна пов'язати з початком роботи перших соціальних мереж. SMM тоді став свого роду відгалуженням SEO. SMM став ефективним інструментом після створення великих соціальних мереж, подібних Facebook або Твіттер.


Однією з основних цілей використання соціальних мереж у маркетингу є як інструмент комунікації, який робить компанії доступними тим, хто зацікавлений у своїх продуктах, і робить їх видимими тим, хто не знає про них. Ці компанії використовують соціальні мережі, щоб створити Buzz, а також, щоб залучити більше клієнтів. Це єдина форма маркетингу, яка може вказувати споживачам пальцем на кожний етап покупки. Маркетинг через соціальні медіа також має інші переваги. З перших 10 факторів, які співвідносяться з сильним пошуком Google Organic, сім є залежними від соціальних мереж. Це означає, що якщо бренди менш активні або зовсім неактивні у соціальних мережах, вони, як правило, демонструють менше в Google Searches.  У той час, як платформи, такі як TwitterFacebook, та Google+, мають більшу кількість щомісячних користувачів, на основі мобільних платформ для обміну інформацією на основі візуальних медіа, однак, Garner більш високий рівень взаємодії та зареєстрував найшвидший ріст і змінили способи, якими користувалися споживачам з вмістом бренду. Instagram має швидкість взаємодії 1,46 %, що щомісяця на 130 мільйонів користувачів, на відміну від Twitter, який має швидкість взаємодії 0,03 % з середнім 210 мільйонами щомісячних користувачів.На відміну від традиційних засобів масової інформації, які часто є недоступним для багатьох компаній, стратегія соціальних медіа не вимагає астрономічного бюджету.

З цією метою компанії використовують платформи, такі як Facebook, Twitter, YouTube та Instagram, щоб досягти аудиторії набагато ширше, ніж за допомогою традиційного друку / телевізійного / радіореклами лише за часткою вартості, оскільки більшість сайтів соціальних мереж можуть використовуватись на невеликій або безплатній основі (однак, деякі вебсайт дають компаніям можливість придбати преміум підписку з ширшими можливостями). Це змінило способи взаємодії з клієнтами, оскільки значний відсоток споживчих взаємодій тепер здійснюється над онлайн-платформами з набагато більшою видимістю. Клієнти тепер можуть розміщувати відгуки продуктів та послуг, курсу обслуговування клієнтів, а також ставити питання або голос, пов'язані безпосередньо з компаніями через платформи соціальних мереж. Відповідно до успіху вимірювання, понад 80 % споживачів використовують вебсайти для дослідження продуктів та послуг. Таким чином, маркетинг соціальних мереж також використовується підприємствами, щоб побудувати відносини довіри зі споживачами. З цією метою компанії також можуть наймати працівників, щоб спеціально виконувати ці взаємодії у соціальних мережах, які зазвичай ведуться від імені власника компанії або від самої компанії. Обробка цих взаємодій задовільним чином може призвести до збільшення споживчої довіри. Для цієї мети, так і для закріплення сприйняття громадськістю компанії, для розв'язання проблем споживачів, визначаючи ступінь соціальної балаканини, залучення впливу, що допомагає та розвивати пропорційну відповідь.


Набір засобів SMM досить великий, адже він покликаний зацікавити не «пошукових роботів», а живих людей. Головне завдання — вписатися в систему тієї соціальної мережі, в якій проводиться рекламна кампанія.

Необхідно провести таку кампанію, яка пробудить інтерес до сайту з боку максимальної кількості членів соціальної мережі, одночасно не викликаючи нарікань з боку адміністрації ресурсу. Головним чином використовується публікація матеріалів, цікавих користувачам мережі.

Як висновок, оптимізатору необхідно мати високий рівень майстерності для того щоб не бути включеним в число спамерів.


Принципи просування

  1. ви маєте стати «своїм» у співтоваристві;
  2. публікуйте корисну інформацію і не тільки зі своїх сайтів;
  3. якщо не можете стати своїм у чужому співтоваристві — створіть щось своє за вашою тематикою;
  4. ваша інформація має бути цікавою навіть тоді, коли це рекламна інформація;
  5. якщо ви опублікуєте суперечливу інформацію, то пам'ятайте, що у вас з'являться як прихильники, так і противники;
  6. важливим фактором є вік та авторитетність аккаунту

Просування в соціальних мережах дозволяє точково впливати на цільову аудиторію, вибирати майданчики, де ця аудиторія більшою мірою представлена, і найбільш відповідні способи комунікації з нею, при цьому в найменшій мірі зачіпаючи незацікавлених в цій рекламі людей.

Основні методи




Платформи та їх можливості


Основні обов'язки СММ-менеджера

SMM-менеджер (англ. Social Media Manager) – це людина, яка займається просуванням бренду, компанії, продукту в соціальних мережах. Його основні обов'язки: складання стратегії просування; регулярне наповнення контентом клієнтських груп і пабліків; постійне відстежування та модерація сторінок; організація та реалізація рекламних кампаній в соціальних мережах. Менеджер соцмереж залучає підписників, стимулює людей до спілкування, організовує і проводить конкурси, вміє грамотно відповісти на критику, а також працювати з таргетованою рекламою. Ця професія знаходиться на стику маркетингу та IT, тому СММ-менеджер повинен мати високу комп'ютерну грамотність, знати стратегії маркетингових комунікацій, вміти працювати в графічних редакторах, різних онлайн-додатках, а також швидко освоювати нові інструменти. У сфері SMM все змінюється зі швидкістю світла, тому менеджер соціальних мереж повинен мати відкритий і гнучкий розум, розвинений навик аналітики.

Незалежно від напряму бізнесу або проєкту, робота менеджера з просування в соціальних мережах складається з декількох етапів: аналіз ніші та конкурентів; відстеження іміджу компанії в соціальних мережах, розробка стратегії; складання контент-плану; написання текстів для постів згідно з контент-планом; підготовка креативів (фото, відео, графіки) для постів; наповнення сторінки контентом згідно з планом; модерація сторінки, робота з коментарями, відгуками, критикою.

Ресурси:

https://lanet.click/smm-manager/

https://biznescat.com/informatsiia/223-smm-fakhivets-khto-tse.html

 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B3_%D1%83_%D1%81%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B0%D1%85






14. PPC для просування онлайн-бізнесу

Pay per click (з англ. платити за клік) — рекламна модель, що працює в інтернеті, де рекламодавець розміщує рекламу на сайтах, і сплачує їхнім власникам за натискання користувачем на розміщений банер (текстовий або графічний) або «тіло» документа (класичний приклад — код формату clickunder). Таким чином рекламодавець купує собі клієнтів в інтернеті. 

В рекламі PPC – це модель оплати за клік. Так як кліки бувають тільки в інтернет рекламі, то і модель ця переважно використовується в інтернет-маркетингу. Рекламні оголошення можуть розміщуватися де завгодно: в пошукових системах, соціальних або тизерних мережах, на сайтах і в партнерських мережах, які передбачають таке ціноутворення. Найчастіше використовується для того, щоб залучити трафік на сайт.

Навіщо? Щоб перетворити зацікавленого відвідувача в покупця. Людина, яка клікнула по рекламному оголошенню знаходиться значно ближче до моменту здійснення покупки, ніж та, хто просто його побачила, не зробивши жодного дії.


Системи контекстної реклами, які є посередниками між рекламодавцями і власниками сайтів, називаються PPC-системами.

Варто звернути увагу на те, що клік не є точним переходом на сервіс. За різними причинами перехід може не відбутися


CPC (англ. cost per click — ціна за клік) — це сума, яку рекламодавець платить пошуковим системам й іншим інтернет-видавцям за один клік по його рекламі, який приніс одного користувача на сайт.

Існують дві основні моделі визначення CPC (ціни за клік): flat-rate PPC («пласка ставка» PPC) і bid-based PPC («конкурентна ставка» PPC). Вартість переходу залежить від багатьох факторів, таких як пошукове слово або фраза, географічне місцезнаходження людини, що виконує пошук, час доби, в який проводиться пошук, і т. д.

Flat-Rate PPC 

Модель функціонування PPC, в якій рекламодавець і рекламне інтернет-система домовляються про певну суму за кожен клік.

Bid-Based PPC

Ця модель дозволяє рекламодавцям розміщувати заявки на рекламне місце (зазвичай, ключові слова — keywords). Використовуючи рекламну інтернет-систему, сайти рекламодавців змагаються один з одним (свого роду аукціон). Основна мета: придбати краще рекламне місце за найнижчою ціною. Рекламодавці досягають цього, повідомляючи про максимальну суму, яку вони готові заплатити за рекламне місце.

Фактори що впливають на ціну кліка:

  • рівень конкуренції — в галузі є межа вартості отримання клієнта, тому цю максимальну вартість можна взяти за константу. Наприклад, всі конкуренти можуть платити 50 грн. за клік. Залишається впливати на вартість кліка тільки якістю оголошення і сторінки;
  • показник якості рекламного оголошення — релевантність ключового слова по відношенню до оголошення, релевантність ключового слова по відношенню до посадкової сторінки;
  • показник якості посадкової сторінки (релевантність посадкової сторінки по відношенню до ключового слова, поведінкові фактори: середній час, проведений на сторінці, унікальність контенту, кількість переглянутих сторінок, повторні повернення і т. д.
Джерело:https://uk.wikipedia.org/wiki/Pay_per_click

Як вам уже відомо, PPC – це модель ціноутворення, а CPC – це безпосередньо ціна, яку рекламодавець платить за кожен конкретний клік. Вона може бути фіксованою або гнучкою. Гнучке ціноутворення характерно для соціальних мереж і пошукових систем. Остаточна вартість кліка в них завжди залежить від конкуренції в певний відрізок часу, саме тоді, коли користувач робить клік. Також на неї впливає показник якості рекламного оголошення і сайту, на який воно веде користувача. У кожної з систем власні критерії оцінки якості, тому до них треба підходити індивідуально.

Але модель оплати за клік не може вважатися ефективною тільки грунтуючись на CPC. Звичайно, чим нижче вартість кліка, тим краще, але орієнтир завжди – ROI. Це ще одна абревіатура, без розуміння і врахування якої не варто пробувати аналізувати ефективність інтернет-маркетингу. Розшифровується – return on investment, що українською означає – повернення інвестицій. Ми не будемо вдаватися в подробиці аналізу цього показника, але ви повинні розуміти, що мета будь-якої PPC кампанії – максимально знизити CPC, отримати цільовий трафік, високу конверсію і високий показник ROI.


PPC фахівець – управляє рекламними кампаніями. За фактом, не існує людини настільки вузькою спеціальністю. Найчастіше це фахівець по контекстній рекламі, в обов’язки якого входить управління рекламними кампаніями на різних майданчиках, використовуючи різні моделі ціноутворення з метою отримати найкращих результатів. Для цього він:

  • розбирається в різних рекламних інструментах;
  • тісно комунікує з відділом продажів і разом з ними визначає пріоритетні для продажу в інтернеті категорії товарів;
  • створює рекламні кампанії, налаштовує їх в залежності від особливостей роботи системи.
  • стежить за кампаніями, аналізує і постійно працює над підвищенням їх результативності.

PPC фахівець може бути штатним, якщо компанія велика і передбачає продаж великої кількості товарів або позаштатним.


15. PPC чи SEO

Щоб вибрати між SEO та PPC, потрібно розуміти бізнес-процеси інтернет-магазину. Все залежить від ваших цілей і завдань. Для прокачування певної категорії за допомогою SEO потрібно мінімум 3-6 місяців. Наприклад, якщо ваш сезон починається через 2 місяці, застосовувати SEO не має сенсу. Для швидкого результату краще попрацювати з PPC.

Платний трафік (PPC)

Вимоги до бізнесу, якому підійде PPC

  1. Власник повинен мати можливість порахувати ROI за формулою (Прибуток - Витрати на просування) / Витрати на просування * 100%.

  2. Послуги та товари інтернет-магазину не заборонені пошуковою системою. Наприклад, недавно Google заборонив рекламувати послуги з ремонту. У пошукових системах тепер можуть рекламуватися лише сертифіковані центри. Низка компаній, які спеціалізувалися на ремонті побутової та мобільної техніки, зараз втратили велику кількість потенційних клієнтів.

  3. Власник може чітко визначити цілі та поставити задачу підряднику. Мета має бути зрозумілою, здійсненною і підкріпленою аналітикою. "Ми готові платити мільйон, якщо ви принесете нам два" — це не мета.

  4. Ніша, в якій працює бізнес, не перегріта. Є сфери, в яких застосовувати онлайн-рекламу недоцільно. Наприклад, веб-розробка на західному ринку, адже в цій ніші вартість кліка складає 25-70 доларів, низька конверсія, а термін закриття угоди становить від трьох місяців. У цьому випадку реклама може бути згубною, адже бюджети величезні, а шанс отримання клієнтів низький.

  5. В інтернет-магазину є фінансовий запас міцності до отримання результатів (3-4 місяці). Не варто планувати бюджет на 1-2 місяці. Власники бізнесів, які замовляють разову настройку рекламної кампанії і вважають, що далі все буде працювати добре, помиляються. Подібна настройка без відповідальної людини, яка буде постійно займатися дооптимізацією, доопрацюванням і доперевіркою рекламної кампанії, не принесе очікуваних результатів.

Завдання бізнесу, які вирішує PPC

1. Підвищення впізнаваності бренду. Інструменти, які в цьому допоможуть — відео та КМС.

2. Залучення нових клієнтів. У цьому допоможуть відео, КМС і широкий пошук.

3. Робота з лояльністю поточних клієнтів. У цьому допоможуть пошук і ремаркетинг.

4. Робота над конверсією: продажі, дзвінки, відправка форм. Також потрібно задіяти пошук і ремаркетинг.

Основні переваги PPC

  1. Точно в ціль.

Компанія отримує той результат, на який розраховує. Як запустили рекламну кампанію, які ключові слова підібрали, як сформували рекламний аккаунт, такою і буде реклама. Якщо вибрати певну цільову аудиторію з певними паттернами поведінки або цільовим портретом, рекламу побачить саме вона.

2. Швидкий старт.

Це канал, який швидко принесе результат. Потрібно зібрати семантику, сформувати акаунт, побудувати його ієрархію, зробити рекламні кампанії, сформувати групи оголошень і підібрати кілька оголошень. Потім поповнити рекламний бюджет, дозволити показ оголошень, почекати, поки вони пройдуть модерацію і все, кампанія запущена. Будь-який інший канал вимагає більше часу.

3. Низький поріг входу.

Немає чітких меж щодо суми поповнення рахунку. Головне, щоб вистачало грошей на показ оголошень в обраній ніші. Багато хто намагається увійти до висококонкурентних ніш з мінімальним бюджетом. Через це складається враження, що реклама не працює взагалі. У цьому випадку варто запустити оголошення на мінімальну кількість товарів, щоб отримати репрезентативну аналітику. Якщо запустити багато товарів, ви отримаєте один-два кліка на товар. Це не дасть ні аналітики, ні продажів.

4. Гнучкість налаштування.

Ви самі можете налаштовувати кампанії, регулювати ставки, покази, час, регіон показу тощо. Рекламні системи удосконалюються, постійно з'являються нові фішки, які обкатуються великими гравцями ринку і потім надходять до загального доступу.

5. Контроль над тим, що відбувається.

У вас є доступ до рекламного кабінету 24/7. Всі дії можна відстежувати та зупиняти. Можна в будь-який момент поповнити рахунок і отримати повну аналітику.

Основні недоліки PPC

  1. Постійна оптимізація РК.

Потрібні постійні доопрацювання і поліпшення. Щоб знати, коли їх вносити, потрібно стежити за ситуацією на ринку.

2. Тестування гіпотез.

Деякі гіпотези можуть не вести до окупності або бути частково помилковими. Але гіпотези все одно потрібно тестувати, методом спроб і помилок рухатися до досягнення цілей. Одні і ті ж інструменти та дії для однієї і тієї ж аудиторії рано чи пізно себе вичерпають. Тестування гіпотез іноді може влітати в копієчку, але частіше за все воно дає дуже круті результати.

3. Немає грошей — немає лідів.

Маркетологи називають це "голкою контексту". Якщо бізнес живе лише за рахунок платного трафіку, ви не зможете відключити оголошення без болючих втрат для бізнесу.

4. Висока ціна в конкурентних нішах.

В Україні дорого обходяться оголошення про сезонний продаж автомобільних шин, нові гаджети та тематику одягу. В деякі сезони підвищується ціна за клік у ніші побутової техніки.

5. Ефективність залежить від активності конкурентів.

Якщо конкуренти роблять великі інвестиції та перегрівають ринок, ціна за клік підвищується. Іноді дуже великі гравці випалюють нішу, щоб не допустити в неї інших. У цих випадках вони працюють в нуль або в збиток, але отримують монополію.

Типи рекламних кампаній

Якщо бізнес починаючий, потрібно отримувати оборотні кошти за рахунок продажів. Найбільше конверсій приносять пошукові та торгові рекламні кампанії, а також ремаркетинг.

  1. Пошукова мережа.

Це пошукові сайти та додатки, на яких може показуватися реклама. Якщо розмістити оголошення у цій мережі, вони будуть з'являтися поряд з результатами пошуку, коли запит користувача відповідає ключовим словам.

2. Контекстно-медійна мережа.

Дозволяє звертатися до потенційних клієнтів, коли вони переглядають улюблені сайти або відео на YouTube, перевіряють пошту в Gmail або використовують мобільні сайти та програми.

3. Торгові кампанії.

Якщо ви працюєте в сфері роздрібної торгівлі, за допомогою торгових кампаній можна рекламувати товари, що продаються онлайн або у звичайному магазині. Реклама продукції буде показуватися зацікавленим покупцям у Google та на інших сайтах.

4. Відео.

Кампанії цього типу підходять тим, хто хоче розміщувати відеорекламу на YouTube і в медійній мережі Google.

Інтернет-магазини на платформі Хорошоп можуть автоматично генерувати фіди для Google Merchant Center, щоб вивантажувати рекламовані товари без допомоги програмістів. Детальніше про це читайте в нашій інструкції.

Пошукове просування сайтів (SEO)

Якому бізнесу підійде SEO

  1. Новому проекту. Часто сайти робляться під бачення замовника та під технології розробника. Це не завжди погано, але в цьому випадку не враховано сторону клієнта. На сайт мають впливати люди, які на нього прийдуть, і пошукова система, яка буде його ранжувати

  2. Зрілому бізнесу, який готовий до тривалої співпраці та відкладених результатів. Старт виходу на окупність в середньо- та висококонкурентних нішах — 10-12 місяців.

  3. Компанії з пошуковим попитом від 1000 словоформ і можливістю ростити сайт під пошуковий попит. Наприклад, в одній з країн Середньої Азії ніколи не було послуги оренди автомобілів. Коли кілька європейських компаній хотіли там просуватися, виявилося, що це неможливо, адже пошукового попиту на цьому ринку просто немає. Компаніям довелося самостійно формувати попит на цю послугу: працювати з брендингом і контент-маркетингом.

  4. Бізнесу з командою і ресурсом для технічної підтримки сайту та впровадження SEO-завдань. Більшість компаній з просування займаються консалтингом і формують ТЗ, які потрібно впровадити на сайт. Для цього потрібно виділити бюджет і домовитися з командою, яка цим займеться.

  5. Компаніям у перегрітих нішах, в яких джерела платного трафіку дають негативний ROI.

  6. Бізнесу з фінансовим запасом міцності мінімум на рік, до отримання результатів.

Завдання бізнесу, які вирішує SEO

1. Максимальне охоплення конверсійної аудиторії, більше ніж у рекламних оголошень.

2. Залучення нових клієнтів.

3. Робота з лояльністю поточних клієнтів.

4. Залучення клієнтів за допомогою інформаційних запитів. У цьому допоможе створення блогу та використання контент-маркетингу.

Основні переваги SEO

  1. Можливість широкого охоплення.

  2. Зростаючий результат. Навіть якщо в якийсь момент призупинити роботи з SEO, ще кілька місяців результати будуть зростати завдяки переіндексації змін на сайті.

  3. У перспективі — нижча вартість залучення клієнта. Вона стане нижчою під час тривалої роботи.

Основні недоліки SEO

  1. Постійні доопрацювання.

  2. Постійна оптимізація сайту під пошукову систему.

  3. Постійні зміни в алгоритмах ранжування.

  4. Відстрочений результат — від року та вище.

  5. Ефективність залежить від багатьох факторів: дій конкурентів, швидкості реалізації ТЗ, видозміни попиту на ринку, зворотнього зв'язку між усіма учасниками процесу тощо.



Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання