Тема 7. Ранньохристиянська та романська архітектура і будівництво.

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Історія та філософія будівництва ☑️
Книга: Тема 7. Ранньохристиянська та романська архітектура і будівництво.
Надруковано: Гість-користувач
Дата: понеділок, 20 січня 2025, 12:37

7.1 Ранньохристиянська архітектура.

Християнська релігія, яка виникла на околиці Римської імперії в Палестині, досить скоро (за 100… 150 років) розповсюдилася на все Середземномор’я. Протягом III ст. сформувалася сильна структура місцевих християнських церков, які очолювало виборне керівництво – єпископи. У Римській імперії існувало багатобожжя. До пантеону включали всіх богів захоплених або приєднаних територій. Християнство докорінно відрізнялося від інших культів. Християни вірили в єдиного Бога, вони відмовлялися визнавати божественну сутність римських імператорів і присягатися на вірність Римській імперії на статуях будь-яких богів, які вони вважали ідолами. Офіційна релігія Римської імперії, яка навіть не мала назви (пізніше її умовно назвали «язичницькою»), перетворилась на формальність. В кінці III ст. християнство перетворилося з ідеології ізгоїв і державних злочинців, як вважала влада в І – II ст., на панівну релігію Середземномор’я. В 382 р. імператор Феодосій І проголосив християнство державною релігією і заборонив всі інші.

Для нової релігії були потрібні нові храмові будівлі, в яких могли збиратися віруючі для проведення богослужінь. Ранньохристиянська культова архітектура поділяється на два періоди:

  • до визнання християнства легальною релігією;
  • після визнання в 382 р. до остаточного руйнування Західної Римської імперії.

Язичницькі храми були замкнутими житлами божества, тому мали досить невелику площу, релігійні обряди відбувалися назовні будівлі. Тільки найбільші з них після того, як християнство стало державною релігією, змогли пристосувати під християнські храми, як приклад, афінські Парфенон, Гефестейон та Пантеон у Римі.

Спочатку християни вимушені були приховувати місця своїх зібрань – проповідники виступали в іудейських синагогах, а молитовні зібрання відбувались у приватних оселях або у невеликих термах. У містах на узбережжі Малої Азії і в самому Римі знайдені залишки таких церков. Іншими місцями втаємничених релігійних зібрань стали катакомби – найчастіше покинуті каменоломні, в яких християни ховали тіла померлих та закатованих владою мучеників. Біля поховань мучеників найчастіше й влаштовували підземні церкви. Поширена гіпотеза Джованні Батіста де-Россі та його послідовників про те, що катакомби виключно християнська споруда, оскільки вузькі ходи несприятливі для вивозу із них каміння — а сама порода аж ніяк не придатна для будівництва.

Підземні ходи, сполучені один з одним численними галереями, відповідали кордонам володінь і таким чином утворювали свого роду грати, як, наприклад, катакомби святого Калліста. Проте бували й катакомбивідгалуження від основного ходу — інколи висотою навіть у декілька поверхів. У Римі нараховують більше 60 великих катакомб, більшість з яких розташована біля Аппієвої дороги. Найдавніші катакомби Св. Калліста були освоєні християнами на початку II сторіччя (рис.7.1.). Катакомби мають заплутане планування, у деяких місцях розміщені в кілька ярусів, загальна довжина яких сягає 150 км, там поховано близько 750 тисяч осіб.


Рис.7.1.Катакомби святого Каліста з відкритими нішами.

До V століття давні катакомби було істотно розширено й побудовано нові. З кінця IX століття відвідування римських катакомб — у яких вже не було мощів, що привертали паломників, — практично припинилися: в XI— XII століттях описані лише поодинокі випадки подібних відвідин. Практично на 600 років про відомий в християнському світі некрополь забувають — і лише в XVI столітті до вивчення катакомб приступив Онуфрій Панвініо, професор-теолог та бібліотекар папської бібліотеки. Дослідивши ранньохристиянські й середньовічні писемні джерела, він склав перелік 43 римських поховань (книга вийшла в 1568 р.) — проте вхід вдалося знайти лише в катакомби святих Себастьяна, Лаврентія і Валентина. На початковому етапі на стінах малювали християнські символи – рибу та агнець (символи Христа), якір, голуб та інші; пізніше почали зображувати й людей(рис.7.2.).


Рис.7.2.Фрагмент катакомб святого Петра і Марцеліна: ліворуч – Адам і Єва, праворуч – Оранта. Підземна церква ІІІ ст.

У 1955 році завдяки Антоніо Ферруа були відкриті катакомби на Віа Латіна. Остання знахідка до того невідомого поховання відбулася в 1994 році після обвалу підлоги в підвалі: були виявлені довгий коридор з цистерною, кругла кубікула і античний вхід. Були систематизовані форми поховань табл.7.1. та їх види.


Види катакомб: християнські, юдейські, синкретичні, катакомби на Віа Латіна.

Християнські катакомби святого Себастяна — отримали свою назву від поховання в них ранньохристиянського мученика святого Себастяна (рис.7.3). Тут добре спостерігається перехід від язичництва до християнства: язичницькі зображення поєднуються з християнськими написами. В глибших (і пізніших) християнських катакомбах розташована крипта святого Себастяна, де до переносу в побудовану в V столітті над катакомбами церкву Сан Себастяно фуорі ле Мура зберігалися мощі святого.


Рис.7.3. Катакомби святого Себастяна.

Катакомби Домітілли— ці катакомби слугували місцем поховання язичникам і християнам. Точно відомо лише те, що катакомби Домітілли виникли з декількох родинних поховань, і були розширені до 4 поверхів близько IV століття. Кожен поверх досягає 5 м заввишки. Тут зустрічаються ранньохристиянські символи: риба, ягня, якір, голуб.

Катакомби Прісцилли — найстаріші катакомби Рима датоване II століттям. Катакомби святої Агнесси — отримали свою назву від імені ранньохристиянської мучениці Агнесси Римської і датуються III—IV століттями. В цих катакомбах немає настінних розписів, але в двох галереях, які добре збереглися, можна знайти безліч написів.

Над катакомбами розташована базиліка Сант Ан’єзе фуорі ле Мура, побудована в 342 році дочкою імператора Костянтина Великого Констанцією. В цій базиліці зберігаються мощі святої Агнесси, перенесені з катакомб.

Юдейські катакомби. Відомі археологам юдейські катакомби в Римі знаходяться під Villa Torlonia і Vigna Randanini (відкриті в 1859 році). Вхід в катакомби під вілла Торлонія був замурований на початку XX століття, лише в кінці століття було вирішено їх відреставрувати і відкрити для відвідувачів. За своїм архітектурним планом юдейські катакомби практично не відрізняються від християнських. Основна відмінність полягає в наступному: спочатку виникли не коридори, а окремі склепи, які пізніше були поєднані ходами. Ходи в цілому ширше ніж в християнських катакомбах. Їх стіни також прикрашені фресками з зображенням символів і фігур, наприклад, менори, квітів, тварин (качок, риб, павичів), проте серед малюнків відсутні зображення сцен зі Старого Заповіту.


Рис.7.4. Епітафія із юдейських катакомб.

Синкретичні катакомби. До синкретичних катакомб Рима належать: підземні храми degli Aureli, Trebius Justus, Vibia. Тут можна зустріти суміщення християнства, грецької і римської філософії. До прикладів таких катакомбних храмів відноситься підземна базиліка, знайдена в 1917 році в районі римського вокзалу Терміні. Храм, прикрашений гіпсовими барельєфами, використовувався в I столітті до н. е., як місце зустрічей неопіфагорійців.

Катакомби на Віа Латіна. Богато прикрашені катакомби на Via Latina (офіційна назва — Catacomba di Dino Compagni, бл. 350 р.), знайдені в 1955 році, були приватним похованням однієї або декількох родин. Вони не відносяться до синкретичних катакомб, можливо, тут здійснювалися поховання як язичників, так і християн (всього близько 400 поховань). Ці катакомби цікаві тим, що в них можна побачити зображення сцен зі Старого і Нового Заповіту в новій іконографії.


7.2 Християнські базиліки

Після легалізації християнства в 313 року починається масове будівництво християнських храмів (рис.7.5) спочатку у Римі і Константинополі – новій столиці, у священних для християн містах Палестини – Єрусалимі, Віфлеємі, а надалі по всій імперії. Питання про походження християнського храму типу базиліка є й досі дискусійним. Вважалося, що спочатку відбувалося пристосування існуючих до того громадських базилік – залів зібрань та інших судових приміщень.

Планувальні структури їх виявилися найбільш зручними для проведення богослужінь і молитовних зібрань; пізніше й нові храми споруджували у формах базилік. Цілком імовірно, що перші нові християнські храми за правління Костянтина І будували на основі розроблених раніше просторовопланувальних рішень римських базилік, і тільки пізніше, через 50…80 років, з’явилася можливість переобладнувати римські базиліки та великі язичницькі храми під християнські. Важливим було те, що планувальне рішення базилік відповідало потребам християнського храму, і вони не були пов’язані з ідеологічно ворожим язичницьким культом.

Отже, більшість перших християнських храмів були новими, спеціально спорудженими, але часто з використанням старих конструкцій, розібраних будівель етичного часу. Іноді храми зводили поряд з великою старою будівлею, яка послуговувала джерелом будівельних матеріалів. Використанню старих конструктивних «мементів сприяла й простота конструктивних рішень нових християнських храмів.

Основна конструктивна система християнських базилік - каркасностінова. Ці найпростіші базиліки мали відносно тонкі зовнішні несучі стіни, здебільшого виконані з цегли (рис.7.6), та два паралельних ряди внутрішніх колон, які через поздовжні балки або арки сприймали навантаження від верхніх стін. Їх покриття виконували не циліндричними бетонними склепіннями, а з легких дерев’яних кроквяних ферм, або з підвісною кесонованою стелею. В об’ємах бокових нефів часто влаштовували два поверхи(рис.7.7., рис.7.8).


Рис.7.5. Плани ранньохристиянських базелік.

Зовнішньому виду храмів приділяли значно менше уваги, ніж внутрішньому простору. Головна зала храму мала назву - «неф», корабель, в якому члени ранньохристиянського об’єднання, які називали себе «святі» - світлі, пливуть по бурхливому житейському морю.


Рис.7.6. План і конструкція християнської базилікт.

 Ð¡Ð½Ð¸Ð¼Ð¾Ðº Ñ_кÑ_ана 2023-10-12 113318.png 

                        Рис.7.7. Базиліка Константна                            Рис.7.8. Апсида базилікп св. Павла

Просторова структура християнських храмів визначалася необхідністю об’єднати в одній будівлі залу для загальних зібрань і святилище, де проводиться богослужіння, чого не було в язичницьких храмах. Ймовірно, перші християнські храми, особливо у східній частині імперії, де зародилося християнство, мали центричну структуру, але найбільше розповсюдження отримали базиліки.

Вони були більш простими в конструктивному відношенні, а об’ємно-планувальна структура дозволяла об’єднати витягнуту за довжиною залу для великої кількості віруючих з місцем відправи - вівтарем. Біля вівтаря у великих храмах влаштовувався поперечний об’єм - трансепт, призначений для духовенства, хористів. Перехід від об’єму середнього нефу до трансепту здійснювався через велику арку, яку називали тріумфальною. У ранньохристиянських храмах перед головним входом часто зводили атрій - відкритий простір, оточений галереями з басейном посередині для хрещення або омовіння.

З ім’ям імператора Костянтина І пов’язують спорудження у IV ст., першого великого християнського храму в Римі - базиліки апостола Петра (рис.7.9).


Рис.7.9. Внутрішній вигляд базилікп св. Петра в Римі, план.

Цей храм не зберігся до наших часів, в XV - XVI ст., його стіни розібрали для спорудження існуючого тепер собору Св. Петра Будівлю споруджували з використанням конструктивних елементів взятих зі споруди цирку Нерона. У базиліці на чотирьох внутрішніх поздовжніх осях були встановлені з невеликими відстанями по 22 античні колони з полірованого мармуру і граніту, на які спиралися балки архітраву, також взяті з античних споруд. Внутрішні поверхні сгін були покриті мозаїками, а підлога вимощена мармуровими плитами.

Базиліка Св. Петра у Римі, яка мала розміри у плані 84 х 58 м, протягом наступних сторіч постійно добудовувалась і прикрашалась. Вона стала головним храмом католицької церкви.

Ще більша базиліка в 386 р. була закладена на могилі іншого великого апос- хола-мученика Павла. П’ятинефна базиліка Св. Павла, яку спорудили за міськими мурами неодноразово добудовувалась. У 1823 р., вона згоріла і була відновлена з оздобленням у класичному стилі. За довжиною храм у кожному ряду має по 80 колон, які були перенесені з різних античних будівель. Колони з’єднані по верху не балками, а арками, що надає інтер’єру більшої урочистості й динамізму. Вівтар орієнтований на схід, що надалі стало каноном не тільки у східній, а й у західній церкві.

Один із перших римських ранньохристиянських храмів є базиліка Санта Маріа Манжоре (Св. Марії). Несучі мармурові колони іонічного ордеру також античного походження, розставлені досить щільно, на них спирається балочний архітрав. Храм неодноразово добудовували: дзвіниця висотою 75 м (найвища у Римі) зведена в 1377 р. у готичному стилі, головний фасад виконаний з елементами класицизму в 1740-х роках.. В сучасному інтер’єрі від первісної будівлі V-го сторіччя збереглися: мармурова підлога, оздоблення колон і стелі, фрески у вівтарі.

У V - VI ст. по всій імперії, а особливо у Римі, населення якого перевищувало 200 тисяч, було споруджено або реконструйовано велику кількість однотипних храмових базилік, Більшість з них дійшли до нас у перебудованому вигляді, але їх первісні високохудожні інтер’єри збереглися. Нових конструктивних і художніх рішень в них не було. На сході імперії, зокрема у Сирії, були споруджені базиліки, які справили великий вплив на подальший розвиток храмової архітектури. Такою була базиліка у сирійському місті Турманіні(рис.7.10) - монументальна будівля з двома оборонними баштами на західному фасаді, з’єднаними колонадою, яка не збереглася до наших днів. Важливе місце у храмовій архітектурі раньохристиянських часів займали й центричні будівлі, подібні до античних, але їх внутрішній простір із-за складності влаштування покриттів не міг бути великим, тому центричними споруджували тільки невеликі церкви, баптистерії (хрестильні), мавзолеї.


Рис.7.10. Базиліка в Турманіні. Сирія 520 – 547 рр.

У ранньохристиянській архітектурі, яка зародилася в останній період існування Західної Римської імперії, сформувалися нові типи храмів, які у наступні сторіччя стали основою для подальшого розвитку європейської архітектури.


7.3 Романська архітектура, характер архітектурної та будівельної діяльності.

Романською архітектурою називають об’єкти архітектури, збудовані на території Західної Римської імперії, що розпалася у другій половині V ст. на окремі держави під натиском східних народів, яких римляни називали «варварами». Це умовна назва архітектурного стилю, що була прийнята в середині XIX ст., для характеристики будівництва часів раннього середньовіччя. З кінця IV ст. розпочалось інтенсивне переселення народів Монголії, Південного Сибіру, Поволжя на захід, відоме під назвою «велике переселення народів», яке продовжувалося з інтервалами до VIII ст. Вандали, готи, гуни та інші вторгалися на територію Західної Римської імперії, руйнуючи адміністративний і господарський устрій, а місцеве населення надавало їм підтримку.

Тоді на території Західної Європи утворився ряд недовговічних «варварських королівств». Але від панування Риму залишилися : панівною мовою залишалася латина, у юридичній галузі дотримувалися Римського права, релігією було християнство. Тому культуру, яка склалася в часи середньовіччя на територіях сучасних Італії, Іспанії, Франції, Німеччини, Голландії, умовно називають романською від слова Rоmа - Рим.

Цей історичний період тягнувся близько 800 років - з кінця V ст. до XIII ст. Історія романської архітектури поділяється на два нерівновеликих часових відрізки:

  • протороманський або раннього середньовіччя з кінця V ст. по X ст.;
  • розвинутий романський або пізнього середньовіччя - XI - XIII ст.


Рис.7.11. Плани храмів раннього середньовіччя.

Період раннього середньовіччя на території Західної Європи характеризується поступовою деградацією Римської імперії та її культури. Після спалення Рима вестготами на чолі з Аларіхом у 410 р., що зберіг культуру і традиції Риму стає Східна Римська імперія зі столицею в Константинополі. На території Західної Європи відбувається процес, який Європа вже переживала кілька разів з часів Стародавньої Греції - знову змінюється етнічний склад населення колишньої імперії. Масові переселення варварів, які були названі «великим переселенням народів» призвели до постійного перерозподілу захоплених територій, а безперервний приплив нових племен затягнув цей період на сотні років.


Рис.7.12.. Романський стиль: 1 – вхідний портал; 2 – центральний неф; 3 – бокові нефи; 4 – трансепт; 5 – купол; 6 – хор; 7 – обхід; 8 – капелли.

Культура воїнів-кочівників зіткнулася з недосяжними для розуміння варварів зразками культури і мистецтва Пізньої Римської імперії. Представники римської культури поступово асимілювалися в нову для них соціальну та культурну традицію. Складність і різноманіття римських досягнень в різних галузях знань були втрачені. Однак багато представників влади новостворених земель і королівств намагалися навчати своїх нащадків у освічених романців - тієї частини населення Європи, що все ще зберігала залишки культурної традиції Риму. Головною скарбницею римських трактатів і знань стали монастирські бібліотеки християнської церкви, завдяки яким дійшли до нас багато творів античних авторів. Надзвичайно активний проповідницький рух християнської церкви західної Європи об’єднав у єдиний духовний простір майже всю територію колишньої Західної Римської імперії. Вона також стала наступником інтелектуальної традиції деяких філософських шкіл пізнього Риму. На основі цієї спадщини народився богословський потенціал західного християнства.

У часи раннього середньовіччя споруджували, в основному, дерев’яні укріплення і житло, про які дають уявлення тільки роботи археологів. Сільське населення, яке складало більше 90% населення Європи, переважно займалось скотарством та землеробством і жило у досить великих поселеннях. Досліджене археологами поселення Берхорст у Німеччині, займало прямокутну територію площею близько 4 га і включало близько 50 великих будинків. Це були видовжені у плані каркасні дерев’яні будинки з розмірами у плані близько 5 х 25 м. Зовнішні стіни виконувалися у вигляді плетіння з хмизу, обмазаного глиною. У таких будівлях під одним дахом знаходилися житло, стійла, тік, комори, зберігали сіно і продукти землеробства; вхід знаходився на одній з поздовжніх сторін, проти входу розміщувалося вогнище - біля якого і жили люди.

Окрім подібних каркасних житлових будинків, які були переважаючими, існували, круглі, квадратні, підковоподібні. Зрубні будинки з колод зводили тільки слов’янські племена, які займали східну Європу, в тому числі частину Німеччини.

Муровані споруди - оборонні укріплення, замки будували у невеликій кількості. Будівництво з каменю велося, головним чином, не в містах, а у сільській міс- цевості, де основними забудовниками були монастирі, які з часом покрили усю територію західної частини Європи монастирськими будівелями. Але посгійні війни і низька якость будівельних робіт призвела до швидкого руйнування. Тільки у X ст., коли життя нормалізувалося, збільшилися об’єми і поліпшилась якість мурованого будівництва.

Основними, найважливішими об’єктами будівництва раннього середньовіччя були оборонні комплекси - замки, укріпленні міста, монастирі-фортеці. Розташовували замки у важкодоступних місцях - у горах, на островах, високих берегах річок . Звідки було зручно нападати на ворогів або витримувати облогу. При будівництві замків не переймалися ніякими естетичними міркуваннями.

Структура замків склалася у середині XI ст. Основними їх елементами були дерев’яні стіни, а з XI ст. це товсті стіни муровані з необробленого каменю або цегли з оборонними настилами та баштами, перед ними влаштовували глибокий рів, по можливості заповнений водою. Під захистом стін розміщували житлові будинки феодала з родиною, житло прислуги і війська, там також були палацова церква або каплиця та найвища оборонна башта - донжон. Найстаріший донжон, що зберігся, знаходиться в м. Лоше у Франції (кінець X ст.) рис. 7.13. 

Це примітивна прямокутна чотириярусна башта з вузькими вікнами-бійницями, вхід зроблений на рівні другого поверху, потрапляли до нього по приставній драбині. З XI ст. донжони будували круглими у плані, які були більше пристосовані для оборони під час воєнних дій, а житло феодалів, за наявності надійних зовнішніх стін, розміщували не в донжонах, а в окремих будинках-палацах з парадними залами. У замках обов’язково влаштовували автономну систему водопостачання.

7.13

Рис. 7.13. Башта Донжон у Ліллебонні (Франція).

7.14

Рис.7.14. Замок Тамплієрів на Закарпатті. (с.Середнє)

На території Закарпаття в с. Середнєв за результатами розкопок проведених 2008 році було виявлено донджон – замок Тамплієрів (рис.7.14). Найпоширеніша версія відносить будівлю замка до 13 або навіть 12 століття. Замок складався з центральної будови – вежі-донжона, оточеної декількома лініями зміцнень: кам'яними стінами, а також земляними валами й ровами. У центральній частині замчища був улаштований бруківкою двір, посередині якого піднімався прямокутний у плані масивний донжон (розміри 18,6 х 16,5 метрів). Колись вежа мала 3 яруси, а її висота могла досягати 20 метрів Матеріалом для його будівлі бутовий камінь, скріплений вапняним розчином зі значним додаванням цемянки. Лицьову поверхню вежі становлять дрібні відшліфовані камені. Кути донжона укріплені тесаними білокамінними блоками. Стіни вежі мають товщину – 2,5 – 3 метра.

Інший донжон – Кременецька вежа, збудована 1270-80 рр., за наказом волинського князя Володимира Васильковича, служила донжоном Кам’янецького граду — форпосту Волинського князівства на кордоні з литовцями. Висота — 30 м. У плані кругла, зовнішній діаметр — 13,5 м. Ділиться на п’ять ярусів-поверхів. Вежа унікальна тим, що збудована з червоної цегли, адже саме цегляна кладка у Європі появляється лише з XIV ст. на території Молдавії. Вежа мала скляні вікна з готичними вітражами, адже у цій фортеці проживав комендант фортеці.

Архітектура та будівництво замків відзначалася суворою простотою та відсутністю будь- яких декоративних елементів на будівлях. Масивні стіни і башти з вузькими вікна- ми-бійницями створювали враження неприступності й міцності. Характерним прикладом є замок Вартсбург (рис.7.15), заснований у 1067 р. в Німеччині (зараз м. Ейзенах) як важливий
стратегічний об’єкт, що підтверджує його штурм у 1080 р. військами Генріха IV. У 1131 р. За правління Людовіка II замок перебудували на кам’яний і перетворили на палац, який зберігся до наших днів і в 1999 р. внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Структура романських замків збереглись і у пізніші часи - подібні замки продовжували будувати по всій Європі (у тому числі й в Україні) в XIV - XV ст.


            7.15

Рис. 7.15. Замок Вартсбург, Німеччина.

Міста-фортеці раннього середньовіччя налічували від однієї до п’яти тисяч жителів. Вони були оточені захисними поясами стін з баштами і ровами. У більшості випадків пересічні міста мали дубові стіни-частоколи, встановлені на земляних валах; оборонні башти були найчастіше теж дерев’яними. Пізніше їх мурували з дикого каменю, а в місцевостях, де були
відсутні поклади каменю, - з цегли. Тільки великі міста-столиці мали муровані оборонні стіни. У центрі міст обов’язково знаходилась торгова площа і міський собор. Територія житлової забудови обмежувалася стінами, тому житлові будинки, які були дерев’яними, споруджували багатоповерховими каркасними висотою до шести поверхів, впритул один до
одного. Приклад міста-фортеці є Краків у Польщі. У 1241 р. було зруйноване татарами, а у 1285 р. почалось укріплення міста, що тривало до ХІVст.

На початку середньовіччя для мурованого будівництва використовували елементи зруйнованих часом, а то й спеціально розібраних будівель часів Римської імперії. У будівлях ранньороманської доби часто зустрічаються колони, карнизи, східці та інші конструкції зі старих будівель. До X ст. для мурування використовували місцевий вапняк або пісковик, що мали нестабільну міцність та водостійкість. Камінь-плитняк кололи дерев’яними клинами. На
півдні Франції застосовували різні вулканічні туфи, а в Італії використовували місцевий сіруватий мармур не тільки для облицювання, а й для кладки стін. Мурування з цегли велося в Німеччині, Голландії, північній Франції та інших територіях, де не було придатного для будівництва каменю. Для кладки використовували вапняний розчин. Доріг практично не було, тому камінь на будівельні майданчики транспортували переважно річками, для цього іноді влаштовували канали. У VI - IX ст. майже повсюди була прийнята тришарова конструкція стін - зовнішні поверхні виконували з тесаного каменю або цегли,
забутовування між ними робили з необроблених каменів, залитих вапняним розчином з домішками гравію (рис.7.16). При муруванні стін камені однакової висоти підбирали тільки в межах одного ряду. В період з VI ст. по X ст. покриття храмів здебільшого робили по дерев’яних фермах та балках. Пізніше, в зв’язку з постійним руйнуванням покриттів під час пожеж, почали влаштовувати муровані склепіння з каменю, роблячи це як при споруджені нових, так і при реконструкції старих храмів.


У XI ст. основним матеріалом для мурування був тесаний камінь. Розміри кам’яних блоків приймалися 60...75 х 40...50 х 35...40 см. Сталеві інструменти давали можливість обробляти базальт і граніти, які мають високу міцність, несучі колони у храмах виконували малого діаметру - деякі 200 мм і навіть менше. З XI ст. здебільшого використовували вапняний розчин низької якості - вапняк випалювали нерівномірно в купах, до складу розчину потрапляв брудний пісок, дрібний гравій, глина і органіка. В Італії для отримання вапна іноді обпалювали мармурові конструктивні елементи з руїн античних будівель. 

Горизонтальні шви в кладці робили товщиною 30...40 мм, що забезпечувало більш рівномірний розподіл навантажень у масиві стіни. Для несучих конструкції покриттів і перекриттів використовували переважно дуб, рівні дерева відбирали у лісі та рубали їх взимку, по кілька років сушили під навісами. Конструкції з такої деревини дуже довговічні, у
деяких будівлях вони збереглися до нашого часу.

7.16

Рис. 7.16. Мурування з каменю.





7.4 Архітектура протороманського періоду (кінець V - X ст.)

З кінця V ст. в житті Західної Європи спостерігається загальний занепад культури і техніки. Рим постійно піддавався нападам варварів. Так в 410 р. він був захоплений вестготами, а в 455 р. - вандалами. У 446 р. Західна римська імперія припинила своє існування. Осередок подальшого розвитку архітектури змі­стився на схід у Візантію. У Західній Європі у період з VI ст. по X ст. зводили, го­ловним чином, житло і фортифікаційні споруди та поодинокі невеликі культові . До нашого часу вони майже не дійшли внаслідок постій­них воєн. Цікавим зразком «варварської» архітектури є мавзолей ост­готського короля Теодоріха в Равенні, який привів остготів у Італію в 493 р. (рис. 7.17). У 1996 р. мавзолей Теодоріха, у складі ранньохристиянських пам’ятників Равенни, був включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Мавзолей короля Теодоріха, що збудований на березі Адріатичного моря в 526...530 рр., справляє враження суворості й урочистості.

Відносний підйом культури, мистецтв і будівництва відбувся у першій імпе­рії середньовіччя - державі франків, яка була заснована в 751 р., Піпіном Коротким. З другої половини VIII до початку X ст. вона включала і досягла при Карлі Великому, від імені якого її називають імперією Каролінгів. Хоча сам імператор був майже неписьмен­ний, він залучив до

Рис. 7.17. Мавзолей короля Теодоріха, Італія. План мавзолею (2-й ярус). 

роботи найкращих фахівців Європи, історики називають час його правління Каролінгівським ренесансом. Карл Великий мав величезний ав­торитет - він був коронований римським папою на імператора Священної Римської імперії, його нащадків називали Каролінгами, а від його імені походить слово «ко­роль». Імперія Каролінгів проіснувала недовго - вона почала розвалюватися одразу після смерті імператора.

Улюблена резиденція Карла Великого, що знаходилась у м. Аахені (сучасна Німеччина, земля Північний Рейн, Вестфальдія), була споруджена у кінці VIII - початку IX ст. Вона являла со­бою оточений мурами комплекс, що включав палац із залами для прийомів, парад­не подвір’я, капелу споруджену арх. Одон із Мєца у 795...805 роках та інші будівлі. До наших днів збереглася лише капела, яку пізніше включили в об’єм Аахенського готичного собору, що входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Капела вважалася дивом мистецтва архітектури, її кілька разів намагалися повторити в інших містах, але храми центричної структури надалі майже не буду­вали, тому, що вони вміщають невелику кількість людей. Базиліки, які мають вели­кий внутрішній простір, на багато віків стали основним типом храмів Європи.

Рис. 7.18. Капела у м. Мюнхені, Німетчина, інтерєр, план.

 



7.5 Пізньороманська архітектура (XI - XIII ст.)


З початку XI ст. життя у Західній Європі поступово нормалізується, наміча­ється тенденція об’єднання окремих феодальних князівств у держави. Збільшується роль і фінансові можливості монастирів - спорудження монастирських комплексів стає основним видом будівництва. В оточений фортифікаційними стінами монас­тирський комплекс окрім головного храму (собору) входили й інші будівлі: жит­ло монахів (келії), трапезна, майстерні, бібліотека, кухня, пекарня, лікарня, стайні, будинки для перебування прочан та інші. Усі будівлі групувалися по периметру монастирського подвір’я - клуатру, посередині якого височів собор з дзвіницею.

Монастирі були осередками науки, в яких поступово відновлювали будівельну тех­ніку Стародавнього Риму. У кінці X ст. були створені трактати з будівельної спра­ви. В XI ст. після численних спроб, помилок, аварій і руйнувань середньовічні бу­дівельники відновили римські технології спорудження мурованих з каменю арок, склепінь, куполів (рис. 7.19). На цей час склався архітек­турний стиль, якій пізніше назвали романським.

 

                               а                           б                        в                           г                          д

1

Рис. 7.19. Схеми склепінь для покриття прямокутних приміщень у романський період: а - циліндричне; б - циліндричне з розпалубками; в - хрестове; г – хрестове з нервюрами; д зімкнене.

 

Просторово-конструктивне рішення романської базиліки остаточно було сформовано в XI ст. на основі ранньохристиянських римських храмів.

Для покриттів середніх нефів здебільшого використовували дерев’яні фер­ми, пізніше влаштовували циліндричні склепіння, що спиралися на аркади. Скле­піння виконували на вапняному розчині по дерев’яних опалубках. Покриття і перекриття в бокових нефах, які мали менші прогони, здійснювали хрестовими склепіннями, які спиралися на окремі колони або контрфорси, що дозволяло зменшувати товщину зовнішніх стін. У XIII ст. се­редні нефи навчилися також перекривати хрестовими склепіннями. Здебільшого крок несучих вертикальних конструкцій бокових нефів приймався однаковим з се­реднім, а в деяких регіонах удвічі меншим за крок колон середнього нефу. Хрестові склепіння фактично були каркасними конструкціями. їх нижні поверхні виконува­ли з виступаючими ребрами, розміщеними по діагоналях - нервюрами. Це збіль­шувало несучу здатність і жорсткість склепінь, а також були елементами декору. Нервюри продовжувалися на поверхнях несучих колон, увінчаних капіте­лями, тонкими півколонками - гуртами, що збагачувало інтер’єри.

Інтер’єри романських храмів суворі та прості, вони слабо освітлені через невеликі вікна, розташовані у верхніх частинах стін середніх нефів. Поверхні стін і колон не оштукатурювали у зв’язку з постійним протіканням покрівель. У храмах X - XI ст. не було скульптур. Значну роль у внутрішньому просторі храмів відігравали різні огорожі, ковані грати. Зміна художнього вигляду романських храмів від­булася у кінці XI ст., коли римський папа Григорій VII спеціальним едиктом реко­мендував використання скульптур і мозаїк, щоб зробити храми «священним писан­ням для неписьменних». Це піднесло архітектуру романських храмів на новий художній рівень.

Скульптурний декор виконували найчастіше з каменю-пісковику, який був водостійким і водночас легко піддавався обробці; в Італії використовували мармур. В інтер’єрах численні круглі статуї встановлювали на консольних виступах з колон, а на поверхнях стін - горельєфи; портали входів також прикрашали скульптурами. Колони мали капітелі, які виконували у вигляді складних скульптурних компози­цій. Елементи скульптурного декору здебільш були примітивними, в них порушу­валися пропорції постатей. У багатьох ви­падках скульптури розфарбовували, як це робили в період античності. В ску­льптурах намагалися зображувати біблійних персонажів, насправді маємо людей раннього середньовіччя.

У пізньороманських храмах велике значення отримує фресковий живопис і мозаїки. Зображення мають площинну побудову, фігури не пов’язували між собою, часто їх обводили товстими темними контурами. Художній рівень західноєвропей­ського храмового живопису був суттєво нижчим від тогочасного візантійського та мистецтва Київської Русі.

Структура фасадів романських храмів визначалася розташуванням контр­форсів зовнішніх стін, трансепту і апсид, розмірами та формою вікон. Храми використовували при обороні міст як фортифікаційні споруди, в них будували оборонні башти найчастіше на західних фасадах місцях. В храмах влаштовували вузькі вікна- бійниці з арочними перемичками, зовнішні поверхні стін, виконували з грубо обро­блених каменів і не оштукатурювали. Це надавало романським храмам міцного і суворого зовнішнього вигляду. У XII ст. глухі поверхні стін фасадів почали прик­рашати декоративними аркатурними поясками, які часто проходили по всьому периметру храмів. Аркатурою називають декор стін, виконаний у вигляді стрічок з невеликих глухих арок. Входи в храми влаштовували на західних фаса­дах, дверні прорізи обрамляли «перспективними порталами», які утворювалися колонками, що зменшували в бік дверей. Над головним порталом влаштовували кругле вікно-розу. З XIII ст. західні фасади починають прикрашати горельєфами і круглими скульптурами із зображенням біблійних подій, святих, королів, символі­чних звірів, квітів, рослин.

Найбльші об’єми храмового будівництва спостерігаємо у великих державах Європи: Франції, Німеччині, Англії та Італії.

У Франції, яка була найрозвиненішою, багатою і культурною державою Єв­ропи, будівництво великих монастирських храмів розпочалося вже в кінці X ст., спочатку у Бургундії, розташованій у центрі держави. У Франції великий вплив мала Римська католицька церква, яка змогла зберегти основи античної культури, освіти і науки. Завдяки ідеологічному впливу і великим фінансовим можливостям церква забезпечувала єдність держави і була спроможна вести значне будівництво. З кінця X ст. починають споруджувати по монастирях тринефні базиліки з покриттями по дерев’яних фермах і куполом на середньохрестях. Найбільш ранньою з тих, що збереглися, є церква абатства Сен-Філібер в м. Турню, збудована на початку XI ст. Першим великим монастирським комплексом Бургундії, був монастир ордена бенедиктинів у м. Клюні. Його будівлі визначили подальший розвиток романської і готичної архітектури.

Храм Св. Трійці жіночого монастиря в м. Кан на північному заході Франції, в 10 км від протоки Ла-Манш, споруджений в 1120..1140 рр., є чудовим зразком подальшого розвитку храмових базилік . Тут розроблена просторова структура, яку використовували в Європі протягом наступних 300 ро­ків, надалі змінюючи лише розміри і художній вигляд.

Об'єми будівлі створюють враження складної і єдиної та непорушної просторової структури. Цей собор вже не був призначений для оборони, його зов­нішній вигляд, за задумом будівничих і замовників, втілював велич і силу церкви.

Для архітектури півдня і південно-західної Франції характерний сильний вплив ранньохристиянського і візантійського будівництва, храми тут набагато різ­номанітніші, ніж у центрі держави. Одним з найкращих зразків цієї архітектури с монастирський собор Сен-Фрон у м. Періґе, що був зведений в 1120... 1179 рр. За основу плану прийнятий хрест з видовженою західною гілкою, на яку спирається висока башта-дзвіниця, поруч з якою влаштоване велика перистиль - площа, оточена галереями. Собор Сен-П’єр (Св. Петра) в м. Ангулемі є цікавим варіантом однонефної базиліки, але з чотирма великими куполами і двома меншими, який був освяче­ний в 1128 р. У 1850. ..1875 рр. собор Сен-Пьєр був також перебудова­ний за проектом арх. Павла Абаді з дотриманням романських рис оригіналу. Одним з найкращих великих храмів південо-західної Франції є дуже своєрі­дна кафедральна базиліка Сен-Сернен у Тулузі, споруджена на межі XI і XII ст. П’ятинефна з тринефним трансептом структура базиліка завершується єдиною надзвичайно високою баштою (65 м), що встановлена на середньохресті.

Романські храми Німеччини зовні відрізняються від сусідньої Франції: якщо французькі храми сприймаються як будівлі для молитви, то німецькі видаються фортецями. Найдосконалі­шими храмами Німеччини є базиліки саксонської школи, в яких традиційно сере­дній неф виконувався вищим і з вікнами у верхній частині стін. Тут влаштовували­ся два хори, підняті на 400...600 мм вище від основної підлоги. Інтер’єри храмів виважені і спокійні. Між несучими стовпами середніх нефів встановлювали по дві або три додаткові колони, які відділяли простір середнього нефу від нижчих допоміжних комірок бокових нефів. З XII ст. подібні храми, споруджують по всій Німеччині.

У таких багатих і могутніх містах: Вормсі, Шнейері, Майнці на протязі XI - XII ст. споруджені великі міські собори, які є чу­довими пам’ятками німецької романської архітектури. Найкраще зберіг свою архітектуру імператорський собор Свя­того Петра у Вормсі. Будівництво роз­почате в 1105 р., основні роботи виконані в 1130. ..1181 рр.

Романська архітектура Італії оригінальна і дуже відрізняється від середньоє­вропейської. В Італії фактично була відсутня центральна влада, найбільшу роль у суспільстві відігравали не король, не аристократія, не монастирі, а міські комуни. Вони визначали напрямки економічного і культурного життя, що забезпечувало бі­льшу свободу в архітектурній і художній творчості. Іншим важливим фактором був постійний зв’язок з античністю - будівельники і замовники наочно бачили зразки стародавньої римської архітектури, нарешті, саме тут, у містах Равенні та Венеції, можна побачити чудові візантійські храми.

У Південній Італії спорудження кам’яних храмів і палаців розпочалося вже на початку XII ст. Форми конструктивних елементів грубіші й важчі, ніж у Франції, але внут­рішнє оздоблення мармуровими плитами і колонами, золотими мозаїками створює атмосферу святковості, що геть відсутнє у Франції та Німеччині. Таким суворим і святковим є собор, зведений у кінці XII ст. в м. Монреаль. У XII ст., в зв’язку з розвитком торгівлі та звільненням міст від феодальної залежності, в містах найбагатших провінцій Ломбардія і Тоскана починається будівництво великих міських соборів. На невеликій відстані від соборів будували окремо дзвіницю і баптистерій центричної структури. Баптистерій - споруда, призначена для хрещення, круглої або багатогранної форми в плані, перекрита куполом.

Шедевром романської архітектури Італії є ансамбль головного міського собору у м, Піза, освячений на честь Успіння Пресвятої Діви Марії. На відміну від загальноприйнятих традицій, собор був споруджений не у центрі міста, а за його межами на зеленому лузі майже на березі моря. Соборний ансамбль складається з облицьованих світлим мармуром храму-базиліки, центричного баптистерію та дзвіниці, відомої як «Падаюча башта». Соборний храм закладений в 1063 р. арх. Бускетом, а завершений в 1118 р. арх. Райнальдом. Собор неодноразово реконструювали в різні епохи. Вперше велику реконст­рукцію здійснили після великої пожежі в 1595 р., в результаті якої були зруйновані три бронзових портали XI ст., які замінили на двері, виготовлені в майстерні Джамболон’я. Єдині вцілілі після пожежі двері, виготовлені в 1180 р. Бонанно Пі- зано, перенесли в портал Сан-Раньєрі, розташований біля Кампанели. Бронзові две­рі представляють сцени з життя Христа.

Будівництво баптистерію (хрестильні) - центричної, круглої у плані будівлі розпочато в 1153 р. арх. Діотисальні, а закінчене лише в кінці 1363 р... Споруда баптистерію в Пізі має висоту 54,86 м, а довжину кола - 107,24 м. Це найбільший баптистерій Італії. Баптистерій має незвичну конструкцію покриття, яке складається з двох куполів - пірамідаль­ного внутрішнього і круглого зовнішнього. Форма споруди та конс­труктивне рішення покриття забезпечили створення унікальної акустики всередині приміщення.

Кампаніла (вежа-дзвіниця) закладена в 1174 р. Після спорудження перщого ярусу було виявлене відхилення її від вертикалі, а у 1275р.- завершено сім ярусів (10 запроектовано). Висота Кампаніли складає 55,8...56,7 м при діаметрі основи 15,54 м. Зараз ві­дхилення башти від прямовисності складає 4,5 м. Товщина зовнішніх стін зменшу­ється за висотою: біля основи - 4,9 м, а на висоті галерей - 2,48 м. У 2008 р. фунда­менти дзвіниці підсилили і збільшення нахилу припинилося.

Архітектура ансамблю здійснила великий вплив на монументальне мистецтво Італії XII - XIV ст. У грудні 1986 р. ЮНЕСКО надав статус Всесвітньої спадщини всьому пізанському архітектурному ансамблю, до складу якого входять: каяедраль- ний собор, баптистерій, дзвіниця і кладовище.

Про житлове будівництво раннього середньовіччя є мало даних. Майже вся міська житлова забудова була дерев’яною каркасною, але в XII ст. багаті міщани починають споруджувати муровані двоповерхові житлові будинки з торго­вими приміщеннями. Зразок такого будинку-кам’яниці зберігся в м. Клюні, де фасадну стіну прорізає велика в’їзна арка, що веде до складів товарів. Жи­тлові кімнати знаходяться на другому поверсі.

На Британські острови в V - VI ст. приплили німецькі племена, які змішалися з кельтами. Відбувається розпад родового устрою і починається епоха середньовіччя. Початок англійської середньовічної архітектури починається приблизно з VII ст. Англосакси і Кельти склались у єдину народність. Під впливом емігрантів з Європи починається християнізація земель. Кам’яні споруди періоду Стародавнього Риму руйнують, а будівельні матеріали використовують для будівництва простих християнських церков. У кінці ХІІ ст. існує 80 замків, найважливіший серед них замок Тауер. Лондонський тауер – фортеця, що в 1078 р. стала найбільшим замком Англії. За свою історію Тауер був фортецею, палацом, сховищем королівських кош­товностей, арсеналом, тюрмою, обсерваторією, зоопарком тощо. В 1988 р. Лондон­ський Тауер внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У кінці XII ст. на Британських островах виник англійський садибний будинок - дерев’яний, з амбрами на першому поверсі, житлом на другому. В забудові поселень домінують собори. В XI - XII нормани-завойовники спорудили 95 соборів, примушуючи місцеве населення працю­вати на будівельних майданчиках. У плані вони мають форму латин­ського хреста. В них є багато спільних рис із спорудами французької Нормандії.

Духовенство у Британії було більш чисельним, ніж у Франції. Тому в соборах збільшували розміри хору, вівтарної частини. Похмура погода обумовила використання великих вікон, ярус верхніх вікон для осві­тлення соборів став обов’язковим. Покриття були плоскими, дерев’яними і спира­лися на товсті, масивні стіни. Використовувалися великі прямокутні об’єми. Декор складався з геометричних деталей. По периметру верхівок веж - зубці або пінаклі, що поєднує архітектуру замків і соборів.

У період розвитку романської архітектури у західній Європі, на території Східної Європи з кінця IX до середини XIII існувала Київська Русь - середньовіч­на держава з центром у Києві. У часи найбільшої могутності вона простягалася від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні, і від верхів’їв Вісли на заході до Таманського півострова на сході.

Провідну роль у становленні держави відігра­ло Полянське князівство з центром у Києві. Київська Русь заклала традиції незале­жної державності на території України, в цей час українська народність отримала могутній стимул для свого подальшого розвитку. На думку українського історика М. Грушевського: «Київська Русь є першою формою української державності». Давньоруська держава залишила яскравий слід у світовій історії IX - XIII ст., прис­корила економічний, політичний і культурний розвиток східних слов’ян і зробила їх рівноправними учасниками політичного життя Європи та Близького Сходу.

У храмах Київської Русі, просторово-конструктивне рішення відповідає структурі візантійських хрестово-купольних храмів, але у зовнішньому оздобленні фасадів використовували архітектурно-художні елементи романської архітектури. Міста Київської Русі мали широкі зв’язки із західноєвропейськими державами, а еліта давніх русичів вважала себе європейцями.

Яскравим прикладом такої архітектури є храм Покрова на Нерлі неподалік від с. Боголюбово, Владимирської області в Росії. Храм споруджений в 1105 р. за наказом північноруського князя Андрія Бого- любського, який у той час, захопивши Київ пограбував Софійський собор(рис.7.20) і Печерську лавру (рис.7.21).

Рис. 7.20. Софійський собор у м.Києві. Україна.

 

Рис. 7.21. Печерська лавра у м.Києві, Україна. План.

 

На території Білорусії в м. Полоцьку зберігся зберігся камяний храм Спасо-Преображенський, збудований у 1143…1161 роках зодчим Іоаном. Зодчий Іоан рі­зними засобами (формою арок закомар, кокошників, бровками над вікнами) підк­реслює вертикальну спрямованість стовпоподібної композиції. Своїм композицій­ним рішенням Спасо-Преображенський храм відрізняється від романських базилік, більше схожий на візантійські стовпові храми з елементами декору подібними до романських споруд.


7.6 Особливості ранньохристиянського та романського стилю будівництва та архітектури.

Після падіння Римської імперії в Західній Європі були втраче­ні здобутки античної архітектури. Протягом майже 500 років, аж до X ст. здебіль­шого велось оборонне і житлове будівництво з дерева. Будівлі, що можна вважати об’єктами архітектурної творчості, збереглося дуже мало. Мурованими будували замки, міста-фортеці, нечисленні храми. Лише починаючи з X ст. поступово почали відновлювати будівельну техні­ку і конструктивні системи раньохристиянських храмів.

У середньовічні часи в X - XIII ст. було розроблено просторово-конструктивне і художнє рішення храмових базилік, яке використову­валось і в наступні сторіччя; з розвинутої романської архітектури виросла велика архітектура готики. Для будівель романського часу характерним є фортифікацій­ний, суворий і монументальний зовнішній вигляд. Будівлі різних регіонів Західної Європи мають суттєві художні конструктивні та національні відмінності.

 

 


 

 


Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла