Тема 3. Методичні основи бюджетування на сільськогосподарьких підприємствах
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Корпоративне бюджетування. Ч1` |
Книга: | Тема 3. Методичні основи бюджетування на сільськогосподарьких підприємствах |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота, 26 липня 2025, 11:45 |
1. Роль бюджетування у прийнятті управлінських рішень
Досягнення цієї головної мети обумовлює необхідність розв’язання таких основних задач бюджетування:
· визначення об’єктів бюджетування;
· розробка системи бюджетів – операційних і фінансових;
· розрахунок відповідних показників бюджетів;
· визначення необхідного обсягу грошових ресурсів, що забезпечують фінансову стійкість, платоспроможність і ліквідність балансу підприємства;
· розрахунок величини внутрішнього і зовнішнього фінансування, виявлення резервів їхнього додаткового залучення;
· прогноз доходів, витрат і капіталу підприємства.
4У загальній системі бюджетів підприємства виділяють основний (консолідований) і локальні бюджети. ”Основний бюджет – це фінансове, кількісно визначене вираження маркетингових і виробничих планів, необхідних для досягнення поставлених цілей”. Локальні бюджети (бюджети центрів відповідальності) – це вихідна інформаційна база для складання основного бюджету. Головною причиною втрати значної частини доходів підприємством, при складанні основного бюджету, є відсутність достовірної зведеної інформації про його покупців і ринки збуту. У результаті виникають труднощі з прогнозуванням реального обсягу виробництва і продажу продукції (послуг). Важливе значення з позиції оптимізації доходів має не тільки правильне складання основного бюджету на майбутній період (місяць, квартал, рік), але і систематичний контроль за його виконанням, що допомагає мінімізувати непередбачені фінансові втрати.
Центр відповідальності – об’єднує окремі статі бюджету підприємства (об’єднані за загальною ознакою). За розрахунок плану і виконання статей бюджету відповідає один з провідних менеджерів підприємства чи керівник структурного підрозділу.
Керівник центру відповідає за:
· організацію планування і правильність розрахунку нормування кожної статті;
· своєчасність і здійснення контролю за виконанням бюджету підрозділу;
· прийняття рішень щодо усунення відхилень статей бюджету від фактичних параметрів (якщо такі відхилення перевищують 5%).
Роль бюджетів у фінансовому управлінні і прийнятті рішень визначається:
· забезпеченням планування господарських операцій;
· координацією діяльності різних підрозділів підприємства і забезпечення гармонійності їхнього розвитку;
· доведенням планів до керівників різних центрів відповідальності;
· стимулюванням (мотивацією) праці керівників (провідних менеджерів) по досягненню цілей підприємства;
· оцінюванням ефективності роботи керівників та фахівців.
Бюджетний цикл – це період часу від початку 1-ої стадії бюджетного процесу, тобто складання зведеного бюджету, до завершення 3-ої стадії – план-факт аналізу виконання зведеного бюджету. В ідеалі на підприємстві бюджетний процес повинний бути безперервним, тобто завершення аналізу виконання бюджету звітного періоду повинне збігатися за часом з розробкою бюджету наступного періоду.
2. Інфраструктура бюджетного процесу нв сільськогосподарських підприємствах
Впровадженню системи бюджетування на підприємстві необхідний ряд обов'язкових умов, без яких ця система не зможе працювати.
По-перше, підприємство повинне мати у своєму розпорядженні відповідну методологічну і методичну базу розробки, контролю й аналізу виконання зведеного бюджету, а працівники управлінських служб повинні бути досить кваліфікованими, щоб уміти застосовувати цю методологію на практиці. Методична і методологічна база складання, контролю й аналізу виконання зведеного бюджету представляє собою аналітичний блок (або складову) бюджетного процесу.
По-друге, для розробки бюджету, контролю й аналізу його виконання потрібна відповідна кількісна інформація про діяльність підприємства, достатня для того, щоб уявити собі його реальний фінансовий стан, рух товарно-матеріальних і фінансових потоків, основні господарські операції. Отже, на підприємстві повинна існувати система управлінського обліку, що реєструє факти господарської діяльності, необхідні для забезпечення процесу складання, контролю й аналізу зведеного бюджету.
Система управлінського обліку на підприємстві складає основу облікового блоку (складову) бюджетного процесу.
По-третє, бюджетний процес реалізується через відповідну організаційну структуру і систему управління, що існують на підприємстві.
Поняття організаційної структури містить у собі:
· кількість й функції служб апарата управління, у чиї обов'язки входить розробка, контроль і аналіз бюджету підприємства;
· сукупність структурних підрозділів, що є об'єктами бюджетування, тобто тими центрами відповідальності, яким призначається бюджетний план і які відповідальні за його виконання.
Система управління бюджетуванням – це регламент взаємодії служб апарата управління і структурних підрозділів, що закріплює у відповідних внутрішніх нормативних актах і інструкціях обов'язки кожного підрозділу на кожній стадії бюджетного процесу. Тому що бюджетний процес є безперервним і регулярним, точно так само регулярно, у відповідний термін в апарат управління зі структурних підрозділів повинна надходити облікова інформація, необхідна для його забезпечення.
По-четверте, на середніх і великих підприємствах процес розробки, контролю й аналізу виконання бюджету передбачає реєстрацію й обробку значних масивів інформації, які важко зробити вручну. У бюджетному процесі рівень оперативності і якості обліково-аналітичної роботи істотно підвищується, а кількість помилок зменшується при використанні програмно-технічних засобів (комп'ютерної бази і програмного забезпечення). Програмно-технічні засоби, використовувані структурами підприємства, задіяними в бюджетному процесі, складають програмно-технічний блок (складова) системи бюджетування.
Усі чотири складові бюджетного процесу тісно зв'язані між собою і складають інфраструктуру системи бюджетування на підприємстві
3. Роль бюджетів у прийнятті фінансових рішень
Бюджетне управління повинно бути жорстким – керівники служб і підрозділів авіаремонтного підприємства зобов'язані, з одного боку, суворо керуватися у своїй діяльності затвердженим виробничо-економічним планом і бюджетом. Однак, з іншого боку, регламент планово-бюджетного процесу повинен залишати можливості для своєчасного коректування й прийняття оптимальних рішень щодо виконання того або іншого конкретного проекту в інтересах підприємства, тобто бути максимально гнучким.
Ключова ланка в організації процесу розробки й реалізації бюджетів підприємства – правильний розподіл повноважень і відповідальності в системі планово-бюджетного управління.
Роль бюджетів в управлінні фінансами і прийнятті рішень визначається:
· забезпеченням планування господарських операцій;
· координацією діяльності різних підрозділів підприємства і забезпеченням гармонійності їхнього розвитку;
· доведенням планів до керівників різних центрів відповідальності;
· стимулюванням (мотивацією) праці керівників (провідних менеджерів) по досягненню цілей підприємства;
· оцінюванням ефективності роботи керівників і фахівців.
Основними завданнями концепції системи організації бюджетування є:
1) визначення місця бюджетування в єдиній обліковій системі підприємства, його взаємозв'язки з оперативним, бухгалтерським і управлінським обліками, що дозволяє створити цілісне уявлення про облікову систему підприємства, виділити основні інформаційні потоки прийняття управлінських рішень;
2) формування основних принципів дієздатності розроблених інструментів системи бюджетування, що є запорукою його ефективного функціонування;
3) розробка методики аналізу фінансово-господарчої діяльності підприємства;
4) зростання ефективності фінансово-господарчої діяльності підприємства, вираженої в показниках вихідного сумарного інформаційного потоку концепції;
5) зміцнення фінансової стабільності й високий ступінь керованості підприємством.
Завданнями другого рівня, рішення яких здійснюється при використанні запропонованої концепції організації бюджетування, є:
1) спрощення системи внутрішнього документообігу підприємства з одночасним розмежуванням чітких функціональних зв'язків у структурі управління;
2) встановлення нормативів основних видів видатків, цільових показників (нормативів) прибутків;
3) аналіз і виявлення внутрішніх резервів формування й збільшення прибутків, резервів інвестиційно-інноваційної діяльності підприємства;
4) оптимізація обсягу податкових і інших обов'язкових платежів підприємства;
5) оцінка якості структури витрат (на рівні операційних бюджетів підприємства);
6) класифікація й агрегування витрат підприємства у представленні, зручному для оперативного прийняття управлінських рішень;
7) виділення центрів фінансової відповідальності;
8) ефективне управління грошовими потоками підприємства й інші завдання.
4. Складові бюджетування
Основу методичних підходів в постановці системи бюджетування на підприємстві становить розробка таких складових:
1. фінансової структури підприємства;
2. формування бюджетів підприємства;
3. управлінської облікової політики підприємства;
4. регламенту планування;
5. регламенту бюджетування для кожного центру фінансової відповідаль-ності.
1. Розробка фінансової структури підприємства включає:
- аналіз організаційної структури підприємства;
- розробку удосконаленої організаційної структури;
- вибір типів центрів фінансової відповідальності (ЦФВ);
- розподіл організаційних ланок за ЦФВ;
- визначення відповідальних працівників за ЦФВ
2. Розробка бюджетів підприємства (структури, форматів, бюджетів та взаємозв’язків між ними) включає:
- визначення структури статей бюджетів;
- встановлення складу операційних бюджетів для розробки, враховуючи специфіку діяльності підприємства;
- розподіл статей по бюджетах;
- розробка функціональної схеми бюджетів підприємства;
- призначення відповідальних осіб за планування та виконання бюджетів.
3. Розробка управлінської облікової політики (визначення розбіжностей між управлінською та бухгалтерською обліковою політикою, лімітування, принципи розподілу накладних витрат) включає:
- формування основних принципів управлінської облікової політики;
- розробка принципів обліку та реалізації готової продукції;
- розробка принципів формування собівартості продукції;
- розробка принципів обліку майна;
- розробка принципів обліку дебіторської / кредиторської заборгованості;
- визначення принципів лімітування та нормування.
Розробка регламенту бюджетування для кожного Центру Фінансової відповідальності (ЦФВ), що включає:
- визначення структури ЦФВ;
- формування бюджетів та встановлення відповідальності за статтями в ЦФВ;
- формування регламентів планування ЦФВ.
5. Алгоритм розробки методичних основ бюджетуванн аграрних підприємствя
Методичні основи бюджетування розробляють в певній послідовності.
Проектування фінансової структури. Фінансова структура становить основу планування і контролю діяльності підприємства і являє собою сукупність центрів фінансової відповідальності (ЦФО), пов'язаних між собою лініями відповідальності.
На основі організаційної структури підприємства розробляють фінансову структуру. З організаційних ланок (підрозділів) формують Центри Фінансової Відповідальності (ЦФВ) та модель фінансової структури з використанням техніки матричних проекцій.
В бюджетуванні значну роль відіграє облікова політика підприємства. Тому завданням бухгалтерської служби підприємства є розробка внутрішньої облікової політики. До її складу входить: формування організаційних основ ведення обліку, вибір принципів документування господарських операцій і методів оцінки майна, визначення методики і техніки ведення обліку. Після проектування фінансової структури необхідно здійснити підготовку структури статей бюджету.
В процесі підготовки структури бюджетних статей описують і структурують статті планування й обліку всієї господарської діяльності підприємства, у яких будуть здійснюватись ведення бюджетів доходів (витрат, виплат / надходжень (коштів), оприбуткування / відпустки (матеріальних цінностей), активів / пасивів (управлінського балансу) у виді класифікаторів (довідників).
При формуванні бюджетів підприємства визначають види бюджетів, які необхідно складати підприємству, установлюють взаємозв'язки їхнього формування, рівні консолідації і їхньої внутрішньої структури на основі статей бюджетів. За розробкою структури бюджетів наступною є розробка системи планування. Визначають порядок планування – від формування плану продажів підприємства до затвердження основного бюджету підприємства, і учасників процесу планування, регламентів їхньої дії, формату документів і термінів їхньої розробки, узгодження і затвердження.
6. Презентація
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання