Лекція 8 Прийняття рішень в умовах нечіткої інформації
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Майстерність прийняття інженерних рішень` |
Книга: | Лекція 8 Прийняття рішень в умовах нечіткої інформації |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота, 10 травня 2025, 13:10 |
1. Нечіткі множини
Історія нечітких множин починається з 1965 р, коли професор Заде (Zadeh) з Каліфорнійского університету в Берклі опублікував статтю «Fuzzy Sets» в журналі «Information and Control». У 1980-х роках європейські та американські інженерні та наукові співтовариства вельми скептично сприйняли нову теорію. На Сході нечітка логіка пішла «на ура». Для людей, вихованих на східній філософії, з її неоднозначними і розпливчастими категоріями, нечітка логіка відразу стала своєю, рідною.
У 1983 р перший нечіткий контролер розробив Sugeno на замовлення фірми Fuji для системи очищення води. У 1987 р фірма Hitachi розробила нечітку систему управління рухом електропоїзда в метро.
На початку 1990-х років японці поставили нечітку логіку «на конвеєр» - почалося серійне виробництво побутових приладів з нечітким керуванням:
- камери з автоматичним фокусуванням (Canon),
- кондиціонери повітря (Mitsubishi),
- пральні машини (Panasonic і Matshushita).
- автоматичну трансмісія з нечітким керуванням (Honda і Nissan).
Системи на нечітких множинах розроблені і успішно впроваджені в таких областях, як:
- медична та технічна діагностика,
- фінансовий менеджмент, біржове прогнозування та управління персоналом,
- розпізнавання образів,
- розвідка копалин,
- управління комп'ютерними мережами та технологічними процесами,
- управління транспортом, логістика, пошук інформації в Інтернеті,
- радіозв'язок і телебачення.
Спектр додатків дуже широкий - від побутових відеокамер, пилососів і пральних машин до засобів наведення ракет ППО і управління бойовими вертольотами, літаками і дронами.
Батько нечіткої логіки Лотфі Заде якось з цього приводу зауважив, що «майже завжди можна зробити такий же самий продукт без нечіткої логіки, але з нечіткою буде швидше і дешевше».
У класичній математиці під множиною розуміється сукупність елементів (об'єктів), що мають деяку спільну властивість. При цьому, для будь-якого елемента множини розглядаються лише дві можливості: або цей елемент належить даній множині (тобто має дану властивість), або не належить даній множині (тобто не має даної властивості). В основі поняття нечіткої множини
лежить уявлення про те, що елементи, які складають дану множину і мають деяку спільну властивість, можуть мати цю властивість в різному ступені і, отже, належати даній множини з "різним ступенем". Один з найпростіших способів математичного опису нечіткої множини – характеризація ступеня належності елемента множині числами з інтервалу [0, 1].
Поняття нечіткої множини. Нехай X – деяка множина елементів (у звичайному розумінні). Будемо називати її універсальною множиною і розглядати підмножини цієї множини.
2. Нечіткі бінарні відношення
3. Задачі оптимізації в умовах нечіткої інформації
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання