неділя, 19 травня 2024, 11:45
Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Філософія (ФЗРБЕ) ☑️ (Філософія (ФЗРБЕ) ☑️)
Глосарій: Глосарій курсу Філософія
А

Абсолют

(лат. absolutus — довершений, безумовний, необмежений) — те, що нічим не зумовлене, ні від чого не залежне. У філософії під абсолютом розуміють Бога, субстанцію, ідею (Гегель). Абсолютне протилежне відносно­му (зумовленому, залежному).


Абстракція

(лат. abstractio — віддалення) — мислене відокремлення окремих властивостей предметів і перетворення їх на самостійні об’єкти (на­приклад, електропровідність, твердість, вартість тощо). Більшість наукових понять утворені в такий спосіб.


Абсурд

(лат. absurdus — немилозвучний, безглуздий) — нісенітниця, по­збавлена сенсу дія. У філософії Камю — одне з головних понять, яке характеризує життя людини.


Агностицизм

(грец. agnostos — непізнаний) — напрям у філософії, прихильники якого заперечують пізнаванність суті речей, об’єктивної істини (Юм, Кант, позитивісти). Агностики протиставляють світ як він нам даний (пізна­ваний) і світ сам по собі (принципово недрсяжний). Знання, з їх точки зору, не дає відображення сутності дійсності, а в кращому разі обслуговують утилітарні потреби людей. Корені агностицизму в принциповій незавершеності процесу пізнання.


Аксіологія

(грец. ax/os— цінний)— вчення про цінності, філософська дисципліна, яка вивчає ціннісне ставлення людини до світу — етичне, естетичне, релігійне та ін.


Аксіома

(грец. ахіота — значуще, сприйняте положення) — твердження, яке при побудові теорії приймається за очевидну істину, на якій грунтуються інші твердження.


Алогізм

 непослідовність у міркуваннях, зумовлена порушенням законів логіки.


Альтернатива

(лат. alterno — чергую, змінюю) — вибір між двома супе­речливими можливостями.


Альтруїзм

моральний принцип, в основі якого бажання блага іншо­му. А. протилежний егоїзму.


Аморалізм

нігілістичне ставлення до моральних норм.