Лекція №7. ПЕРША ДОПОМОГА ПОТЕРПІЛОМУ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

2. Звільнення потерпілого від дії електричного струму

При ураженнях електричним струмом потерпілий час­то продовжує знаходитися в контакті із струмоведучою частиною і не може самостійно розірвати його. Необхід­но швидко звільнити потерпілого від дії струму, тому що від її тривалості залежить тяжкість електротравми. Якщо потерпілий тримає провід руками, то внаслідок судорож­ного скорочення м'язів його пальці так сильно стиску­ються, що вивільнити провід неможливо. Тому перш за все вимикають ту частину електроустановки, до якої до­торкається людина. Вимикання виконують найближчим рубильником, вимикачем або іншим вимикаючим апа­ратом.

При цьому треба мати на увазі, якщо потерпілий зна­ходиться на висоті, то вимикання напруги може приз­вести до його падіння. У такому випадку слід вжити за­ходів, які запобігають або зумовлюють безпечне падіння потерпілого.

Під час вимикання електроустановки може погасну­ти електричне освітлення, тому необхідно маги напоготові інші джерела світла (ліхтар «летюча миша», фа­кел, аварійне освітлення тощо), щоб не затримувати ви­микання установки та надання допомоги потерпілому. Якщо електрообладнання швидко вимкнути неможливо, вживають інших заходів звільнення потерпілого від дії струму. Вони залежать від на­пруги електрообладнання, зов­нішнього середовища, наявно­сті необхідних пристроїв та предметів.

При напрузі до 1000 В для відокремлювання потерпілого під струмоведучих частин ко­ристуються дошкою, палицею або іншим сухим предметом, що не проводить електричний струм (рис. 2 а). Можна та­кож відірвати людину віл струмоведучих частин, взявшись за її одяг, якщо він сухий і відстає від тіла, наприклад за поли, комір, не торкаючись при цьому металевих предметів та частин тіла, не прикритих одягом (рис. 2 б). Відтягуючи потерпіло­го за ноги, не слід торкатися до його взуття без належної ізоляції своїх рук, тому що воно може бути вогким і про­водитиме електричний струм.

Для ізоляції рук надівають діелектричні рукавиці або обв’язують їх шарфом, надівають на руку сукон­ний капелюх, опускають на неї рукав, накидають па по­терпілого гумовий килимок, плащ чи просто суху ткани­ну. Можна також ізолювати себе, ставши на суху дошку або підстилку, що не проводить струм,  або пакунок з одягом.

Рекомендується діяти за можливості однією рукою, тримаючи другу в кишені чи за спиною.

Якщо електричний струм проходить через потерпіло­го в землю і він судорожно затискує в руках провід, простіше перервати дію струму, відокремивши потерпілого від землі (підсунути під нього суху дошку, відтяг­нути ноги від землі мотузкою або одягом), дотримуючись при цьому обережності. Можна також перерубати про­води сокирою із сухим дерев'яним держаком або пере­кусити їх інструментом з ізолюючими рукоятками. При цьому не можна торкатися проводів, рубати кожний провід треба окремо, стоячи на сухих дошках, дерев'я­ній драбині тощо (рис. .2 в).

При напрузі понад 1000 В для відокремлення потер­пілого від струмоведучих частин слід надіти діелектрич­ні рукавиці, боти і користуватися ізолюючою штангою або ізолюючими кліщами. Слід пам'ятати про небезпеку крокової напруги: якщо провід лежить на землі, то після звільнення від дії струму потерпілого виносять з небез­печної зони.

На лініях електропередавання, коли звільнити людину від дії струму одним із наведених вище способів неможливо, роблять коротке замикання, накинувши на проводи гнуч­кий неізольований провід. Для цього спочатку його з’єд­нують із землею, а потім накидають на лінійні проводи.

Особі, що надає допомогу, слід пам’ятати про небезпеку напруги кроку, якщо струмоведуча частина (приміром провід) лежить на землі. Переміщатися в цій зоні потрібно з особливою обережністю, використовуючи засоби захисту для ізолювання від землі (діелектричні калоші, боти, килимки, ізолюючі підставки) або предмети, що погано проводять електричний струм (сухі дошки, колоди тощо). Без засобів захисту переміщатися в зоні розтікання струму замикання на землю слід, пересуваючи ступні ніг по землі і не відриваючи їх одну від іншої (рис.3).

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла