Тема 4. Класифікація товарів
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Товарознавство ☑️ |
Книга: | Тема 4. Класифікація товарів |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | субота, 10 травня 2025, 10:56 |
Опис
1. Поняття про класифікацію та її значення
Одним з найважливіших завдань товарознавства є наукова класифікація товарів.

Рис. 4.1. Три рівня товарів

Рис. 4.2. Класифікація товарів
Класифікація – це послідовний розподіл безлічі об’єктів на окремі класи, групи і інші підрозділи по найбільш загальних для кожного рівня ознаках. Без класифікації неможливий розвиток товарознавства і торгової практики.
Класифікація товарів необхідна для автоматизованої обробки інформації про продукцію в різних сферах діяльності, вивчення споживних властивостей і якості товарів, обліку і планування товарообігу, складання каталогів, вдосконалення системи стандартизації товарів. Розміщення товарів на складах відбувається також згідно класифікації. Класифікація потрібна і при сертифікації продукції. Необхідна класифікація і для статистичного аналізу виробництва, реалізації і використання продукції на макроекономічному, регіональному і галузевому рівнях.
Класифікація товарів в сучасних умовах повинна відповідати наступним вимогам:
гарантувати повноту охоплення всіх видів продукції, що виробляється;
забезпечувати гнучкість класифікації, суть якої полягає в тому, щоб в перелік продукції можна було в міру необхідності включати нові найменування, не порушуючи загальної системи класифікації, і враховувати можливі в майбутньому зміни в номенклатурі і асортименті товарів;
сприяти всесторонньому дослідженню якості товарів як споживчій цінності;
націлювати на поліпшення торгової діяльності на всьому шляху руху товару;
сприяти впорядковуванню термінології, об’єднувати в споріднені групи велику кількість товарів;
сприяти принципам кодування товарів і утворенню короткого шифру товару;
створювати можливості для систематизованого вивчення товарів і автоматизованої обробки інформації про товар.
2. Ознаки класифікації
Ознака класифікації – властивість або характеристика об’єкта, за яким здійснюється класифікація.
Ознаки класифікації поділяються на:
телеологічні (призначення, застосування);
генетичні (вихідні матеріали, сировину, основні компоненти хімічного складу);
технологічні (конструкція, рецептура, процеси виробництва, способи обробки або оформлення).
Прикладом телеологічної ознаки може бути класифікація непродовольчих товарів на одягово-взуттєві, культурно-побутові та господарські товари. За цією ж ознакою виділені такі групи продовольчих товарів, як допоміжні товари і продукти дитячого харчування.
Генетичні ознаки покладені в основу класифікації смакових товарів на алкогольні, слабоалкогольні та безалкогольні; тканин – на лляні, бавовняні, вовняні та синтетичні.
За технологічною ознакою чай підрозділяється на зелений, жовтий, червоний, чорний; крупи – на поліровані або шліфовані і т. п.
В якості однієї з найбільш поширених в товарознавстві ознак для укрупнених угруповань використовується призначення.
Ознаки можуть мати якісне або кількісне вираження – ознаку класифікації. З перерахованих вище ознак технологічний і генетичний найчастіше виражаються якісно, а компоненти і хімічний склад – кількісно і якісно.
3. Системи, принципи і правила класифікації
Метою класифікації є систематизація, а також ідентифікація і прогнозування властивостей товарів.
Систематизація досягається шляхом встановлення послідовності і взаємозв'язків певних класифікаційних угрупувань, отриманих конкретним методом класифікації.
Ідентифікація як встановлення тотожності найбільш істотних ознак можлива лише при виявленні ознак, характерних для угрупувань або об'єктів класифікації.
В результаті розподілу множини на підмножини створюються класифікаційні угрупування, які можуть мати спільні та відмінні ознаки, а також можуть бути взаємозалежними або незалежними. Розрізняють два різновиди методу класифікації: ієрархічний та фасетний.
Ієрархічний метод класифікації – послідовний поділ множини об'єктів на підлеглі класифікаційних угрупувань.

Рис. 4.2. Ієрархічний метод класифікації
Особливістю ієрархічного методу є тісний зв'язок між окремими класифікаційними угрупованнями, що виявляється через спільність і відмінності основних ознак. Основою розподілу множини на підмножини за основоположною для даного етапу ознакою є ступінь класифікації.
Ступінь класифікації – етап класифікації при ієрархічному методі, в результаті якого виходить сукупність класифікаційних угруповань.
Кожна ступінь і угрупування виділено по своїй основоположній ознаці.
Відмінності між угрупуваннями полягають в різних ознаках. Тому вибір основних ознак – відповідальна операція розподілу безлічі, від якої багато в чому залежить кінцевий результат. Такий вибір повинен базуватися на цільовому призначенні класифікації.
Кількість ознак і ступенів визначає глибину класифікації.
Теоретично глибина класифікації нескінченна, але на практиці така класифікація надто громіздка і заплутана, багато нижчі щаблі дублюють один одного. Все це ускладнює практичне застосування класифікації. Тому на практиці глибина класифікації зазвичай не перевищує 10. Саме така глибина застосовується в багатьох класифікаторах.
Однак при збільшенні повноти асортименту за рахунок видів і різновидів глибина класифікації може бути і більше 10, що дозволяє поділяти підмножина товарів до кінцевої одиниці – торгового артикулу.
Для збільшення сисла ознак використовують фасетний метод.
Фасетний метод класифікації – паралельний поділ множини об'єктів на незалежні класифікаційні угрупування.

4.3. Фасетний метод класифікації
Особливістю фасетного методу є те, що різні ознаки не пов'язані між собою. Різні класифікаційні угруповання при фасетном методі незалежні і не підпорядковуються один одному. Завдяки цьому фасетна система відрізняється великою гнучкістю, можливістю обмежувати число ознак і угруповань, що створює зручності при використанні. Разом з тим її інформаційна ємність може бути збільшена шляхом виділення загальних і приватних класифікаційних угруповань.
Прикладом фасетного методу може бути класифікація вин: за термінами витримки - молоді, ординарні, марочні, колекційні; за кольором - білі, рожеві, червоні; за технологією - тихі, ігристі. Кількість ознак може бути збільшено багаторазово: по упаковці, по виробникам і т. п.
При класифікації різними методами застосовують загальні та специфічні правила. В цьому випадку можна говорити про систему класифікації як про сукупність методів, правил результатів класифікації.
Правила класифікації призначені для вибору різновидів методу і ознак, за якими здійснюється розподіл безлічі на підмножини. Загальним правилом для ієрархічного і фасетного методів є вибір різновиду методу класифікації в залежності від її цільового призначення.
До специфічних правил класифікації об'єктів при ієрархічному методі відносяться:
1. Першочерговість найбільш загальних ознак при розподілі множини на підмножини.
2. Використання на кожному ступені тільки однієї ознаки, що має принципове значення для цього етапу.
3. Поділ об'єктів послідовно – від більшого до меншого, від загального до конкретного.
4. Вибір з множини ознак однаковою мірою спільних найбільш істотної.
5. Необхідність встановлення оптимального числа ознак і ступенів, а також глибини.
Специфічними правилами фасетного методу є:
1. Приблизно однакова значущість і незалежність використовуваних класифікаційних ознак.
2. Відсутність спільності класифікаційних ознак.
3. Можливість доповнення кількості ознак.
4. Види класифікації товарів
Товарознавча класифікація товарів склалася історично і заснована на потребах торгівлі. Для товарознавства першорядне значення мають три класифікації товарів: загальнодержавна, торгова, навчальна.
Класифікатор – це офіційний документ, який являє собою звіт найменувань і кодів класифікаційних угруповань або об'єктів класифікації.
Загальнодержавним класифікатором продукції, яка обертається на внутрішньому ринку України, є НТНС (номенклатура товарів народного споживання). Розміщення розділів, товарних груп і окремих позицій в номенклатурі визначається насамперед їх значенням у забезпеченні потреб і життєвого рівня населення та місцем у структурі товарообігу. При розробці НТНС здійснено істотне зближення та ідентифікацію товарних груп номенклатури оптової та роздрібної торгівлі, що забезпечує здійснення товарно-групового аналізу виробництва товарів, їх поставок і реалізації.
НТНС складається з двох частин.
1. Систематичний товарний словник, який включає назви всіх груп ТНС, що реалізуються населенню і враховуються в роздрібному товарообігу підприємств торгівлі і громадського харчування всіх форм власності і підпорядкування. Він поділяється на два розділи:
А. Продовольчі товари
Б. Непродовольчі товари
Систематичний товарний словник містить 103 товарні групи, які охоплюють понад 15 тисяч підгруп і позицій.
2. Алфавітний товарний словник, в якому для полегшення пошуку відповідних ТНС назви товарних підгруп, позицій, підпозицій та субпозицій розміщені в алфавітному порядку з виділенням в окремі підрозділи номенклатури продовольчих і непродовольчих товарів.
Торгова класифікація є галузевою, використовується в торгівлі і призначена тільки для товарів широкого споживання. Ця класифікація сприяє організації і управлінню торговим підприємством, вдосконаленню планування асортименту товарів, а також раціональному розміщенню їх в торговому залі і організації складського господарства. Вона не є послідовною системою класифікації і грунтується на підрозділі товарів на групи і підгрупи. Відповідно до торгової класифікації всі товари поділяються на два класи: продовольчі і непродовольчі.
Клас продовольчих товарів поділяються на такі групи: зерноборошняні товари; плодоовочеві товари і гриби; кондитерські товари; смакові товари; молоко і молочні товари; м'ясо і м'ясопродукти; риба і рибні товари; яйця і яєчні товари; харчові жири.
Клас непродовольчих товарів поділяється на такі товарні групи: вироби з пластичних мас; товари побутової хімії, скляні, керамічні, будівельні, меблеві, металогосподарські; побутові електротовари; текстильні, швейні, трикотажні, взуттєві, галантерейні, парфюмерно-косметичні, ювелірні товари; товари культурно-побутового призначення.
Для раціонального формування асортименту товарів в роздрібній торговій мережі велике значення має угрупування товарів за комплексним попитом покупців: до складу комплексів входять товари різних груп, призначені для комплексного задоволення потреб. В основу розробки таких комплексів можуть бути покладені такі ознаки: особливості способу життя і проведення дозвілля (товари для садівників, товари для туристів), статева ознака (товари для чоловіків, жінок, дітей) і ін.
Навчальна класифікація використовується для вивчення асортименту товарів широкого споживання, споживчих властивостей товарів, виявляє загальні принципи формування і збереження цих властивостей.
Навчальна класифікація наближена до торгової, але відрізняється більшою послідовністю, передбачає зручніше вивчення курсу товарознавства.
5. Презентація до теми 4
Презентація до теми 4
6. Відеофайл "Класифікація товару, порушення митних правил та пост-аудит"
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання