Тема 6. Опціони та їх сутність

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Сільськогосподарське хеджування ☑️
Книга: Тема 6. Опціони та їх сутність
Надруковано: Гість-користувач
Дата: вівторок, 7 січня 2025, 22:27

1. Економічна сутність опціонів.

Хеджування цінових ризиків є важливим інструментом страхування цінових ризиків. Хеджування вимагає обов’язкового застосування біржових строкових інструментів – деривативів, а саме ф’ючерсів та опціонів.

 Хеджування біржовими контрактами дозволяє зафіксувати рівень цін і забезпечує стабільність на ринку сільськогосподарської продукції і захист від небажаних змін цін. Іншими словами, хеджування забезпечує стабільну ціну покупки або продажу для учасників ринку сільськогосподарської продукції, які вимагають цінового захисту і готові до певних затрат на маржові внески та премію задля отримання цільової ціни на спот-ринку.

Необхідно відмітити, що хеджування потребує відкриття двох протилежних позицій на спотовому ринку і на ф'ючерсному чи опціонному ринку. Тому, при ціновому зростанні на одному з ринків по іншому ринку буде спостерігатись втрата в ціні. Якщо за позицією хеджера на спотовому ринку очікується прибуток, то по позиції на ф'ючерсному ринку спостерігатимуться втрати, і хеджер зможе перекрити втрати отриманим прибутком. Разом з тим, придбання ф’ючерсних контрактів вимагає на біржовому ринку гарантійного забезпечення у вигляді маржі.

На відміну від ф’ючерсного контракту купівля чи продаж опціону не вимагає маржового внеску, що значно здешевлює і виконання хеджування цінових ризиків, тому відсутній ризик вимог про додаткові внески.

.

Основна різниця між біржовими  ф’ючерсами та опціонами

Опціони – це один різновидів строкових біржових контрактів, які мають значно молодшу історію розвитку, аніж форварди і ф’ючерси.

Опціони тривалий час були позабіржовими інструментами, хоча вкінці минулого століття їх почали успішно застосовувати на біржах.


Майданчики для торгівлі опціонами

Опціони мають нетривалу історію біржової торгівлі у світовому просторі. Якщо розглядати трактування поняття опціонів за різними видами майданчиків для торгівлі, то можна розглянути запропоновані вітчизняним вченим – Сохацькою М.О. визначення.

Опціони сьогодні активно торгуються як на біржовому, так і на позабіржовому ринку. Широкі можливості, які забезпечує опціонна торгівля пов’язані з правом вибору, які забезпечуються для покупців опціонів.


Опціони спочатку почали застосовувати, як і інші види угод, на позабіржовому ринку, тому вони були ризикованими і досить складними. Вихід опціонів на біржовий ринок сприяв їх стандартизації та встановленню базового активу, яким стали ф’ючерсні контракти на сільськогосподарську продукцію.

Поняття «опціон» походить від англійського слова «option», яке перекладається як «вибір». Опціони є досить стародавнім інструментом. Прототипи опціонів згадуються ще у записах Аристотеля, а також записи про ці інструменти на оселедці знайшли ще у фландрських покупців у ХІІІ ст. Варанти – опціони на акції також були популярними у цей час.

Перші опціони у сучасний період біржової торгівлі укладались на фінансові інструменти. Термін опціон має походження від англійської кальки слова «option». У 1973 р. у США вперше була відкрита спеціалізована біржа опціонів, яка зайняла провідне місце за обсягами у топ-10 найбільших світових бірж.

Необхідно констатувати, що історично на товарних біржових ринках у США торгівля опціонами була зафіксована на початку минулого століття, проте високi ризики виконання цих угод призвели до заборони торгівлі ними в США з 30-х років до 70-х років минулого століття.

Опціон – це право, але не зобов'язання, придбати або реалізувати будь-які активи за певною, заздалегідь зафіксованою ціною («ціна страйк» або «ціна виконання») в будь-який момент або вкінці у межах певного встановленого періоду дії опціону. Сільськогосподарський опціон, також відомий як опціон на ф'ючерсний контракт на сільськогосподарські активи, надає право купити або продати певний ф'ючерсний контракт на біржі.

Опціони – це право покупця робити свій вибір залежно від цінової тенденції, яка складеться на біржовому ринку. За це право вибору сплачується ціна опціону у вигляді премії. Для торгівлі опціонами на біржовому ринку сільськогосподарської продукції  необхідні враховувати наступні елементи.
Особливості опціонів дозволяють продавцям сільськогосподарських товарів встановлювати мінімальні ціни реалізації з метою захисту від цінових падінь у майбутньому, не упускаючи можливість отримати прибуток від підвищення ринкових цін. З іншої сторони, опціони дозволяють покупцям сільськогосподарських товарів встановлювати максимально допустимі ціни покупки і захистити себе від підвищення цін. У той же час залишається можливість отримати прибуток від зниження цін. Ціну за можливість вибору називають «опціонною премією». При цьому, премія виплачується виключно покупцями опціонів.
Якщо розглянути характеристику опціонів біржових і позабіржових, то можна побачити наступні відмінності.

Опціонні контракти сьогодні мають досить широкий спектр використання учасниками біржового ринку сільськогосподарської продукції у різних стратегіях з метою:

-         спекулятивних інвестицій;

-          управління ціновими ризиками на ринку сільськогосподарської продукції або хеджування;

-         виконання арбітражних стратегій міжринкового, міжтоварного або календарного арбітражу чи спреду на сільськогосподарську продукцію.




2. Історія опціонів на ринку сільськогосподарської продукції

Позабіржова торгівля опціонами існувала ще в далекій давнині. Першою згадкою про опціонної угоди є історія давньогрецького філософа Фалеса розказана Аристотелем. Прогнозуючи багатий урожай оливок Фалес купив право на використання пресів у їх власника. Який був радий перекласти на чужі плечі ризик пов'язаний з майбутніми цінами на оливки. І надалі при збільшенні попиту переуступив права на послуги пресів заробивши на цьому прибуток. Таким чином Фалес реалізував перший в історії опціон - кол. Його потенційні ризики в цій угоді обмежувалися авансовим платежем.

що таке опціон на акції та звідки вони виникли? Простіше кажучи, контракт на фондовий опціон надає власнику права купувати або продавати певну кількість акцій за заздалегідь визначеною ціною протягом певного періоду часу. Опціони, як видається, дебютували в тому, що називали "bucket shops.".

"bucket shops." в США 1920-х роках прославив чоловік на ім'я Джессі Лівермор. Лівермор спекулював на зміні курсу акцій; він не володів цінними паперами, на які робив ставку, а лише прогнозував їхні майбутні ціни. На початку своєї кар'єри він був букмекером на біржових опціонах, приймаючи протилежну сторону від тих, хто вважав, що конкретна акція може збільшити або знизити ціну. Якщо хтось прийде до нього, припускаючи, що акції компанії XYZ збираються подорожчати, він піде на іншу сторону торгівлі.

Філософія інвестування Джессі Лівермора не була надійною, але він все ще визнаний одним з найбільших трейдерів в історії.

Вчорашні "bucket shops." еквівалентні більш сучасним , які називаються boiler rooms. В основі обох - незаконна торгівля. У фільмі 2000 року "boiler rooms" зображені біржові брокери, що створюють штучний попит на акції у компаніях з незначним заробітком - якщо вони взагалі є. Врешті-решт ці компанії занепали, і недобросовісні брокери зберігали гроші, що використовувались для придбання акцій, за штучно високими цінами. У деяких випадках брокери створювали компанії, яких ніколи не існувало, і кидали гроші.

На початку ринки товарних ф'ючерсів та ринків акцій страждали від нестримної незаконної діяльності. Сьогодні опціони найбільш широко торгуються на Чиказькій біржі опціонів (CBOE). Так само, як фондові ринки, діяльність на ринках опціонів приділяє значну увагу контролюючим органам, таким як SEC, а в деяких випадках і ФБР. Сучасний товарний ринок також високо регульований. Закон про товарну біржу забороняє незаконну торгівлю ф'ючерсними контрактами та передбачає спеціальні процедури, необхідні в галузі через Комісію з торгівлі товарними ф'ючерсами. Регуляторні органи занепокоєні різноманітними проблемами, багато з яких випливають із суто комп'ютеризованого характеру сучасного торгового середовища. Визначення ціни та змова все ще залишаються проблемами, які агентства намагаються заборонити, щоб створити "рівномірні" умови для всіх інвесторів.

Сучасні ринки опціонів та ф’ючерсних контрактів виникли століття тому. Це може здивувати деяких інвесторів, які вважали, що ф'ючерси на акції та опціони є єдиною сферою діяльності брокерів з Уолл-стріт. Чиказька біржова біржа опціонів (CBOE) - найбільший ринок біржових опціонів - еволюціонувала із початкових ринків, таких як Джессі Лівермор. 

До створення Чиказької біржі опціонів (CBOE) 26 квітня 1973 року, тобто до стандартизації опціонних контрактів і винаходів моделі ціноутворення опціонів Блека-Шоулза, торгівля опціонами велася в невеликих обсягах. Обсяги були низькими, тому що інформація про торгівлю опціонами була недоступна і велася досить-таки важко. Трейдери торгували тільки по телефону через дилерів, які зводили покупця і продавця опціонів для укладення персональних угод.

З відкриттям Чиказької біржі опціонів, яка і до цього дня є однією з провідних світових опціонних бірж, у будь-якого фізичного або юридичної особи з'явилася можливість торгувати опціонами Колл на акції. Тоді біржа запустила в обіг стандартизовані опціонні контракти, кожен з яких був на окрему акцію, з 16 акцій американських компаній. Згодом зростала кількість котируються опціонних контрактів, а разом з ним число членів біржі. Так на CBOE, після збільшення в два рази котируються опціонів, кількість членів зросла теж удвічі і становила до 1974 року майже 600 членів. Американські законодавці також сприяли розвиток опціонної торгівлі, дозволивши банкам і страховим компаніям включати опціони в свої інвестиційні портфелі і стратегії. До початку 1975 року щоденний оборот вже перевищував кількасот опціонних контрактів.

 Далі попит на опціонні контракти на акції став рости в геометричній прогресії, що привернуло до відкриття опціонних секцій на інших американських біржах: Американська фондова біржа, Тихоокеанська біржа і Філадельфійська фондова біржа. Тепер зацікавилися опціонами та інші учасники бізнес-простору, наприклад, преса, і, зокрема, журнал «The Wall Street». Що в свою чергу сприяло ще більшій популяризації та розвитку опціонної торгівлі, як в Америці, так і по всьому світу.

3. Особливості біржових та позабіржових опціонів.

Опціони – це один зрізновидів строкових біржових контрактів, які мають значно молодшу історію розвитку, аніж форварди і ф’ючерси.

Опціони тривалий час були позабіржовими інструментами, хоча вкінці минулого століття їх почали успішно застосовувати на біржах.


На початку свого застосування на позабіржовому ринку опціони  були ризикованими і складними. Стандартизація біржових угод не обійшла і опціони, тому найкращим базовим активом для біржових опціонів стали ф’ючерсні контракти.

Перші опціони були практично використані у 1982 р. на облігації Казначейства США. Термін опціон походить від англійського слова option.

У 1973 р. в США була відкрита біржа опціонів, яка і нині займає провідне місце за обсягами торгівлі деривативами у 10-ці найбільших світових бірж .

Опціонні контракти мали значно ширше застосування на провідних світових фінансових ринках. Якщо озглядати сутність опціонів, то М.О. Сохацька наводить наступні визначення.


Необхідно зазначити, що історично на товарних ринках у США торгівля опціонами була зафіксована на початку минулого століття, проте високi ризики виконання цих інструментів призвели до заборони їх використання в США з 30-х років практично до кінця 70-х років минулого століття .

Опціони надають право для його покупця у певний час зробити свій вибір щодо його виконання. За це право необхідно заплатити премію.

Опціон – це угода між покупцем та продавцем (виписувачем опціону), щодо надання права опціону внаслідок зобов’язання, яке отримує продавець опціону купити або продати встановлений сторонами актив у визначений час або впродовж дії опціону.

Для виконання опціону необхідна наявність певних елементів


Опціонна премія – це ціна, яку готовий заплатити покупець продавцю.

При цьому ціна за якою буде куплений чи проданий базовий актив – це страйкова ціна або ціна виконання опціону. Вона фіксується у опціоні при його укладнні.

Важливою умовою опціонів є сфера їх обігу


Отже, обов`язковими елементами опціону є покупець і продавець та базовий актив, що їх цікавить. Об’єктом торгівлі по опціону часто є реальний товар чи фінансовий інструмент, а на біржовому ринку – це ф’ючерс.

Якщо розглянути характеристику опціонів біржових і позабіржових, то можна побачити наступні відмінності


Опціони мають широкий спектр застосування учасниками ринку у різних стратегіях та цілях, а саме задля:

-         управління ризиками або хеджування;

-         спекулятивних стратегій;

-         виконання арбітражу міжринкового або міжтоварного чи календарного на товарних та фінансових ринках.


4. Список використаних джерел

1. Опцион. https://www.audit-it.ru/terms/agreements/optsion.html.

2. История опционов. https://sites.google.com/site/onlyopciony/istoria-vozniknovenia-opcionov.

3. История опционов. https://www.investopedia.com/articles/optioninvestor/10/history-options-futures.asp.

4.  Солодкий М.О., Резнік Н.П., Яворська В.О. Основи біржової діяльності: навч. посіб. Київ: КОМПРИНТ, 2017. 450 с.

5.Солодкий М.О. Біржовий товарний ринок : навч. посіб. Київ: Компринт, 2017. − 576 с.

6.Сохацька О.М. Біржова справа: навч.посіб. Тернопіль: Карт-бланш, 2008. 632с.

7.Дегтярева О.И. Биржевое дело: учеб. Москва: Магистр-M.,2007. С. 286-310.

8. Сорос Дж. Сорос о Соросе. Опережая перемены. Москва: ИНФРА.-М, 1996. 333 с.

9. Элдер А. Как играть и выигрывать на бирже. Психология. Технический аналіз. Контроль над капиталом. Москва: Диаграмма, 2001. 345 с.

10.Інформаційний сайт Чиказької біржі CME Group. URL: https://www.cmegroup.com/trading/agricultural/grain-and-oilseed/corn.html (дата звернення 29.10.2018р.).

5. Презентація 6.

Презентація 6..pptx

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла