Тема 7. Види опціонів на с.г. продукцію

Сайт: Навчально-інформаційний портал НУБіП України
Курс: Сільськогосподарське хеджування ☑️
Книга: Тема 7. Види опціонів на с.г. продукцію
Надруковано: Гість-користувач
Дата: вівторок, 7 січня 2025, 21:40

1. Класифікація опціонів за правом власності

Опціони класифікуються за багатьма різними ознаками, проте на початку опціони поділяють за видами прав, які вони надають їх покупцям  

Наявність двох видів прав, що отримують покупці виділяє два види опціонів:

-         на купівлю;

-         на продаж.

Кол опціон – це можливість використати своє право покупцеві і в майбутньому купити якийсь актив.

Пут-опціон – це можливість використати своє право і в майбутньому продати базовий актив.

Ціна за якою буде реалізований актив за опціоном, тобто куплений чи проданий, є страйковою ціною або ціною виконання опціону.

Основна характеристик кол і пут опціонів наведена на рис.

 

 

Якщо покупець опціону хоче купити або продати актив за отриманим правом, тоді кажуть, що він виконує свій опціон, а продавець натомість має провести поставку активу, тобто реалізувати або купити за отриманим правом.

Особа, що купує опціон виступає його утримувачм, натомість суб’єкт, який продає опціон називається його емітентом або виписувачем.

Необхідно зазначити, що ні опціон кол, ні опціон пут не можуть замінити один одного і не є протилежними позиціями, кожен опціон надає покупцеві своє окреме право.

У кожного опціона пут і кол є окремо свої покупці і продавці. Покупці опціонів платять премію продавцям.

Біржові опціони, подібно до ф’ючерсів також котирується на біржових майданчиках.

 

Опціони можуть виконуватись або упродовж усього терміну дії опціонів або вкінці. Перші дістали назву американських опціонів і є найпоширенішими на біржовому ринку.

Більшість опціонів мають таку конструкцію, що їхній термін закінчення передує на місяць закінченню виконання ф’ючерсного контракту. Так, опціон на березневий ф’ючерс виконується у лютому місяці.


2. Особливості використання опціонів.

Обіг опціонів на біржовому ринку відбувається завдяки наявності великої кількості опціонів кол і пут, основна диференціація яких пов’язана з місяцями виконання та страйковими цінами.

Упродовж року може зустрітись торгівля на опціони, базовим активом по яких виступають різні ф’ючерсні контракти. Останні в середньому мають 5-6 місяців виконання також. Таким чином, спектр опціонів є досить широким для учасників біржової торгівлі.

Основна умова опціонів – це страйкова ціна, яка постійно порівнюється до ф’ючерсної ціни. Тому до ф’ючерсної ціни у 9,0 дол/буш. Може бути ціла лінійка опціонів з різними страйковими цінами: 8,0; 8,25; 8,50; 9,25; 9,50; 10 дол/буш.

Якщо у подальшому відбудеться рух ціни на ф’ючерсні контракти, відповідно з’являться нові рівні премій на опціони з існуючими страйковими цінами.

Якщо розглянути дії покупця і продавця опціону, то вони дещо різняться за видами прав і обов’язків.

Таблиця

Види обов’язків і прав учасників опціонної торгівлі

 

Покупці опціонів «кол», «пут»

Продавці опціонів «кол», «пут»

Премія

Платять премію

Отримують премію

Виконання опціону

Мають право купити/продати, якщо виконують опціон

Зобов’язані купити/продати

Маржа

Не платять

Платять

 

Продавці опціонів отримаючи премію мають забезпечити отримані покупцями права щодо вибору їхніх дій у напрямі закриття опціонів. У продавців опціонів є необхідність відповідати по своїх зобов’язаннях шляхом внесення маржі за ф’ючерсними контрактами.

Продавці опціонів не можуть відмовитись від своїх зобов’язань. Використання офсету у ф’ючерсній торгівлі також поширилось і на опціонний ринок. Тому нині продавець опціону не повинен чекати до кінця терміну дії вибору зі сторони покупця. Він може достроково закінчити свої зобов’язання шляхом закриття опціону офсетом.

Основними активами біржових опціонів є ф’ючерсні контракти.

Покупці опціонів займають довгі позиції, а продавці короткі позиції. Це схоже до ф’ючерсної торгівлі.

Премія опціонів – це ціна, яку готові платити покупці за отримане право. Ціна опціону вимірюється різницею між страйковою ціною опціону і ф’ючерсною ціною. Залежно від того, має покупець опціону прибуток чи ні розрізняють (табл. 5.4.) [4, с. 362]:

-         опціон при грошах;

-         опціон при своїх;

-         опціон без грошей.


3. Опціони на с.г. продукцію.

Опціон - це право, не зобов'язання, купити або продати що-небудь за визначеною,  встановленою ціною («ціна страйк» або «ціна опціону») в будь-який момент в межах

визначеного періоду часу. Товарний опціон, також відомий як опціон на ф'ючерсний контракт, він дає право купити або продати певний ф'ючерс.

Існує два типи опціонів: «опціон кол» і «опціон пут ». Опціон кол передбачає право придбання базового ф'ючерсного контракту, опціон пут —право продати такий

контракт. Важливо відзначити, що опціон кол і опціон пут не є ні протилежними позиціями.

Опціон кол і пут є окремими, досконало розробленими контрактами. У кожного опціона кола є покупець і продавець, так  як і у опціона пут. Покупці опціонів кол або опціона пут набувають права за конкретним опціоном. Продавці опціонів кол або пут продають (передають) права за конкретним опціоном.

Опціони на аграрну продукцію на CME Group обертаються практично так само, як і основні ф'ючерсні контракти. Всі операції відбуваються за конкурентними заявками

та пропозиціями, поданими через електронну торгову систему CME Globex або в торговому залі. 

Існує кілька важливих аспектів, які необхідно знати при укладенні договору за опціонами:

Покупці опціонів вносять плату за права. Опціонна ціна називається «премією». Покупець опціону обмежується можливим збитком  у розмірі премії.  

Премія сплачується відразу при покупці опціона. Після того, як у покупця опціона є право, він не зобов'язаний вносити гарантійне забезпечення (маржу). Покупці опціонів можуть реалізувати (виконати) свої права в будь-який час до завершення дії опціона.

4. Презентація 7.

Презентація 7..pptx

Accessibility

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла