Тема 2. Теоретичні основи торговельної діяльності
Сайт: | Навчально-інформаційний портал НУБіП України |
Курс: | Вступ до фаху та соціальні комунікації (БД) ☑️ |
Книга: | Тема 2. Теоретичні основи торговельної діяльності |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | вівторок, 8 квітня 2025, 20:39 |
Опис
1
1. Організація торгівлі: основні засади
Організація торгівлі являє собою сукупність упорядкованих і взаємодіючих організаційних елементів (торговельних підприємств, організацій, підсистем), що створюють цілісну систему, а також комплекс цілеспрямованих організуючих дій, що забезпечують функціонування торгівлі. Отже, організація торгівлі охоплює організаційну структуру (організаційну побудову) і організаційну діяльність. Відповідно, організацію торгівлі можна розглядати у двох аспектах — статики і динаміки[12]
Динаміка властива організаційній діяльності, яка спрямована на реалізацію функцій торгівлі, забезпечення торгово-оперативних, торгово-технологічних[12]
,Необхідність вивчення дисциплін з організації торгівлідисципліна "Організація торгівлі" передбачена на 3 курсі в 5 семестрі.
Між тим організація торгівлі є самостійною галуззю знань, має власні специфічні закономірності автономний характер. Засвоєння глибинних теоретичних засад організації торгівлі і вивчення узагальненого вітчизняного і зарубіжного досвіду в сучасних умовах ринкової орієнтації національної економіки стає гострою необхідністю для майбутніх фахівців торговельної сфери[12]
По-перше, організація відіграє провідну роль в структурній перебудові сфери торгівлі і формуванні сучасної організаційної моделі, адекватної ринковій економші.
По-друге, тільки в процесі організації можуть бути успішно реалізовані функції торгівлі, її практичні завдання і стратегічні пріоритети.
По-третє, організація забезпечує стійкість організаційних структур у торгівлі, узгодження взаємодій складових елементів і, відповідно, ефективну торговельну діяльність.
По-четверте, фактор організації є визначальним у диверсифікації торгових процесів, оптимізації структур, активізації суб'єктів торгівлі, посиленні конкурентної боротьби.
Для більш повного розкриття сутності організації торгівлі важливо визначити, що є об'єктом, а що — предметом цієї дисципліни з тим, щоб установити, чим вона займається і які явища і процеси вивчає[12]
Об'єктом вивчення організації торгівлі є сфера торгівлі як цілісна соціально-економічна система та складові її організаційної структури.
Предметом організації торгівлі є відносини і зв'язки, що зумовлюють взаємодію внутрішніх елементів системи, а також процеси і дії організуючої спрямованості.
Зі врахуванням змісту і характеру об'єкта та предмета організації торгівлі доцільно розмежувати її призначення і функції відносно суміжних дисциплін, насамперед "Теорії організації" і "Теорії управління". Це дозволить уникнути підмін і змішування понять і категорій, що нерідко трапляється в науковій, навчальній літературі, а також на практиці[12]
Теорія організації — фундаментальна наука. Вона вивчає закони, загальні принципи функціонування і розвитку організаційних відносин у природі та суспільстві і сумісна з будь-якою системою, яка має складну організацію. Організація ж торгівлі є похідною, прикладною наукою, яка базується на теоретичних засадах організації, використовуючи її загальні категорії для практичної організаційної діяльності.
Що стосується "Організації торгівлі" і "Теорії управління", то тут співвідношення інші.
Категорія "організація" використовується в теорії управління як процес моделювання і проектування структури управління. Крім того, з поняттям організації в "Теорії управління" тісно пов'язане впорядкування ієрархічних взаємозв'язків, поділ повноважень, відповідальності, розподіл обов'язків по вертикалі. Але найчастіше під організацією в контексті Теорії управління розуміють функцію управління щодо забезпечення виконання управлінських рішень. Таким чином, мета організації в управління полягає в тому, щоб підтримати систему в установлених значеннях конкретних параметрів. Організація ж є заходом упорядкованості системи і чинником взаємодії всіх структурних елементів для досягнення цілей системи. Отже, очевидно, що організація торгівлі є більш загальним і широким поняттям, ніж управління торгівлею[12]
2. Сутність торгівлі та її функції
В ринковій економіці торгівля є найбільш розповсюдженою сферою підприємницької діяльності та сферою застосування праці[15]
Призначення торгівлі полягає в тому, що вона забезпечує доведення споживчих товарів і послуг від виробника до споживача посередництвом купівлі продажу.
Торгівля – форма економічного зв’язку між виробництвом і споживанням, що здійснюється безпосередньо ринком[15].
Торгівля виникла на відповідному етапі розвитку суспільства, а саме тоді, коли окремі виробники почали виготовляти продукції більше, ніж їм було потрібно для своїх власних потреб. Попередником торгівлі був натуральний обмін продуктами праці, який виник ще в надрах первісно-общинного ладу[15].
Важливим стимулом розвитку обміну був перший великий суспільний розподіл – це відокремлення скотарства від землеробства. Відповідно обмін ставав частішим явищем. Перехід від випадкового до регулярного обміну виник унаслідок другого великого суспільного розподілу праці – відокремлення ремесла від землеробства[15].
Значний поштовх у розвитку обміну дало виникнення міст. Поряд із цим, важливою економічною передумовою розвитку регулярного обміну була поява приватної власності на знаряддя та засоби виробництва і предмети праці.
У різних державах, з різним рівнем розвитку суспільних фондів споживання, де продукти праці виробляються як товари, їх рух із сфери виробництва у сферу споживання здійснюється з допомогою товарного обміну. Наявне товарне виробництво і товарно-грошові відносини обумовлюють наявність товарного обігу. Товарний обіг має три форми[15]:
- матеріально-технічне постачання народного господарства;
- закупівля сільськогосподарських продуктів і сировини;
- торгівля товарами народного споживання.
На макроекономічному рівні товарний обіг виступає як об’єктивна необхідність процесу відтворення. Якщо товари не будуть реалізовані, то виробництво не відшкодує свої витрати, не будуть вивільнені вкладені у товари грошові засоби. Торгівля сприяє реалізації виробленого суспільством сукупного суспільного продукту за певний період. Нормальне функціонування сфери товарного обігу означає, що потреби населення задовольняються[15].
Торгівля здійснює обіг товарів народного споживання. За своїм матеріальним змістом торгівлясамостійною галуззю народного господарства. представляє обмін одного виду праці – товарів на інший еквівалентний праці – гроші. В організаційному відношенні торгівля є
Вона є однією з могутніших галузей економіки будь-якої держави як за обсягом діяльності, так і за чисельністю зайнятого в ній персоналу, а підприємства цієї галузі є найбільш масовими.
Торгівля, реалізуючи вироблену продукцію, звільняє виробників від цієї функції (або зводить її до мінімуму) і забезпечує процес просування товару від виробника до споживача.
Торгівля є найважливішою сферою формування і стабілізації споживчого ринку, координуючою ланкою в системі міжгалузевих, регіональних та міжрегіональних зв’язків, дієвим механізмом задоволення соціальних потреб.
На сучасному етапі розвитку держави передбачається функціонування торгівлі на основі наступних принципів[15]:
- організаційно-господарська незалежність;
- відкритість (доступність торговельних послуг для всіх категорій споживачів, пріоритетне врахування їх інтересів, запобігання дискримінації покупців);
- цивілізованість (високий рівень торговельного обслуговування);
- самоокупність (повернення суб’єктами господарювання витрат у процесі торговельної діяльності, запобігання банкрутству і фінансової неплатоспроможності підприємств);
- конкурентоспроможність суб’єктів господарювання;
- урегульованість (відповідне реагування торговельної сфери на вплив координуючих і корегуючих зовнішніх факторів через систему правових, науково-технічних, інвестиційних, соціально-політичних та інших механізмів державного регулювання);
- контрольованість – попередження і профілактика порушень та зловживань.
Функції торгівлі
Торгівля як галузь господарської діяльності має розгорнуту мережу оптових і роздрібних підприємств, забезпечує зберігання, транспортування і реалізацію товарної продукції, предметів споживання. Рівень розвитку торгівлі характеризує обсяг і структуру споживання в країні. Торгівля інформує і впроваджує нові товари, виробництво яких тільки починається, які для споживачів є ще невідомими. Таким чином, розвиток торгівлі, будучи обумовлений рівнем і темпами розвитку виробництва товарів, в свою чергу, здійснює вплив на промисловість, сільське господарство з одного боку , і на споживання людей – з іншого. Важливе значення торгівлі в тому, що вона сприяє особистій матеріальній зацікавленості людей у підвищенні продуктивності праці, в збільшенні виробництва, в більш повному задоволені потреб.
Під поняттям “функція” слід розуміти коло питань, які відносять до господарської діяльності, що вирішуються тільки цією галуззю народного господарства[15].
Торгівля виконує наступні функції[15]:
1) доведення товарів до споживачів;
2) продовження процесу виробництва у сфері товарного обігу (сортування, комплектування, пакування);
3) зміна форм вартості з товарної на грошову;
4) надання торгових послуг населенню в процесі реалізації товарів.
3. Роль та завдання торгівлі
Роль торгівлі у становленні ринкових відносин та підвищенні ефективності відтворення полягає в наступному[15]:
2) забезпечує найбільш ефективний зв’язок між виробництвом і споживанням;
3) сприяє підвищенню ефективності економічних зв’язків між галузями народного господарства;
4) забезпечує зайнятість населення, створення робочих місць;
5) забезпечує стійкість грошового обігу;
6) приймає активну участь у формуванні бюджету.
Основними завданнями торгівлі на сучасному етапі її розвитку є[15]:
- формування багатоукладної сфери торгівлі;
- оптимізація соціальної, організаційної, функціональної і територіальної структури торгівлі;
- контроль за діями монопольних утворень;
- реалізація заходів, спрямованих на недопущення монополізації ринків у разі банкрутства та ліквідації підприємства;
- здійснення комплексу заохочувальних заходів щодо реалізації на внутрішньому споживчому ринку товарів вітчизняного виробництва;
- визначення обсягів і переліків товарної номенклатури критичного імпорту;
- подальше посилення режиму сертифікації якості імпортованих товарів;
- вдосконалення нормативно-правової бази торгівлі;
- підтримка розвитку громадських об’єднань споживачів.
4. Види торгівлі, тенденції та напрями розвитку
На сучасному етапі розвитку торгівлі розрізняють наступні її види[15]
- в територіальному розрізі – внутрішня і зовнішня;
- за стадіями товарообігу – оптова, роздрібна.
Основні тенденції розвитку торгівлі на сучасному етапі[15]:
1) суттєво розширилися сфери діяльності торгівлі;
2) відбувається злиття сфер промислової та торговельної діяльності;
3) відбувається розвиток торговельно-сервісних комплексів;
4) розвиток організованих (спеціалізованих) міні-ринків замість стихійних;
5) створення спеціалізованих підприємств, орієнтованих на окремі контингенти споживачів залежно від їх доходів;
6) відбувається видозміна оптової торгівлі та збільшується її частка в посередницьких операціях;
7) впровадження новітніх інноваційних, інвестиційних та технологічних підходів у практику роботи оптових підприємств.
Розвиток роздрібної торгівлі передбачається за такими функціональними напрямками[15]:
- формування ефективного конкурентного середовища для усіх суб’єктів господарювання;
- забезпечення господарської надійності та економічної конкурентоспроможності кожного ринкового суб’єкта (пряма інтеграція – через мережу фірмових магазинів; непряма інтеграція – торговельне підприємство зобов’язується реалізувати виготовлену продукцію, а промислове підприємство – надавати ряд послуг, включно технологічне оснащення, проведення рекламних кампаній, надання кредиту, навчання персоналу, гарантійне і післягарантійне обслуговування товарів; диверсифікація – страхування торговельних угод, організація майстерень, ательє, технічне обслуговування реалізованих товарів та ін.; запровадження принципово нових технологій позамагазинних форм торгівлі; розвиток торгівлі за каталогами, на замовлення);
- запобігання скороченню або ліквідації деяких соціально важливих, але малоприбуткових і неконкурентоспроможних видів торговельної діяльності;
- максимальна адаптація структурної і територіальної організації роздрібної торговельної мережі до стереотипів і моделей поведінки споживачів та їх запитів (“престижні” та “доступні” магазини);
- поєднання принципів вільного (ринкового) і регульованого формування роздрібної торговельної мережі;
- впорядкування організації і ведення торговельної діяльності (удосконалення системи ліцензування і патентування різних видів торговельної діяльності, впровадження у сфері торговельної діяльності системи контролю за якістю товарів згідно з рекомендаціями міжнародних стандартів ІSО-9000, впровадження штрихового кодування товарів як засобу автоматизованої ідентифікації їх характеристик, розвиток інфраструктури роздрібної торгівлі, удосконалення механізмів протидії надходженню у продаж неякісної продукції).
Функції, що виконує оптова торгівля щодо клієнтів-покупців[15]:
- оцінка кон’юнктури і попиту;
- перетворення промислового асортименту в торговельний;
- концентрація товарної маси, зберігання товарних запасів, доставка товарів;
- інформаційне і консалтингове обслуговування.
Функції, що виконує оптова торгівля щодо клієнтів-постачальників:
- інвестиційне забезпечення процесу переміщення товарів;
- мінімізація комерційного ризику;
- маркетингове обслуговування.
Напрямки розвитку оптової торгівлі:
- створення стабільної територіально розгалуженої мережі оптових підприємств;
- демонополізація каналів переміщення товарів і створення конкурентного середовища в оптовій ланці;
- інтенсивне формування інфраструктури оптового ринку;
- впорядкування організації і ведення оптової торговельної діяльності.

Як видно з рис. організаційну структуру торгівлі становлять чисельні об'єкти торгівлі, різні підсистеми, структура управління і контролю. До організаційної структури слід віднести також об'єкти інфраструктурного обслуговування, які належать безпосередньо торгівлі. Усі елементи організаційної структури взаємопов'язані і взаємодіють між собою.
Організаційна структура виступає важливою, але не єдиною складовою організації торгівлі. До її змісту належать також організаційні процеси, або організаційна діяльність. Під організаційною діяльністю слід розуміти сукупність форм, методів, прийомів та засобів організаційного характеру, які використовуються для організаційного забезпечення функціонування та розвитку торгівлі.
Жодна функція торгівлі не може бути ефективно реалізована без належної організації. Тому за своїм змістом організаційна діяльність в торгівлі складна і багатоаспектна. Вона охоплює як прості торгівельні операції, так і складні процеси оперативного, торгово-технологічного, комерційного, економічного, управлінського характеру.
Сукупність організаційних дій на всіх ієрархічних рівнях у торгівлі може бути зведена до такого переліку укрупнених напрямків[12]:
- • створення нової організаційної структури;
- • перебудова, реформування, вдосконалення існуючої організаційної структури;
- • організаційне забезпечення успішного функціонування організаційної структури та її гармонійного розвитку;
- • вдосконалення організаційних відносин і зв'язків;
- • підвищення ефективності взаємодії елементів організаційної структури;
- • організація операцій, процесів, робіт та їх оптимізація;
- • диверсифікація торговельної діяльності;
- • організаційний аналіз і організаційне проектування;
- • організація взаємодії елементів організаційної структури з суб'єктами поза межами системи;
- • інтеграція організаційної структури торгівлі на різних рівнях у зовнішнє середовище.
5. Перелік питань для засвоєння матеріалу
1. Сутність організації торгівлі.
2. Зайнятість у сфері торгівлі.
3. Функції торгівлі.
4. Завдання торговельної діяльності.
5. Види торгівлі.
6. Оптова торгівля.
7. Роздрібна торгівля.
8. Торговельне підприємництво.
9. Посередники у торгівлі.
10. Тенденції розвитку торговельної діяльності в період пандемії.
11. Види торговельної діяльності
12. Основні цілі оптової торгівлі.
13. Суб’єкти оптової торговельної діяльності.
14. Характерні завдання оптової торгівлі.
15. Види конкуренції між роздрібними підприємствами.
16. Методи конкуренції між роздрібними підприємствами.
6. Презентація до теми 2.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка