ЛР 3. Визначення коефіцієнту теплопровідності.
Тема: Визначення коефіцієнту теплопровідності
Метою роботи є отримання навиків вимірювання ефективної теплопровідності та термічного опору теплоізоляційних матеріалів при стаціонарному тепловому режимі.
Проведення випробувань
Виготовляють зразок у вигляді прямокутного паралелепіпеда, найбільші (лицьові) грані якого мають форму квадрата зі стороною, рівною стороні робочих поверхонь плит приладу.
Товщина зразка, який випробовують, повинна бути менше довжини ребра лицьової грані або діаметра не менше ніж у п'ять разів.
Грані зразка, що контактують з робочими поверхнями плит приладу, повинні бути плоскими і паралельними. Відхилення лицьових граней жорсткого зразка від паралельності не повинне бути більше 0,5 мм.
Зразок висушують до постійної маси при температурі, вказаній у нормативному документі на матеріал або виріб. Зразок вважають висушеним до постійної маси, якщо втрата його маси після чергового висушування протягом 0,5 год не перевищує 0,1%. Після закінчення сушіння визначають масу зразка m2 та його густину , після чого зразок негайно розміщують або у приладі для визначення його термічного опору, або у герметичній посудині.
Похибка визначення маси і розміру зразків не повинна перевищувати 0,5%.
Випробування повинні проводитись на попередньо градуйованому приладі.
Зразок, який підлягає випробуванню, розміщують у приладі. Розташування зразка - горизонтальне або вертикальне. При горизонтальному розташуванні зразка напрямок теплового потоку зверху вниз.
У процесі випробування різниця температур лицьових граней зразка повинна складати 10...30 К. Середня температура зразка при випробуванні повинна бути вказана у нормативному документі на конкретний вид матеріалу або виробу.
Встановлюють задані значення температур робочих поверхонь плит приладу і послідовно через кожні 300 с проводять вимірювання: сигналів тепломіра і датчиків температур лицьових граней зразка.
Тепловий потік крізь зразок, який випробовується, вважається сталим (стаціонарним), якщо значення термічного опору зразка, обчислені за результатами п'яти послідовних вимірювань сигналів датчиків температур і густини теплового потоку, відрізняються один від одного менше ніж на 1%, при цьому ці величини не зростають і не зменшуються з часом.
Після досягнення стаціонарного теплового режиму вимірюють товщину зразка d, який розміщений у приладі, штангенциркулем з похибкою не більше 0,5%.
Форма подання результатів виконаної роботи:
Звіт повинен містити:
- назву та мету роботи;
- результати виконання роботи;
- загальні висновки щодо роботи
Оформлений звіт збережіть виключно у форматі .pdf з транслітерацією свого прізвища та надішліть на перевірку, або при оформленні роботи у власному робочому зошиті, та підпису викладача (при умові захисту роботи) зробити фото і перевести виключно у формат .pdf з транслітерацією свого прізвища та надішліть на перевірку.
Критерії оцінювання:
максимальна кількість балів - 10, з них:
- відповіді на контрольні запитання - 3 балів;
- проведення вимірювань та розрахунків - 5 балів;
- оформлення роботи відповідно до вимог - 2 балів.
- 11 травня 2020, 10:35
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла