ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3. МІКРОСТРУКТУРНИЙ АНАЛІЗ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
Мета роботи: Вивчити будову металографічного мікроскопа, освоїти методику приготування мікрошліфа та вивчення його структури на оптичному мікроскопі.
Матеріали та обладнання: оптичні мікроскопи, полірувальні верстати, мікрошліфи, набір шліфувальних шкурок різних номерів зернистості, пластини товстого скла, полірувальні емульсії, реактиви для травлення мікрошліфів, фільтрувальний папір, вата.
Методичні рекомендації: Перед практичним виконанням роботи студенти знайомляться із стендами, зразками та мікроскопами.
Хід виконання роботи:
1. Ознайомившись з обладнанням лабораторії і методикою мікроскопічного аналізу описати основні операції виготовлення мікрошліфа;
2. Прошліфувати зразок (мікрошліф) вручну на абразивній шкурці, покладеній на товсте скло. При шліфуванні зразок підготовленою поверхнею рукою притискують до шліфувальної шкурки в напрямку, перпендикулярному до рисок на поверхні мікрошліфа, що залишилися від попереднього механічного оброблення. Шліфують до повного зникнення рисок. Після цього зразок витирають чистою ганчіркою або ватою і повертають на 90° та шліфують на шкурці з дрібнішим абразивним зерном до повного зникнення рисок, отриманих від попереднього шліфування. Процес повторити у такій самій послідовності при переході на більш дрібнозернисту шкурку.
3. Після закінчення шліфування на шкурці з найдрібнішою зернистістю мікрошліф промити проточною водою і полірувати на спеціальному полірувальному верстаті з кругом діаметром 200…250 мм, обтягнутим сукном або фетром. У процесі полірування круг періодично поливають суспензією оксидів алюмінію (Al2O3) або хрому (Cr2O3) у воді. Полірують до повного знищення рисок і отримання дзеркальної поверхні, тобто приблизно 3…5 хв.
4. Після полірування мікрошліф промити проточною водою і поліровану поверхню протерти ватою, змоченою спиртом, і просушити, прикладаючи фільтрувальний папір.
5. Після полірування мікрошліф встановлюють на мікроскоп для вивчення якості підготовленої поверхні (відсутність слідів — рисок оброблення), наявності неметалевих вкраплень (їх форми, розмірів і кількості) і мікротріщин у металевій основі. Замалювати зображення.
6. Для виявлення мікроструктури мікрошліфа після полірування його поверхню піддати травленню реактивом (розчини кислот, лугів, солей) встановлюють на мікроскоп і малюють зображення.
Звіт повинен містити:
1.
Мета роботи.
2.
Короткі теоретичні відомості.
3.
Оптичну схему мікроскопа з коротким поясненням
його будови.
4.
Описати послідовність приготування мікрошліфа.
5.
Зображення структури мікрошліфа до травлення
і після травлення з короткою характеристикою.
6.
Хімічний склад реактивів для травлення мікрошліфа.
7.
Висновки.
Критерії оцінювання:
Максимальна кількість балів – 5, з них:
·
Виконані індивідуальні завдання 3, 4, 5, 6 –
по 1 балу, за кожне виконане завдання.
·
Загальні висновки – 1 бал.
Термін подання результатів – одразу чи упродовж 1 тижня після завершення заняття.
- 21 серпня 2021, 13:34
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання