Практична робота до теми 4
Тема: Інноваційна політика підприємства: реінжиніринг бізнес-процесів
Мета роботи: Вивчити особливості інноваційної політики підприємства; навчитися здійснювати моделювання бізнес-процесів в організації та аналізувати та оптимізувати бізнес-процеси.
Методичні рекомендації:
На основі вивчення лекційного матеріалу до теми 4, виконайте нижче наведені завдання.
Список завдань:
Завдання 1. Реінжиніринг бізнес-процесів на підприємстві.
Один із менеджерів підприємства охарактеризував процеси на прикладі опису типового робочого дня.
«Робітники мають приходити на роботу о восьмій годині ранку. Але оскільки охоронці часто разом з ними грають у волейбол, невеличкі спізнення на прохідній заводу не фіксуються. Як правило, робочий день розпочинається о 8.30. Начальник цеху № 1 з’являється на робочому місці близько 9.00 через наради у керівництва.
Начальник цеху отримує замовлення на поточний день. Оскільки організація клієнтоорієнтована, замовлення на випуск виробів коригуються щодня. Він звіряє подані заявки з журналом, у якому фіксується обсяг виробництва виробів, та місячним виробничим планом, розраховує обсяг виробництва на цей день, а також планує обсяги випуску виробів на кілька днів наперед. Після цього проводить коротку нараду з робітниками, на якій озвучує завдання на день. О 10.30 ті починають працювати.
Робітники 1–3 отримують напівфабрикати на складі. Пропускна спроможність складу обмежена, тому вони вимушені отримувати їх по черзі. Час від часу трапляються ситуації, коли на складі немає потрібних напівфабрикатів у потрібній кількості. Тоді робітники ставлять до відома начальника цеху, який вирішує проблеми з начальником відділу забезпечення.
Робітник 1 виготовляє частини 1 і передає їх робітнику 4. Робітник 2 виготовляє з’єднувальні частини 2 і передає їх робітнику 4. Робітник 3 виготовляє частини 3 і передає їх робітнику 4. Робітник 4 збирає готові вироби, укладає їх у коробку та передає пакувальнику.
У процесі роботи час від часу виходить з ладу інструмент. Робітники повідомляють про це керівнику цеху, який перевіряє стан інструменту, передає до допоміжного підрозділу заявку на його заточку.
Відділ контролю перевіряє вибірку виробів на відповідність технічним вимогам і готує сертифікат на продукцію. Після цього готові вироби передають на склад готової продукції. Наприкінці робочого дня пакувальник відмічає у журналі обсяг вироблених і зданих на склад виробів. У процесі роботи начальник періодично перевіряє витрати олії, мила, які використовують працівники.
У разі перевитрати олії начальник бере пояснювальну записку в робітника, оформлює додаткову заявку у відділ забезпечення, отримує візу директора з виробництва, візу начальника відділу забезпечення і передає заявку на склад матеріалів. Робітники отримують додатково олію на складі. У випадку перевитрат мила додаткової заявки не треба. Робітники отримують його на складі.
Якщо відділ контролю виявляє у вибірці відхилення та брак, партія готових виробів визнається невідповідною та після спеціального маркування передається на склад. Після цього відділ збуту намагається реалізувати таку продукцію за зниженими цінами.
Раз на тиждень начальник цеху № 1 звітує у встановленій формі на нараді перед директором з виробництва. Раз на місяць він звітує перед директором з виробництва у письмовій формі за такими показниками:
• обсяг виробництва виробів за місяць;
• загальний обсяг та відсоток невідповідних виробів;
• кількість прогулів.
За підсумками звіту начальника цеху директор з виробництва ухвалює рішення щодо преміювання, зняття премії з робітників цеху й дає вказівки економісту виробництва оформити відомість на нарахування заробітної плати цеху».
Конструкція виробу:
1) частина 1 - напівфабрикат;
2) частина 2 - напівфабрикат;
3) частина 3 - напівфабрикат.
Частина 1 кріпиться до частини 3 за допомогою частини 2 і чотирьох болтів М2.
Працівники цеху № 1:
• начальник цеху;
• 4 робітники;
• пакувальник.
Технологічний процес:
1) отримання на складі напівфабрикатів (робітники 1–3);
2) виготовлення частини 1 (робітник 1);
3) виготовлення частини 2 (робітник 2);
4) виготовлення частини 3 (робітник 3);
5) збирання готового виробу (робітник 4);
6) контроль продукції (бере участь пакувальник);
7) передача готових виробів на склад готової продукції (пакувальник).
Завдання:
1. Проаналізуйте процес. Сформуйте його укрупнену схему. Складіть перелік можливих проблем, пов’язаних з наявною організацією процесу.
2. Запропонуйте заходи щодо реорганізації бізнес-процесу.
Завдання 2. Опис бізнес-процесів (варіант обираємо за списком студента у журналі групи).
1. Створити бізнес-процес «перший контакт з клієнтом». Обов’язково зробити 3–5 елементів процесу.
2. Створити бізнес-процес «оформлення кредиту».
3. В бізнес-процесі «перший контакт з клієнтом» зробити перехід на підпроцес «оформлення кредиту».
4. Створити блок-схему процесу «постачання».
5. Створити блок-схему процесу «проведення інтерв’ю під час прийому на роботу».
6. Створити блок-схему процесу «підготовка фінансової звітності».
Форма подання результатів виконаної роботи: Завдання надіслати на перевірку до встановленого терміну через систему електронних навчальних курсів.
Критеріїї оцінювання:
Оцінка «5» балів - правильно та у повному обсязі виконано завдання, виявлено творчий пошук, оригінальність, самостійність тощо.
Оцінка «3» бали - правильно та у повному обсязі виконано завдання, але допущено незначні погрішності.
Оцінка «1» бал - виконано завдання з помилками, які є досить суттєвими, але в межах допустимого.
Термін виконання:
до 05.03.23 р.Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла