Індивідуальна робота по модулю 1
Індивідуальна робота по модулю 1. Методика детермінованого факторного аналізу
Мета роботи: навчитися використовувати інструменти детермінованого факторного аналізу під час економічних розрахунків.
Завдання виконується самостійно, згідно методичних рекомендацій щодо висвітлення питань з даної теми.
Методичні рекомендації до виконання індивідуальної роботи модуля 1:
Перед початком виконання завдань студенту слід пропрацювати теоретичний матеріал лекції і наведені приклади використання методики детермінованого факторного аналізу для кращого розуміння теми.
У детермінованому аналізі для виміру впливу факторів на результативний показник використовують різні способи, у основі яких лежить прийом елімінування.
Елімінування - означає усунення, виключення впливу всіх, окрім одного, факторів на величину результативного показника. Цей прийом виходить з умовного визнання того, що всі фактори змінюються незалежно один від одного.
Поширеним в аналітичних розрахунках є спосіб ланцюгової підстановки через можливість використовувати його в детермінованих моделях усіх типів. Суть методу ланцюгових підстановок полягає у послідовній, почерговій заміні у функціональній моделі, яка описує базисний рівень економічного показника, базисних параметрів на звітні, в обчисленні умовних результатних показників та їх порівнянні для визначення впливу факторів. При цьому в першу чергу підлягають заміні кількісні параметри, далі - структурні, в останню чергу - якісні. Якщо у формулі міститься кілька кількісних, структурних або кілька якісних показників, послідовність замін залежить від оцінки того, які з них є основними, а які - похідними, які - вторинні. За почергової заміни базисних показників у формулі на звітні одержані результати можна зіставляти між собою, різниця між кожним наступним та попереднім показником і виражатиме елімінування впливу всіх інших факторів, крім заміненого.
У мультиплікативних і комбінованих (змішаних) моделях широко застосовується спосіб абсолютних різниць, який також заснований на прийомі елімінування. Правило розрахунків цим способом у мультиплікативних моделях полягає в тому, що відхилення (дельту) по факторному показнику, що аналізується, треба помножити на фактичні значення мультиплікаторів (співмножників), розташованих ліворуч від нього, і на базові значення тих, котрі розташовані праворуч від фактора, що аналізується.
Спосіб відносних різниць використовується аналогічно, як і абсолютних різниць, тільки в мультиплікативних і комбінованих (змішаних) моделях. Для виявлення впливу факторів даним способом спочатку необхідно визначити відносні відхилення кожного факторного показника, для першого фактора це буде процентне відношення його зміни до бази. Аналогічний розрахунок проводиться за всіма факторами.
Завдання 1. Відповідно до варіанту завдання (який обирається студентом відповідно до порядкового номеру у журналі) на основі вихідних даних таблиці слід розрахувати необхідні результативні показники.
Завдання 2. Для аналізованих залежностей визначити тип факторної моделі.
Завдання 3. Проаналізувати зміну результативного показника під впливом зміни параметрів за вихідною моделлю та оцінити вплив факторних ознак, використовуючи наступні способи виміру впливу факторів у детермінованому аналізі: спосіб ланцюгових підстановок, спосіб абсолютних різниць та спосіб відносних різниць.
Завдання 4. За результатами проведеного аналізу зробити відповідні висновки.
Форма подання результатів виконаної роботи: при виконанні індивідуальної роботи студенти оформляють відповідні таблиці та обґрунтовують висновки за результатами проведеного дослідження і надсилають відповідь на оцінювання.
Критерії оцінювання: максимальна оцінка за вчасне виконання даного завдання становить 15 балів за умови виконання згідно вимог (програми виконання). Оцінюється: правильність розрахунків, висновки та пропозиції зроблені студентом.
Детальні пояснення щодо критеріїв оцінювання практичної роботи приведені у прикріпленому файлі.
Форма подання: відповідь оформлюється одним файлом у форматі Word і надсилається на сервер.
Термін подання: кінцевий термін подання завдання - 10 жовтня.
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
- 14 вересня 2023, 19:14
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла