Практична робота 6. Аналіз основних засобів та підтримання їх функціонального стану
Практична робота 6. Аналіз основних засобів та підтримання їх функціонального стану
Мета: освоїти методи аналітичної оцінки забеечеості підприємства основними засобами, їх стану, руху та ефективності використання
Методичні рекомендації: при виконанні запропонованих завдань орієнтуємось на методичні вказівки перед кожним завданням. Згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство отримує з метою використання в процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких становить більше одного року (або операційного циклу, якщо він триваліший за рік).
Основні засоби поділяються на виробничі і невиробничі. Виробничі основні засоби – це матеріальні блага тривалого використання, які беруть участь у виробничому процесі. Невиробничі основні засоби – це матеріальні блага тривалого використання, які не беруть участі у процесі виробництва, і є об’єктами суспільного і особистого використання (фонди комунального і житлового господарства, установи освіти, медицини, науки, культури, мистецтва).
Вихідні данні і таблиці до завдань знаходяться у прикріпленому файлі
Завдання 1.
1. Оцінити стан відтворення основних засобів в підприємстві;
2. Визначити виконання плану ремонтів технічних засобів по марках машин , видах ремонтів та в цілому.
3. Визначити виконання плану придбання основних засобів , капітального будівництва і реконструкції об’єктів та введення їх в експлуатацію.
4. Встановити напрями поліпшення забезпеченості підприємства основними засобами та їх функціонального стану.
Форма подання результатів виконаної роботи під час аудиторного та дистанційного навчання: розв’язок задач з висновками надіслати одним файлом формату *.doc (назва файлу: Прізвище студента.doc) через систему Elearn.
Критерії оцінювання: максимально 8 балів – всього, з них 4 бали – правильність розв’язку і чіткість оформлення, 4 бали – економічне обґрунтування.
Приклад:
В табл. 1. наведені склад і структура основних виробничих засобів, куди включені лише ті групи, які є в наявності у досліджуваного підприємства. Загальна оцінка структури основних засобів дозволяє зробити висновок, що особливих структурних зрушень за досліджувані періоди не відбулося.
Таблиця 1 – Склад і структура основних виробничих засобів
Зростання як обсягу, так і питомої ваги машин і обладнання, транспортних засобів в кінці звітного року у порівнянні із кінцем попереднього року свідчить про абсолютне і відносне збільшення власне активної частини основних засобів, а це означає поліпшення структури основних засобів.
При загальному зростанні обсягу виробничих основних засобів на 1093,4 тис. грн., активна частина їх виросла на 876,5 тис. грн., що складає (876,5 : 1093,4) 100 = 80,2% всього приросту. Якщо порівняти темпи зростання, то для загального обсягу виробничих основних засобів він становив (21541,0 : 20447,6) 100 = 105,3%; активної частини (7528,0 : 6651,5) 100 = 113,2%; пасивної частини (14013,0 : 13796,1) 100 = 101,6%. Якщо зіставити абсолютні прирости активної і пасивної частин основних засобів (876,5 : 216,9) = 4,04, то цілком очевидно, що активна частина за досліджуваний період зростала більш ніж у чотири рази швидше, ніж пасивна частина. І все ж, незважаючи на зазначені тенденції змін, активна частина, за прийнятою методикою розрахунку, становить лише приблизно третину від загального обсягу основних виробничих засобів. Водночас слід звернути увагу на те, щоб не були порушені оптимальні співвідношення між цими частинами основних виробничих засобів з урахуванням особливостей кожного підприємства.
У подальшому поглибленому аналізі необхідно звернути увагу, власне, які види активної частини основних засобів упроваджені на підприємстві, їх технічний рівень, відповідність кращим світовим зразкам, як виконаний план технічного переоснащення підприємства, наскільки впровадження нової техніки сприяє підвищенню рівня механізації, автоматизації і комп’ютеризації виробництва і праці, чи сприяє нова техніка використанню прогресивних технологій.
- 19 вересня 2021, 20:35
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла