Практична робота 7. Аналіз трудових ресурсів
Практична робота 7. Аналіз трудових ресурсів
Мета: розглянути етапи аналізу ефективності використання трудових ресурсів; дати характеристику показникам ефективності праці; розглянути методи вимірювання рівня продуктивності праці; висвітлити фактори, які впливають на продуктивність праці.
Методичні рекомендації: при виконанні запропонованих завдань орієнтуємось на методичні вказівки перед кожним завданням.
Ефективність у широкому розумінні – це загальна результативність людської діяльності. Вона відображає співвідношення одержаного корисного результату та обсягу витрачених на це ресурсів. Таким чином, ефективність праці відображає співвідношення обсягу вироблених матеріальних або нематеріальних благ та кількості затраченої на це праці. Тобто, зростання ефективності праці означає збільшення обсягу вироблених благ при тих самих або менших витратах праці.
Основними показниками, які характеризують ефективність використання трудових ресурсів є дані про чисельність персоналу різних категорій і професій, його кваліфікацію й освітній рівень, про витрати робочого часу, кількість виробленої продукції чи виконаних робіт, а також дані про рух особового складу підприємства.
Для оцінювання трудових ресурсів використовується інформація оперативної і бухгалтерської звітностей, дані табельного обліку, первинних документів, матеріали хронометражу і фотографій робочого дня, позаоблікові матеріали (протоколи виробничих нарад, документи бюро економічного аналізу тощо).
Bихідні данні і таблиці до завдань знаходяться у прикріпленому файлі
Завдання 1.
1. Визначити забезпеченість підприємства трудовими ресурсами.
2. Визначити трудомісткість окремих видів продукції. Виявити вплив основних факторів на її зміну. Дати аналітичну оцінку дії факторів на трудомісткість продукції.
3.Оцінити рівень оплати праці працівників та її відповідність продуктивності праці. Визначити відповідність фонду оплати праці обсягу виробленої продукції.
Форма подання результатів виконаної роботи під час аудиторного та дистанційного навчання: розв’язок задач з висновками надіслати одним файлом формату *.doc (назва файлу: Прізвище студента.doc) через систему Elearn.
Критерії оцінювання: максимально 8 балів – всього, з них 4 бали – правильність розв’язку і чіткість оформлення, 4 бали – економічне обґрунтування.
Приклад:
Забезпеченість організації працівниками вивчається шляхом зіставлення чисельності працівників за звітний і попередні періоди. При аналізі використовується таблиця 1 – Склад середньооблікової чисельності. За даними табл. 1 можна спостерігати тенденцію до зростання робочих основного виду діяльності, але також спостерігається тенденція до зниження фахівців. При аналізі вивчається склад працюючих за окремим категоріям і групам як в абсолютному, так і у відносному вираженні. Для цього будується таблиця структури середньооблікової чисельності працівників ТзОВ «ХХХХ» таблиця 2.
Дані табл. 2 відображають, що в організації найбільшу питому вагу в загальній чисельності працівників мають робочі. Питома вага в загальній чисельності збільшилась в 2017 порівняно з 2016. Також слід зазначити що питома вага керівників не змінюється. У цілому відхилення у структурі ТзОВ «ХХХ» у порівнянні з минулим періодом незначне. Далі можна проаналізувати плинність кадрів на підприємстві. Визначимо відношення прийнятих працівників та звільнених працівників до звільнених.
- 19 вересня 2021, 20:35
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла