Лабораторна робота №16
Лабораторна робота № 16
ОБЛІК КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ВАЛЮТИ
Мета: Розглянути та вивчити порядок обліку валютообмінних операцій.
Завдання: Виконати нижченаведене завдання у прикладній програмі ведення бухгалтерського обліку.
Методичні рекомендації: методика виконання лабораторної роботи у прикладній програмі детально описана у нижченаведеному завданні. Додаткові відомості можна одержати із методичних рекомендацій до виконання завдань по дисципліні «Бухгалтерський облік у прикладних програмних рішеннях», яка розміщена на цьому електронному курсі.
Форма та строки подання: виконані завдання лабораторної роботи оформлюються у вигляді короткого звіту у форматі документу MS Word. Цей файл має містити кілька скрін-копій виконаного завдання у прикладній програмі ведення бухгалтерського обліку та містити кілька абзаців текстового опису виконаного завдання. На кожній скрін-копії має бути видно прізвище студента, який виконав завдання.
Критерії оцінювання: лабораторна робота оцінюється максимально у 5 балів (якщо інше не передбачено налаштуваннями журналу оцінок цього курсу). У т.ч. 3 балів - завдання виконано без суттєвих помилок, але подано невчасно, 4 балів – завдання виконано вчасно, але є незначні помилки, 5 балів - завдання виконані повністю, без помилок і вчасно.
Деталі завдання:
Програма Бухгалтерія дає змогу автоматизувати операції з купівлі продажу валюти із створенням необхідних первинних документів.Але перед початком відображення операцій із купівлі продажу валюти необхідно заповнити довідник валюти курсами валют на відповідну дату.
1. Відображення курсів валют на відповідні дати у програмі
Відобразити в програмі курс НБУ щодо іноземних валют на відповідну дату згідно таблиці 10:
Технологія роботи:
1. В розділі програми Довідники → Купівлі та продажі → Валюти (або Головне → Настройки → Параметри обліку → Банк і каса → Валюти) вибрати валюту, по якій будемо вводити курс, та зайти у неї.
10. Курс валют у січні місяці
Дата |
Курс НБУ |
Кратність |
|
Долар США |
Євро |
||
12.01._ (рік навчання) |
2 804,00 |
3 236,00 |
100 |
13.01._ (рік навчання) |
2 807,00 |
3 239,00 |
100 |
14.01._ (рік навчання) |
2 810,00 |
3 242,00 |
100 |
15.01._ (рік навчання) |
2 808,00 |
3 238,00 |
100 |
16.01._ (рік навчання) |
2 811,00 |
3 240,00 |
100 |
17.01._ (рік навчання) |
2 809,00 |
3 243,00 |
100 |
31.01._ (рік навчання) |
2 815,00 |
3 245,00 |
100 |
2. У верхній частині вікна вибрати команду Курси валют, у вікні, що відкрилося, потрібно добавити нову стрічку у якій внести:
- у полі Дата курсу – дату, за яку вносимо курс валюти;
- у полі Курс – курс валюти на відповідну дату;
- у полі Кратність – кратність даної валюти відповідно до внесеного курсу.
3. Записати внесений курс.
4. Аналогічно внести курси по всіх валютах на всі дати.
2. Відображення реалізації валюти
Реалізація валюти відбувається уповноваженим банком по курсу, що діє на момент реалізації, і який зазвичай не відповідає курсу НБУ. Це призводить до курсових різниць. У програмі для відображення реалізації валюти використовується спеціальний документ.
Операція продажу валюти відображається за допомогою документів з розділу Банк і каса у чотири етапи.
Відобразити 13.01._ (рік навчання) реалізацію 2 000,00 євро по курсу 3 150,00 грн. за 100 євро. Комісія банку становить 0,5 % від суми операції. Зарахування коштів від реалізації відбулося платіжним ордером № 159753 від 14.01._ (рік навчання).
Відображення операції у програмі:
1. Створення документу Заявки на покупку/продаж валюти (зазвичай робиться за добу до дати реалізації валюти) відображається за допомогою документу Заявка на купівлю/продаж валюти із видом операції Продаж валюти. Документ не формує ніяких рухів тому створювати його не обов'язково. Цей документ зручно використовувати, як підставу для створення документів у яких відображаються операції купівлі- продажу валюти;
2. Створення на підставі Заявки на купівлю/продаж валюти документа Списання з банківського рахунку з видом операції Купівля/продаж валюти для перерахунку суми валюти, що реалізується на спец-рахунок у банку (зазвичай робиться за добу до реалізації);
3. Створення на підставі Заявки на покупку/продаж валюти документа Купівля/продаж валюти для відображення реалізації валюти.
4. Створення на підставі Купівля/продаж валюти документа Надходження на банківський рахунок для відображення надходження гривні на поточний рахунок від реалізації валюти.
2.1. Створення документа Заявка на продаж валюти
Технологія роботи:
1. В розділі програми Банк і каса → Банк → Заявки на купівлю/продаж валюти створити новий документ Заявка на покупку/продаж валюти від 12.01._ (рік навчання);
2. У полях документа потрібно ввести наступні дані:
- рахунок валютний – вказується рахунок, з якого буде списуватися валюта на реалізацію (ПРИВАТБАНК-євро);
- рахунок гривневий – вказується рахунок, на який будуть зараховуватися кошти від реалізації валюти (ПРИВАТБАНК-гривня);
- рахунок повернення – вказується рахунок, на який буде повертатися нереалізована валюта (ПРИВАТБАНК-євро);
- співробітник – вказується співробітник, який має право здійснювати операції купівлі-продажу валюти на підприємстві (Дема І.Б);
- банк – вказується банк, який буде здійснювати операцію купівлі-продажу валюти (Приватбанк, м. Київ);
- рахунок банку – вказується рахунок банку, на який перераховується валюта, що реалізується (ПРИВАТБАНК-євро);
- валюта – вказується вид валюти, що реалізується (Євро);
- сума валютна – вказується сума валюти, що реалізується (2 000,00 євро);
- мінімальний курс – вказується мінімальний курс, за який можна реалізовувати валюту (3 150,0000 грн. за 100 євро);
- комісійні – вказується процент комісії банку (0,5 %);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
3. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
2.2. Створення документа Списання з банківського рахунку
Технологія роботи:
1. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Заявка на купівлю/продаж валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на Заявку на покупку/продаж валюти від 12.01._ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Списання з банківського рахунку;
2. Програма сформує документ Списання з банківського рахунку з видом операції Купівля/продаж валюти, в якому основні поля вже заповнені.
3. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- дата документа – 12.01._ (рік навчання);
- в полі Підтверджено випискою банку встановити відмітку;
- дата оплати – 12.01._ (рік навчання);
- в полі Стаття руху грошових коштів потрібно вибрати Валюта із довідника Статті руху грошових коштів (елемент потрібно створити).
- відповідальний – користувач програми, який створив даний документ;
3. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
2.3. Створення документа Купівля/продаж валюти
Технологія роботи:
1. Операція конвертації відображається за допомогою документа Купівля/продаж валюти з видом операції Продаж валюти. Різниця між виручкою за обмінним торговим курсом та собівартістю за курсом НБУ відображається як дохід або витрата - залежно від співвідношення.
2. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Заявка на купівлю/продаж валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на Заявку на покупку/продаж валюти від 12.01._ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Купівля/продаж валюти;
3. Програма сформує документ Купівля/продаж валюти, в якому основні поля вже заповнені. Вид операції обрати «Продаж валюти».
4. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- Дата документа – 13.01._ (рік навчання);
5. Перейти на закладку По комісійним, де ввести наступні дані у відповідних полях:
- підрозділ – вказується підрозділ, на відносяться комісійні витрати по реалізації валюти (Адміністрація);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
6. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
2.4. Створення документа Надходження на банківський рахунок
Технологія роботи:
1. Зарахування на банківський рахунок коштів у гривні, які виручені від продажу валюти, відображається за допомогою документу Надходження на банківський рахунок з видом операції Купівля продаж валюти.
2. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Купівлю/продажі валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на документ Купівля/продаж валюти від 13.01.1_ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Надходження на банківський рахунок;
3. Програма сформує документ Надходження на банківський рахунок, в якому основні поля вже заповнені.
4. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- дата документа – 14.01._ (рік навчання);
- вхідний номер – вказується номер документа (159753);
- від – вказується дата виписки документа (14.01._ (рік навчання));
- рахунок контрагента – вказується рахунок банку, з якого надходять кошти (ПРИВАТБАНК-грн.);
- стаття руху грошових коштів – вказується стаття руху грошових коштів по даній операції (Валюти із папки довідника Статті руху грошових коштів);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
5. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
3. Відображення купівлі валюти
Купівля валюти відбувається уповноваженим банком по курсу, що діє на момент реалізації і який зазвичай не відповідає курсу НБУ. Це призводить до курсових різниць. У програмі для відображення купівлі валюти використовується спеціальний документ.
Відобразити 15.01._ (рік навчання) купівлю 2 500,00 доларів США по курсу 2 825,00 грн. за 100 доларів США. Комісія банку становить 0,5 % від суми операції. Зарахування коштів від купівлі відбулося платіжним ордером № 169845 від 16.01._ (рік навчання). Повернення невикористаних гривневих сум, перерахованих банку для купівлі валюти відображено платіжним ордером № 169864 від 16.01._ (рік навчання).
Відображення операції у програмі:
1. Створення документу Заявка на покупку/продаж валюти відображається за допомогою документу Заявка на купівлю/продаж валюти із видом операції Купівля валюти. Документ не формує ніяких рухів тому створювати його не обов'язково. Цей документ зручно використовувати, як підставу для створення документів у яких відображаються операції купівлі- продажу валюти;
2. Створення на підставі Заявки на купівлю/продаж валюти документа Списання з банківського рахунку з видом операції Купівля/продаж валюти для перерахунку на спец-рахунок суми гривні, необхідної для придбання валюти (зазвичай робиться за добу до купівлі);
3. Створення на підставі Заявки на покупку/продаж валюти документа Купівля/продаж валюти для відображення купівлі валюти.
4. Створення на підставі Купівля/продаж валюти документа Надходження на банківський рахунок для відображення надходження валюти на поточний валютний рахунок від купівлі валюти.
3.1. Створення документа Заявка на купівлю валюти
Технологія роботи:
1. В розділі програми Банк і каса → Банк → Заявки на купівлю/продаж валюти створити новий документ Заявка на покупку/продаж валюти від 14.01._ (рік навчання);
2. У полях документа потрібно ввести наступні дані:
- рахунок валютний – вказується рахунок, з який буде зараховуватися валюта після купівлі (ПРИВАТБАНК-долар);
- рахунок гривневий – вказується рахунок, з якого будуть зніматися кошти для купівлі валюти (ПРИВАТБАНК-гривня);
- рахунок повернення – вказується рахунок, на який будуть повертатися невикористані кошти на купівлю валюти (ПРИВАТБАНК-гривня);
- співробітник – вказується співробітник, який має право здійснювати операції купівлі-продажу валюти на підприємстві (Дема І.Б);
- банк – вказується банк, який буде здійснювати операцію купівлі-продажу валюти (Приватбанк, м. Київ);
- рахунок банку – вказується рахунок банку, на який перераховується гривня, за яку буде купуватися валюта (ПРИВАТБАНК-гривня);
- валюта – вказується вид валюти, що купується (USD);
- сума валютна – вказується сума валюти, що купується (2500,00 USD);
- максимальний курс – вказується мінімальний курс, за який можна реалізовувати валюту (2 825,0000 грн. за 100 доларів);
- комісійні – вказується процент комісії банку (0,5 %);
- підстава – вказується, на які цілі купується валюта (придбання обладнання для фасування);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
3. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
3.2. Створення документа Списання з банківського рахунку
Технологія роботи:
1. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Заявка на купівлю/продаж валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на Заявку на покупку/продаж валюти від 14.01._ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Списання з банківського рахунку;
2. Програма сформує документ Списання з банківського рахунку з видом операції Купівля/продаж валюти, в якому основні поля вже заповнені;
3. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- дата документа – 14.01._ (рік навчання);
- в полі Підтверджено випискою банку встановити відмітку;
- дата оплати – 14.01._ (рік навчання);
- в полі Стаття руху грошових коштів потрібно вибрати Валюта із довідника Статті руху грошових коштів;
- відповідальний – користувач програми, який створив даний документ;
4. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
3.3. Створення документа Купівля/продаж валюти
Технологія роботи:
1. Операція купівлі валюти, зокрема розрахунок комісійної винагороди та обов'язкових зборів відображається за допомогою документа Купівля/продаж валюти з видом операції Купівля валюти;
2. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Заявка на купівлю/продаж валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на Заявку на покупку/продаж валюти від 15.01._ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Купівля/продаж валюти;
3. Програма сформує документ Купівля/продаж валюти, в якому основні поля вже заповнені.
4. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- дата документа – 15.01._ (рік навчання);
5. Перейти на закладку По комісійним, де ввести наступні дані у відповідних полях:
- підрозділ – вказується підрозділ, на відносяться комісійні витрати по реалізації валюти (Адміністрація);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
6. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
3.4. Створення документа Надходження на банківський рахунок
Технологія роботи:
1. Зарахування на банківський рахунок коштів дол. США, які отримані від купівлі валюти, відображається за допомогою документу Надходження на банківський рахунок з видом операції Купівля продаж валюти.
2. Відкрити розділ програми Банк і каса → Банк → Купівлю/продажі валюти. У вікні, що відкрилося, потрібно встановити курсор на документ Купівля/продаж валюти від 15.01._ (рік навчання) і виконати дію → Створити на підставі → Надходження на банківський рахунок;
3. Програма сформує документ Надходження на банківський рахунок, в якому основні поля вже заповнені.
4. В полях документа, які незаповнені, потрібно ввести наступні дані:
- дата документа – 16.01._ (рік навчання);
- вхідний номер – вказується номер документа (169864);
- від – вказується дата виписки документа (16.01._ (рік навчання));
- рахунок контрагента – вказується рахунок банку з якого перераховується валюта, що куплена (ПРИВАТБАНК-долар);
- стаття руху грошових коштів – вказується стаття руху грошових коштів по даній операції (Валюти із папки довідника Статті руху грошових коштів);
- відповідальний – вказується користувач програми, який створив даний документ;
5. Після заповнення усіх даних документ проводиться.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання