Лекція 8. Електричне освітлення і опромінення в сільському господарстві
8. Опромінювальні установки для тварин
Ультрафіолетове випромінювання (УФ) − один з важливих факторів зовнішнього середовища, що чинить великий вплив на життєдіяльність живих організмів.
Біологічна дія УФ випромінювання на організм сільськогосподарських тварин проявляється через фотохімічні реакції в шкіряному покрові, слизистих оболонках і органах зору.
Під дією УФ випромінювання в шкірі тварин відбувається реакція утворення з пасивного провітаміну активно діючого вітаміну D, який відіграє важливу роль у регулюванні обміну речовин. При недостачі вітаміну D порушується мінеральний, білковий і вуглецево-жировий обмін в організмі. Наслідком цього є такі захворювання як ацидоз, остеомаляція, рахіт тощо. При цьому затримується ріст і розвиток молодняку, частішають захворювання, знижується продуктивність тварин і птиці.
Крім вітаміну D, у шкірі утворюються й інші біологічно активні речовини, які потоком крові поширюються по всьому організму, і здійснює благочинний вплив на більшість процесів, що протікають в організмі.
УФ опромінення великої рогатої худоби покращує її імунобіологічні властивості, підвищує надої молока на 5-13%, приріст молодняку на 7-13%, виліковує рахіт і грибкові захворювання тварин.
УФ опромінення птиці на 10-15% збільшує яйценосність і на 4-11% приріст м'яса. Опромінення яєць перед інкубацією підвищує виведення курчат на 5-10%.
УФ опромінення сільськогосподарських тварин і птиці необхідно проводити на фоні задовільних умов утримання і годування при обов'язковому дотриманні рекомендованих добових експозицій (доз), приведених у таблиці 8.3.
Таблиця 8.3. Рекомендована добова експозиція опромінення
Крім того, ультрафіолетове випромінювання використовується для передпосівної обробки насіння зернових і овочевих культур, для знезаражування води, дезінфекції повітря і посуду, люмінесцентного аналізу продуктів, а також для боротьби з комахами-шкідниками.
УФ випромінювання може чинити не тільки корисну дію, а й шкідливу, залежно від довжини хвилі, інтенсивності і тривалості опромінення. При УФ опроміненні тварин доцільніше поєднувати малу опроміненість з більшою тривалістю опромінення, яка б не перевищувала тривалість світлового дня.
Для ультрафіолетового опромінювання тварин та птиці промисловість випускає стаціонарні світильники - опромінювачі типу ЗНП-1 з лампою ЛЕ-30; опромінювач ртутно-кварцевий ОРК-2 з лампою ДРТ-400, який застосовують для профілактичного та лікувального впливу на невелику групу тварин, а також для опромінювання інкубаційних яєць та молодняку птиці у перші дні після виведення; опромінювач еритемний для тварин ОЗЖ-1 з лампою ОЗ-30-1, який використовується в особистих підсобних господарствах.
Для дезінфекції повітря в сільськогосподарських приміщеннях, а також для запобігання мікробному зараженню сільськогосподарських харчових продуктів для тварин застосовують опромінювачі бактерицидні стельові і настінні ОБП і ОБН з лампою ДБ-30-1, світильник-опромінювач ББП-01.
Для знезараження води застосовуються установки ОВ-ЛКХ-1, ОВ-1П, ОВ-Ш-РКС, ОВ-ЗП, ОВ-ЗП-РКС, ОВ-ПК-РКС, ОВУ-6П продуктивністю до 3000 м3/г, в яких джерелом бактерицидного випромінювання є лампи ДБ-30, ДБ-60 і ДРТ (400, 1000, 2500).
Найкращий вплив на організм тварин і птиці проявляється при одночасному УФ і ІЧ опромінюванні.
Опромінювачі УФИКИ призначені для створення ІЧ та УФ опромінень і аероіонізації. Опромінювачі входять у системи комплексного електрофізичного впливу на молодняк сільськогосподарських тварин.
Опромінювачі випускаються в таких виконаннях:
- УФИКИ-1 з двома лінійними випромінювачами ЛИКИ-220-300 та двома аероіонізаторами і лампою ЛЕ-15 (ЛЕ-30);
- УФИКИ-2 має дві лампи ИКЗК-215-220-250, два аероіонізатори. Як джерело УФ випромінювання використовують лампу ЛЕ-15 (ЛЕ-30).
Інфрачервоні випромінювачі розташовані з боків опромінювача, поряд з ними іонізатори, між якими знаходиться ультрафіолетова лампа.
Система опромінювання тварин СОЖ-1призначена для використання на тваринницьких фермах як джерело УФ та ІЧ випромінювань. Система складається з 60 опромінювачів і пульта керування. Система виконує такі функції: опромінення тварин вітальним потоком, обігрів молодняку інфрачервоним потоком, опромінювання місць утримання тварин бактерицидним потоком. Ці Функції здійснюються за рахунок комбінації джерел випромінювання: лампи ДРТ2-100 − еритемне, лампи ДРТ-100 − бактерицидне і дві лампи ИКЗК-220-250 − інфрачервоне випромінювання.
Система автоматизованого управління електрофізичним процесом ІЧ обігріву і УФ опромінення ИКУФ-2М і ИКУФ-ЗМ (рис. 8.20.) призначена для місцевого обігріву поросят сисунів у закритих приміщеннях, що опалюються, для ультрафіолетового опромінювання і аероіонізації повітря.
Рис. 8.21. Опромінювач установки ІКУФ-1:
1 − інфрачервона лампа; 2 − еритемна лампа; 3 − кожух пуско − регулюючого апарата з перемикачами; 4 − підвіска; 5 − захисна решітка.
Система має два виконання: ИКУФ-2М використовується для 14 обігріву та УФ опромінення; ИКУФ-ЗМ − для ІЧ-обігріву, УФ - опромінення і аероіонізації.
Система ИКУФ-2М складається з 42 опромінювачів УФИКИ-1 і блока керування, який забезпечує ручне і програмне керування електрофізичним процесом. Система ИКУФ-ЗМ складається із 42 опромінювачів УФИКИ-2 і блока керування, який забезпечує ручне і програмне керування електрофізичним процесом.
Комплекти обладнання Луч-А і Луч-2И (рис. 8.22.) призначені для локального опромінювання інфрачервоними і ультрафіолетовими випромінюваннями, а також для впливу іонізованим (Луч-2И) повітрям на курчат, каченят, гусенят, індичат у закритих приміщеннях. Комплект складається з 40 опромінювачів, регулятора напруги для живлення ІЧ ламп та блока керування.
Рис. 8.22. Опромінювач установки ЛУЧ:
1 − еритемна лампа; 2 − інфрачервона лампа; 3 − кожух пускорегулюючої апаратури; 4 − підвіска; 5 − захисна решітка.
Опромінювач установки Луч має ущільнене виконання арматури вітальних ламп, а патрони інфрачервоних ламп можна встановлювати під різними кутами до вертикалі для отримання необхідного розподілу ІЧ випромінювання.
Установка ІЧ обігріву, УФ опромінювання та освітлення ЭРИКО-1 призначена для обігріву молодняку тварин інфрачервоними променями та опромінювання їх ультрафіолетовими з одночасним освітленням приміщення.
До складу установки входить 120 опромінювачів типу "Зоотон", 100 світильників для ламп ЛБ-40 і 70 опромінювачів для ламп ЛЕ-30-1.
Електромеханізована підвісна опромінювальна установка УО-4М (рис. 8.23.) призначена для УФ опромінювання тварин і птиці при утримуванні в клітках або станках.
Установка складається з чотирьох опромінювачів з лампами ДРТ-400, привідної станції і несучої конструкції. Несучу конструкцію виконують із стального оцинкованого дроту, який закріплюють вздовж приміщення за допомогою натяжних болтів, вмонтованих у торцеві стіни. Опромінювачі в приміщенні здійснюють зворотно-поступальний рух за допомогою троса, змонтованого на натяжних роликах, який приводиться в рух від привідної станції з двигуном потужністю 0,27 кВт. Довжина несучого дроту і троса розрахована на приміщення довжиною до 90 м. Кожний опромінювач може переміщуватися з швидкістю 0,3 м/хв на відстань 35-42 м.
Рис. 8.23. Опромінююча установка УО-4:
1 - троси; 2 - каретка; 3 - несуча проволока; 4 - кабель; 5 - редуктор; 6 - електродвигун; 7 - щит керування; 8 - арматура; 9 - лампа; 10 - екрани; 11 - провідники; 12 - тримач.
Самохідна установка для опромінення курей УОК-1 (рис. 8.24.) призначена для УФ опромінення птиці при багатоярусному клітковому утриманні. Установка являє собою шасі, яке приводиться в рух двигуном потужністю 0,27 кВт. Електродвигун через редуктор і ланцюгову передачу приводить у рух колеса шасі, які котяться по колії кормороздавача між рядами кліткових батарей.
Рис. 8.24. Самохідна установка УОК-1:
1 – самохідне шасі; 2 – привод від електродвигуна до ведучих коліс і пристрій для укладання кабелю; 3 – опромінювачі з лампами ДРТ-400; 4 – штанга; 5 – панель керування; 6 – кінцеві вимикачі.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла