ТЕМА 5. ІННОВАЦІЙНИЙ МАРКЕТИНГ
4. Інноваційні підходи в маркетинговому менеджменті
1. Концепція «ощадного управління» Lean Management (LM)
Принципом концепції «ощадного» управління є зінтегрована, цілісна орієнтація, розтягнута на цілий ланцюжок створення вартості, включно із зовнішніми зв’язками з постачальниками і клієнтами.
Першим елементом концепції «ощадного» управління є спрощення усіх процесів і переміщень з метою уникнення помилок і марнотратства або ситуацій невикористаних можливостей.
Наступним елементом концепції «ощадного» управління є інтенсивний обмін інформацією і зміцнення зворотних зв’язків всередині усіх сфер у підприємстві, а також між сферами.
Третім елементом концепції є комплексна якість. Особливою рисою, яка характеризує згаданий елемент, є наголос на постійне прагнення вдосконалити систему виробництва в підприємстві.
Останній з елементів концепції «ощадного» управління стосується кооперації. Стимулювання взаємної готовності до кооперації стосується як клієнтів та постачальників, так і працівників підприємства.
2. Концепція комплексного управління якістю Total Quality Management (TQM) Комплексне управління якістю - це підхід до управління організацією, що поєднує основні наявні методи управління й технічні засоби у науково-обґрунтовану систему, метою якої є постійне поліпшення виробничої діяльності та її результатів.
Концепція TQM охоплює всі структури підприємства, всі різновиди виробничої діяльності й спрямована на використання матеріальних (технічних) і людських ресурсів в інтересах найефективнішого досягнення повного задоволення потреб споживачів, суспільства й співробітників підприємства.
Мета TQM: досягнення довгострокового успіху шляхом максимального задоволення запитів споживачів, суспільства й співробітників.
Завдання TQM: постійне поліпшення якості шляхом регулярного аналізу результатів і коректування діяльності, повна відсутність дефектів і невиробничих витрат, виконання всього наміченого точно в строк.
Тактика TQM: попередження причин дефектів, залучення всіх співробітників до діяльності з поліпшення якості; активне стратегічне управління, безперервний контроль за якістю продукції й удосконалення процесів, використання наукових підходів у розв’язанні завдань, регулярна самооцінка.
3. Концепція реінжинірингу Business Process Reengineering (BPR)
Реінжиніринг - фундаментальне переосмислення і радикальне перепроектування бізнес-процесів для досягнення істотних зрушень у критично важливих показниках результативності, таких як витрати, якість, рівень обслуговування й оперативність.
Основні принципи:
• орієнтація на процес;
• значні амбіції;
• відкидання традицій («ламання правил»);
• творче застосування інформаційних технологій.
4. Change Management - менеджмент змін
Менеджмент змін - теорія, що передбачає ефективне подолання змін, зокрема організаційних, з мінімальними можливими зусиллями.
Основні принципи:
• кооперації замість конфронтації;
• делегування замість робити самому;
• узгодженість дій замість намагання бути оригінальним;
• інтеграція замість спеціалізації.
5. Концепція бенчмаркінгу - Benchmarking
Бенчмаркінг - безупинний, систематичний пошук, вивчення кращої практики конкурентів і підприємств із суміжних галузей, а також постійне порівняння бажаних змін і результатів бізнесу зі створеною еталонною моделлю власної організації бізнесу.
Концепцію бенчмаркінгу називають концепцією «спостереження і наслідування кращих».
Основний принцип - пошук компаній, які роблять щось краще за всіх та дослідження того, як вони цього досягають. Отримані внаслідок дослідження результати використовують у подальшій діяльності для подолання суперництва і отримання стійких конкурентних переваг. У цьому задіяні абсолютно всі рівні підприємства (рис. 3).
Рис. 3. Система бенчмаркінгу на підприємстві
ABC (Activity Based Costing) - управління собівартістю, що базується на ідентифікації джерел витрат, розподілі й контролі накладних витрат за різновидами діяльності.
CSF (Critical Success Factors) - система аналізу критичних чинників успіху компанії, яка дозволяє створювати і підтримувати конкурентні переваги.
BSC (Balanced Scorecard) - комплексна система моніторингу результатів бізнесу.
ТСА (Transaction Cost Analysis) - система оцінювання витрат на координацію процесів.
ТВС (Time Based Competition) - система оцінювання «тимчасової конкуренції», впровадження якої дозволяє координувати діяльність підприємства на ринку в часі.
QFD (Quality Function Deployment) - система розроблення нового продукту/послуг, що ефективно реагує на потреби споживачів.
ROI (Return on investment) - оцінка окупності інвестицій, що дозволяє оцінити віддачу від внутрішніх і зовнішніх вкладень компанії.
ТТМ (Time-to-market) - час до виходу на ринок.
Методологія застосування бенчмаркінгу охоплює 5 кроків:
1) попередня аргументація застосування цієї методології, збирання інформації про наявну організацію процесів на підприємствах корпорації;
2) аналіз зібраної інформації;
3) встановлення пріоритетних напрямів удосконалення на кожному підприємстві;
4) впровадження процесу безупинного вдосконалення;
5) адаптація процесу вдосконалення.
6. Концепція управління бізнес-часом Time Business Management (ТВМ)
Управління бізнес-часом становить інформаційну систему, що забезпечує оперативне регулювання кількості виробленої продукції на кожній стадії виробництва (рис. 4).
Основні принципи:
• сприймається як нова парадигма управління, яка робить спробу розтягнути принципи концепції Just-in-time на усі процеси підприємства;
• підтримує спеціальне формування організації підприємства, яке можна охарактеризувати за допомогою таких рис, як свобода переміщень, командний характер діяльності й еластичність;
• розвивається надалі через застосування інструментальних допоміжних засобів і використання сучасних інформаційних технологій
Рис. 4. Системи організації виробництва за традиційною системою та системою ТВМ
7. Концепція ефективного обслуговування клієнта Efficient Consumer Response (ECR)
Концепцією передбачається ефективне реагування на попит клієнтів усіма учасниками системи - від постачальників сировини й упаковок, через виробників, підприємства, які надають логістичні послуги, до торговельних підприємств зокрема. Домінуючим при цьому є спільне прямування - через цілісний, тобто пронизуючий підприємства, аналіз і реорганізацію низки процесів - до розпізнання і вичерпання потенціалів раціоналізації, а також до збільшення продажу і прибутків зацікавлених підприємств. Це можливо, між іншим, через обмін внутрішньою інформацією, а також через спільне розроблення стратегій і програм раціоналізації процесів у різних сферах кооперації.
8. Комп’ютерно зінтегроване виробництво Computer-Integrated Manufacturing (СІМ)
Реалізується концепція зінтегрованої, комп’ютерної підтримки функцій розвитку продукту, формування виробництва, планування й управління процесом виробництва, а також процесу гарантування якості в усіх співпрацюючих відділах і сферах на підприємстві.
Основні принципи:
• спільна база даних і чітко визначені стандарти поєднання;
• інтеграція наявних сфер раціоналізації;
• гармонізація складових концепції;
• цілісний спосіб охоплення процесу виробництва на підприємстві.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла