Тема 10. Глобальна наукова мережа та міжнародне наукове співробітництво.
Програми наукових досліджень, рамкові угоди, наукові проєкти, дослідження, гранти та конкурси. Особливості формування наукових кадрів у різних країнах світу. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти: склад, структура та повноваження. Поняття про самореалізацію, основні якості, що відповідають статусу науковця. Нейрофізіологічні механізми забезпечення розумової праці. Психологія наукової творчості. Технічні засоби наукової діяльності. Особливості ділового спілкування.
2. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти: склад, структура та повноваження.
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти — один з органів управління у сфері вищої освіти, створення якого передбачено Законом України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 року, що набрав чинності 6 вересня 2014 року.
Агентство є постійно діючим колегіальним органом, уповноваженим на реалізацію державної політики у сфері забезпечення якості вищої освіти.
Агентство перебрало на себе певні регуляторні та контрольні функції Міністерства освіти і науки України; замінило Вищу атестаційну комісію (ВАК) та Державну акредитаційну комісію (ДАК).
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти:
- формує вимоги до системи забезпечення якості вищої освіти, розробляє положення про акредитацію освітніх програм і подає його на затвердження МОНу;
- аналізує якість освітньої діяльності вищих навчальних закладів;
- проводить ліцензійну експертизу, готує експертний висновок щодо можливості видачі ліцензії на провадження освітньої діяльності;
- формує пропозиції щодо переліку спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти на відповідних рівнях вищої освіти, і подає його МОНу;
- формує єдину базу даних запроваджених вищими навчальними закладами спеціалізацій на кожному рівні вищої освіти;
- проводить акредитацію освітніх програм;
- формує критерії оцінки якості освітньої діяльності, у тому числі наукових здобутків, вищих навчальних закладів України, за якими можуть визначатися рейтинги вищих навчальних закладів України;
- розробляє вимоги до рівня наукової кваліфікації осіб, які здобувають наукові ступені, розробляє порядок їх присудження спеціалізованими вченими радами вищих навчальних закладів (наукових установ) та подає його на затвердження МОНу;
- розробляє положення про акредитацію спеціалізованих вчених рад та подає його на затвердження МОНу, акредитує спеціалізовані вчені ради та контролює їх діяльність;
- акредитує незалежні установи оцінювання та забезпечення якості вищої освіти;
- здійснює інші повноваження, передбачені законом.
Агентство щороку готує та оприлюднює доповідь про якість вищої освіти в Україні, її відповідність завданням сталого інноваційного розвитку суспільства, звіт про власну діяльність, формує пропозиції щодо законодавчого забезпечення якості вищої освіти та направляє зазначені документи Верховній Раді України, Президентові України, Кабінетові Міністрів України та вищим навчальним закладам для їх обговорення та належного реагування[2].
Закон передбачає систему забезпечення якості діяльності не тільки Агентства, але й незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти.
Агентство складається з 23 членів і формується на квотних засадах (не більше однієї особи від галузі знань):
- троє з числа представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців;
- двоє з числа здобувачів вищої освіти першого або другого рівня;
- не менше одного представника з числа осіб, які працюють за основним місцем роботи у Національній академії наук України; національній галузевій академії наук; закладі вищої освіти державної форми власності; закладі вищої освіти комунальної форми власності, закладі вищої освіти приватної форми власності.
Члени Агентства призначаються Кабінетом Міністрів України на підставі рішення Конкурсної комісії за результатами конкурсного відбору. Строк їх повноважень становить три роки; одна і та сама особа не може бути членом Агентства більше двох строків. Порядок обрання членів Агентства регулюється відповідним Положенням, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
У складі Агентства утворюються Комітет з питань етики, Апеляційний комітет, а також інші комітети[4].
Галузеві експертні ради Агентства формуються у складі від 9 до 15 членів[5]. Кількість незалежних експертів, залучених Агентством на травень 2021 р., сягає близько 4 тис.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла