3. Екологічний менеджмент як інструмент реалізації соціальної відповідальності

В основу екологічного управління покладено чотирирівневу структуру, яка передбачає: аналіз екологічних проблем та вияв найгостріших з них; визначення екозбережувальних цілей та планування основних заходів для їх досягнення; реалізацію заходів; аналіз, оцінка ефективності запропонованих заходів, виявлення шляхів удосконалення екологічної політики. Реалізація екологічної політики компанії повинна здійснюватися у суворій відповідності з екологічним стандартом. Саме для цього передбачено проведення екологічного аудиту, імплементацію системи екологічного управління, та документування усіх процесів. 

Рис. 6.2. Елементи екологічного менеджиенту
Згідно вітчизняного законодавства, екологічний аудит – це документально оформлений системний незалежний процес оцінювання об'єкта екологічного аудиту, що включає збирання і об'єктивне оцінювання доказів для встановлення відповідності визначених видів діяльності, заходів, умов, системи екологічного управління та інформації з цих питань вимогам законодавства України про охорону навколишнього природного середовища та іншим критеріям екологічного аудиту.
В Україні екологічний аудит є добровільним природоохоронним інструментом. Чинним законодавством передбачено обов'язкове проведення такого аудиту лише для об'єктів або видів діяльності, які становлять підвищену екологічну небезпеку. Не зважаючи на те, що екоаудит не є обов’язковим, щоразу більше компаній в нашій країні вдаються до послуг екологічних аудиторів. Найчастіше екологічну перевірку проходять бізнес-структури, які планують залучити іноземні інвестиції (створення спільного підприємства, спорудження нового підприємства, збільшення потужності тощо), або ж ті компанії, які співпрацюють з міжнародними фінансово-кредитними установами, для яких екологічна репутація є вагомим чинником надання кредиту.
Завданням екологічного аудиту є не притягнення бізнес-структури до відповідальності, а виявлення проблем, отримання кваліфікованих рекомендацій щодо їх усунення і, як наслідок, забезпечення раціональнішого використання природних ресурсів, зниження негативного впливу від діяльності компанії на довкілля, дотримання екологічних стандартів та нормативних вимог.
Узагальнено екологічний аудит можна визначити як систему заходів, спрямованих на оцінювання впливу діяльності компанії чи її природозбережувальних дій на навколишнє середовище.
Поняття екологічного аудиту є досить широким, з огляду на це компанії використовують різні його види:
1) перевірка відповідності діяльності компанії нормативним екологічним нормам та екологічній політиці компанії – найбільш поширений тип екологічного аудиту, який використовують практично усі компанії-виробники;
2) проблемний аудит полягає в оцінюванні того, як діяльність компанії впливає на глобальні екологічні проблеми (світове забруднення атмосфери, руйнування озонового шару, споживання енергії тощо). Цей тип аудиту також використовують для екологічної 
оцінки конкретних проектів;
3) оцінювання безпечності роботи для працівників компанії та можливого негативного впливу на їх здоров’я;
4) оцінювання екологічної ситуації певної території (сучасний стан та у перспективі). Цей тип аудитуприйнятті рішення про передислокацію виробництва, відкриття нових представництв тощо;
5) корпоративний аудит передбачає повну аудиторську перевірку компанії – перевірку її екологічної політики, основних виробничих та технологічних процесів;
6) аудит товарного циклу передбачає аналіз впливу продукції компанії на екологічну ситуацію на стадії її розробки, виробництва, реалізації, споживання, а також під час переробки відходів.

Доступність

Шрифти

Розмір шрифта

1

Колір тексту

Колір тла

Кернінг шрифтів

Видимість картинок

Інтервал між літерами

0

Висота рядка

1.2