Тема 1 Лідерство та ефективне управління
4. Функції лідерства і управління
Функції лідерства і управління.
Враховуючи тісний діалектичний зв’язок лідерства й менеджменту, коротко зупинимося на їх основних функціях, або точніше – на тих функціях і ролях, які повинні виконувати лідери й менеджери. Стосовно менеджерів їх базові ролі чітко визначив один із класиків адміністративної школи менеджменту А. Файоль. В своїй теорії віг виділив наступні п’ять функцій керівника: 1) планування; 2) організація; 3) робота з персоналом; 4) координація; 5) контроль.
Незважаючи на те, що за декілька останніх десятиліть теорія менеджменту пережила величезні зміни, його основи залишились незмінними. В його основі лежать всі ті ж п’ять функцій.
Перша функція – планування. Це постановка мети і завчасне визначення місця і часу і призначення відповідальних за виконання завдань. При цьому враховуються всі області менеджменту: люди, фінанси, час, ресурси. Основний елемент планування – місія організації, або заява про її головну мету.
Функція організації – це процес делегування і координації завдань і відповідальності за наявності чіткої структури повноважень, відповідальності й звітності. Тобто відбувається структурування завдання з тим, щоб при його виконанні найбільш ефективно використати співробітників і ресурси організації.
Робота з персоналом – це відбір, організація й оцінка робітників на відповідні посади й забезпечення її необхідними для виконання завдання знаннями.
Координація нерідко визначається як “спрямування роботи співробітників і лідерство”. Це – вплив на співробітників, який спонукає їх прагнути до досягнення цілей організації; побудова стосунків між ними.
Контроль, який пов’язаний з загальним керівництвом, - це створення й запровадження механізмів, які забезпечують досягнення цілей організації, усунення невідповідностей з наміченими раніше планами [10, с. 80-82].
Вже відомий нам Х. Мінцберг виділяє десять специфічних функцій менеджера, об’єднаних в три групи за органами однорідності.
Міжособистісні ролі:
Обличчя організації. Як головний менеджер керівник представляє організацію у зносинах з зовнішнім світом на різних церемоніях, зустрічах і т.ін.
Лідер, який переконливо відповідає за набір і підготовку персоналу, мотивує співробітників на досягнення цілей.
З’єднувальна ланка. Забезпечення контактів з тим, хто безпосередньо не підпорядкований керівникові.
Інформаційні ролі:
Аналітик. Керівник постійно вивчає оточуючу обстановку, прагнучи не пропустити важливу інформацію. Для цього він задіює свої зовнішні контакти й спілкується з підлеглими. Окрім того керівник отримує відомості, які йому з власної ініціативи надають різні джерела.
Інформатор. Ця роль керівника полягає в доведенні певної частини конфіденційної інформації до відома підлеглих, які в іншому випадку ніколи б про неї не дізнались.
Виразник думки організації. Поширює інформацію про організацію у зовнішньому середовищі.
Підприємець, або ініціатор нових проектів і змін.
Стабілізатор. Вносить корективи, якщо виникають відхилення від плану, або нові обставини.
Розпорядник ресурсами визначає пріоритети при розподіленні людських, матеріальних, фінансових ресурсів з тим. Щоб подолати їх дефіцит і забезпечити виконання завдання.
Переговірник узгоджує дії співробітників і зовнішніх партнерів .
Значення кожної з десяти функцій менеджера залежить від тієї роботи, яку він виконує, і позиції в організації. Але зміст цих ролей показує, що управлінський персонал – це важливий ресурс організації, від якого залежить само її існування, можливість зростання й розвитку.
Таблиця 1.3
Типи лідерів
Роль |
Характеристика |
1 |
2 |
Той, що веде за собою |
Найбільш хаотичний тип. До нього відносяться ті, які люблять приймати рішення самостійно, під особисту відповідальність. Лідерство – їх природний стан. Проте це не лідери від народження, лідерські якості приходять до них з досвідом. |
Організатори груп |
Вирізняє знання психології своїх послідовників. Краще всього підходять для управління людьми в малих групах. |
Виконавці |
Найраціональніший тип лідера. Йому притаманні енергійна діяльність, особистий приклад, цілеспрямованість, уміння долати бар’єри, створювати згуртований колектив. |
Дипломати |
Легко контактують із співробітниками, можуть відстоювати власну думку, використовують діалоги й уміють вирішувати проблеми один на один. |
Генератори ідей |
Орієнтація на нові завдання, сприяння передовому, інтуїція, синтез знань, самокритичність. |
Продавці ідей |
Підприємливість, свіжий погляд на вже знайомі факти. |
Синтезатори |
Уміють виділити головне з дуже великого обсягу інформації, що дозволяє їм відкрити щось нове. |
Роз’яснювачі |
Доступно пояснюють послідовникам сутність навіть найзаплутанішої ситуації. |
Реактори |
Активно й розумно-критично реагують на ідеї інших, що дозволяє їм ставати відданими послідовниками. |
Комунікатори |
Вирізняє високий рівень комунікабельності, уміння слухати людей. |
Дослідники |
Уміють отримувати й обробляти інформацію, співставляти й аналізувати факти, проводити експерименти. |
Слідопити |
Ідуть в одному напрямку. Їм достатньо постановки завдання, а вони самі обирають методи. |
Хранителі інформації |
Уміють збирати інформацію, знають де її взяти і як використати. |
Організатори |
Керівники з талантом практичної організації виробництва й управління персоналом. |
Перелік класифікацій функцій лідерства можна значно продовжити. Кожна з теорій лідерства, а нерідко і їх модифікації, наголошують на тій чи іншій функції як головній, притаманній для певного типу лідерства. Різні функції визначаються як домінуючі у різних за рівнем розвитку групах в організаціях і для самих організацій, у різноманітних ситуаціях, при виконанні різних завдань і т. ін. Відповідні класифікації ми будемо розглядати при вивченні окремих підходів до дослідження лідерства і типів лідерства.
У зв’язку з цим наведемо досить широку класифікацію функцій лідерства, яку дають російські дослідники Ю. Ємельянов, Є. Кузьмін та І. Волков:
Лідер як адміністратор. Найбільш очевидним для лідера є роль верховного координатора діяльності групи. Незалежно від того, чи він сам розробляє основні напрямки ділової політики, чи вони приписуються йому згори, в коло його обов’язків неодмінно входить функція нагляду за виконанням. Адміністративна функція полягає не в самостійному виконанні роботи, а в дорученні її іншим членам групи.
Лідер як планувальник. Лідер часто приймає обов’язки розробника методів і засобів, за допомогою яких група досягає цілей. Ця функція може включати в себе як визначення безпосередніх кроків, так і розробка довготермінових планів діяльності. Часто лідер є єдиним зберігачем плану дій; він один знає подальші шляхи, всі інші члени групи знайомі лише з окремими, не пов’язаними між собою частинами плану.
Лідер як політик. Визначає цілі й основні лінії поведінки групи.
Лідер як експерт. До нього звертаються як до джерела достовірної інформації чи кваліфікованого спеціаліста. Нерідко цю функцію лідер делегує своїм заступникам. Проте сам вибір цих експертів другого ступеню наочно характеризує здібності самого керівника.
Майже у всіх випадках, коли члени групи залежать від людини, технічні знання і кваліфікація якої необхідні для досягнення групових цілей, навколо цієї особистості відбувається поляризація влади, яку він може використати для зміцнення своєї ролі лідера.
Лідер як представник групи в зовнішньому середовищі. Як офіційна особа групи, лідер виступає за її межами як її представник. Лідер ототожнює собою усіх членів групи, їх колективний розум, волю і т. ін. Він трансформує інформацію, яка виходить від групи і яку отримує для групи.
Лідер як регулятор відносин в середині групи. Регулювання особистісних і ділових стосунків в середині групи здійснюється через комунікативну сітку, яка може мати різний вигляд. В деяких групах вся інформація проходить через лідера; іноді в групі існують наближені до лідера особи, які замикають на себе цю сітку; іноді лідер – “один із усіх”.
Лідер як джерело заохочень і покарань. З точки зору членів групи це особливо важлива обставина. Водночас, ця функція висуває досить високі вимоги до особистості лідера, особливо в групах, де значна увага приділяється не матеріальному, а моральному фактору. Лідер повинен знати індивідуальну мотивацію діяльності можного члена групи, враховуючи силу впливу заохочень і покарань на кожного члена групи.
Окрім адміністративного регулювання діяльності членів групи і застосування офіційних форм заохочення, лідер може вміло застосовувати неформальні соціальні санкції, які зазвичай складаються в малих групах. Неформальні санкції – це прийоми, за допомогою яких люди, які близько знають один одного, виявляють повагу до тих, чия поведінка відповідає їх очікуванням, і виявляють незадоволення тими, хто не виправдовує їх надій.
Лідер як третейський суддя і миротворець. Ця функція пов’язана з попередньою. В умовах конфлікту між членами групи лідер повинен виступати як суддя й тим, хто втішає, одночасно, тобто когось карати, а когось заохочувати. У зв’язку з цією функцією в руках лідера опиняється засіб, завдяки якому він може зменшувати чи підтримувати тенденцію до фракційності в середині групи, в залежності від того, які його особисті плани.
Лідер як приклад служить моделлю поведінки для інших членів групи. Тобто наочно демонструє їм ким вони мають бути і що вони повинні робити.
Лідер як символ групи. Групи з високим рівнем згуртованості прагнуть не лише до внутрішніх, а й до зовнішніх відмінностей від інших індивідуумів. Члени таких груп встановлюють притаманні лише їм символи, одяг, ритуали і т.д.
Лідер, як фактор, який відміняє індивідуальну відповідальність. Виконуючи цю функцію, лідер звільняє членів групи від їх відповідальності за особисті рішення й дії, яку вони самі хотіли б обійти. Улюблені вислови лідерів – “всі претензії – до мене”, “дійте від мого імені”, “передайте, що я наказав” стосуються саме цієї функції.
Таким чином, у відповідь на відданість послідовників лідер бере на себе тягар прийняття рішень замість них. Причому послідовники досить легко передають свою свободу лідерам (Еріх Фромм назвав це явище “втечею від свободи”).
Лідер як провідник світогляду. В більшості випадків лідер виступає як джерело цінностей і норм, які складають груповий світогляд. В цілому він відображає ідеологію того суспільства, до якого належить група. Що ж до організації, то в ній світогляд групи більше відповідає образу мислення керівництва, ніж окремих рядових членів.
Погляди швидше проникають вниз, ніж навпаки; це особливо помітно в групах, де лідер контролює інформацію, яка надходить до групи із зовнішнього середовища.
Лідер як “батько”. Це – всеохоплююча роль, яка інтегрує численні функції лідера. Справжній лідер – це фокус усіх позитивних емоцій членів групи, ідеальний об’єкт ідентифікації і почуття відданості. Якщо лідер в деяких аспектах не відповідає ідеалам послідовників, вони можуть у своїй уяві “переробити” його на свій лад. “Батьківська” роль багато в чому пояснює ту майже безмежну владу, яку іноді набувають лідери за певних умов.
Лідер як “цап - відбувайло”. Наскільки лідер може бути об’єктом позитивних почуттів у випадку досягнення групою поставлених цілей, настільки ж він може стати мішенню для агресії з боку членів групи у випадку невдачі. Коли група знаходиться в стані фрустрації, лідер може виявитися тим об’єктом, якого почнуть звинувачувати у “всіх смертних гріхах”.
Безумовно не всі члени групи однаково сприймають особистість і вчинки лідера. До того ж лідер існує в свідомості послідовників як когнітивний конструкт в межах їх особистості, тобто можливості сприйняття людини людиною обмежуються особистісними даними того, хто сприймає. Окрім того, чим менше доступний лідер, тим більше він дає простору для фантазій послідовників в конструюванні його образу.
Перераховані функції лідерів мають неоднакове значення для різних типів груп. Тому важко виділити серед названих ролей лідера головні й другорядні; їх значення коливається в залежності від внутрішніх і зовнішніх чинників.
Втім, це не єдиний аспект лідерства, при аналізі якого не можна отримати однозначних відповідей. Лідерство – це настільки складний для діагностики й розуміння феномен, що потребує значної роботи розуму і ще більшої мобілізації всіх ресурсів особистості, яка стала на шлях його опанування у практичній діяльності. перший крок на цьому тернистому шляху ми з вами вже зробили.
Шрифти
Розмір шрифта
Колір тексту
Колір тла
Кернінг шрифтів
Видимість картинок
Інтервал між літерами
Висота рядка
Виділити посилання