2. Оформлення та структура резюме

За день роботи фахівця з кадрів, на предмет відкритих вакансій, через його руки проходять десятки, а якщо великі, то й сотні резюме претендентів. І з цього потоку, для вашого документа є всього лише пара хвилин, щоб переконати і зацікавити його у своїй кандидатурі. Як скласти і написати резюме для влаштування на роботу? Зразок заповнення резюме і докладну інструкцію з написання наведено нижче.

Сама оцінка створюваного Вами документа буде проходити стандартно, за 2 параметрами:

1. Форма. Передбачає собою вірне оформлення і правильну структуру.

2. Зміст. Це правдивість наведених даних.

Форма резюме — оформлення

Розглянемо докладно, як потрібно правильно відформатувати зазначену інформацію, і за якими параметрами, вона буде вважатися правильно викладеної.

При цьому, існують деякі правила, які пам’ятати немає особливої необхідності, достатньо тільки виписати їх на окремий листочок і використовувати при необхідності.

  • Слово «Резюме» писати не треба.
  • Працюючи в Word, обов’язково вибрати шрифт Times New Roman. Він вважається найбільш зручним і приємним для сприйняття.
  • Колір шрифту вибираємо чорний. Це дозволяє не відволікатися на інші кольори і сконцентруватися на самій інформації.
  • Встановлюємо розмір, рівний 12 кегль. Але, при цьому, в самій верхній частині аркуша обов’язково вказуємо ПІБ, які просто виділяємо і змінюємо розмір на 14 кегль. Це дає можливість акцентувати увагу саме на особисті дані і запам’ятати їх, що переважно важливо при роботі з іншими резюме.
  • Поля вибудовуємо наступним чином: верхнє – 2 см, нижнє — 2 см, праве — 2 см, ліве — 1 див. Зручність розмітки полів таким чином, згодом відображається при формуванні особової справи та збору документів у папку.
  • Міжрядковий інтервал найкраще зробити одинарним. Це дозволить і розмістити більше інформації на одному аркуші, і не порушить структуру самого документа.
  • Якщо раптом виникає необхідність щось особливо виділити або зробити акцент на цій інформації, то найкраще її виділити жирним шрифтом, не вдаючись до послуг підкреслення або курсиву. При такому способі текст буде виглядати органічно і стане легким для сприйняття.
  • За структурою викладу матеріалу, резюме варто розділити на абзаци, візуально визначаючи цілісність всієї інформації. Формуючи свою візитну картку, не варто використовувати рамки і різні символи. Це діловий документ, і до його оформлення варто підходити серйозно.
  • Викладаючи свою інформацію не потрібно відступати від наміченого плану, писати важливо діловою мовою, торкаючись основних аспектів.

При всьому цьому, візуально переглядаючи отримані резюме, воно повинно бути легким на вигляд і дуже чітко збудованим.

На останньому етапі варто ще раз перечитати резюме і перевірити його на предмет граматичних і орфографічних помилок. Не варто упускати це з уваги, адже можна спочатку розчарувати свого потенційного роботодавця з перших рядків свого документа, не доходячи ще до його суті.

Зміст резюме — структура

Всі необхідні дані, які важливо донести, майбутнє резюме варто розділити на 5 основних блоків:

1.     Особисті дані.

2.     Мета пошуку.

3.     Освіта.

4.     Наявність досвіду роботи.

5.     Додаткові відомості.

Для того, щоб ця інформація стала більш зрозумілою і не було можливості зробити помилку, варто найбільш детально розглянути кожен з пунктів.

1. Особисті дані

Мета даного блоку полягає в тому, щоб не тільки залишити свою кандидатуру в пам’яті, але і вказуючи точно свої контакти, визначити спосіб для моментального зв’язку.

Пишемо актуально і конкретно:

  • Прізвище, ім’я, по батькові (повністю);
  • Адреса місця проживання. Дуже важливо, щоб він був фактичним. Якщо існує тільки тимчасовий, значить важливо вказати, до якого терміну, і де потім можна буде знайти вас. Організація, в яку ви відправляєте своє резюме, може просто без уточнень і телефонних дзвінків, скористатися засобом поштового зв’язку та відправити вам повідомлення про призначення співбесіди, тому, адреса повинна бути точною;
  • Номер телефону. При вказівці власного номера обов’язково напишіть, який з них домашній, а який мобільний, для того, щоб фахівцю було зручно орієнтуватися в часі і вирішити, який найкраще набрати. При цьому, якщо є обмеження в часовому просторі, наприклад, вам особисто, дзвінки зручніше приймати у вечірні години, повідомте коректно про це в резюме;
  • Адресу своєї електронної пошти, яка активна в будь-який час. Якщо існує ще якийсь канал зв’язку, це може бути факс або ICQ, обов’язково про це слід вказати;
  • Дату свого народження.

Описуючи свої особисті дані, можна розповісти про вік, сімейний стан, вказати своє громадянство чи стан здоров’я. Але, така інформація не є обов’язковою і дає перевагу лише в тому випадку, коли унікальна.

Справляючи, таким чином, сприятливе враження, потрудіться знайти саме такий акцент, який зможе затримати увагу саме на вас.

І, варто чітко розуміти, що чим зручніше і швидше буде можливість зв’язатися з Вами, тим більше шансів ви залишаєте собі і менше їх віддаєте своїм конкурентам в питанні працевлаштування.

2. Мета пошуку

У цьому блоці важливо правильно вказати не тільки назву своєї бажаної посади, але й уточнити рівень заробітної плати.

Причому, якщо вами планується брати участь у пошуку декількох вакансій, на кожну з них краще всього створити окреме резюме і відправити його у відділ кадрів.

Але, не писати найменування посад взагалі не можна. Будь-який з співробітників організації ніколи не буде вгадувати ваших планів і в пріоритеті проведе відбір саме тих кандидатів, які безперечно розуміють і позначають свої цілі.

По бажаному рівню оплати праці все значно простіше. Для того, щоб правильно визначити і не завищити цифру, достатньо просто відстежити такі вакансії в інтернеті і вибрати своє середнє значення.

Потрібно розуміти, що якщо ваші потреби не будуть відповідати сучасним реальностям, а керівник з бюджету своєї організації не вважатиме за доцільне виділяти необхідну суму, то у вашому резюме вже взагалі не буде сенсу.

Але, якщо ви розумієте, що володієте величезним досвідом і здатні бути значно цікавіше інших кандидатів, можливо, ви були присутні на закордонних стажуваннях або відвідували тренінги і володієте лідерськими якостями, а сама організація, де відкрита вакансія, має великі масштаби, то у ваших інтересах перевищити середній рівень оплати приблизно на 30%. Але ця сума, в будь-якому випадку, повинна бути обгрунтована.

3. Освіта

У цьому блоці, зазначаються дані, що підтверджують ваш рівень і ступінь освіти. Причому, спочатку розписують основне, включаючи роки навчання, кваліфікацію або спеціальність і той навчальний заклад, в якому вона була отримана. А потім роблять посилання на додаткові курси, тренінги і семінари.

Якщо на вашому життєвому шляху, таких освітніх місць було декілька, то спочатку вказується вища, потім середню спеціальну освіту, а потім вже додаткову.

Не потрібно вказувати просто абревіатури, сподіваючись на те, що заклад відомий. Це навпаки зіграє проти вас. Ніхто не стане витрачати свій час на пошук ПДТУ або СГТА, інформація про це повинна бути максимально розкрита і зручна для користування.

Якщо у свій час, наприклад, вдалося закінчити комп’ютерні курси або курси іноземної мови, ця інформація не стане зайвою. У нашому сучасному суспільстві, вміння розбиратися в програмному забезпеченні навіть на рівні простого користувача, або знати чужу мову, нехай навіть зі словником надає ще один бонус у скарбничку ваших плюсів. Про такі дані, вказуючи час і місце навчання, можна написати в розділі «Додаткові відомості».

4. Наявність досвіду роботи

Цей блок розповідає про те, як проходила ваша трудова діяльність. Причому, писати його необхідно в хронологічному порядку, починаючи з сьогоднішнього або останнього місця роботи, як би відмотуючи історію назад.

Звичайно, бажано, щоб не було перерваного стажу роботи і порожніх прогалин у вашому робочому графіку. Але, навіть якщо це й сталося, не треба накручувати себе і вважати, що це дає менші шанси на отримання вакансії.

Опис відбувається за наступним сценарієм:

  • Період роботи. Тут вказуються дати, коли ви вступили на плановану вакансію, і коли діяльність у ній була закінчена.
  • Назва компанії, якій вдалося попрацювати або її представництва, філії;
  • Сфера діяльності. Варто коротко вказати напрямок роботи організації;
  • Посаду. Вкажіть, як правильно називалася ваша посада, а в підтвердження ваших слів буде служити запис у трудовій книжці;
  • Обов’язки. Розкажіть, якими повноваженнями були наділені, і які обов’язки виконували. Бажано чітко і ясно представляти інформацію, щоб майбутній керівник розумів, що виконуючи ряд таких функцій, ви вже досягли в них досвіду і навчати вас вже не буде потрібно;
  • Приклади ваших показників, яких вдалося досягти за певний період. Нехай це будуть кількісні дані, виражені в % або штуках, але конкретні і реальні.

Дуже грубу помилку роблять багато людей. Вони припускають, що в цьому блоці досить просто переписати дані з своєї трудової книжки.

5. Додаткові відомості

Це завершальний блок, і він, не є основним, але забувати про нього не варто. Тут можна вказати не мало цікавої інформації, яка дозволить керівникові зробити вибір у вашу користь.

Блок «Додаткова інформація» можна оформити за наступною структурою:

  • Ступінь володіння комп’ютером. Написати назви програм, з якими доводилося працювати і рівень їх освоєння.
  • Ступінь володіння іноземними мовами. Перераховуємо найменування мови і його рівень пізнання. Можна написати, наприклад, вільно, або зі словником.
  • Якщо є якісь додаткові навички, про які не вказано в попередніх блоках, але ви вважаєте, що вони здатні доповнити загальну картину і розповісти про вашу унікальність, напишіть про них обов’язково.
  • Інша інформація. Наприклад, відкрита вакансія торгівельного представника і ви розумієте, що одна з вимог – наявність власного автомобіля, то в цьому розділі і можна вказати такі дані. Ще не погано б написати про ваше ставлення до відряджень, можливих затримок на роботі і використанні вільного часу, якщо це реально, на користь організації.

Звичайно, однією з переваг, створюючи резюме, буде можливість послатися на сторонні рекомендації, які підтвердять ваші дані. При цьому, вказуються особисті дані рекомендувача, посаду, яку він займає і найменування самої організації, в якій працює саме він, з номерами телефонів та можливої контактною інформацією.

Приклад резюме

Доступність

Шрифти Шрифти

Розмір шрифта Розмір шрифта

1

Колір тексту Колір тексту

Колір тла Колір тла

Кернінг шрифтів Кернінг шрифтів

Видимість картинок Видимість картинок

Інтервал між літерами Інтервал між літерами

0

Висота рядка Висота рядка

1.2

Виділити посилання Виділити посилання